70 تا از مکان های دیدنی تهران (آدرس + عکس)

در حاليكه کارشناسان میگویند که رقابت بین نمایندگان ساری و سمنان برای سدسازی روی سرشاخه های رود تجن، یقینا موجب تکرار فاجعه کارون و دشت خوزستان در جلگه شرقی مازندران خواهد شد. تازگی این تشبیهات موجب آشنایی­زدایی، برجستگی و در نهایت زیبایی شعر شده است که عاطفه را به خوبی منعکس میکند. يك شب براي شب نشيني به منزل آقا محمد و مريم خانم رفتيم تا بعد از آن ديدار در ترمينال شيراز، از نزديك با هم گپي خودماني داشته باشيم و براي يك سفر سه روزه برنامه ريزي كنيم. اگر قصد سفر به فشم را دارید، بازدید از منطقه لالان، آبشار و کوههای زیبایش را به شدت به شما پیشنهاد میکنیم.

در عصر اشکانیان و یا به احتمالی ضعیف در عصر ساسانیان بر اثر دخالت های انسانی و اقدامات شالیکاران در استفاده از آب رودخانه ، انسداد دهانه غار ، به هنگام طغیان تجن پیش آمد و سبب افتادن بخش مهمی از رود در مسیر فعلی آن شده است ، این پیش آمد سبب خشک شدن ناگهانی چشمه بزرگ و بی آب ماندن ساری رو و بی آب ماندن شهر ساری و اراضی زیر کشت اطراف آن گردید .

شهر داری ساری نیز آثار طبیعی پیرامون نهر را که در قسمت آغازین ساری رو تا چندی پیش باقی بوده ، از بین برده و به اصطلاح هموار نموده است . آثار باقیمانده پیرامون آن تا گذشته نزدیک و تا چند سال پیش ، حاکی از ابعاد بزرگ و چشمگیر یک آبراهه با اهمیت بوده است . چرا که از یک سو، توسعه ممکن است منجر به از بین رفتن حوزه های حفاظت شده شود و از سوی دیگر داشتن شناخت کلی درباره قابلیتهای منطقه برای کنار آمدن با توریسم از دیدگاه محیطی، اجتماعی و اقتصادی و آگاهی درباره انتظارات مردم بومی و انتظارات توریستها از الزامات برنامه ریزی برای داشتن اکوتوریسم پایدار است و با توجه به ارتباط عمیق معماری به عنوان عنصری واسطه با فرهنگ، هنر، محیط طبیعی، همچنین اهمیت وجود مجموعه های تفریحی توریستی در میزان جذب توریست در سطوح مختلف منطقه، شهر، کشور و ضرورت توجه به معماری و طراحی چنین مجموعه هایی در راستای توسعه ی توریسم پایدار احساس می شود.

ردیف يك جدول 19، مطالعه و ساخت «سدمخزنی فینسک» جهت انتقال آب سرشاخه های تجن به سمنان؛ ردیف 215 جدول 20، مطالعه و ساخت «سد مخزنی کسیلیان» روی سرشاخه های رود تالار جهت انتقال آب سرشاخه های این رود به سمنان؛ ردیف 255 جدول 20، مطالعه و ساخت «سد مخزنی چرگت» روی سرشاخه های تجن و همچنین ردیف 267 جدول 20، مطالعه و ساخت «سد خاکی چاشم» و انتقال آب آن به سمنان. از میان مهمترین سدهای رود کارون میتوان؛ کارون یک، کارون دو، کارون سه، کارون چهار، مسجد سلیمان،گدار لندر، گتوند علیا و سد تنظیمی گتوند را نام برد.

همانطور که اشاره شد، دو سد انحرافی بر روی رودخانه شاوور به نامهای سد شاوور و سد خیرآباددر میان سالهای ۱۳۱۴ تا ۱۳۱۹ به منظور بازدهی بیشتر رودخانه احداث گردید. از آنجا که تعبیر خواب رودخانه پر از ماهی بر دو وجه شامل است یعنی یک خواب رودخانه و دو خواب ماهی باید تعابیر گوناگون برای هر کدام از این دو را جداگانه بدانید. صبح روز بعد، ماهی کوجولو با آب بازی رودخانه را بیدار کرد و همان روز رودخانه یادش آمد چرا او هیچ دوستی ندارد.

البته نزدیک به 30 سد دیگر در مناطق شمال کشور در حال ساخته شدن هستند و یا در مرحله مطالعه قرار دارند.یکی از مشکلات مهمی که وجود دارد این است که ارزشمندترین رویشگاههای کشورمان در شمال وجود دارد که درواقع دیرینهترین رویشگاههای جنگلی دنیا هم هست و واقعا با هیچ رویشگاهی نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا، قابل رقابت نیست كه ما به راحتی داریم برای خریدن شکلات الماس میپردازیم و این یک نابخردی شگفتانگیز و غیر قابل بخشش است.

در غیر اینصورت ذرات سیال مرتبا از دیواره قوس بیرونی خم بالا خواهند رفت. این تصویر شمای وسیع تری از نیمه غربی گودال تاریخی پل گردن را نشان می دهد ، ماشین آلاتی از سوی شهرداری و برای بهسازی شرایط مربوط به ساری رو یا همان ساری رود در محل دیده می شوند . دهانه ساری رو و امتداد آن با دیواره بتنی که در تصویر دیده می شود . در انتهای تصویر دهانه ساری رو است که این ایام دیواره های بتنی در مورد آن به کار گرفته می شود . بهتون پیشنهاد میکنیم که حتما این متن ها رو بخونید و اگه دوست داشتید با نزدیکانتون به اشتراک بذارید.

😏 در جواب باید بهتون بگم بله میشه خیلی خوبم میشه حالا بیا ادامه مقاله رو بخون تا ببینی چه برگ ریزونی به راه افتاده. رودخانه به درون غار رفته، بعد از طی مسافتی درزیر زمین و به فاصله چندین کیلو متر از مبدا ، دو مرتبه آفتابی و آب چون چشمه ای خروشان ، به بیرون جهیده رودخانه ای شده به راه خود ادامه می داد . خداوند همیشه حواسش به شما خواهد بود و در حد نیاز و ظرفیت تان به شما روزی خواهد داد.

از عواقب رویداد این بود که چشمه بزرگ درون ِگودال ، واقع در پیشانی ساری رو ، بعد از آن واقعه برای همیشه خشکید . ساری رو در دفع آب های سطحی و آب باران در مسیر طولانی درون شهر ، امروزه مورد استفاده است . درمبارزه با این وضع ، مردم با احداث نهری تازه به طول تقریبی سه کیلو متر، آب مورد نیاز خود را با سردهنه ای از رودخانه تجن تامین نموده . تخصیص حقابه زیست محیطی، حل مشکل رها شدن فاضلاب و آزادسازی حریم رودخانه از مهمترین مواردی است که در این کارگروه باید مورد بررسی و واکاوی قرار گیرد.

توضیح : علاقه مندان به بازدید از محل گودال و بازدید از آغاز رودخانه « ساری رو » به آدرس جنوب شرقی ساری ، روستای پل گردن کنار تجن ،حسینیه پل گردن و از سامان مشترک زمین های روستای پایین دزا با پلگردن دیدن نمایند . از طریق نهر احداثی آن را به گودال باقیمانده از چشمه که مساحت آن بالغ بر هشت هزار متر مربع بوده است انتقال میدادند و با استفاده از بستر ساری رو دوباره آب به شهر و به اراضی اطراف آن میرسید . متذکر شده ایم که رودخانه تجن قبل از تغییر مسیر و عبور در بخشی از مسیر خود از زیر زمین ، در پل گردن دوباره آفتابی می شد و از جنوب و مغرب ساری قدیم می گذشت و به سوی شمال جاری می شد .

دیدگاهتان را بنویسید