سوالات متن هفتم

امکان ندارد از دیدنی های مشهد صحبتی شود و در محفلی درباره مشهد چیزی گفته شود یا متنی برای معرفی شهر مشهد نوشته شود و نام فردوسی و آرامگاهش آورده نشود. 6 و 7 کتیبه با قاب چوب و درختان توت و گردو در دیواره های بیرونی و درونی مسجد قرار دارند که آیات قرآنی بر روی آنها نوشته شده است. پیکر مهدی اخوان ثالث و محمدرضا شجریان نیز که به تازگی به دیدنی های مشهد اضافه شده در آرامگاه فردوسی آرام گرفته است. هر کی که اسم رودخانه و طبیعت رو میشنوه اول به یاد طراوت و حس خوبی که در اونجا به روحش بخشیده میشه میفته.

برای ساختن این جاذبه از دیدنی های مشهد هزینه ای بالغ بر 553 میلیون ریال اختصاص داده شد که بخشی از این هزینه از طریق مردم با تهیه ی بلیط های گرانتر برای قطار تهران-مشهد تامین شد. عباس میرزا که فرمانروای غرب ایران بود به این امر توجه بخصوصی داشتند و کوشش نمود توسط میرزا صالح شیرازی که نماینده ایران در لندن بود جمعی از مهاجرین اروپایی را برای سکونت به ایران جهت اسکان در نواحی مهاباد فعلی ترغیب نماید که مقدور نگردید .

در دهه چهل انجمن آثار و مفاخر تصمیم گرفت آرامگاهی برای نادرشاه بنا کند که این بار نیز طرح هوشنگ سیحون پذیرفته شد و بنا در سال 1340 اقتتاح گشت. زاینده رود از رودخانه های مستقل زیر حوضه گاوخونی که سرچشمه اصلی آن دامنه های زردکوه بختیاری و در حد فاصل بین اصفهان و لرستان است.این رودخانه در شهرستان های فارسان،داران،شهرکرد،زرین شهر واصفهان جریان دارد.چشمه جانان یکی از سرچشمه های نخستین این رودخانه در دامنه های زردکوه بختیاری است که به طرف شرق جریان می یابد.در طی راه چشمه دیگری به نام چهل چشمه به آن می پیوندد.پس از آن در ناحیه فریدون در چشمه مهم دیگر به نام های خرسنگ و کودنگ به آن می ریزد.اما از لحاظ بررسی انشعابات مهم و اولیه،زاینده رود در ابتدا از به هم پیوستن رودخانه های خوربه و آب کوهرنگ در جنوب غربی آبادی قلعه سبزی واقع در48کیلومتری شمال غربی شهر فارسان سرچشمه می گیرد.زاینده رود روستاهای بهلان،قورتان،رنگ ده،قلعه سیان بالا،شریف آباد،فیض آباد،فیلورجان،کرنشان،فخرآباد،کله سیج،بداغ آباد،چم یوسف علی،چم علی شاه،خوشوئید،سعیدآباد،چم آسمان،باغ شاه،چم حیدر،چم طاق،چم نار،چم خرم و چم عالی را مشروب می سازد و سرانجام به باتلاق گاوخونی می ریزد.

یکی از مهم ترین بناهای مذهبی موجود در روستای میامی مرقد امامزاده یحیی میباشد که از نوادگان امام زین العابدین است. هزینه اقامت در ویلاهای جاجرود در ایام آخر هفته و تعطیلات افزایش پیدا میکند. کارشناسان (experts)دریافتند که افزایش غلظت مواد مخدر در رودخانه تایمز از جمله کوکائین، موجب تغییر در رفتار زندگی ماهیها به ویژه مارماهیهای این رودخانه شده است. اهمیت نشاط در زندگی افراد و جامعه به اندازهای است که رسیدن به شادی و راههای افزایش آن همواره یکی از اهداف زندگی افراد و در دستور کار سیاستگذاران و حوزه مطالعاتی در علوم اجتماعی بوده است. فردوسی زاده ی روستای پاژ میباشد که در 28 کیلومتری شرق آرامگاه فردوسی می باشد.

در هنگام فوت فردوسی از دفن او داخل قبرستان عمومی جلوگیری به عمل آمد به همین علت او در باغ خانوادگی اش به خاک سپرده شد. آب به داخل زمین هم نفوذ میکند و آبهای زیرزمینی را ایجاد میکند. طبیعت سرسبز و هوای پاک روستای آهار گردشگران زیادی را به خود جذب میکند که در برنامههای یک روز به پیادهروی در اطراف روستا پرداخته و خستگی و ملال زندگی شهری را از خود دور میکنند. پس از عبور از سربینه به سمت گرمخانه باید از هشتی بگذرید که در آن حوض کوچکی دیده میشود که هر کس پس از بیرون آمدن از گرمخانه و قبل از ورود به سربینه پای خود را در آن میشسته است.

وی افزود: در دو سه سال قبل این پروژه در حال انجام بود اما به دلیل نداشتن مجوز زیست محیطی متوقف شد. براي داشتن چيزي كه تا به حال نداشته ايد بايد كسي باشيد كه تا به حال نبوده ايد . این مکان علاوه بر اینکه مکانی مذهبی و تاریخی است به علت داشتن امکانات رفاهی ای چون زائرسرا، محل اسکان موقت برای مسافران و گردشگران، مکان مناسبی است برای اقامت افرادی که قصد سفر به مشهد برای زیارت حرم امام رضا و بازدید از جاهای دیدنی مشهد، کسب اطلاعات درباره مشهد، تحقیق در استان خراسان در حوزه ی نوع معماری ایرانی اسلامی بناها و جاذبه های گردشگری مشهد یا طبیعت گردی در اطراف مشهد مقدس دارند .

همراه داشتن وسایلی مانند کلاه، عینک آفتابی، کرم ضدآفتاب، لباس اضافه برای آبتنی و… کل ساختمان از دو تالارِ موزه هایی برای اسلحه (دو شمشیر متعلق به نادر شاه که روی یکی از آنها السلطان نادر و روی دیگری شعر “هست سلطان بر سلاطین جهان، شاه شاهان نادر صاحب قران”) و آثار دوره ی نادری (آثاری از دوره ی افشاریه شامل لباس ها و تابلو نقاشی هایی که بخش هایی از زندگی نادر شاه به خصوص جنگ هایش را نشان میدهند، نسخه ی خطی کتاب های ارزشمندی چون تاریخ جهانگشای نادری، ابزار و وسایل سوارکاری متعلق به آن دوره) تشکیل شده است.

که این امر میتواند به دلیل تجمع مواد آلی حاصل از خروجی کارگاههای پرورش ماهی باشد ولی در ایستگاههای 5 و 6 که میزان بار آلاینده آلی آن به مراتب کمتر میباشد فراوانی این گروه از بیمهرگان کمتر میباشد. او سرداری لایق و جهانگیر بود که افغان ها، ترک ها، ازبک ها، و روس ها را از ایران بیرون کرد و کشور را یکپارچه نمود نادر درصدد بود آرامگاهی چون تاج محل برای خود بسازد که بدین منظور باغی را در مشهد در نظر گرفته بود. در زمان حکومت احمد قوام السطنه بر مشهد آرامگاهی برای نادر ساخته شد که به مرور وضعیت نا به سامانی یافت.

در سال 1301 انجمن آثار و مفاخر فرهنگی تصمیم گرفت آرامگاهی برای فردوسی بنا شود. در ایستگاه ورودی قایقهای زیادی برای رفت و آمد دیده میشود. باید بدانید که پیست اسکی شمشک دومین پیستی بود که توانست در سراسر دنیا مجوز برگزاری مسابقات بین المللی را به دست آورد. این شاهکار ادبی که تاریخ ایران را در غالب افسانه از ابتدا تا حمله ی اعراب به ایران را روایت می کند. در منطقهای که به دست داعش و نیز درگیریهای مسلحانه ویران شده است، خشکسالی طولانیمدت و خشک شدن رودخانهها، ثبات را بیشازپیش متزلزل کرده است.

فردوسی بزرگترین شاعر ملی ایران است که در طول زندگی اش و به خصوص پس از آن به القاب دیگری چون حکیم سخن، حکیم توس و استاد سخن معروف بوده است. معماری ساختمان فعلی آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی و موزه توس چون معماری بقیه ی دیدنی های مشهد از معماری هخامنشی و آرامگاه کوروش کبیر الهام گرفته است. فردوسی شاعر حماسه سرای ایرانی در اوایل قرن چهارم خورشیدی در توس به دنیا آمد و در پایان همین قرن در توس از دنیا رفت.

ساخت این بنا در سال 1347 به پایان رسید. موزه بزرگ خراسان با 18000 متر مربع زیربنا و ساختمانی 12 طبقه ای شامل گنجینه های تاریخی، بخش مردم شناسی، بخش ویژه ی کیهان شناسی، کتابخانه، آزمایشگاه، کارگاه های مرمت اشیا تاریخی یکی از دیدنی های مشهد است که در مجموعه ی کوه سنگی قرار دارد. روستای کنگ که به ماسوله خراسان رضوی شهرت دارد، از جذاب ترین جاهای دیدنی خراسان رضوی و دیدنی های مشهد می باشد. آرامگاه سال ها بعد به دلیل مشکلات و نقص هایی که داشت تخریب شد و بنای فعلی زیر نظر هوشنگ سیحون با تغییراتی ساخته شد و بخشی از دیگر دیدنی های مشهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید