نام چند حوضه آبریز استان اصفهان – ❤️ اسک 98

رودخانه های واقع در این محدوده عمدتاً از داخل استان سرچشمه گرفته و تعداد کمی از آنها از خارج استان جریان مییابند که سرچشمه رودخانه های بزرگی مانند کارون اند رشته کوه های واقع در این محدوده نقش مهمی در رژیم بارندگی و پیدایش منابع آبهای سطحی آن ایفا میکنند منبع اصلی ریزشهای جوی در محدوده زاگرس جریانهای هوایی میباشند که از غرب و حوزه مدیترانه به سمت فلات ایران حرکت کرده و در برخورد با رشته کوه زاگرس بیشترین رطوبت خود را در دامنه های آن از دست میدهند که منجر به ریزش باران و برف در طول پائیز و زمستان میگردد.

رودخانه بارها از روی هزاران هزار سنگریزه ی کوچک و بزرگ می گذرد و آنهایی را که می خواهند به پایین کوه بروند، بی هیچ منتی با خود حمل می کند و به مقصد می رساند . اما آنهایی که تجربه غذا خوردن در باغ بهشت را داشتهاند درباهاش چه میگویند؟ کاکتوس، جزو باسابقههای این منطقه است و اگر خواستید در اینجا غذا بخورید کباب کوبیده نگینی، شیشلیک، جوجه کباب و کباب برگش را امتحان کنید. فیله کباب، کباب کوبیده و جوجه کباب و کباب بختیاری مورد تایید بسیاری بوده. از زیتون پرورده و ماست کوزهای این رستوران زیاد تعریف میشود، به اضافه ماهی و کباب جوجه بیاستخوان و جوجه کباب و کباب لاری.

استریم (Stream)، طبق تعریف لغتتنامهای، آبی است که در طول یک مسیل جریان دارد. در استان چهارمحال و بختیاری به دلیل ویژگیهای ژئومرفولوژی، زمین شناسی و هواشناسی رودخانه های بسیاری با آبدهی زیاد جریان دارد با توجه به جهت ارتفاعات که از شمال باختری به جنوب خاوری میباشد شبکه آبهای روان منطقه به دو قسمت میشود قسمتی به سمت بستر خاوری سرازیر میشود که حوضه رودخانه زاینده رود را تشکیل میدهد و قسمت دیگر به سمت جنوب باختری جریان مییابد که حوضه رودخانه کارون را به وجود میآورد.

رودخانه بشار در منطقه شترخون شهرستان دنا به علت غرق شدن جان خود را از دست داد. در کنار این مجموعه زیبای گردشگری، منطقه حفاظت شده دنا قرار دارد که باعث افزوده شدن چشم انداز زیبا طبیعی این منطقه شده است. منطقه جنگلی کوهستانی با چشماندازهای طبیعی بسیار زیبا دارای جاذبه های زیبای طبیعی اعم از پارک جنگلی ، رودخانه ، آثار تاریخی در روستای بلوردکان اعم از کاروانسرا، پل و…

حبیبالله آصفی در گفتوگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) -منطقه خوزستان- اظهار کرد: پارک علیکله از ظرفیتهای بسیار خوب گردشگری است که از اقصی نقاط استان و استانهای دیگر به این نقطه سفر میکنند ولی خاصیت رودخانه دز در این نقطه این است که به دلیل داشتن عرض و عمق بسیار زیاد، حوادثی را ایجاد میکند. فرماندار دزفول افزود: اما علیرغم انجام این کارها و نصب تابلوهای هشدار دهنده “شنا ممنوع” در نقاط خطرآمیز رودخانه، به دلیل بیتوجهی به این هشدارها، همواره با حوادثی مواجه هستیم و امکانات نجات غریق هر اندازه هم در منطقه مستقر شود به دلیل اینکه طول رودخانه زیاد و شتاب آب بالاست، امکان کمکرسانی در این منطقه دشوار خواهد بود.

امکان غذا خوردن در کنار رودخانه از جذابیت های رستوران کاکتوس است. منوی متنوع این رستوران از نقاط قوتش است، اما برخی معتقدند قیمتها در رستوران سفیر خیلی بالاست و این فقط مشکل این رستوران نیست و قیمتها در بقیه رستوران های فشم هم به این شکل است. این رستوران از رستورانهای اسم و رسم دار فشم است، خیلیها معتقدند بهترین نیست ولی جزو خوبها به حساب میآید. اگر دنبال رستوران خانوادگی مناسبی هستید، این رستوران جزو خوبهای فشم است. توی سایت این رستوران نوشته شده بیست سال قدمت دارد و چای زغالی جزو جاذبههای آن. حلال بودن آب کاربردهای فراوان دارد.

این رودخانه از پیوستن چشمه های فراوان و رودخانه های دیگر به وجود آمده است.در دامنه شمالی کوه چهل خشت با دو ریز آبه کوچک هم بستر میشود و قبل از ورود به دریاچه سد کوهرنگ، قسمتی از آن توسط تونلی که در دل کوه کارکنان حفر شده، به سرچشمه های زاینده رود می ریزد. اصلیترین رودخانه این حوضه رودخانه سبز کوه میباشد. اصلیترین رودخانه این حوضه رودخانه کره بس میباشد. این رودخانه از ارتفاعات کلار و سبزکوه سرچشمه گرفته و با جهت جنوب شرقی – شمال غربی به رودخانه کارون میپیوندد و در مسیر خود از چشمه های متعددی تغذیه میکند.

در این دهستان نخست با آب کری سپس با آب تنگ محمود و بعد از آن با رودخانه سبزکوه مخلوط شده و از طریق دره بین کوه های سجن و سبزکوه (در شمال) و کوه هلن (در جنوب) به شهرستان لردگان وارد میشود. اصلیترین رودخانه این حوضه رودخانه سراب است که از ارتفاعات جهانبین، قزلجا، چوبین ضراب، سرچشمه گرفته و با جهتی شمال غرب – جنوب شرقی به رودخانه آب بهشت پیوسته و پس از آن به رودخانه کارون میپیوندد. به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری افه، خبرها از تغییرات اقلیمی شدید در حالی تقریبا همه مناطق جهان را درگیر کرده که کاهش تاریخی سطح آب رودخانه «پارانا» به عنوان مسیر اصلی حملونقل غلات و مشتقات آن از آرژانتین، میلیونها دلار زیان مالی برای بخش صادرات محصولات کشاورزی که بزرگترین منبع ورود ارز خارجی به این کشور آمریکای جنوبی است، به همراه داشته است.

بیتردید آبشار ایگواسو یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری آمریکای جنوبی، به ویژه کشور برزیل است و آمار پنج میلیون بازدید کنندة سالیانه از ایگواسو را درواقع باید به حساب آبشار معروفِ آن گذاشت. موتور برق اين سد يکي از جاذبه هاي توريستي منطقه “فوز دو ايگواکو” است که تا کنون پذيراي 9 ميليون توريست از 162 کشور جهان بوده است. تماشای پرندگان یکی از اصلی ترین جاذبه های دوست داران اکوتوریسم است. بنای اصلی مسجد مربوط به دوره سلجوقی است که در مناره آجری آن دیده میشود. لولههای مربوط به ساحلسازی خارج از محدوده کانال ایجاد شده برای شنا بوده است و این مسیر برای شنای مردم ممنوع است.

از بناهای معروف این روستا حمام شاه عباسی مربوط به دوره صفوی است. نتايج بررسي ها حاکي از اين است که متاسفانه در طي سي سال اخير ميزان جابجايي رودخانه ارس به طرف ايران زياد بوده و اين به منزله کاهش محدوده دشت سيلابي در طرف ايران و برعکس افزايش ميزان آن در طرف مقابل است. رودخانه ها همچنین ممکن است نمادی از انرژی های ما باشند که به یک رابطه دشوار یا سوء استفاده کردن اختصاص داده شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید