ده طبیعت بکر ایران که باید ببینید – ستاوین

کرج، مرکز استان البرز در ۲۰ کیلومتری شمال غربی شهر تهران قرار دارد. مرکز استان البرز شهر کرج است و شهرهای مهم این استان عبارتند از: کرج، هشتگرد، طالقان، نظرآباد و ساوجبلاغ این استان از دوران پیش از تاریخ و باستان نیز سرزمین پرجاذبه و مرکز آب و آبادانی بوده است. این امر اجراء شد و پس از آن مهرداد شقاوتی نسبت به رومیها بروز داد، که در تاریخ کمتر نظیر دارد: وقتی که در اِفِس بود، امر کرد، ایطالیائیها و رومی های آسیای صغیر را قتل عام کنند و بر اثر این حکم 80000 (و به روایتی 150000) ایطالیائی و رومی را نابود کردند.

یکی از عجیبترین مناطق دیدنی تهران ، موزه عبرت ایران است که قسمت تلخی از تاریخ را روایت میکند. زباله ها می توانند یکی از آلوده کننده های مهم زیست محیطی به خصوص آلودگی آب های شیرین زیرزمینی و دریاها باشند . اما رودخانه سن در شهر پاریس مانند نشان هویت آن است چرا که در حاشیهی این رودخانه بناهای تاریخی مهم قرار دارد و پلهای زیبای بسیاری بر روی رود سن واقع شده است. دراین تمدن ها برای ساخت بناهای مذهبی مانند عبادتگاه ها از شیوه ی خاصی از معماری استفاده می شده است و عمده بناهای مذهبی در آن دوران هرمی شکل بوده اند.

این بنا یکی از معدود بناهای تاریخی در کشور است که در فهرست میراث جهانی یونسکو هم ثبت شده است. ناگفته نماند که روستای آهار با مناظر زیبای خود و سوژههای منحصربهفردش، به یکی از مناطق پرطرفدار عکاسی تبدیل شده است. کمتر کسی است که با شنیدن نام گرگان یادی از مسیر ناهارخوران و جنگلهای اطراف آن نکند. بدرستی معلوم نیست که آجر از چه زمانی پیدا شده است ولی می توان آنرا هم زمان با پیدایش آتش دانست بدین طریق که گل موجود در کنار اجاق های انسانهای اولیه پخته شده و سخت تر از کلوخه های هم جوار خود گردید و با مشاهده آن بشر اولیه قطعه ای از آجر را کشف نمود.

این آب پس از اینكه از هفت تپه عبور می كند به چغازنبیل می رسد ولی به دلیل اینكه آب كرخه پس از گذر از دشت خوزستان گل آلود است آب را در حوضچه های ته نشینی بزرگ و كوچكی می ریخته اند و با گذر از تنبوشه ها و استفاده از قوانین منسوب به فیثاغورث ، آب را تصفیه كرده و گل آنرا جدا می كردند. این باغ در زمینی به وسعت ۸ هزار متر مربع قرار گرفته که به باغ لاله های گچسر معروف شده، این باغ در روستای گرماب در کیلومتر ۵۲ جاده چالوس از توابع گچسر جنب رستوران نوفل لوشاتو واقع شده و در آن ۶۰۰ هزار شاخه گل لاله روییده و نمای زیبایی به این محل هدیه کرده، طبیعت رویایی و زیبای باغ لاله را می توان با چشم اندازهایی چون کوه های البرز، رودخانه کرج و پوشش گیاهی منحصر به فرد چالوس، از جاذبه های گردشگری کشور نام برد که مشتاقان و گردشگران ایرانی و خارجی بیشماری تاکنون از این مجموعه دیدن کرده اند.

کمی بعد از شهر کرج به طرف جاده زیبای چالوس، خداوند رنگین کمانی بر روی زمین گسترانده و آن را با لاله های خوش قامت و ظریفش آراسته است . وی با تاکید بر این که وزارت جهاد کشاورزی باید از این برنج کاری ها ممانعت جدی می کرد، تصریح کرد: متاسفانه مدیریت منابع آبی در کشورمان کاملا رها شده و هیچ کس توجهی به لزوم اجرای الگوی کشت مناسب ندارد. این کارشناس علوم اجتماعی همچنین بی توجهی به لزوم اجرای الگوی کشت مناسب در حوضه آبریز کرخه را از دیگر عوامل بی آبی این روزهای خوزستان توصیف کرد و گفت: متاسفانه اکنون چه در استان لرستان و در کنار سرشاخه های کرخه یعنی سیمره و کشکان و چه در خود خوزستان و در پایین دست سد کرخه، بسیاری از کشاورزان بدون در نظر گرفتن شرایط خشکسالی مانند سال های قبل اقدام به برنج کاری کرده اند و همین مساله فشار زیادی را بر منابع آبی حوضه کرخه وارد کرده است.

زیبایی این باغ در نوع خود در کل کشور بی نظیر بوده و آرامش کاملی را به انسان هدیه می دهد و برای گذراندن یک روز آرامش بخش گزینه ی خوبی می باشد. 1. مسیری که صولتالدوله قول امنیت آن را به انگلیسیها داد، چنانکه منابع تصدیق کردهاند، مسیر فیروزآباد بود. نحوه ی کشف شدن زیگورات چغازنبیل هم جالب است در سال ۱۸۹۰ شخصی به نام ژاک دمرگان که یکی از زمین شناسان به نام آن دوران بود که اطلاعیه ای داد که در آن گفته شده بود که در زمین های جغازنبیل معدن های نفت وجود دارد. شکم گردی در این کشور یکی از بخشهای مهم محسوب میشود به طور کلی در این کشور غذاهای پر ادویه زیاد دیده میشود و غذاهای سنتی و خوشمزه بخش بسیار مهمی از شرایط شکم گردی را فراهم میسازد.

با این وجود هنوز این مصیبت دست از سر سیستان برنداشته است و هر ساله شرایط برای زندگی مردم سختتر میشود. از این رو زندگی در پونک برای افرادی که بیماریهای تنفسی دارند، توصیه میشود. سدههای متمادی این بنا زیر خاک به شکل زنبیلی واژگون مدفون بود تا این که به دست ر.من کیریشمن فرانسوی در زمان پهلوی دوم از آن خاکبرداری شد. یکی از مورادی که در مورد زیگورات چغازنبیل وجود دارد این است که این بنای تاریخی پر اهمیت قبل از این که کاملا تکمیل شود توسط یکی از پادشاهان آن دوران به نام آشور بانیپال ویران می شود و در کتیبه ای که از این شخص پیدا شده است روی آن نوشته شده: من زیگورات شوش را که از آجرهایی با سنگ لاجورد لعاب شده بود شکستم و سازه های عیلام را با خاک یکسان کردم.

استعدادهای طبیعی و منابع آبی فراوان سلسله جبال البرز، همچنین خاک حاصلخیز دامنه های البرز و دشت منتهی به آن برای اجتماعات بشری مناسب بوده و دلیل آن آثار باستانی ارزشمندی است که در گوشه و کنار این جلگه وسیع و در حاشیه راههای ارتباطی کهن قابل مشاهده است. درحقیقت، این کار به تحریک صولتالدوله انجام شد؛ چون با این عمل، خورشیدخان (مطهریزاده، 1383: 25)، همچون ولیخان بکش ممسنی، از قدرت منطقه کنار گذاشته میشد. برج آرامگاهی میدانک با برج تهمینه به عنوان یکی از آثار ملی از مهمترین آثار تاریخی آسارای کرج است.

سد زیبای امیرکبیر (سدکرج) هم یکی از نقاط زیبای عبوری از کنار این جاده می باشد که زیبایی این جاده را دو چندان کرده است. در آن سوی دریاچه و کنار جاده امکاناتی برای قایقرانی و اسکی روی آب وجود دارد. این قصر در و منطقه ای بسیار زیبا و در سینه کش کوه ساخته شده است و رودخانه ای سرازیر از کنار این قصر میگذرد و امروزه پناهگاه و استراحتگاهی برای کوهنوردان مسیر و گردشگران روستای شهرستانک می باشد .

رودخانه ها همواره یکی از جاذبه های بسیار زیبا و منحصر به فرد در هر شهر و روستایی تلقی می شوند و تماشای رودخانه های خروشان همواره برای بسیاری از مسافران و طبیعت گردان لذت بخش می باشد. برای انواع ورزش های آبی از جمله قایقرانی، ماهیگیری اسکی روی آب، شنا و پرواز با کایت است در ضمن دریاچه امیرکبیر یکی از مهمترین مراکز طبیعی پرورش ماهی قزل آلای رنگین کمان و نمونه نادر خال قرمز است که امکانات مطلوبی را جهت ورزش مفرح و پر طرفدار ماهیگیری فراهم آورده است .سد امیر کبیر(سد کرج) که در مقیاس جهانی یکی از بزرگترین سد هاست اولین سد چند منظوره ایران محسوب می گردد.

این تنشها هنوز هم ادامه دارد و اخیرا ایران هم وارد مناقشه با ترکیه شده است. کشور تاجیکستان علاوه بر استفاده وسیع در بخش کشاورزی از آب آمو، در نظر دارد که به تعداد 14 نیروگاه برقی را با توان مجموعی چهارهزار میگاوات، بالای رودخانه آمو اعمار کند که بزرگترین آنها نیروگاه دشت جم با ظرفیت تولیدی 15.6 ملیارد کیلوات ساعت برق در سال خواهد بود . رودخانه ها با مسیر پیچان: نمای بالای این رودخانه ها شامل یک رشته پیچ های پی در پی می باشد که با مسیرهای مستقیم به یکدیگر وصل شده اند. پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، استان البرز جدیدترین استان ایران است که پیش از این شهرهای تشکیل دهنده استان البرز به نام غرب استان تهران مشهور بودند، نام این استان از رشته کوه های البرز گرفته شده که مرکزی بخش مهمی از آن از شمال این استان می گذرد.

دره چالوس به دلیل زیباییها و طبیعت پرجاذبهاش، در تمامی ایام سال و حتی در فصل زمستان که سرمای هوا در آنجا به چندین درجه زیرصفر میرسد و سراسر آن را برف میپوشاند گردشگران زیادی را به سوی خود فرا میخواند و بهطور کلی میتوان گفت که این دره از مناطق دیدنی استان تهران است. وی با اشاره به این که شیب تالاب هورالعظیم به سمت بخش عراقی آن است، عنوان کرد: وقتی سد کرخه در پایین دست احداث شده است، عملا مسئولان ناچارند که به محض بارش باران های شدید، حجم زیادی از آب را برای جلوگیری از وقوع سیل رهاسازی کنند و همین مساله باعث می شود که بخش زیادی از آب کرخه با وجود این که ابتدا وارد بخش ایرانی هورالعظیم می شود، عملا بخش عراقی هورالعظیم را پر کند.

اما بدون اینکه متوجه شوند زباله های خود را در آب ها میریزند و باعث از بین رفتن و آلوده شدن حجم زیادی از آبهای جاری میشوند. زیبایی خاص واریان و زیبایی دریاچه باعث شده بود که این روستا از موقعیت خاصی برخوردار شود. ۵۰ سال بعد از آن تاریخ، عده ی از مهندسان در همان منطقه حفاری های نفتی می کردند که آجری را پیدا کردند، آجری که روی آن نوشته ای وجود داشت و بعد هم آجر را به یکی از باستان شناسان فرستادند تا روی آن تحقیقات انجام دهد، همین حرکت باعث شد تا گمان هایی درباره ی تاریخی بودن منطقه به وجود بیاید و این موضوع هم باعث شد تا تحقیقات روی این منطقه شروع شود…

یکی دیگر از مسیرهایی که در اوایل فصل بهار جذاب است و البته در بین اهالی منطقه طرفداران زیادی هم دارد، جاده توسکستان به شاهرود است. این روستای زیبا دارای کوچه باغهایی جذاب و فضایی دلنشین و مملو از صدای جاری شدن آب است. نتیجه انشا گذر رودخانه : از ادامه مسیرم منصرف می شوم و به خیال بافی ام پایان می دهم و با خود می اندیشم چرا این افراد به عواقب و پیامدهای کار خود فکر نمی کنند پیامدهایی همچون مرگ بسیاری از جاندارانی که چه در درون آب و چه آنهایی که از آب رودخانه استفاده می کنند در انتظار این رودخانه زیبا است .

10- پرندگان چگونه تنفس می کنند؟ مقداری روی زمین جاری می شود، مقداری هم به زیر زمین نفوذ می کنند. در تمام طول بنا آبراههایی دیده می شود، شاید دلیل آنها حفاظت از بنا در مقابل بارانهای سیل آسای خوزستان است. محدوده مورد مطالعه در اين تحقيق بازه اي از رودخانه گوهررود در غرب شهر رشت با جهت جنوب به شمال (حدفاصل لاکانشهر تا نزديکي محل تقاطع با رودخانه سياهرود) به طول 15 کيلومتر در شمال ايران در استان گيلان است. در بعضی نقاط جریان آب بسیار تند بود، در مسیر رودخانه سنگهای زیادی وجود دارد که با راهنمایی رفتگاید خود از آنها عبور میکردیم.

دیدگاهتان را بنویسید