مقایسهی انواع جهشهای ویروس کرونا و واکسنهای کووید-19 – سیناکر

سویه امیکرون چقدر نگران کننده است؟ لذا برخی نگران هستند ترکیب این دو بتواند ویروس قدرتمندتری ایجاد کند. دلتاکرون که به عنوان جدیدترین سویه ویروس کرونا شناسایی شده، سرایت آن در برخی مناطق فرانسه و آمریکا تائید گردیده است. امیکرون جدیدترین جهش ویروس کرونا است که با نام علمی B.1.1.529 شناخته میشود. امیکرون (Omicron)، جدیدترین سویه کرونا ویروس است. تحقیقات دانشمندان در حال حاضر بیشتر بر تعیین سرعت انتقال و میزان کشندگی سویه Omicron تمرکز دارد. به علاوه نامگذاری “سویه های نگران کننده” کرونا (مانند دلتا) با عناوینی نظیر VOC۱ و VOC۲ نیز به خاطر تشابه احتمالی این کلمات اختصاری با برخی از واژههای توهینآمیز در زبان انگلیسی، منتفی شد.

گرچه با وجود آمار بالای ابتلا به کرونا، برخی خواهان لغو محدودیتها هستند، اما دولت فدرال چنین تصمیمی را زودهنگام میداند. به گفته تاگزشاو، لغو مقررات کرونا در این شرایط واقعبینانه نیست. در کنار علائمی که برای ابتلا به کووید ۱۹ مطرح میشود، به تازگی دانشمندان کشف کردند که سویه امیکرون باعث بروز علائم منحصربهفرد دیگری در افراد شده است. در این دوره آموزشی فرادرس، مطالب به صورت کامل و جامع و به سادهترین شکل ممکن با استفاده از تصاویر و اشکال مختلف آموزشی، گام به گام ارائه شدهاند. تاکنون بیش از ۹۲۶ هزار دوز واکسن کرونا در حوزه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تلقیح شده و در حال حاضر پوشش واکسناسیون در جمعیت دانش آموزی حدود ۸۷ درصد برای نوبت اول و ۴۰ درصد نوبت دوم و حدود ۷۰ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال نوبت اول و ۴۶ درصد نوبت دوم واکسن کرونا را دریافت کردند.

همه این داستانها از یک مقاله پره-پرینت (هنوز مرور و چاپ نشده) برخواسته است که آقای کینگ ژیونگ و همکارانش از انستیتو تحقیقات واکسن و ویروس شناسی نوین متعلق به دانشگاه ووهان چین در مورد یک فامیل ویروسی از نوع ویروس کرونا که بسیار به عامل MERS نزدیک است و در خفاشها از گیرنده ACE ۲ برای ورود به سلول استفاده میکند، شروع شد. در مقالات قبل در مورد انواع سویه های کرونا برای شما شرح دادیم.

رئیس گروه مبارزه با بیماری های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با تاکید بر اینکه جهش صورت گرفته در سویه جدید روی پروتئین اسپایک اتفاق افتاده است که احتمال کاهش اثربخشی داروهای ضدویروسی و واکسنها در پیشگیری از کرونا را در پی دارد، تنها راه مقابله با سویه جدید را همچنان واکسیناسیون، استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی دانست. سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام با تاکید بر اینکه درحالحاضر 42بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان ایلام بستری هستند، تصریح کرد: در 24ساعت اخیر هشت بیمار جدید در بیمارستانها بستری شدند و تاکنون کل آمار بهبودیافتهها 76هزار و 110نفر بوده است.

برزگر با تاکید بر این که واکسن نزدهها، بیشترین قربانیان ویروس کرونا هستند، اظهار داشت: بیشترین آمار مرگ و میر، ابتلا و وخامت حال عمومی بیماران مبتلا به سویه امیکرون در آفریقای جنوبی به عنوان کانون اصلی شیوع این سویه جدید کووید 19 متعلق به واکسن نزدههاست. آسترازنکا: شواهدی وجود داشت که کارایی این واکسن علیه سویهی بتا کاهش یافته است به صورتی که دولت آفریقای جنوبی در آن زمان تزریق آسترازنکا را متوقف کرد و حتی در مطالعهای عدد 10 درصد کارایی برای این واکسن اعلام شد که این مورد هنوز در حال مطالعه است. جهت نکات تکمیلی در مورد ماسک مناسب به فایل های “ماسک مناسب” رجوع شود.

ترکیب سویههای دلتا و امیکرون که با نام دلتاکرونا شناخته میشود، اوایل زمستان در فرانسه شیوع پیدا کرد؛ اما تعداد مبتلایان به آن بسیار کم بود. یکی از دانشمندان موسسه ژنتیک UCL لندن اظهار داشت: « این جهش احتمالا در طول عفونت مزمن در بدن فردی مبتلا به نقص سیستم ایمنی، تکامل یافتهاست. بررسیهای مورفولوژیکی: در شرایط آسپتیک با استفاده از سرنگ استریل 10 میلی لیتر مایع درون کیستها را کشیده و در لولههای آزمایشگاهی خالی گردید. سازمان جهانی بهداشت برای نامگذاری سویه جدید کرونا که برای اولین بار در آفریقای جنوبی شناسایی شد، طبق روال گذشته از حروف الفبای یونانی استفاده کرده و آن را امیکرون نامید.

متخصصان سازمان جهانی بهداشت این جهشها را مورد بررسی قرار میدهند. پژمان عقدک در جمع خبرنگاران با اشاره به وضعیت کرونا در مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اظهار داشت: در 24 ساعت گذشته 206 مورد مثبت ابتلای قطعی گزارش شده است. شما عزیزان برای دریافت آمار و اخبار لحظهای کرونا، واکسن کوید۱۹ و وضعیت شهرهای ایران، میتوانید به مقاله آخرین اخبار کرونا در ایران و جهان مراجعه نمایید. در فرایند تولید این واکسن از تکنولوژی که دهه ها کاربرد دارد، استفاده شده است.

دولت های فدرال و ایالتی دوباره در ۱۶ فوریه / فبروری درباره قوانین کنونی کرونا مذاکره خواهند کرد. سویه جدید کرونا به نام امیکرون نگرانیهای زیادی را ایجاد کرده است و سرایتپذیری آن 4 تا 5 برابر بیشتر از سویه دلتاست. در آخرین مطالعات انجام شده، مشخص شده است که اثربخشی دو دوز واکسن های مدرنا و فایزر میتوانند تا حد بسیار زیادی جلوی ابتلا به امیکرون را بگیرند. ایمنی واکسن در برابر آن چگونه است؟ احتمال ابتلا به بیماری شدید و مرگ در مبتلایان به سویه بتا: درگیری افراد بدون بیماری زمینهای در این سویه زیاد است و احتمال بیماری شدید و مرگ در این سویه بیشتر است.

افزایش عفونت ها به احتمال زیاد به دلیل ترکیبی از دو عامل “افزایش قابلیت انتقال یا سرایت پذیری” و “توانایی واریانت برای فرار از ایمنی ناشی از عفونت یا واکسیناسیون گذشته” است. وویروس کرونا طی 21 ماه گذشته بارها دچار جهش شدهاست. سه ضلع مقابله با ویروس کرونا شامل واکسیناسیون کامل، رعایت پروتکلهای بهداشتی و قرنطینه خانگی فرد مبتلا است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بیان کرد: نظارت بر رعایت شیوهنامه بهداشتی و فاصلهگذاری اجتماعی در ایام پایان سال برای جلوگیری از شیوع پیک بعدی کرونا، تشدید میشود. همچنین به سیستمهای بهداشتی کشورها فشار سنگینی وارد کند. مهمترین آنها پروتئین S یا نیزه است که ویروس به وسیله آن به سلول میزبان متصل شده و وارد آن میشود.

دلتا پلاس: دلتا پلاس حاصل یک جهش جدید در پروتئین نیزهی سویهی دلتا است. این کارشناسان در روزهای اخیر جهش خطرناکی از ویروس را تایید کردند. همچنین رئیس انستیتوی پاستور از تائید قرار گرفتن اولین مورد ویروس با استفاده از کیت مخصوص خبر داد. این سویه توسط محققان موسسه بیمارستان عفونی مدیترانه (IHU) کشف شده اما هنوز توسط سازمان بهداشت جهانی(WHO) مورد بررسی قرار نگرفته است. این ۶ مورد بسیار نادر بودند و از بین بیش از ۷ میلیون دوز تزریقشده این تعداد شناسایی شدند. آفریقای جنوبی با 8.2 میلیون نفر مبتلا، بیشترین میزان ابتلای جهانی به ایدز را دارد.

بسیاری از متخصصان آن را نوعی آلودگی معرفی کردهاند؛ هرچند عدهای صفت ترسناک را برای آن به کار بردهاند. البته دانشمندان معتقدند که برای گرفتن نتایج دقیق بین چند هفته تا 100 روز زمان نیاز دارند. ۲۳ نوامبر، آسترازنکا نتایج حاصل از آنالیزهای اولیهی واکسن خود را با نام AZD1222 اعلام کردند. برای سنین ۱۸ الی ۵۹ سال تایید شده است اما نتایج تحقیقات در تمام گروه های سنی بالای سه سال امیدوارکننده بوده است.

در روز ۲۸ آذر ۱۴۰۰، رئیس مرکز مدیریت بیماری­های واگیردار وزارت بهداشت از شناسایی اولین مبتلا قطعی به ویروس Omicron اطلاع داد. این سویه از ویروس کرونا، که دانشمندان آن را BA.2 می نامند، از سویه اصلی Omicron مخفی تر است، زیرا ویژگی های ژنتیکی خاص تشخیص آن را کمی دشوارتر می کند. تاثیرگذاری واکسنها یکی دیگر از نگرانیهای جهانی گونه Omicron میباشد. واریانت بتا، یکی دیگر از سویههای نگران کننده ویروس کرونا میباشد. این جهش توسط کارشناسان سازمان جهانی بهداشت در دسته «سویههای نگران کننده» ویروس کرونا قرار گرفت.

اما سویههایی که بیشتر نام آنها را میشنویم مثل آلفا، بتا، دلتا و گاما در لیست سویههای نگران کننده (Variants of concern) قرار میگیرند. هرچند بسیاری از پژوهشگران در بدو بروز خبر در ماه قبل، اعلام کردند؛ چنین سویهای وجود ندارد و آنچه در حقیقت خبرساز شده، ناشی از یک آلودگی دوگانه بوده است اما خبرهای جدید درباره این سویه نگرانیها را چند برابر کرد. خطر ابتلا برای واکسینهشدهها، واکسینهنشدهها و همچنین کسانی که دوز تقویتی دریافت کردهاند، وجود دارد. آنفلولانزا با سرماخوردگی فرق دارد و میتواند به طور ناگهانی ظاهر شود. درحالحاضر نخستین سویه اُمیکرون به نام BA.1 در آلمان غالب است، اما نوع دیگری از این ویروس نیز وارد کشور شده و انتشار مییابد.

این فرد از کشورهای همسایه وارد ایران شدهاست. در صورتی که سیستم ایمنی فرد تا آنقدر تحریک نشود، احتمال ابتلای دوباره او به امیکرون وجود خواهد داشت. نقص سیستم ایمنی این فرد ناشی از HIV/AIDS درمان نشده بوده است». امکان انتقال ویروس امیکرون از روی سطوح وجود دارد. مشاهده بیماران در دانمارک نشان میدهد که بین شدت عفونت در سویههای مختلف امیکرون اختلافی وجود ندارد. برای اطلاع از جزییات بیشتر در این باره با ما همراه باشید. البته درست است که این واریانت نسبت به واریانت دلتا خطر کمتری دارد؛ ولی این گونه نیست که ما را دچار مشکلی نکند.

این جهش ممکن است به شیوع کووید 19 در بسیاری از کشورها دامن بزند. کارشناسان بیمه دات کام در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان هستند. کارشناسان معتقدند که سرعت گسترش این سویه از BA.1 بیشتر است و خطر ابتلا به آن دو برابر بیشتر تخمین زده میشود. سرعت انتشار و شدت عفونت سویه امیکرون بسیار قوی و شدیدتر از واریانتهای قبلی تعیین شدهاست. آیا دوره عفونت BA.2 شدیدتر است؟ آیا BA.2 مسریتر و خطرناکتر است؟ در نسخه پیشچاپ مقاله آنها آمده است: «سویه BA.2 هم سریعتر منتقل میشود و هم دارای خاصیت فرار ایمنی است. یانوش دامِن، سیاستمدار بهداشت از حزب سبزها، میگوید: «بعید است که محدودیتهای کرونا در چهار هفته پیش رو برداشته شوند.

دیدگاهتان را بنویسید