طی سال­های 2022-1971 را برآورد نمودند

از ویژگی های این بنا که آنرا بسیار دیدنی کرده است تزئینات و معماری این بناست، در نمای این بنا از کاشی های مشکی و فیروزه ای استفاده شده است که با تکنیک معرق تزئینات مختلفی بر روی نمای بیرونی ایجاد کرده است، علاوه بر این کتیبه ها نیز به وسیله ی همین کاشی ها نوشته شده اند و علت باقی ماندنشان تا امروز نیز همین موضوع است. بر بالای ورودی نیز کتیبه ای با خط ریحان وجود دارد که بر روی آن نوشته شده: امر بانشاء هذه القبه المبارکه فی ایام مولانا السلطان الاعظم ظل الله فی الارض سلطان سلاطین العرب و العجم ابوسعید بهادر خان خلد الله ملکه› .این گنبد در دو طبقه ساخته شده است و دارای یک زیر زمین نیز هست که درواقع یک سرداب بوده و روی آن به مشرق است.

خراسان شمالی یکی از وسیع ترین شهر های ایران به شمار میرود که دارای مساحتی برابر با 143428 در شمال شرقی ایران واقع شده است. تپه کوه طالب بلندترین نقطه شهر مراغه است و به همین سبب این رصد خانه تقریب از هر نثطه ای در شهر نراغه مشخص است، همچنین اگر در نزدیکی این رصدخانه بایستید، تمام شهر مراغه را میتوانید در یک نگاه ببینید. رودخانه سرباز یكى از پرآبترین رودخانه هاى شهرستان سرباز محسوب می شود همچنین یکی از پر آب ترین رودخانه های استان سیستان و بلوچستان است . اشاره کرد. به طور کلی خراسان شمالی دارای 22 شهر و 8 شهرستان است که هر کردام جاهای ددنی بسیاری دارند اما عمده آنها در بجنورد قرار گرفته اند.

و دارای یک محوطه بسیار زیبا و سرسبز است و از مناطق نمونه گردشگری کشور محسوب میشود. در این منطقه چشمه ای وجود دارد که دارد که آب آن از با کیفت ترین آبهای شرق کشور محسوب میشود. فرایند فردیت، یکی از مباحث مهم و محوری در روانشناسی تحلیلی یونگ است که وی آن را نخستین بار در سال 1921 در کتاب «سنخهای روانشناسی» مطرح کرده است؛ البته پیش از آن وی در تز دکترای خود که در سال 1902 نوشته، اشاراتی به این مقوله نموده است (پالمر، 1385: 202). فرایند فردیت از آنجا مطرح شد که «یونگ با مطالعه بر روی تعداد زیادی از مردم و تحلیل خوابهای ایشان دریافت که خواب نه تنها به چگونگی زندگی خواب بیننده بستگی دارد؛ بلکه خود بخشی از بافت عوامل روانی آن است.

این غار در 12 کیلومتری مراغه واقع شده است و به این دلیل اینگونه خوانده میشود که در درونش کبوتران زیادی به صورت گروهی و دسته جمعی زندگی میکنند. از جمله مراکز فرهنگی در این محله میتوان به سرای محله پونک و پردیس سینمایی زندگی اشاره کرد. دوراقع این رصدخانه به یک مرکز دانشگاهی تبدیل شده بود که بعد از جندی شاپور و مدارس نظامیه و مستنصریه (مدرسه ای در بغداد) یکی از بزرگترین مراکز آموزشی به شمار میرفته که در ن از اساتید سراسر جهان دعوات میشد تا به تدریس در آن بپردازند. یکی از مناطق دیدنی و مراکز تفریحی دبی، پارک خور دبی می باشد.

یکی از ارزشمند ترین جاهای دیدنی مراغه معبد مهر در مراغه است که درواقع یک نیایش گاه بسیار قدیمی بوده است که در نزدیکی روستایی به نام «ورجوی» واقع شده است. مهرابه درواقع لحظه ای بوده که نور خورشید بر روی سنگ آبه ای که درون معبد قرار داشت میافتاد و به معنای ظهور آناهیتا بوده است، در این وقت بوده که به نیایش می پرداخته اند که در هنگام ظهر و غروب خورشید بوده است. از نکات بسیار جالبی که در باره رصدخانه مراغه میتوان گفت این است که این رصدخانه، تنها یک رصدخانه برای رصد ستارگان نبوده است و بلکه درواقع یک سازمان علمی گسترده بوده است که در آن بسیاری از رشته های روز آن عصر تدریس میشده و دانشمندان بسیار بزرگی در آن حضور داشته اند.

این رصد خانه یکی از مشهور تیرنی رصد خانه های اسلامی بوده است. در این راستا سال گذشته همزمان با اوجگیری کارشکنیهای افغانستان مرکز پژوهشهای مجلس در گزارشی اعلام کرد که در همه معاهدات بسته شده بین ایران و افغانستان برای بهرهبرداری از آب هیرمند، جمهوری اسلامی در موقعیت ضعیف بوده و هیچیک از معاهدات بسته شده بین دو کشور ایران و افغانستان درباره هیرمند، مطابق با مقررات بینالمللی و بدون نقص و کاستی نبود. برای این منظور، ابتدا بازه مطمئنی برای جریان زیست محیطی رودخانه بهمیزان 10 تا 100 مترمکعب برثانیه تعریف شد، سپس شبیه سازی کیفی رودخانه برای بازه مذکور توسط مدل QUAL-2Kانجام شد.

میانگین ارتفاع از سطح دریا برای منطقه مورد مطالعه 900 متر بوده و بین طول­های جغرافیایی “58 ¢47 °50 تا “56 ¢49 °50 و عرض­های جغرافیایی “54 ¢41 °34 تا “58 ¢43 °34 قرار گرفته است (شکل 1) و مساحتی حدود 1500 هکتار را شامل می­شود. برای رسیدن به این منطقه زیبا می توانید از جاده لواسان و گذر از روستاهای زیبای اوشان و فشم خود را به شمشک رسانده و از زیبایی های آن لذت ببرید. آبنیک روستایی زیبا از توابع شمیرانات است که حدود 12 کیلومتر با فشم فاصله دارد. فاصله این دو دریاچه از شهر تهران حدود ۱۱۲ کیلومتر است و در بین نردیکترین دریاچههای اطراف تهران مقصدی ایدهآل برای کسانی است که میخواهند صبح راه بیفتند به سمت دریاچه و بعد از ظهر خانه باشند.

در حال حاضر برای ورود بهاین بنا باید از پلههای آن پایین رفت. پایین آب رود نامبرده در پاشتان و پلپیری به سوی جنوب جریان پیدا کرده و در منطقه گلوشتر به رود هری وصل میشود . کارون زمانی عنوان هایی چون بزرگترین و پرآب ترین رودخانه ایران را یدک می کشد، تنها رود ایران هم است که در بخشی از آن کشتیرانی می کنند. اگرچه این رصدخانه تا سالها به فعالیت خود ادامه داد و محلی برای جمع آوری کتابهای ارزشمند و نفیس نیز بود، اما بعد ها در اثر زلزله های متعدد تخریب شد و امروزه تنها بخشی از بقایای آن باقی مانده است و با این حال رصدخانه مراغه الگوی ساخت بسیاری دیگر از رصدخانه های جهان بوده است.

در میانه و وسط پل بنایی برای اقامتگاه موقتی شاهان صفوی و خانواده در نظر گرفته شده بود که به نام بیگلربیگی شهرت یافته است. او همچنین توانست از خان مغول برای ساخت و گسترش رصدخانه مراغه هزینه و کمک مالی دریافت کند و سرانجام توانست بعد از 13 سال ساخت رصد خانه مراغه را به اتمام برساند. رودخانه همچنین می تواند شاخه های کوچکتر داشته باشد، و آنها به نام های مختلف مانند شناخته شده اند.

جز رود و رودخانههای فصلی ایران، برخی دیگر از رودهای این سرزمین هم هستند که در تمامی طول سال پرآبند و میتوان در هر وقتی از سال به آنها سفر کرد. خراسان شمالی شهر های متعددی دار که هر کدام از آنها جاهای دیدنی و اماکن تاریخی بسیاری را در خود جای داده اند. در ادامه شمارا با بهترین جاهای دیدنی استان خراسان شمالی آشنا خواهیم کرد. این گردشگاه که در بجنورد قرار دارد یکی از جاهای دیدنی استان خراسان شمالی است.

به همین دلیل میتوان آثار تاریخی متعدد و جاهای دیدنی بسیاری را در خراسان یافت که نشان از قدمت و پویایی فرهنگ این استان دارد. یکی از کهن ترین جاهای دیدنی مراغه را ر میتوان رصدخانه مراغه دانست، این رصد خانه که از مهم ترین رصد خانه های ایران به شمار میرود دارای قدمت 700 ساله است که توسط خواجه نصیرالدین طوسی بنا شده است. این غار دارای عرضی برابر 8 و ارتفاع دهانه ورودی آن 40 متر است. این پل که ساخت آن به دوره ایلخانی مربوط میشود دارای سه دهانه است که طاق میانی از دو طاق دیگر بزرگتر است.

دیدگاهتان را بنویسید