70 تا از مکان های دیدنی تهران (آدرس + عکس)

یکی از این مناطق که مسئولین تا حالا کمتر به آن توجه کرده اند بخش سرشیو شهرستان سقز است.شاید این کمتر توجه داشتن به دلیل ناهمواری جاده ها یا نداشتن جاده مناسب می باشد که این دلیل قانع کننده ای نمی تواند باشد روستای “کمره سیاوه و ده روزان” جزء دسته ای از روستاها هستند که وضعیت جاده ای مناسبی ندارند، مسیر اصلی عبور و مرور مردم این روستاها از داخل کف رودخانه روبروی روستای “کچل منگان ” است که بدلیل بهرهبرداری کارخانه ماسه شویی که در آن منطقه وجود دارد واقعاً شرایط زیست محیطی نابهنجاری را فراهم که وضعیت سخت و دشواری را به لحاظ تردد خودروهای که به این ۲ روستا ختم میشود ایجاد کرده است.

98 درصد پوشش عمده جنگلی این مناطق از بلوط غرب تشكیل شده است و علاوه بر آن گونههای دیگری همچون زبان گنجشک، پسته وحشی (بنه)، زالزالک، گردو، كیكم، داغداغان، بادام، انجیر كوهی، سماق و پلاخور نیز دیده میشود. اتوبوس های ترمینال غرب تهران هر روزه به مقصد جلفا در حال خدمات دهی به مسافرین هستند و از طرفی اگر موفق نشوید بطور مستقیم به شهر جلفا برسید می توانید از طریق ترمینال تبریز سوار اتوبوسهای هادیشهر شوید. جاجرود رودخانهای در شمال تهران و در ۳۸ کیلومتری شهر تهران واقع شده است.

بقیه تجهیزات آن یک سری وسایل ایمنی است که اغلب گروههای رفتینگ یا رودگردی خودشان در اختیار قایقرانها میگذارند. البته به تازگی قرار بر آن شده که با همکاری اداره شیلات و شهرداری تهران تعدادی ماهی قزل آلا در دریاچه چیتگر بام لند اضافه کنند تا مردم بتوانند از روش ماهیگیری بگیر و ببر نیز در این مکان بهره مند شوند. بررسی شاخص ارجحیت غذایی در ماهی خیاطه در فصول مختلف سال نشان داد که راسته تریکوپترا در همهی فصول، غذای اصلی این ماهی بهحساب میآید. تاکنون در دریاچه سد حنا 7 گونه ماهی استخوانی بومی و 2 گونه ماهی پرورشی شناسایی شدهاند.

زاینده رود شهرکرد در ابتدای مسیرش در استان چهارمحال و بختیاری از مناطق مختلفی از جمله قراقوش، شهرستان سامان، چم چنگ، چم خلیفه، قراقوش، قوچان، گرمدره، مارکده، چراخانی، صادق آباد، هوره، دشتی و سواد جان عبور میکند. استان چهارمحال و بختیاری از سال 1386 تا کنون دچار خشکسالی مفرط شده است به گونهای که منابع سطحی حدود 40 درصد کاهش داشتهاند و منابع زیرزمینی به دلیل فشار بیش از حد رو به افول نهادهاند و پدیده نشست در اکثر دشتها بروز نموده است. شرایط توپوگرافی و مورفولوژیکی رودخانه به گونه ای است که در سرآب، رودخانه به عنوان زهکش و در پایاب (بعد از سد چم آسمان) به عنوان یک منبع تغذیه کننده دشت بزرگ اصفهان عمل می نماید.

رودخانه پارانا نام خود را از زبان توپی گرفته و به معنای بزرگ همانند دریا است. ميانگين گرم ترين ماه سال در اين اقليم به 9/21 درجه سانتي گراد ودر سرد ترين ماه سال به 4/6 – درجه سانتي گراد مي رسد و يک اقليم پربارش از نوع برف دارد . مهمترین اقلیم منطقه کوهرنگ با اقليم کوهستاني، مرطوب معتدل و با زمستانهاي بسيار سرد است . سیل بزرگترین و مهمترین بحران اقلیمی است که همهساله خسارات فراوانی به جامعه انسانی و محیطزیست او وارد میسازد.

شرایط ویژه رودخانه زاینده رود به گونهای است که از سراب رودخانه (ارتفاعات زردکوه بختیاری) لغایت دریاچه سد در محدوده جغرافیایی استان چ و ب می باشد و محدوده سد، دریاچه سد و سد تنظیمی انحرافی سد زاینده رود در استان اصفهان و بعد از سد تنظیمی انحرافی مجددأ رودخانه وارد استان چ و ب شده و پس از طی مسیری چند بعد از روستای چم خرم و چم نار وارد استان اصفهان می گردد.

اما با حفر تونل اول در سال 1333 ، تونل دوم در سال 1366 و تونل سوم در سال 1392 سرآب حوضه آبریز سد به ارتفاعات زردکوه بختیاری تغییر یافت و مساحتی بالغ بر 620 کیلومترمربع به وسعت حوضه آبریز سد زاینده رود در استان چهارمحال و بختیاری اضافه گردید ( 3352 کیلومترمربع) و سهم استان چ و ب از حوضه آبریز سد زاینده رود به 3352 کیلومترمربع، معادل 54/69 درصد از کل حوضه آبریز سد، بدون احتساب حوضه آبریز تونل چشمه لنگان و خدنگستان به استان چهارمحال و بختیاری اختصاص یافت.

گفته می شود که وجود فلوئور کافی در آب چشمه های این منطقه در استخوان بندی مردمش تاثیر بسزایی گذاشته است. ارتفاع این دریاچه در حدود 2000 متر از سطح دریا است. بلندترین نقطه این منطقه ارتفاعات زردکوه با 4300 متر ارتفاع می باشند. از طرفی آن زمانی که خبری از احداث تونلهای متعدد، سد مخزنی (ذخیرهای) کارخانجات صنعتی، شهرکهای اقماری، شبکههای آبیاری مدرن، سیستم های آبیاری نوین و انتقال آب به استانهای همجوار نبود، بروزخشکسالیهای مفرط و طولانی مدت باعث زوال و نابودی تمدنهای بزرگ و نابودی حیات در منطقه شده است. از آن جا که این رودخانه از روستاهای مختلفی عبور میکند و در چندین نقطه با جاده آسفالت متقاطع میشود، این امکان وجود دارد که گروه در نقطهای از خودرو پیاده شده و با انتخاب طولهای متفاوتی از مسیر با راننده در نقطهای دیگر قرار بگذارند.

رودخانه زاینده رود از ارتفاعات شمال غرب استان چهارمحال و بختیاری سرچشمه گرفته و با عبور از شمال و شمال شرق این استان وارد استان اصفهان می گردد. 1393) تحلیل پیامدهای تغییر کاربری اراضی زراعی به باغی از دیدگاه باغداران در غرب حوضة آبریز دریاچة ارومیه. وجود سدها و شواهد تاریخی بر روی رودخانه کرخه در امتداد شمالی آن، از نشانه های این شهر است. برخلافِ نیمه شبِ ورودم به ایگواسو، اینبار فرودگاهِ کوچکِ شهر شلوغ و آمد و شدِ مسافران در آن محسوس بود. بلندترین نقطه جزیره در حدود 824 متر ارتفاع دارد که با توجه به ارتفاع 788 متری نمکزار مجاور آن، در حدود 36 متر از سطح کویر بالاتر است.

ارتفاع متوسط دریاچه نمک از سطح دریاهای آزاد 707 متر است و قسمتهای شمالی دریاچه از ارتفاع کمتری برخوردار است. این سد بر روی رودخانه اناربار (قمرود) ساخته شده و دارای 57 متر ارتفاع از سطح زمین میباشد. این شهرستان خوش آب و هوا و پر مرتع که به قولی مرکز دامداری استان اصفهان است در همسایگی تیران و کرون و خوانسار و فریدونشهر و الیگودرز قرار گرفته و دارای 4 مرکز شهری و 2 بخش و 9 دهستان و 74 پارچه آبادی است. رودخانه زاینده رود دارای طولی معادل 420 کیلومتر و حوضه آبریزی معادل 41500 کیلومترمربع قبل از احداث تونلهای انتقال آب از حوضه های کارون و دز به زاینده رود بود.

پیش از اجرای طرح های انتقال آب می دانند، همچنین برداشت بیرویه سالیانه آب در بالادست رودخانه در محدوده سد تا پل کله توسط پمپاژ، استقرار صنایع بزرگ، پالایشگاه، نیروگاهها در کنار رودخانه از دیگر عواملی است که بر شرایط بحرانی زاینده رود دامن زده است و متاسفانه طی چند سال گذشته به نوعی برخی فشارهای اجتماعی مردم و کشاورزان موجب شده که این رودخانه دائمی در مقطعی از زمان باز و در مقاطعی دیگر بسته شود. اقامتگاه بوم گردی قجرآباد در روستای قجرآباد شهریار قرار دارد و اگر قصد لذت بردن از هوای شهریار درتمام فصول را دارید بد نیست که به این اقامتگاه بروید.

سد گلپایگان اولین سد مخزنی خاکی و اولین سد مدرن ایران است که عملیات ساخت آن در سال 1326 خورشیدی آغاز و در سال 1336 به بهرهبرداری رسید. سد زایندهرود در سال 1349 خورشیدی بر روی رودخانه زایندهرود در استان اصفهان به منظور تأمین بخشی از آب آشامیدنی استانهای اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد، تأمین آب کشاورزی حوضه زایندهرود، کنترل سیلابهای فصلی و تولید برق ساخته شد. سد حنا در سال 1373 خورشیدی بر روی رودخانهای به همین نام از سرشاخههای رودخانه کارون توسط وزارت نیرو احداث شد. دریاچه سد زاینده رود: دریاچه سد زاینده رود با مساحت 45 کیلومتر مربع، در مجاورت شهر چادگان در 110 کیلومتری غرب اصفهان قرار دارد.

زمینهای اطراف این دریاچه به شدت باتلاقی میباشد و وسعت باتلاقها در منطقه غرب دریاچه بسیار وسیعتر از مناطق دیگر آن است. جنگلهای استان چهارمحال و بختیاری از نظر جغرافیایی جزو جنگلهای غرب و جنوب غرب ایران به شمار میروند که به صورت نواری از كوههای بازفت (شهرستان کوهرنگ) شروع و به ارتفاعات فلارد (شهرستان لردگان) ختم میشوند و 5 کانون عمده جنگلی را در مناطق بازفت، اردل، لردگان، دوراهان و فلارد تشکیل میدهند. منطقه ای که اکنون فریدن نامیده میشود در طول تاریخ کهن ایران به نامهای پاراتاکن ، پارتاکن ، پرتیکن ، پاراتاکین ، پارهتاکن ، پرتیکان ، پری تاکن ، فریدون ، فریدین و فریدن نامیده شده است.

در حکایت تورات،همان زن، یعنی حوّا است که با پذیرش عقل زیرکانه مار،باعث میشود این سقوط ضروری رقم خورد. این سریال در ژانر درام، ماجراجویی و خانوادگی در سال ۱۹۹۳-۱۹۹۶ در استرالیا ساخته شده است. این ماده¬ی معدنی در تنظیم فعالیت سلول¬ها و رشد بدن نقش دارد. دریاچه سد حنا: دریاچه سد حنا در 30 کیلومتری شهرستان سمیرم و 190 کیلومتری جنوب شرق اصفهان واقع شده است. هدف از احداث این سد جلوگیری از هدر رفتن آب رودخانه حنا و تأمین آب برای فعالیتهای کشاورزی در اراضی حنا بوده است. ایجاد دریاچه حنا و تقویت پوشش گیاهی منطقه حاشیه دریاچه سبب تجمع پرندگان و ایجاد محیط مناسبی برای زیست و تکثیر انواع حشرات و جانوران و افزایش غنای گونهای و پتانسیلهای زیستی، اقلیمی و هیدرولوژیکی منطقه گردیده و در مجموع چشمانداز طبیعی، زیبا و تفرجگاهی دلپذیر را به وجود آورده است.

دیدگاهتان را بنویسید