لغت نامه دهخدا حرف پ

14) – Abulunius (مختصرالدول ابن العبری چ بیروت ص63). 18) – تاریخ الحکماء ص61 و 64؛ مختصرالدول ص63. 24) – Eutocius و در تاریخ الحکماء (ص 62): اوطیقوس. در آن زمان که سیاستمداران می توانستند در دو مقام شهرداری و نخست وزیری کار کنند، پاریسی ها از حضور رهبرانی سود بردند که آرزوهای سیاسی ملی خود را با یک عملگرد پویای شهری توسعه می دادند. الگوريتم مدل SDAR به گونه اي تنظيم شده که قادر است تغييرات سرعت, تنش برشي و نرخ انتقال رسوب را در امتداد عرضي مشخص کند. با توجه به مستندات و مطالعات انجام شده و کمبود شدید آب، انتقال آب از سر شاخههای رودخانههای این استان به هیچ وجه دارای توجیه علمی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی نیست.

همچنین منطقه منا (خاورمیانه و شمال آفریقا) با آبوهوای بسیار گرم و خشک با کمبود منابع آبی مواجه است. جزیره آنها، که از کرانه های رودخانه دور بود، به پناهگاه خوبی برای قبیله بلگا از سمت شرق تبدیل شد، پاریسی ها برای تجارت با سرزمین های بریتانیا و مدیترانه سکه های طلای کار دست خودشان را ضرب کردند، و شکوفایی و موقعیت استراتژیک این شهر توجه جولیوس سزار را جلب خود کرد و لژیون های او در سال ۵۲ قبل از میلاد این منطقه را فتح کردند. در خطه وسیع هرات جویبارهای زیادی جریان دارد که کشتزاران آن را سیراب میکند .

40) – در اینجا مؤلف از کتاب مخروطات یاد میکند. این شهر که تاکنون نیز برج و بارو های شکسته و نیمه فروریخته اش میتواند انسان را محو شکوه و جلال روزگاران گذشته اش نماید در متون عهد تیموری و صفوی بنام قلعه داوری یاد شده و عده ای معتقدند که این شهر در عصر فریدون و بامر فریدون پادشاه پیشدادی آریانای باستان بنا گردیده و همانطورکه گفته شد آنرا بنام شهر فریدون یاد میکنند و نام فراه را نیز ماخوذ از نام فریدون میدانند. 28) – قفطی در تاریخ الحکماء (صص 61-62) همین قول را با جزئی تغییر نقل کرده است.

33) – قفطی در اینجا خواننده را بترجمهء اقلیدس حواله میدهد. گردشگران برای حضور در این مجموعه میتوانند از راه های دسترسی مختلفی به پارک آبی ایرانیان برسند که یکی از این مسیرها از طریق مترو مشهد میباشد که پس از ورود به مترو مشهد باید در ایستگاه پارک ملت از مترو پیاده شوید و به ابتدای بلوار امامت مراجعه کنید و در اینجا میتوانید به راحتی با استفاده از سیستم های حمل و نقل عمومی همچون اتوبوس ، مینی بوس و تاکسی که به سمت قاسم آباد (شهرک غرب) میروند خود را به بلوار حجاب و پارک آبی ایرانیان برسانید.

کشور ارمنستان یک کشور وسیع در زمینه های کار و سرمایه گذاری است و اینطورکه مشخص شده است در این کشور شرایط برای زندگی دسته بندی های مختلفی دارد. 70) – اشاره بطلسم بندی بلیناس که مذکور شد. و صحیح طیطوس است که مذکور شد. 41) – در کتاب حمزه (ص 49): طاطس و استسیانوس، و صحیح، اسفاسیانوس (و سفاسیانوس) مذکور است. 48) – در کتاب حمزه: طاطس. منبع یا سرچشمهی رودخانه دورترین محل از مکانی است که رودخانه به آنجا ختم میشود، این یک تعریف رسمی است اما به زبان محاره میشود گفت که سرچشمه، نقطه شروع یک رودخانه است و معولا از دل زمین بیرون میآید، در بسیاری از موارد پیدا کردن محل دقیق سرچشمهی یک رودخانه کار غیرممکنی است.

یعنی در هنگام تابستان و با شروع فصل گرما به سمت خشک شدن میروند. افرادی که دچار رفلاکس معده و سوءهاضمه هستند، باید بیش از دیگران از نوشیدن آب هنگام خوردن غذا پرهیز کنند. ز بد چون بود دیگران را پناه.اسدی. در اطراف چشمه توجه مسافران را بیشتر جلب نموده است. همچنین چشمه های مهم تامین کننده آب این رودخانه عبارتند از: چشمه های سوتک، سفید سوتک، شیرکمر، سیکنو، کریم چال، وارنگه رود، نمرک، قل قل چشمه سرزیارت، شاهی خور، هفت چشمه، چشمه دره، قصرناصرالدین شاه، بیدار چشمه باغستان و پی کنار. این چشمه نشست کرد و مجبور شدیم بهسازیاش کنیم ولی همچنان جانی ندارد و خیلی کم آب شده.

با وجود جمعیت و مساحت کم این کشور، رودخانه مرزی ارس در آبادانی جلگه ایروان که پایتخت این جمهوری در آن قرار دارد، نقش موثری دارد. اگر در هر مشاهده از یک متغیر تصادفی، میانگین داده­ها از آن کم شود و به انحراف معیار داده­ها تقسیم شود، مقدار به دست آمده را Z-Score گویند، که از رابطه­ی (5) به دست می­آید. ده گلوله سربي را در بالا قرار داده و لاوک را در آب فروببرید بهطوریکه ماسهها از آب اشباع شوند؛ سپس مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

گویی این گونه دو سویهنگری به آب در بیشتر اساطیر شرقی، آسیایی و اقیانوسیه وجود دارد. محله فرحزاد آبوهوای بسیار مناسبی دارد و به دلیل قرارگیری در مسیر حرکت زائران امامزاده داوود و گسترش شهر تهران از حالت روستایی به حالت شهری تغییر یافته است. بر اساس گزارش مرکز آمار ایران در سال ۹۷، منطقه ۵ تهران به عنوان پرمعاملهترین منطقه پایتخت شناخته شده است. طبق گفته هاى افراد بومى ساكن در منطقه منبع اصلى آلودگى ارس تخلیه فاضلاب منطقه مسكونى و صنعتى جلفا به داخل رودخانه است. ارس در ادامه مسیر، خرامان خرامان از کنار شهر جلفا عبور می کند.

بلغت سریانی مرغی باشد سبزرنگ و منقار دراز بزرگی دارد و درختان را بمنقار سوراخ کند و آنرا بشیرازی «دارتمک» خوانند. » و استاد یولیوس لیپرت محشی کتاب، هویت وی را تعیین نکرده است. 47) – ظ: آزمون رایگان، مثلی است. 46) – ظ: بنگرید، یا اینکه: بنگرائید. 57) – ظ: مناره ایست. پیکر این جوان از آب گرفته شد که علیرغم تلاش تیمهای امدادی، احیای آن راه به جایی نبرده و متأسفانه جان خود را از دست داد. این دهستان در ارتفاعات ۱۷۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد بنابراین آب و هوای آن سرد و کوهستانی است. این محله از شرق به شهرک غرب و از غرب به جنتآباد متصل است.محله حصارک در شمال پونک قرار دارد و از جنوب به بزرگراه شهید همت ( محله باغ فیض) ختم میشود.

خیابان سن ژاک و خیابان سن مارتین از مسیری می گذرند که جاده رومی قدیمی شمال فرانسه را به اورلئان متصل می کرد، تعدادی از بقایای بنایی قنات از اغلب بناهای رومی مانند تالارها، تئاترها و معابد یافت شده اند. از طرف ديگر تغييرات در پروفيل عرضي رودخانه خود به پهن تر شدن بستر رودخانه از يك طرف و كاهش شدت جريان رودخانه منجر مي شود كه باعث رسوب گذاري مواد ناشي از تخريب در كناره هاي بستر مي گردد و چون مقدار كمتري مواد جامد وتخريبي به محل برداشت شن و ماسه مي رسد بنا بر اين بر استخراج بيشتر مواد از بستر رودخانه منجر مي گردد كه تخريب بيشتري را در بالا دست رودخانه به دنبال دارد.چنانچه تخريب در عمق بستر انجام پذيرد علاوه بر اين كه بر شيب رودخانه افزوده مي گردد تعادل رودخانه بر هم خورده و بر ميزان تخريب افزوده مي گردد كه هم در بالا دست و هم در پايين دست رودخانه مسئله ساز خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید