مقایسهی انواع جهشهای ویروس کرونا و واکسنهای کووید-19 – سیناکر

به گزارش CNBC، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریهای آمریکا (CDC) بهتازگی در بیانیهای اعلام کرده سویه امیکرون BA.2 که سهم شیوع آن در برخی کشورها بیشتر از سویه اصلی شده، به آرامی در ایالات متحده هم در حال گردش است. بایدن که درباره وضعیت کرونایی آمریکا برای مردم این کشور سخنرانی میکرد، گفت سویه اومیکرون ویروس کرونا حتی به کاخ سفید نیز رسیده است. میزان در خصوص تفاوتهای سویه امیکرون با سویه دلتا گفت: اگر فردی دچار علائم سرما خوردگی شد فقط با انجام تست PCR میتوان به صورت قطعی گفت که به ویروس دلتا، امیکرون و یا آنفلوانزا مبتلا شده است، اما در حال حاضر با توجه به اینکه هم اکنون در پیک ششم با سویه غالب اومیکرون قرار داریم هر بیمار با علائم سرماخوردگی را باید اومیکرون در نظر بگیریم مگر اینکه خلافش ثابت شود.

یک نفر مبتلا به امیکرون میتواند 10نفر را درگیر این ویروس کند. از آنجا که این نوع ترکیبی است؛ برای همین نمیتوان آن را واریانت جدیدی به حساب آورد. همچنین در دمای ۴- درجهی فارنهایت میتوان بیش از ۶ ماه این واکسن را نگهداری کرد. اعتقاد بر این است که سویه IHU توسط مسافرانی که به کشور آفریقایی کامرون سفر کردهاند، به فرانسه منتقل شد. گویا مورد مبتلا شده به این ویروس مردی کاملا واکسینه شده بود که از سفر به کامرون در ماه نوامبر بازگشته و یک روز قبل از مراجعت علائم تنفسی خفیفی داشته است. با این وجود، با توجه به افزایش احتمالی تعداد بیماران (حتی با وجود بیماری با شدت پایین تر) تعداد بیماران با مشکلات شدید می تواند قابل توجه باشد.

به نقل از تسنیم، اومیکرون بازدوباره در عربستان شیوع پیدا کرد. به نقل از خبرآنلاین، دکتر مسعود مردانی، عضو کمیته ملی کرونا، بیان کرد که مردم در هنگام سفرهای نوروزی، پرتکل های بهداشتی را رعایت کنند تا بعد از عید شاهد افزایش مجدد آن نباشیم. به نقل از تسنیم، جمعیت گوزن دم سفید در آمریکا به اومیکرون مبتلا شده اند. پیشتر همچنین یک متخصص سرشناس ویروسشناسی در آمریکا هشدار داد که ۳۲۰۰۰ نفری که انتظار جشن کریسمس و سال نو را در این کشور دارند، قبل از آن به دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست دادهاند.

موش خانگی (Mus musculus) گونه ای است که به دلایل مختلف از جمله اندازه کوچک، مطیع بودن، نگهداری آسان، عمر و چرخه ی تولید مثل کوتاه و همچنین به دلیل آناتومی و فیزیولوژی به طور گسترده در تحقیقات مطالعات حیوانی، بافت شناسی، تحقیقات سلولی، مولکولی، ژنتیک، جنین شناسی و میکروبیولوژی مورد استفاده قرار می گیرند. سویههای جدید قدرت انتقال بالایی دارند به همین دلیل ماسک زدن و رعایت پروتکلها برای پیشگیری بسیار حائز اهمیت اند.

این حیوانات برای مدل سازی بیماری های انسان، به منظور یافتن درمان های جدید و موثر تر استفاده می شوند. به نظر میرسد این واکسن در پیشگیری از بستری و مرگ ۱۰۰ درصد اثربخشی دارد. در این شرایط، وقتی هر دو سویه تلاش میکنند که درون سلول تکثیر پیدا کنند، سلول به صورت تصادفی ویژگیهایی از هر دو آنها را تولید میکند و ترکیبی از دو واریانت را ایجاد میکند. مبتلایان به امیکرون که هیچ علائمی ندارند، قادر به آلوده کردن دیگران هم هستند. کوتزی خاطرنشان کرد: در حال حاضر برخی از مبتلایان در خانه تحت درمان هستند اما ممکن است وضعیت برای کسانی که واکسینه نشدهاند، متفاوت باشد.

تشخیص ترکیبی از دو سویه ممکن است کار سختی باشد؛ اما از آنجا که دو واریانت امیکرون و دلتا تفاوت بارزی با یکدیگر دارند، محققان راحتتر توانستند ترکیبی از این دو واریانت را پیدا کنند. البته تا زمانی که فرد دست خود را به چشم و دهان خود نزند، به امیکرون یا حتی کرونا هم مبتلا نخواهد شد. تا امروز ۲۲۲ مورد لختهی خون و بیش از ۳۰ مورد مرگ که ممکن است با این واکسن مرتبط باشند به ثبت رسیده است. علائم ممکن است از ۲ تا ۱۴ روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر شوند.

علائم معمولا ۱ تا ۳ روز پس از قرار گرفتتن در معرض ویروس سرماخوردگی ظاهر میشوند. ویروس کرونا از ابتدای شیوع تا به امروز جهشهای زیادی داشته است. «تابناک با تو» – موارد ابتلا به سویه اومیکرون کرونا در حال افزایش است و به گفتهی مقامات بهداشت و سلامت فدرال، هفتهی گذشته ۷۳ درصد کل موارد ابتلا را تشکیل میدادند. نام آن را سویه IHU گذاشتیم که دو ژنوم جدید آن به تازگی ارائه شده است.

در حال حاضر تنها اسمی از سویه جدید کروناویروس در اختیار کارشناسان و محققان است و هیچ ایدهای در مورد ویژگیهای آن وجود ندارد. این سویهها از نظر ریختشناسی، همهگیریشناسی، درمان و کنترل باهم اختلاف دارند بهطوریکه این سویهها ویژگیهای آسیبشناسی، اختصاصات میزبانی، بیولوژی تکامل، فیزیولوژی، ژنتیک، بیماریزایی انگل برای میزبان، الگوی چرخه زندگی انگل، آنتی ژنیسیتی، روند انتقال آلودگی و حساسیت آنها نسبت به عوامل دارویی را در مواردی تحت تأثیر قرار میدهند. البته هنوز خیلی زود است که بر اساس حدس و گمان در مورد ویژگیهای ویروسی، اپیدمیولوژیک یا بالینی سویه IHU قضاوت کنیم.

در خصوص میزان خطر این واریانت یا کشنده بودن یا نبودن آن نمیتوان نظر قطعی داد. به گزارش ایسنا، سازمان بهداشت جهانی(WHO) روز جمعه سویه جدید آفریقای جنوبی را به عنوان یک سویه نگرانکننده از کرونا شناسایی کرد زیرا دارای ۳۲ جهش است و ویروس با این تعداد جهش میتواند مسریتر و خطرناکتر شود. به گفته این گروه براساس همین فرضیه که البته تایید هم شده است میبینیم از ابتدای هفته رشد 71.8 درصدی نرخ ابتلای روزانه باعث شده تا رقم ابتلای روزانه از عدد 2219 به 3813 نفر رسیده باشد که این تغییر توانسته جهشی 22.46 درصدی را در بخش موارد بستری در مراکز درمانی به همراه داشته باشد تا روی جداول آماری ببینیم 665 نفر بستری جدید کرونایی در سراسر ایران ثبت شده است.

بیماری اومیکرون خفیف نیست و خطر بالایی برای افراد دارد و می تواند باعث بستری و حتی مرگ شود. جهشها در مادهی ژنتیکی ویروسها اتفاق میافتند و باعث تغییر در ژنها میشوند. در آزمایشی محلی که در اندونزی انجام شد اثربخشی ۶۵ درصدی به ثبت رسید، امّا این آزمایش تنها بر روی ۱۶۲۰ نفر صورت گرفت. اطلاعات به روز درمورد سطح انتقال بیماری کرونا در محل زندگی خود داشته باشید و دستورالعملهای مقامات محلی خود را دنبال کنید. نتایج بعضی آزمایشها نشان داده است که افراد مبتلا به امیکرون میتوانند از یک روز بعد ناقل این ویروس باشند. تاکنون این نوع ویروس در کشورهای بسیار کمی دیده شده است.

بدین ترتیب، محققان شرکت آسترازنکا اعلام کردهاند که اثر طولانی مدت ترکیب آنتی بادی AZD۷۴۴۲ را در برابر گونههای جدید بررسی میکنیم و از آنجایی که این ترکیب شامل دو آنتی بادی مهم با فعالیتهای مختلف و تکمیل کننده در برابر ویروس است امیدواریم که اثربخشی خود را حفظ کند. البته هیچ مدرک مشخصی وجود ندارد که این ویروس جدید از مرز فرانسه عبور کرده باشد. البته باید دقیقتر گفت که فلورونا ترکیبی از این دو نیست، بلکه ایجاد عفونت همزمان این دو با هم در فرد بیمار است.

اومیکرون به معنای پایان همه گیری نیست و هنوز باید منتظر ورود سویه های جدید باشیم. این مقاله استدلال کرد که ظهور سویه جدید اهمیت آزمایش کامل و نظارت ژنومی را ثابت میکند. از پزشک خود در خصوص درمانهای مورد نیاز اطلاعات لازم را کسب کنید. به گزارش «وطنامروز»، آمار جانباختگان و مبتلایان به کرونا مدتی است در کشور نزولی و شهرهای با نشان قرمز کرونا نیز صفر شده است به طوری که خیلی از مناطق کشور در شرایط مساعد بیماری به سر میبرند و واکسیناسیون همچنان به شکل گسترده در حال انجام است.

موش ها پستانداران کوچکی متعلق به راسته جوندگان هستند که همراه رت ها تقریبا ۹۵% از کل حیوانات آزمایشگاهی را تشکیل می دهند. با توجه به بالا بودن هزینههای درمانی این بیماری، ما به شما خرید بیمه کرونا را پیشنهاد میدهیم. ابتلای همزمان به کرونا و آنفولانزا، فلورونا نام دارد. امکان انتقال ویروس امیکرون از روی سطوح وجود دارد. حتی با تزریق نوبت سوم، احتمال ابتلای شدید به اومیکرون هم وجود دارد. این نظرسنجی در آبان ۱۴۰۰ با حجم نمونه ۲۱۱۲ نفر از افراد بالای ۱۸ سال به بالای ساکن در شهر و روستاهای کشور و بهصورت تلفنی انجام شده است.

همهی این ۶ مورد از بین خانمهای با سن ۱۸ تا ۴۸ سال بودند و ۶ تا ۱۳ روز پس از دریافت تکدوز واکسن روی دادند. پروفسور فیلیپ کولسون، رئیس بخش کشف این سویه جدید نوشت: ما چندین مورد از این سویه جدید در منطقه جغرافیایی مارسی داریم. هر چند تا الان هم چندین سویه جدید معرفی شده است. «دکتر ویلیام لی» از اعضای ارشد موسسه هلیکس مستقر در کالیفرنیا در مورد ظهور دلتاکرون گفت: مشاهدات ویروس حاکی از آن است که احتمالا سویه جدید جای نگرانی ندارد.

این سویه توسط محققان موسسه بیمارستان عفونی مدیترانه (IHU) کشف شده اما هنوز توسط سازمان بهداشت جهانی(WHO) مورد بررسی قرار نگرفته است. این این حیوانات در مطالعات رفتاری، پیری، تغذیه و ژنتیک نیز مورد استفاده قرار می گیرند. سپس جهت مشاهده چگونگی برشها و وزن باندها و تشخیص سویهها بر اساس آن، نمونهها بر روی ژل آگارز 3 درصد قرار داده شد. بعد از انجام PCR، محصول واکنش بر روی ژل 7/1 درصد آگارز مورد بررسی قرار گرفت. معاون توانبخشی سازمان بهزیستی و مسئول کمیته مقابله با کرونای سازمان بهزیستی در مورد واکسیناسیون معلولان شدید و خیلی شدید میگوید: بر اساس ابلاغیه ستاد ملی مقابله با کرونا، گروههای حساس اولین گروههایی بودند که در نوبت دریافت واکسن قرار گرفتند.

دیدگاهتان را بنویسید