قبل از سفر بخوانید

طی سالیان گذشته رژیم حقوقی این رودخانه براساس موافقتنامهای که در سال 1963 بین ایران و شوروی صورت گرفته بود، مشخص میشود و قرارداد و پروتکلهاى موجود با شوروى سابق مبناى همکارى و تعامل با کشورهاى آذربایجان و ارمنستان است و اصولاً بهرهبردارى مشترک از رودخانه ارس عامل همکارى و بهبود روابط دوجانبه با این کشورها بوده است. قانون “موافقتنامه همکاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری ارمنستان راجع به احداث و بهرهبرداری از نیروگاههای جریانی بر روی رودخانه ارس”، در جلسه علنی روز چهارشنبه مورخ 1397/01/29 مجلس شورای اسلامی تصویب و طی نامه شماره 21624 مورخ 1397/02/29 از سوی رییس جمهور ابلاغ گردید.

كلنل ييت كه سفري به ميان گوكلان ها داشته و آنها را از نزديك مشاهده كرده است مي- نويسد:‹‹به نظر ميرسيد كه آنها تيرههاي بسيار متفاوتي از تكه ها، ارساري ها و ساير تركمن هاي ديگري كه تا آن موقع ديده بودم باشند بعضي از آنها بور و تعدادي نيز زرد پريده رنگ بودند و در مقايسه با تكهها و ساريكها ريشهاي پرتري داشتند آنها اسبهاي بهتري را سوار بودند و كلاههايي از پوست بره، تقريباً بزرگتر و پهن تر از كلاههاي عادي بر سرداشتند. هر خصومت و رنجشي كه درميان آنها حاصل مي شود رنجش و خصومت ايليت است همين كه پاي غير به ميان آمده تمام با هم متفق مي شوند در ميانة يموت نجبارا «ايگ» و نانجيب را «قول» مينامند.

خشک شدن زاینده رود ممکن است به گردشگری شهر نیز آسیب وارد کند و علاوه بر آن بسیاری از مزارع و زندگی کشاورزان مورد تهدید واقع شود. و از طرف مشرق به هرهر و ياس تپه و يك باريكه خاك بي طرفي كه بين اقامتگاههاي يموت و گوگلان واقع است. اينها هم مانند سالورها به شجاعت مشهورند و مانند آنها تعدادشان بعجله روبه كاهش گذاشته است. آنها با شجاعت تمام به اعماق جنگل رفتند، بدون اینکه برای پیدا کردن راه بازگشت برای خود نشانهای بگذارند و همین باعث شد تا راهشان را گم کنند و فقط در جنگل دور خود بچرخند.

تركمنهاي يموت: يموتها از قبايل قديمي و پرجمعيت تركمن است و آنها نيز به مانند تكه ها از طوايف نيرومند و شجاع تركمن هستند كه در مصاف جنگ با ايرانيان و تزارهاي وحشي شجاعت و نيرومندي خود را بارها به ثبوت رسانيدند. نتوانند روابط خود را در اين ممالك وسعت دهند.. با کوله باری از انرژی از دل کوه گذر می کرد و در دل خود میهمانانی داشت از ماهی های رنگین. وايزگنت قرار داشت؛ در رودخانه فيروزي يني سو و رولمتاي بوزمين قرار داشت و سرانجام در سكيزياب، يانگي قالا، گوك تپه ، كهنة گوگ تپه و آخال واقع بود.

مسكن دائمي تكه ها نوار باريكي بود كه در طول كوپت داغ، از قزل آروات تا گاوارز، و دشت حاصلخيز مرغاب قرار داشت. بهرحال اراضي گوكلان حاصلخيز و قابل، هوايش سلامت و نسبت به هواي يموت ييلاق و داراي چشمه سارهاي زيادي است. به عنوان مثال شما در این بخش همزمان با شنا در استخر میتوانید با اساتید مجرب و کاربلد مجموعه در ارتباط باشید و از آنها مشاوره رایگانی را در ارتباط با ورزش در آب را بگیرید. به طور کلی کشور پاراگوئه یکی از بهترین صادرکنندگان برق به کل دنیا محسوب میشود.مساحت کشور پاراگوئه به میزان ۴۰۶۷۵۲ کیلومتر مربع است این کشور از بخش جنوب و جنوب غربی با کشور آرژانتین همسایه است.

هـ- تازه آباد در ده ميلي شمال گمش تپه كه داراي هشت نه خانه متعلق به ماهيگران تركمن. مرد پیش میآید. خودش را کرم کریمی معرفی میکند و میگوید نوجوان که بوده از بختیارآباد به خوزستان رفته و حالا چندسالی است که برگشته تا زمین آبا و اجدادیاش را آباد کند. حمیدرضا جانباز، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب در این نشست پیرامون صحبتهای یکی از کشاورزان یادآوری کرد: در سال ۹۳ که گفتید ذخیره آب پشت سد به ۹۰ میلیون متر مکعب رسید و آب جاری بود، همان موقع هم ما با مشکل طعم و بوی آب مواجه بودیم و به این نتیجه رسیدهایم که تصفیهخانههای ما زیر۱۲۰ میلیون مترمکعب را نمیتوانند با کیفیت تصفیه کنند.

قسمت ديگر كه موسوم به آق آتاباي يا چوني است به قدر هفت هزار خانواده است كه پهلو بلكه قدري بيشتر در طرف مشرق زندگي ميكنند. تراكمه قراچوقا كه در نزديكي درياي خزر زندگي مي نمايند به دو قسمت تقسيم مي شوند: يك قسمت آن شريف جعفرباي مي باشد كه به قدر هشت هزار خانواده در ساحل درياي خزر زندگي مي كنند. قدرت فزاينده تكه، رهبريت تركمنها را به آنها داد. بهترین زمان سفر به روستای آغشت فصل بهار و تابستان است؛ البته برخی از گردشگران فصل پاییز را بهدلیل طبیعت هزار رنگ منطقه و فصل زمستان را بهدلیل سفیدپوش بودن قلعه و روستا برای سفر به این منطقه انتخاب میکنند.

با روسيه تجارت گاو و گوسفند و پارچه ابريشمي دارند و درخت توت پرورش مي دهند و كرم ابريشم تربيت مي كنند و قدري نيز ترياك مي كارند و به استعمال آن نيز سخت معتادند. بیش از ٢٤٥ حوضه آبریز در دنیا بین دو یا چند کشور مشترک بوده و تقریبا ٤٠ درصد جمعیت دنیا و ٥٠ درصد مساحت آن در محدوده این حوضههای آبریز مشترک قرار گرفتهاند. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بیش از ۷۰ فیلم سینمایی در روزهای پایانی سال (از ۲۶ تا ۲۹ اسفند) از شبکههای سیما پخش خواهند شد. گلههاي زياد گوسفند و شتر كثير دارند كه نزديكي رودخانه قاراتپه در دامنة شمال پاروپامسيوس خوراك فراوان به جهت آنها موجود است.

در ميان عامة يموت اين دو اسم مشهور مقبول است و نژاد شرف و از شرف و چوني از چوني سخت عار ميكشند و حمايت دارند واتفاق و اتحاد ايشان در واقع سخت و موجب بسي حيرت است كه در حقيقت جزو اخلاق آنهاست. همانطوريكه در واقع اسم آنها هم تلويحاً بيانگر آن بود. اينان در همان چادرهاي نمدي تركمن زندگي مي- كردند، اما دير و بندرت اوبه يا محل سكونت خود را عوض مي كردند و در نتيجه محلي كه آنها در آن بسر ميبردند بسيار كثيف و نامناسب مي نمود. این طبیعی است که ما رژیم سیلابی یک رودخانه را نمیشناسیم ولی سیلهای خیلی بزرگ ممکن است اتفاق افتاد.

همچنین در پارک ساحلی آفتاب برای اولین بار در ایران، استخر مخصوص غواصی (به عمق ۱۲ متر) با نمای طبیعی ساخته شده است که علاقمندان میتوانند تجربه یک غواصی زیبا را در این مجموعه آبی داشته باشند. پاریسیها و توریستها، این پارک را برای پیک نیک، شبگردی و تماشای زرق و برق برج ایفل انتخاب میکنند. همسايگان آنها نيز ايشان را ارجمندترين تيرة قبيلة يموت ميشمارند قبيله هاي يموت از حدود غربي به مشرق به ترتيب ذيل مقيم هستند. در تابستان نیز به علت مجاورت با رودخانه جاجرود و داشتن آبوهوایی خنک، قطعا میتواند شما را از گرمای طاقتفرسای تابستان آسوده کند و در پاییز نیز با ساخت منظرهای بکر از ریزش برگ درختان، خاطرهای خوش را برای شما گردشگران عزیز رقم بزند.

یکی از امکاناتی که اجاره یک ویلا در اطراف تهران را لذتبخشتر میکند؛ وجود استخر در این ویلاهاست که همراه خانواده و فرزندان خود بتوانید چند روزی استراحت کنید. پرونده پیشنهادات تور یک روزه اطراف تهران تا اینجا بسته شد! کارهای تحقیقاتی و اکتشافی سد در سال 1330شمسی آغاز گردیده و پس از تایید و تصویب فازهای مطالعاتی اجرای سد در سال 1353آغاز شد. به همین دلیل، ساخت سد در بالادست که بتواند مانع سیلاب شود و سطح تالاب را تثبیت نماید برای زندگی اهالی که مدام با کم و زیاد شدن مساحت دریاچه باید مهاجرت کنند نیز مؤثر است.

این فاضلابها انواع میکروبهای بیماریزا و عناصر سمی را به داخل رودخانه وارد میکند. ایدلیک اولین روستا در مسیر رودخانه ایدلیک میباشد که به این دلیل درای آبی تازه و گوارا و زلال میباشد و این رودخانه منبع تامین آب کشاورزی و خصوصا شالیکاری آن است. آنچه كه از آنها اطلاع در دسترس است اينكه در آن اوقات عدة زيادي از تركمنهاي تكه به راهنمائي اورازخان از زمين آخال حركت كرده به مسافت هشتاد ورست به مغرب روستاي جيار كه در انتهاي هري رود واقع است رسيدند. شاخه ای از رودخانۀ کبیر می باشد و از دامنه های کوه 3602 متری نرو واقع در 45 کیلومتری شمال خاوری فیروزکوه سرچشمه می گیرد.

اردبیل استانی تاریخی است که در دامنه کوه سبلان واقع شده است. ولي هيچ طايفه به تمول و تمدن جعفرباي نميرسد» و عدة يموتها تقريباً هفت هزار خانوار است، كه يك سوم صحرانشين اند و بقيه اقامتگاه ثابت دارند، جعفرباي ها ملاح و ماهيگر و تجار قبيله اند و وضع كارشان از همه بهتر است. در آن تاريخ آنها تقريباً 40000 خانوار (جمعاً 200000نفر) بودند. ز- آلتين تخماق تقريباً در نيم فرسخي دريا و دو فرسخي انچلي. تركمنهاي گوگلان: گوگلان اسمي است با مسمي، زيرا كه گوگلان مشتق از دو كلمة گوك ولان و گوك به تركي سبزولان به معني جايگاه است.

دیدگاهتان را بنویسید