0 تا 100 این تفریح جذاب را بشناسید! + عکس، آدرس و

معتمدی، 1380، ص 77) این میزان جمعیت در سال 1375 ش به حدود 87000 و در سال 1380 ش به حدود 94738 نفر افزایش یافت (6/7 درصد جمعیت کل استان). با توجه به مساحت 5/2744 کیلومتر مربع، شهرستان رودان حدود 1/4 درصد مساحت کل استان را به خود اختصاص داده است. رودان هفتمین شهرستان در استان هرمزگان به لحاظ مساحت است که تراکم جمعیت آن 6/18 نفر در هر کیلومتر مربع میباشد. از رودخانۀ زیارتعلی در متون جغرافیای یونانی و اسلامی با عنوان آنامیس، راغان و زنکان یاد شده است. به لحاظ تقسیمات کشوری، رودخانه از گذشته جزو ولایت موغستان (میناب فعلی) و در دورۀ فرمانروایی ملوک هرموز ضمیمۀ قلمرو آنان و در مجموع جزو ایالت پارس و یا کرمان بوده است که از گذشته به وسیلۀ خوانین محلی، و کلانترانی که به این منطقه اعزام میشدند، اداره میشده است.

رودخانۀ زیارتعلی تا پیش از آنکه با نام آنامیس، آرامیس، راغان و زنگان خوانده شود، در بخش رودخانۀ رودان به عنوان رودخانه دزی (دزدی) از آن یاد میشود. نام زنگی یا زنجی یک جای دیگر نیز ثبت شده و آن علی بن زنجی معروف به علی کلویه رئیس قفص و بلوچها بوده که معزالدوله احمد دیلمی میخواست بر وی مسلط شود، اما طی جنگی شکست خورد. علت دوم گمشدگی رودخانه در طی تاریخ، پیوند این سرزمین با ولایت مغستان (هرموز کهنه و سپس میناب) بوده است. سپس یک مسیر کوهستانی را طی ميکند و با پیوستن رودخانۀ دُلدُل به آن، وارد شهر دهبارز (مرکز رودان) میشود که در آنجا نام آبنما به خود میگیرد.

رودخانۀ رودان از کوههای سرگزیچ، عالی جمال، پاسفید، سروستان و کوههای شاه احمدی در حوالی دهستان گلاشگرد در هشتاد و چهارکیلومتری شمال غربی کهنوج و شصت و نه کیلومتری جنوب غربی شهرستان جیرفت، سرچشمه میگیرد و با نام رود سی خواران به سمت جنوب سرازیر میشود و پس از گذشتن از کنار روستای آشوب، با رود علی ظهوران درهم میآمیزد و با گذشتن از کنار روستای موردان با رود همکان یکی میشود و با نام رود موردان راه جنوب را پیش میگیرد و پس از گذشتن از روستاهای شارب، شاغلامی و گلاشگرد با نام رود گلاشگرد به مسیر خود ادامه میدهد و پس از آمیختن با رود شور فاریاب به سمت دهستانهای حومۀ کهنوج سرازیر میشود و به رود شیرین تغییر نام میدهد.

تعریف اول مرز منطقه ای را معین میكند و كلیه مواردی را هم در بر میگیرد كه در آنها كلمه تالوگ تعریف نشده است . این رساله به اهمیت و نقش غده صنوبری در سه حالت ادراکات (احساسات)، تصورات، حافظه و خاطرات اشارهکرده و متذکر می­شود که مفاهیمی که در نفس وجود دارد حاوی شکل خاصی است که در پاسخ به شرایط مختلف مغزی ایجاد می­شود؛ شرایطی که ناشی از دمیدن روح حیوانی که در غده صنوبری قرار دارد، می­باشد (Desmond, 2003: 81-83). دکارت در 1640، طی نامه­های متعددی درصدد پاسخگویی به سؤالات افراد مختلف پیرامون تعامل نفس و بدن بود.

نباید فراموش کرد که خط تصویری مجموعهای از تصاویر نظاممند است که از یک سو تکرار شده باشند و از سوی دیگر در تکرارهای متعدد معنای خاصی از آنها استنباط و به عبارتی مفهومی را به بیننده برسانند. یکی از معانی دزی (دزدی) در گویش جنوبی، به ناگاه آمدن است. بیش از نیمی از فضای پارک پردیسان به تفرج گاه اختصاص داده شده است، بدون آن که امکانات تفرج گاهی و فضای سبز مورد نیاز پیشنهاد گردد. در واقع رودان و میناب که از گذشته به بهشت جنوب و عروس جنوب اشتهار داشتهاند، دو قطب کشاورزی در استان هرمزگان محسوب میشوند که وجود بخش رودخانه در رودان که به نگین سرسبز هرمزگان معروف و مشهور بوده تا حد زیادی باعث شده تا اسم رودان را بهشت جنوب بنامند.

رودخانه از مناطق جغرافیایی قدیم است که گویا در میلیونها سال پیش که خلیجفارس بخشهای وسیعی ازخشکی فلات ایران را شامل میشد، این منطقه نیز همچون دریاچهای بوده که حصار کوهستانی آن را در بر گرفته بود. شاید هم بنای این قلعه مربوط به زمامداری اتابک سعد زنگی باشد که در شيراز فرمانروایی داشته و وی همان است که ادارۀ سواحل و جزایر خلیجفارس را به ملوک هرموز تفویض کرد. نکته مهمی که باید بدانید این است که اگرچه عمق دریاچه در برخی نقاط به 10 متر هم میرسد، ولی هرگز از ارتفاعات بالا به سمت دریاچه شیرجه نزنید، زیرا وجود سنگها و صخرههای زیر آب تا کنون موجب مرگ چندین نفر شده است.

این منطقه در تمام فصول دیدنی و شگفتانگیز خواهد بود؛ اما اگر میخواهید در آب و هوایی معتدل و بدون بارش از تنگه دیدن کنید و ساعتها در این منطقه بمانید باید در فصل تابستان به تنگ براق بروید. با رفتن به این مکان دو تنگه را می بینید که اسم یکی از آن ها «واشی» و دیگری «سا» است. را فراموش نکنید. بهتر است یک چک لیست سفر تهیه کنید تا وسیلهای را از قلم نیندازید. بند کفشهایتان را محکم ببندید و با من همسفر شوید. شل کردن بند ها و یا باز کردن کامل سگک ها . همچنین بدانید که فصلهای پاییز و زمستان و حتی ماه اول فصل بهار مناسب برای کمپ و اقامت در فضای باز نیستند.

اما دلیل دیگری هم باعث علاقه به مناطق بکر میشود: کشف جاهایی جدید و دست نخورده که پای کمتر کسی به آنها باز شده و چهرهشان به وسیله انسانها دگرگون و امروزی نشده است. با توجه به لزوم آبیاری در اراضی شیب دار برای کشت نباتات و با توجه به دست بردی که در این محیط طبیعی با انجام اقدامات عمرانی به عمل میآید، لازم است که برای جلوگیری از فرسایش خاک و حرکات تودهای در کنار تراشهها و مناطق خاک برداری شده اقدام به احداث دیوارههای حفاظتی نموده و هم چنین از روش تراس بندی با دیوار استفاده شود.

امیدواریم هر رستورانی را که انتخاب کردید، با حال خوش و دل سیر به ادامه ی مسیرتان بپردازید. اما برای رسیدن به تنگه واشی باید در همان جاده فرعی به مسیر ادامه دهید در این مسیر دشت های سرسبز وجویبارهای زلالی را در کنار جاه می بینید که حسابی تماشایی و رویایی اند. قبل از رسیدن به شهر فیروزکوه همین که به کیلومتر ۲ رسیدید جاده فرعی ای را در کنار خود می بینید که باید از این به بعد راه را از آنجا ادامه دهید. جاده فیلبند به سنگچال جاده ای بسیار پر پیچ و خم است که در فاصله 5 کیلومتری این دو روستا اختلاف ارتفاع به 700 متر می رسد.

برای رفتن به تنگه واشی باید راهی جاده تهران فیروز شوید. باشگاه خبرنگاران جوان زاهدان – سرگزی گفت: با توجه به اینکه حجم بارندگی در حوزه آبریز مشترک ایران و افغانستان ۲۰۰ میلیمتر پیش بینی شده، بنابراین احتمال بروز سیلاب وجود دارد لذا برای افزایش میزان آب ورودی به سیستان باید هر چه سریعتر ورودی انهار لایروبی شود. نمایندگان استانهای آذربایجانغربی، آذربایجانشرقی و اردبیل هم از سال گذشته تاکنون هشدارهایی دراینباره داده بودند؛ از آن جمله، «صدیف بدری» نماینده اردبیل سال گذشته در تذکری به وزرای امورخارجه و نیرو، از انفعال در حوزه دیپلماسی آب هم انتقاد کرده بود.

متأسفانه مردم افغانستان به دلیل عدم برخورداری از ثبات سياسي در سه دهه اخير، گسترش ناامني، فقدان يك دولت مركزي قدرتمند و دنبال نکردن یک برنامه توسعهی معین نتوانسته است تاکنون از اين منابع آبي سرشار به شکل درست و بهينه در راستای بهبود زراعت و مالداری استفاده كنند. سدیدالسلطنه معتقد است که قلازنگیان یا قلعۀ زنگیان به وسیلۀ پیروان صاحب الزنج که بیشتر از میان سیاه پوستان زنگی بودند، بنا شده است. دشت حاصلخیز رودان به وسیلۀ روخانههای آب شرب که در این شهرستان جریان دارند، آبیاری میگردد. از آنجا که رودخانه از گذشته تا عصر حاضر (پیش از آنکه به عنوان منطقه واحدی در نظر گرفته شود) بخشی از سرزمین هرموز کهنه و سپس میناب به شمار میآمد، لذا از این شهر نیز به عنوان هرموز و میناب، که در واقع بخشی از آن بوده، یاد شده است.

در این زمان دو دهستان رودان و رودخانه با عنوان بخش رودان در نظر گرفته شد که شامل دهبارز، دهستان رودخانه و فاریاب بود. با پسرفت آب دریا به تدریج خشکی پدیدار گشت و با مرور زمان آبادیهایی پدید آمد. بنابراین شما باید یا شب را تا صبح در چادر بگذارنید یا اینکه پس از گشت و گذار در روستای براق برای اقامت به شهرهای اطراف بازگردید. به ویژه اگر قصد اقامت در فضای اطراف تنگه را دارید فقط باید در تابستان به این منطقه بروید، زیرا حتی در تابستان هم شبهای خنکی را در آنجا تجربه خواهید کرد.

در پایان قصد داریم نکاتی را به شما بگوییم که در سفر به تنگه براق باید به آنها توجه داشته باشید. همین که ۴/۵ کیلومتر از روستا دور شدید باید از ماشین پیاده شوید و پیاده روی به سمت تنگه واشی را شروع کنید. اما این نکته را به یاد داشته باشید که اگر میخواهید اقامت به صورت کمپینگ داشته باشید باید کلیه وسایل مورد نیاز اعم از مواد غذایی، چادر، کیسه خواب، پیک نیک، پتو و… توجه داشته باشید که در فصل زمستان امکان کمپ زدن در منطقه وجود ندارد، بلکه فقط میتوانید برای دقایقی از تنگه و آبشار آن دیدن کنید و به محل اقامت بازگردید.

دیدگاهتان را بنویسید