دانستنی های رودخانه نیل: نقشه، عمق و عجایب آن – دنیاها، دانشنامهٔ فارسی

مجموعه قلعه دختر و باروهای اطراف آن بخشی از استحکامات گور به شمار می رفتند. راه اصلی ورود به جلگه، گذرگاه راهبردی تنگاب است که بر صخره بالای آن قلعه دختر (اقامتگاه اولیه اردشیر) قرار گرفته است جایگاه قلعه به گونه ای است که علاوه بر تنگه به جاده منتهی به کاخ اردشیر و شهر نیز مشرف باشد. پل مهرنرسه: پلی بود در گذرگاه تنگاب که به دستور مهر نرسه وزیر مقتدر ساسانی ساخته شد. به فرمان عضد الدوله دیلمی، مسجد جامع و بیمارستان مناسبی در شهر ساخته شد. منار میلو (طِربال): ستونی است چهارگوش از جنس سنگ خارا و ملاط گچ که درست در کانون هندسی دایره شهر قرار دارد.

مرد جوان نیز در کنار زنی قرار گرفته که تنها تن پوش آن باقی مانده و سر از بین رفته است. طبق مصوبات ابتدای سال ۱۴۰۰، قیمت هر تن شن و ماسه بین 60 تا 100 هزار تومان است. زیستگاه های منطقه شامل صخره ها و بیرون زدگی های سنگی، دشت های دامنه ای، بیابان های سنگ ریزه ای و بیابان های ماسه ای می باشد. در بخش مسطح پارک پردیسان در شرایط کنونی خصوصیاتی نظیر سنگ ریزه سطحی، سنگ ریزه عمقی، کمبود رطوبت خاک از عمدهترین محدودیت ها برای درخت کاری و کاشت نباتات علفی می باشند. جایگاه و اهمیت رود مقدس به ویژه گنگ در آیین ها و شعائر هندویی به خصوص آیین های مربوط به مرگ از این باور ناشی می شود که رود گنگ جایگاهی آسمانی دارد و بر این اساس آب های گنگ می تواند گناهان فرد را بشوید و از بین ببرد.

همچنین اختلاف ارتفاع سطح تا کف پارک، ۵۵ متر و دارای شیب بین ۱۰ تا ۳۵ درجه است. اگرچه جورشدگی هیدرولیکی و سایش از عوامل مؤثر در روند تغییرات اندازه دانه است، اما ممکن است این الگو تحت تأثیر عواملی همچون فعالیتهای تکتونیکی، شرایط آب و هوایی، موثر بودن پدیدههای ژئومورفولوژیکی (تغییرات سنگشناسی و تغییرات شیب بستر رودخانه) (Sear and Newson 2003)، ریزش دامنهها (Snelder et al. این سد همچنین برق اکثر مناطق مصر را تأمین میسازد. مطالعات مقدماتی نشان داده است که امکان ایجاد یک سد انحرافی و یک سد مخزنی در دو مرحله بر روی این رود وجود دارد.

شهر با ۲۰ دیوار شعاعی و سه دیوار حلقوی هم مرکز مجموعاً به ۶۱ منطقه تقسیم می شده و دو حصار خشتی محکم با خندقی در میان به پهنای ۳۵ متر آن را در بر می گرفت. این چهار شاهزاده را دو زن و یک مرد جوان به همراه نوجوانی تشکیل می دهند. اما دو دولت نتوانستند براي اجراي اين حكميت به توافق برسند ، زيرا محتواي آن ظاهرا براي نيكاراگوئه مساعد نبود. بنا به روایتی سابقه تاریخی این شهر به زمان هخامنشیان باز می گردد.

این جا «زنگنه» است و ارس از این جا به بعد یکی از وظایف اصلیش تعیین حد و مرز ایران با دو کشور همسایه اش آذربایجان و ارمنستان می شود. آدرس سد طرق مشهد : مشهد، جاده خلج، در کیلومتر ۳ جاده خلج به دو راهی می رسیم که باید مسیر سمت چپ به سمت هفت حوض را ادامه دهیم، پس از سمت رسیدن به هفت حوض مسیر مستقیم را حدود ده کیلومتر دیگر ادامه می دهیم تا به سد برسیم.

در این جا دو مثال از تحدید حدود رودخانه ای را مطرح می كنیم كه در مورد آنها مساله مصب بین دولتها عنوان و حل شده است . البته در گذشته چون پادشاه در بین افراد، بیشترین قدرت را داشته، تعبیر کنندگان بسیار قدیمی دیدن پدیده های مثل دریا و رود خانه را پادشاه تلقی کرده اند. این رصد خانه شاهکاری از دانش ایران در آن عصر محسوب می گردد. ویژگی های اساسی معماری ساسانی همچون ایوان بزرگ ورودی، حیاط داخلی با ایوان های روبرو و اتاقهای گنبد پوش در این ساختمان به خوبی دیده می شود. چنان که مشاهده شد، آب در مفهوم ویرانی یا همان آب مرگ به کار رفته است، به این ترتیب ملاحظه میشود که فردوسی به خوبی از این دوسویه­نگری آگاهی داشته و در کتاب خود آن را به کار برده است.

گور یا فیروز آباد باستانی در قرن هفتم یا هشتم هجری به دلایلی نامعلوم رو به ویرانی نهاد و خالی از سکنه شد. اسکندر مقدونی که از مقاومت مردم این شهر به ستوه آمده بود دستور داد با بستن سد شهر را به زیر آب ببرند. اردشیر ساسانی نام رسمی شهر تازه تاسیس خود را اردشیرخورّه، به معنی فرِ اردشیر نهاد. طبیعت بکر اطراف تهران در زمستان همچون عروسی که تازه رخت خود را به تن کرده برای هر توریست و گردشگری دلبری می کند. استحکامات دفاعی حتی از گستره شهر نیز فراتر می رفت؛ هنوز هم بقایای شبکه تار عنکبوتی و شعاعی دیوارهای حفاظتی تا فاصله ۱۰ کیلومتری از کانون اردشیرخوره در دشت و کوهپایه دیده می شود.

اردشیر پس از پیروزی بر اردوان این شهر را احیا کرد. این برای نخستین بار بود که چنین نقش هایی از دوره اردشیر اول و سال های آغازین شکل گیری سلسله ساسانی بدست آمد. نقش رنگی چهار شاهزاده: طی کاووش های سال در سال ۱۳۸۴ نقش چهار شاهزاده ساسانی نیز برای اولین بار روی یکی از دیوارهای بدست آمده از این شهر کشف شد. در اوایل دوران اسلامی شاهان آل بویه که شیراز را تختگاه خود کرده بودند به آبادانی شهر گور نیز همت گماشتند. نمایشگاهی که از سکههای طلای هلنیستی گرفته تا مجسمه بودایی و برنزهای اسلامی را در خود دارد و بر موقعیت افغانستان در چهار راه آسیا شهادت میدهد.

شهر گور در این زمان عظمتی خاص و به اندازه شهر استخر وسعت داشت و دارای چهار دروازه بود. شهر کنونی فیروزآباد حاصل گسترش همان روستاست. جلگه فیروزآباد که شهر در آن ساخته شده از هر طرف در محاصره کوه هاست. قلعه دختر: دژ-کاخی در ارتفاعات فیروزآباد است که بنای آن را به اردشیر بابکان نسبت داده اند. در دی ماه ۱۳۸۴ باستان شناسان در بخش شرقی تخت نشین توانستند دروازه ای سنگی به سبک معماری پارسه همراه با سنگفرش بنا را کشف کنند. تخت نشین (گنبد کیرمان): بنای دیگری است در یکصد متری جنوب شرقی منار که اکنون جز شالوده ای از آن بر جا نمانده است.

معمولاً کاربری آن را نیایشگاه یا کاخ تصور میکنند. کاربری منار میلو معلوم نیست. این منار در تاریخ ۲۹ آذر ۱۳۱۶ با شمارهٔ ثبت ۲۸۹ بهعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. بنا به گزارش اصطخری این میل بر سر آن آتشکده ای بود و از کوه مجاور آبراهی به شهر کشیده بودند که آب را مانند فواره تا بالای منار می رساند. بر مبنای احتلاف ارتفاع و موقعیت نقاط ، مسلم به نظر می رسد آن محل کمی بالاتر ازمکانی باشد که در تاریخ به «تنگه کولا »معروف شده است .

دیدگاهتان را بنویسید