کارون کویر شد!/ سدسازی افراطی پرآبترین رودخانه ایران را خشکاند – تجارتنیوز

يكي از اين مشكلات كنترل عبور از مرزهاي مشترك بود. از سال 1880، فرانسوي ها حدود 20 سال رنج كشيدند، اما كمبودها و مشكلات مالي كار آنها را متوقف كرد. در سال 1534، كارلوس اول پادشاه اسپانيا دستور داد تا اولين طرح ساخت كانال و امكان تحقق آن بررسي شود، البته سه قرن گذشت تا ساخت كانال آغاز شود. تلاشگرانی نظیر «شرکت گوشت گاوهای علفخوار اروگوئه» و «شرکت محصولات طبیعی اروگوئه» در نظر دارند تا اروگوئه را به تولیدکننده عمدهای از گوشت، شراب و سایر فراوردههای خوراکی تبدیل کنند. حوضه آبریز مسیله در شرق قم واقع شده است و در آن رودخانههای جاجرود، کرج، شور، مسیله جیران دارند.

بسکتبال و دوچرخه سواری نیز محبوبیت دارند. تیم راگبی (ببینید: اتحادیه راگبی در اروگوئه) نیز پر طرفدار است و تیم ملی به جام جهانی راگبی ۱۹۹۹ و پس از آن جام جام جهانی ۲۰۰۳ راه یافتهاست. قهرمان دو دوره جام جهانی فوتبال: (۱) سال ۱۹۳۰ که اولین دوره مسابقات جهانی فوتبال در مونته ویدئو برگزار شد؛ (۲) سال ۱۹۵۰ در برزیل. درست چند روز بعد از این اتفاق، این ماسک ها به دست هواداران اروگوئه، که فاصله ای هم کشورشان با برزیل میزبان جام جهانی نداشت، رسید و در بازی بعدی این تیم با کلمبیا، هواداران این تیم با ظاهری جالب و عجیب با ماسک هایی از صورت و دندان سوارز، اروگوئه رو تشویق کردند.

این شهر با سواحل زیبا و فوق العاده ای که دارد، چیزی فراتر از برق، آب شهری و حتی آنتن موبایل به شما هدیه می دهد و آن فقط و فقط آرامشی هست که شما حس می کنید. ممکن است حالت رودخانه در خواب شما متفاوت باشد بنابراین هنگامی که به تعبیر خواب خود میپردازید باید به تمامی وجه ها و نکته های آن دقت کنید و به تمامی جزئیات موجود در خواب خود اهمیت دهید تا بتوانید تعبیر دقیق و منظم از خواب خود در بیاورید. فرماندار ویژه گنبدکاووس گفت: تمامی اقدامات پیشگیرانه برای تحکیم حاشیه رودخانه و جلوگیری از طغیان و نفوذ آن به مناطق مسکونی پایین دست در حال انجام است.

ماته یک نوشیدنی حاوی منابع غنی کافئین بوده که در آمریکای جنوبی و به ویژه در کشورهای اروگوئه، آرژانتین و برزیل بسیار محبوب است. هنوز این روز در تاریخ اروگوئه برای مردم آن اهمیت ویژه ای دارد و روز ملی اروگوئه است، این روز در این کشور تعطیل است. درحالی که به اندازۀ صدمات حاصل از تخلیه برخی از پساب ها و مرگ و میر توده ای و فراگیر جمعیت ماهیان چشمگیر نیست. مساحت آن ۲ کیلومتر مربع و جمعیت آن حدود ۲۰۰ نفر است.

این رودخانه ۶۶۵۰ کیلومتر طول دارد و در ۱۰ کشور سودان، سودان جنوبی، بوروندی، رواندا، جمهوری دموکراتیک کنگو، تانزانیا، کنیا، اتیوپی، اوگاندا و البته مصر جریان دارد. نيروگاههاي اين سد داراي ظرفيت 18200 مگاوات هستند (ظرفيت کلي توليد برق انواع نيروگاههاي ساخته شده فعلي در ايران 30000 مگاوات، برق توليدي کل سدها 4000 مگاوات و بيشترين ظرفيت يک نيروگاه برق آبي در کشور 2000 مگاوات است. آبي اين سد بزرگ ترين موتور برق پيشرفته جهان محسوب مي شود. 7- در اروگوئه شهری وجود دارد که در این شهر اثری از آب شهری، برق و حتی جاده هم نیست. اجراي سد سهدره در طي 10 سال گذشته بدون تأخير قابل توجه نسبت به برنامه زمانبندي صورت پذيرفته و بر اساس آخرين برآوردها هزينه اجراي آن حداقل 3 ميليارد دلار کمتر از بودجه مصوب و پيشبيني شده خواهد بود.

در سال 1984 دولتهاي فرانسه و انگليس از تمام شركتهاي مهندسي دو كشور درخواست كردند طرحهاي خود براي ايجاد تونل را ارائه دهند و بالاخره در سال 1986 يكي از طرحهاي پيشنهادي كه به طرح سال 1960 بسيار نزديك بود از سوي دو دولت پذيرفته شد. پس از پايان تمام مراحل ساخت تونل، فرانسوا ميتران -رئيس جمهور وقت فرانسه- و اليزابت ملكه انگليس در تاريخ 6 مي 1994 در کاله فرانسه تونل را رسماً افتتاح كردند. به هر حال اين دو تونل در تاريخ اول دسامبر 1990 به يكديگر رسيدند و براي اولين بار پس از عصر يخبندان (8500 سال پيش) اين امكان به وجود آمد كه انسان بر روي دو پا از انگليس به قاره مادر برود.

اما مهمترين نكته اي كه ميتوان به آن اشاره كرد اين است كه تونل كانال پس از حدود 8 هزار و 500 سال، يعني پس از عصر يخبندان كه انگليس به قاره ما در اروپا متصل بود، دوباره اين جزيره را به قاره متصل كرد و بشر بار ديگر توانست با پاي خود از قاره به انگليس سفر كند. وجود مشابهت­های گسترده در ساختار روایی و شگردهای مدرنیستی بهکار رفته در این رمان با داستان­های مدرنیستی، ما را بر آن داشت تا به تحلیل این داستان براساس این نظریه بپردازیم. تمام اجزای چهار تراز بزرگراه و تونل را یک به یک برداشتند -تخریب نکردند که آسیب دوباره به ساختار رودخانه وارد شود- فاضلابها را حذف کردند و نیاز آبی محیط زیستی رودخانه را تامین و اکوسیستم را دوباره به سطحی از تعادل پایدار بازگرداندند؛ تا رودخانه دوباره به مدار زندگی برگردد و طراحی شهری سئول بر مبنای آن تجدیدنظر شد.

زیستشناسان تخمین میزدند تعداد جمعیت این ماهیها در کل کره زمین فقط ۱۰ الی ۱۵ نمونه باشد که آن هم در یک محدوده یک کیلومتری امتداد کم عمق و سنگی رودخانه والسان رومانی زندگی میکنند. مقدار کربن آلی در بخش­های پایین دامنه که تحت فرسایش قرار گرفته، کم است. برداشت شن و ماسه منجر به از بین رفتن این بسترهای کم عمق شده و ظرفیت بهسازی آنها را کاهش می دهد.

براي مثال سيل سال 1998 اين رودخانه به کشته شدن بيش از 3000 نفر، آواره شدن 8/13 ميليون نفر، تخريب ميليونها مسکن و از بين رفتن 8/4 ميليون هکتار از زمينهاي کشاورزي منجر شد. در سال ۲۰۰۵، استبان بایتستا اولین فرد اروگوئهای بود که به لیگ NBA راه پیدا کرد. بعد از پرتغالی ها، در قرن ۱۸ این بار نوبت اسپانیایی ها بود که به طمع تصرف این کشور به این سو آمدند و شهر مونته ویدئو را بنا کردند. پانزده هزار نفر طي 7 سال، كار كندن تونل را انجام دادند و تمام مراحل ساخت بر عهده كنسرسيومي بين المللي متشكل از ده شركت مهندسي و پنج بانك بود.

3- در تمام عمر بر شکم راه خواهد رفت و خاک خواهد خورد. بيشتر ماشينهاي حفر تونلي كه در اين پروژه مورد استفاده قرار گرفتند دو برابر يك زمين فوتبال درازا داشتند و قادر بودند روزي 250 فوت تونل حفر كنند. کشورهای این منطقه دچار کودتاهای نظامی و مشکلات عمده در همه ابعاد داخلی و خارجی بودند، چه از نظر مسائل داخلی و چه روابط دیپلماتیک و ارتباط با همسایگانشان تنش های مداوم و بی سرانجامی داشتند. در سالهای اخیر، اروگوئه بیشتر انرژی خود را صرف توسعهٔ کاراییهای تجاری فناوری اطلاعات کردهاست و تبدیل به یکی از صادرکنندگان نرمافزار در آمریکای لاتین شدهاست.

دیدگاهتان را بنویسید