فضای جغرافیایی, 9(26), 113-135

کوه سرسبز و مرتفع سماوس شناخته شده ترین ارتفاعات این روستای ییلاقی جذاب است که روستای ییلاقی گرماسگردر دامنه شرقی ان واقع شده است و جالب است بدانید روستای جواهر ده نیز در دامنه شمال غربی این کوه قرار داد . روستای جواهر ده از آن حیث که امکانات تفریحی و رفاهی مناسبی را برای گردشگران فراهم کرده است هرساله در فصول گرم سال میزبان طبیعت دوستان از سراسر ایران است .ابشار های فصلی و دایمی این روستای ییلاقی , جنگل صفارود و چشمه های اب معدنی , دریاچه زیبای قو و مسجد تاریخی ادینه و گور های تاریخی گبری مجموعه ای از جاذبه های طبیعی و تاریخی را فراهم نموده که که هر مسافری با هر سلیقه ای از گشت و گذلر در ییلاقات جواهرده لذت ببرد .

برای اینکه قدم درمسیر ییلاق سنتی جواهرده بگذاریم باید 27 کیلومتر از رامسر به سمت پیچ و خم کوهستان برانیم مسیری را به سمت ناحیه مرتفع ۲ هزار متری پیش بگیرید. آقابیگی در ادامه با اشاره به وضعیت استانهای بوشهر، چهارمحال و بختیاری و فارس با توجه به بارشهای سیل آسا در این مناطق نیز بیان کرد: علارغم بارندگیهای شدید که باعث رکورد در برخی از استانها شدخوشبختانه مشکل خاصی گزارش نشده با توجه به اینکه ۵۰ درصد بارندگی در سال در این استانها باریده مشکلی گزارش نشده است. معتمدی، 1380، ص 77) این میزان جمعیت در سال 1375 ش به حدود 87000 و در سال 1380 ش به حدود 94738 نفر افزایش یافت (6/7 درصد جمعیت کل استان).

این ییلاق بی نظیر همچون جواهری نه تنها در رامسر بلکه در کل مازندران میدرخشد چنان که میتوانی در هر فصل سال به ان سفر کنی و با هوای مطبوع ان جانی دوباره بگیری و از دیدن جنگل های انبوه و طبییعت شاهکار ان خود را نه در جواهرده رامسر بلکه در بهشت تصور کنی! اما با عبور ازاین این جاده مه الود و رسیدن به ییلاق جواهرده بی نظیرکه در محاصره کوه های البرز قرار دارد ممکن است عاشق شوید پس مراقب دل های خود باشید.

روستای جواهرده مازندران چون عروسی زیباست که در نیمی از سال رخت سفید پوشیده از برف به تن میکند و در فصل بهار و تابستان با عطر خوش چمنزار خود دل هر بوم گردی را میبرد . آن چه ییلاق گرسماسراز سایر مناطق ییلاقی شمال برتری میدهد وجود چشمه سارهای چشم نواز, دشت های سرسبزکوه ههای سر به فلک کشیده است که مجموعه ای از آن ها هر طبیعت گردی را به سمت خود میکشاند تا ساعتی را به تماشای این نقاشی زیبای پرورگار بنشیند. مناطق ییلاقی شمال کشور همیشه یکی از اولین گزینه ها برای زمانی است که فرصتی برای مسافرت در کشور ایجاد میشود .استان های شمالی کشور به خصوص گیلان و مازندران میزبان مسافران و طبیعت دوستان از اقصی نقاط کشور هستند .

نیتریت و نیترات ها در کودکان بیماری به نام سندرم آبی کودکان ایجاد می کند که در نتیجه اختلالات خونی باعث آبی شدن رنگ پوست کودک می شود. مربوط به یکسان شدن واحدهای اندازه¬گیری طول، جرم و زمان است. و در واقع رودخانه کن یکی از زیباترین و پرآب ترین رودخانههای تهران می باشد و نکته جالب این است که آب دریاچه مصنوعی واقع در چیتگر نیز از اینجا تامین میشود.

در صورتی که رأی کمیسیون مبنی بر این باشد تصرفات صورت گرفته در بستر و حریم رودخانه واقع شده است، متقاضی می تواند مطابق تبصره 5 ماده واحده قانون تعیین تکلیف چاه های آب فاقد پروانه بهره برداری مصوب 1389، در کمیسیون رسیدگی به امور آبهای زیرزمینی طرح دعوی نماید و در صورت عدم حصول نتیجه مطلوب می تواند با شرایط مقرر قانونی در دیوان عدالت اداری به عنوان دادگاه عالی اداری دادخواست خویش را مطرح نماید.

تصویر رویایی از طبیعت زیبای فیلبند ان قدر خارق العاده است که میتواند شما را مدت ها میخکوب خود کند.! سد هوور در تنگه سیاه و بر روی رود کلرادو در حدود 48 کیلومتری جنوب شرقی لس وگاس واقع شده است. ارتفاع این ییلاق از سطح دریا حدود ۲۳۰۰ متر است که همین ارتفاع زیاد باعث شده است احتمال رخ دادن پدیده اقیانوس ابر قوت بگیرد که یکی ازمهم ترین جاذبه های دیدنی روستای ییلاقی فیلبند است .مطمنا عبور از جاده ای که از میان ابرها میگذرد تنها جاذبه این ییلاق زیبا نیست بلکه شما میتوانید همه پدیدههای جوی از قبیل ابر و مه و باران و برف و تگرگ و رگبار و ناگهان رنگین کمان و هوای صاف و آفتابی را در یک روز تجربه کنید .

این در حالی است که تعداد این گونه ها از این میزان هم بیشتر است که با توجه به شرایط سخت طبیعی منطقه تنها گونه های برجسته قابل شناسایی بوده است. اگر بگوییم کوه سماوس کوهی میان بهشت این مناطق ییلاقی دلربا هست اغراق نکرده ایم .روستای گرسماسریکی از بهترین مسیر ها برای صعود به این قله جذاب است و همه ساله ییلاق گرسماسر میزبان کوهنوردان بسیاری برای صعود به سماوس میباشد . کمتر کسی هست که حداقل یکبار به این استان های زیبا و دیدنی سفر نکرده باشد .مجموعه ای از آبشارها و چشمه سارهای بی بدیل ، دشت های پر از شکوفه های رنگارنگ ، تجربه سکونت در کلبه های روستایی و اوای پرندگان خوش لحن ما را وسوسه میکند تا در فصل بهارو تابستان سری به مناطق ییلاقی شمال بزنیم و فرصت دیدن ییلاقات مازندران و گیلان را از دست ندهیم .

آرامش و آسایش را همراه با خانواده درکنار ما تجربه کنید اسکان در خانه های زیبای روستایی پذیرایی با غذاهای تازه محلی و ارگانیک منقل آتیشی با چای و دمنوش کوهی سبب زمینی کلوخ پز کرسی زغالی سنتی بازدید از شهر زیرزمینی بازدید از کلیسای زیبای سورپ نشان بازدید از مقبره گریگور و قبرستان قدیمی ارامنه مکانهای دیدنی خود روستا و اطراف: ۱-شهرزیر زمینی چهار طبقه موغان ۲-رودخانه پلاسجان ۳-کلیسای سورپ نشان غرغن ۴-مقبره گریگور مقدس ۵-مقبره کاوه آهنگر ۶-رودخانه زاینده رود ۷-آبشار پونه زارنمایش بیشتراقامتگاه بومگردی پلاسجان انتخاب طبیعت گردان و گردشگرانی است که دوست دارند در محیطی آرام و به دور از هیاهوی شهری با آرامش کامل در کنار عزیزانشون و با خوردن غذاهای ارگانیک، محلی ،تازه و خوش طعم در محیطی تمیز و پاکیزه از سفرشان لذت ببرند و خاطره ای ماندگار از تجربه سفر به شهرستان فریدن و روستای موغان در ذهن خود جاودانه کنند.

کرایه گران است. ما سه نفرهستیم. چرای دام: جمعیت ساکن و متحرک موجود در منطقه دارای شیوههای زیستی مبتنی بر آمیختهای از زیست عشایری و روستایی است. به طور کلی اراضی حاشیهای و گرداگرد منطقه سبزکوه تحت تأثیر فعالیتهای انسانی بخصوص دامداری عشایری می باشد و به دلیل وجود منابع آب و توزیع تقریبا یکنواخت آن، این فعالیت ها و حضور عشایر در اراضی پیرامونی رو به پایداری میرود. پوشش گیاهی متنوع منطقه حفاظت شده سبز کوه به نوبه خود زیستگاه های مختلفی را برای انواع جانوران وحشی در کنار توپوگرافی، اقلیم و منابع آبی فراهم ساخته که حدود ۲۴ گونه پستاندار، ۲۱ گونه خزنده، ۴ گونه دوزیست و ۱۲ گونه ماهی را در خود جای داده است.

بهرهبرداری بی رویه باعث از بین رفتن جنگلها شده و اجرای برنامههای احیاء و بهرهبرداری اصولی از آنها را فوقالعاده مشکل و طویلالمدت نموده است. با بیا تور همراه باشید تا تعدادی از این مناطق ییلاقی شمال کشور را به شما معرفی کنیم که البته مجموعه ای است کوچک از هزاران بهشت جلگه ای و ییلاقی شمال کشور. این شرایط نشان می دهد مجموعه زیستگاه ها و عناصر زیستی درون منطقه به استثناء محیطهای آبی با اراضی پیرامونی خود پیوند اکولوژیکی نداشته و در صورت وجود آن، حساس و شکننده است. 12- آیا اهرم ها فقط به شکل میله دیده می شودند؟

این وضعیت در عادلآباد، دشت ارمند، دم آب و فارسون دیده میشود. این وضعیت برای نواحی دشت ارمند و فارسون نیز که اراضی آن در بالادست رودخانه قرار داشته و آب به آن سوار نمیشود عینا دیده میشود. اگر در یک روز ابری عازم ییلاق زیبای مازیچال شوید خود را سوار بر تکه ای ابر می یابید که میتوانید دور نمای زیبای شهر عباس اباد را ببینید . اگر به این ییلاق فوق العاده چشم نواز سر بزنید میتوانید تمام مناطق رامسر و تنکابن را به تماشا بنشینید و دور از هیاهو شهری از اب و هوای دلپذیر این منطقه ییلاقی لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید