عمر هزاران ساله آغشت – Www.oipf.ir

البته در قسمتهایی از این رودخانه که دارای آب گرم و نسبتاً راکد است، حیوانات عجیبی نیز زندگی میکنند که یک نمونه از آنها، نوع خاصی از گربه ماهی است که به دلیل زندگی در یکی از بکرترین مناطق دنیا بسیار بزرگتر از حد معمول است. طبیعت بکر و حیوانات عجیب که درجنگل های آمازون ورودخانه آمازون میبینید مطمئنن تجربه ای است که دیگه تکرار نمیشه. «محسن محمدی»، سرپرست معاونت امورعمرانی استاندار خراسان شمالی با تأکید بر نقش حیاتی رودخانه اترک برای استان به «ایران» گفت: با پیشنهاد اداره کل محیط زیست استان کارگروه احیای رودخانه اترک باهمکاری تمام دستگاههای اجرایی مربوطه تشکیل شده و قراراست در جلسات این کارگروه که هر ماه برگزار میشود تمام دستگاهها با ارائه گزارش های دقیق کمک کنند تا منابع، مصارف و آورد رودخانه در بازههای زمانی مختلف مشخص شود تا با مطالعات علمی دقیق بهترین راه را برای ساماندهی رودخانه پیدا کنیم.

اما با توضیحاتی که پیزارو راجع به این منطقه داد بسیاری از محققان بعدها به آمازون رفته و در آن هنگام که این جنگلها به عنوان منطقه مسکونی بومیان آمریکا در کل دنیا شناخته شد. پیش از این توافقنامه رئیس جمهور در بیستم آبان ماه در دیدار با مجمع نمایندگان استان اصفهان دستور داد کارگروه زاینده رود احیاء شود و معاون اول رئیس جمهور به وزرای نیرو و جهاد کشاورزی دستور داد با فوریت موضوع آب زاینده رود را بررسی و راهکارهای خروج از این شرایط را اعلام کنند.

این رود در منابع و اصطلاحات یونانیان و اروپاییان به نام های آراکس، ارکساس و آراکسس بوده و از قدیم اِراسک و آراسک نامیده میشد و در زبان ترکی بیشتر مردمان این خطه از سرزمین ایران از آن به نام آراز یا آراس یاد میکنند. این قبایل در تمام آمازون با یکدیگر متفاوت هستند یعنی تقریباً ۲۰۰ قبیله با فرهنگهای مختلف هستند که حتی زبان آنها با هم متفاوت است.

در 3 کیلومتری روستای قرهگر با آب نازی مخلوط شده و کمی پایینتر با دو ریزآبه، یکی شمالی و دیگری جنوبی در هم آمیخته و از کنار روستای مورز واقع در منطقه تلخهدان میگذرد. آب رودخانه کوهرنگ از ارتفاعات کوه هف تنان، غار یخی، چما و شیخ علیخان سرچشمه گرفته و در مسیر با آب چشمه اصلی کوهرنگ مخلوط میشود. پس از عبور از دره باختری کوه دالانک به منطقه دیناران وارد میشود، در این منطقه نخست از کنار روستای بادام شیریندان میگذرد سپس به دره خاوری کوه پوتک وارد شده و به منطقه میانکوه داخل میشود پس از پیمودن کوههای سو، سرصحرا، دهدز و آته سرانجام در یک کیلومتری جنوب روستای کبوسی به رود کارون میریزد.

ارس مهمترین و پر آبترین رود دائمی شمال کشور ایران است، که از کوههای ترکیه منشا میگیرد. در صورتی که متوفی روحانی باشد، آتش مرده سوزی وی باید از آتش خانه خود او فراهم شود. آبشار اسپه او به صورت پلکانی و کاسه ای بوده و منظره بسیار بی نظیری دارد. در داخل نیز به این صورت نیست که ما تجربیات گذشته را نداشته باشیم. 4- چرا آب دریاها برای آشامیدن و کشاورزی مناسب نیست ؟ مناظری که چشم هر بیننده ای را خیره خود کرده و باعث ایجاد شرایط مناسب برای ورزش های مختلف شده است.

بعد از گذر از آبشار لیدر به سمت جنوب کوهستان در امتداد سرچشمه رودخانه آبشارهای هیجانی کوچک و بزرگ چشم هر بیننده ای را به خود جلب می نماید و برای هر گردشگری جالب توجه است . افغانستان هم کشوری با جاذبههای گردشگری است. به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز اصفهان؛ مسوول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فریدن گفت: رودخانه پلاسجان از ارتفاعات فریدونشهر سرچشمه می گیرد و بعد از عبور از فریدونشهر وارد شهرستان فریدن می شود. یکی از رودخانههای استان چهارمحالوبختیاری که در واقع بزرگترین ریزابه رود کارون است و از کوههای تنگ سرخ وکنه دوده سه در 43 کیلومتری جنوب شرقی یاسوج و 15 کیلومتری شمال غربی اردکان فارس سرچشمه می گیرد و بهنام رودخانه بشار به سوی شمال غربی جریان می یابد.

رودخانه کری یکی از رودخانههای استان چهارمحالوبختیاری است که از دامنههای جنوبی کوه میلی، 59 کیلومتری جنوب شهرکرد سرچشمه میگیرد. سنگ طلایی یکی دیگر از جاذبه های باستانی و افسانه ای منطقه ارم است . از دیگر جاذبه های رودخانه ارس میتوان به بناهای تاریخی در جوار آن و همچنین کلیساهای ارامنه که در مجاورت رود مرزی ارس ساخته شده، اشاره کرد. سرچشمه اصلي رودخانه زاينده رود را دو رودخانه مهم پلاسجان و شاخه هاي زاينده رود تشكيل مي دهد كه رودخانه اول از ارتفاعات گلپايگان سرچشمه گرفته و در محلي بنام كميتك وارد درياچه زاينده رود مي شود و رودخانه دوم موسوم به زاينده رود از ارتفاعات زردكوه بختياري و تونل كوهرنگ سرچشمه مي گيرد.

مهران زینلیان گفت: برای بازگشایی آب زایندهرود، علاوه بر حجم سد، میزان بارندگی و مسائل مختلف درون استانی و برون استانی در نظر گرفته میشود.او گفت: سد زایندهرود برای نوبت دوم کشت کشاورزان شرق اصفهان، از پنجم فروردین باز میشود. پاریسی ها برای ابزار نارضایتی خود از این به خیابان ها آمدند؛ این کار به پیروزی شیراک در دور دوم انتخابات در ۵ مه ۲۰۰۲ کمک بسیاری کرد. از رودخانههای استان چهارمحالوبختیاری که بهصورت دائمی جریان دارد رودخانه ونک درشهرستان بروجن است با طول ۸۰ کیلومتر. سبزکوه، نام منطقه حفاظت شدهای است که از آن رودخانههای با همان نام سرچشمه میگیرد.

یکی از زیباترین رودخانههای استان چهارمحالوبختیاری رودخانه کوهرنگ است. این جنگلها تا پیش از وورد اروپاییان، محل زندگی ۵ تا ۱۳ میلیون سرخپوست بودهاند که در هزار قبیله مختلف زندگی میکردهاند. آب زیرزمینی، آبی است که در منافذ و فضاهای خالی لایه هایِ زیرزمین جمع می شودو از طریق چاه، چشمه و قنات، قابل بهره برداری می گردد. 50 درصد آبهای زیرزمینی و 78 درصد آب رودخانه ها در مناطق شهری غیر قابل شرب می باشند . در مقابل دماغه شرقی کوه هلن با رودخانه کرّه مخلوط شده و رو به غرب تغییر مسیر میدهد و با پیمودن دره جنوبی کوه هلن از کنار روستاهای دشت ارمند و سونک میگذرد در ورود به دره جنوبی کوه دولگیر با آب سرخون یکی شده و در یک کیلومتری جنوب شرقی روستای کبوسی با آب بازفت که یکی از ریزآبههای مهم کارون به شمار میآید در هم میآمیزد و رو به جلو به دره میان کوههای شِشبر در خاور و آته در باختر وارد میشود.رودخانه کارون در حین جاری بودن در پهنای دشت زیبای هلن باعث به وجود آمدن مناظر بسیار زیبای طبیعی شده است.

رودخانه ارم رود از دو سرشاخه ، شاخه ای از چلم کوه و شاخه دیگر از کوه چاله سرگاه اطراف کوه سورت که این دو سرشاخه در چند کیلو متری جنوب شرقی روستا به هم متصل و رودخانه پرآب و زلال ارم رود را تشکیل می دهد و سرانجام پس از عبور از پیچ وخم کوه های جهان مورا که در جنوب استان مازندران قرار دارد یکی از شر شاخه های رود تجن شهرستان ساری را تشکیل داده وسپس وارد دریای خزر می ریزد .

دیدگاهتان را بنویسید