جغرافیای عمومی هرات

ساعت 11:30 تیم ما به محل کشتی سنگ رسیده بود و ما احتمال میدادیم که شب به پناهگاه سرچال نرسیم بنابراین میبایست مسیر را ادامه میدادیم و حدود ساعت 4 محل مناسبی برای کمپ زدن پیدا میکردیم . این رودخانه از ارتفاعات کهار بزرگ سرچشمه گرفته و در مسیر خود با رودخانه های ساوجبلاغ و نظرآباد تلاقی پیدا کرده و به رودخانه شور وارد می شود. دومین و سومین قلعه در جای حمام قدیمی و جای خانه های اجداد لشینی ها حبیب الله و محمد جهان وطایفه بزرگ آنان واجداد کاظم محبعلی بود هنگام ساختمان مجدد بر روی ویرانه های این قلعه سفالینه هایی پیدا شد که در مطالعات بعدی معلوم شد مربوط به حدود2000سال پیش و شامل خمره های بزرگ سفالین بدون رنگ ولی منقوش به دوره هخامنشیان و ساسانیان بود.

همچنین مطابق ماده دو « آییننامه مربوط به بستر و حریم رودخانه ها و غیره مصوب 1379 » شرکتهای آب منطقه ای مکلفند با توجه به امکانات خود، حد بستر و حریم رودخانه های حوزه فعالیت خویش را توسط کارشناسان ذی صلاح تعیین نمایند. مسیر را با چند بار عبور از عرض رودخانه و گاهی عوض کردن کل مسیر به دلیل عبور نکردن از مناطق بهمن خیز رو به بالا ادامه می دادیم .

با گذشت چند کیلومتر از منطقه تفریحی کلنگاه، مرتع چمنی و وسیع چلم کوه از نزدیک قابل مشاهده میباشد. فاضلاب شهری زهک چند سالی است محیط زیست و زندگی انسانی را آلوده می کند، حالا اما به نظر عامل قتل و عام هزاران ماهی و میلیون ها بچه ماهی در رودخانه هیرمند شده است، این رودخانه که منبع تامین آب شرب و کشاورزی سیستان و زاهدان نیز است، بجز محیط زیست، بیش از یک میلیون نفر انسان نیز به آن وابستگی اقتصادی و حیاتی دارند. متن درباره گذر رودخانهشعر درباره گذر رودخانهشعر کوتاه درباره گذر رودخانهشعر درباره ی گذر رودخانهمتن ادبی در مورد گذر رودخانهمتن زیبا در مورد گذر رودخانهمتن کوتاه در مورد گذر رودخانهشعر درباره گذر رودخانه عمرمتن ادبی درباره گذر رودخانهشعری درباره گذر رودخانهبر فرو رفتگی های این سنگ دست بکش و قرن ها عبور رودخانه را حس کن!

هرگز زیبا نخواهد شد. اثرارزشمند و جاودانه تاریخ 2500ساله کرزان که حاصل سالها تلاش مستمراستاد غلامحسن سوری کرزانی می باشد با اندکی تلخیص درمتن آن وبا کسب اجازه ازمحضرایشان به تدریج جهت بهره برداری شماعزیزان دراین صفحه درج خواهد شد. مردمی که به حکم عقل به ندای اسلام پاسخ داده بودند وناعدالتی های خسرو پرویز یزگرد و جنگهای داخلی اورابااعوان خود خصوصاً بهرام چوبینه شوهر خواهرش و شیرویه،وظلم وجورحکام رابرای دادن سرباز وآذوقه دیده بودند وندای برابری و برادری اسلام را نیز شنیده بودند وباتوجه به جمیع جهات اسلام را پذیرا شده و خبر درگیریهای خونینی راازشبه جزیره عربستان بر سر تعیین حاکم و حکمران بر دنیای اسلام را نیز می شنیدند.کریستین سن نویسنده کتاب مشهور امام حسین وایران می نویسد:امام حسین(ع) نامه های زیادی به بلاد مسلمان نشین نوشت وفضاحت بنی امیه رارو کرد.

حاکم کرزانرود که خرابه های قلعه متصرفی آن در بالای تپه ای واقع در محمد آباد کرزان است چنان رفتار وحشیانه ای داشته که به او لقب خر(مروان حمار)داده اند ومتاسفانه تمامی اسناد تاریخی دیار ما را از بین برده و احدی جرات نوشتن تباهکاریهای این حمار بنی امیه و نزدیکانش را نداشته ،پس مدارک واسناد من زمین ها،جای کارخانه های روغن کشی ،جای کارخانه های تولیدی و صدها مکان است که در کرزان وجود دارند واسناد کاغذین من مجموعه ی کتابهای اوستا است که از زبان دین ودبیره به فارسی امروزه ترجمه کرده ام. این دژ که بر تپه ای دروسط املاک محمدآباد کنونی قرار دارد وامروز جز ویرانه های آن چیز دیگری باقی نمانده وآبیاری این ملکبوسیله یک رشته قنات که از دامنه کوههای مشهور به سرکان حفر شده ومظهر آن در محلی به نام خاک سفید بوده و هنوز در سالهای پر آبی به صورت چشمه ای جوشان ظاهر می شود جوی آب دیگری از غرب روستای سرکان از آبهای دامنه کوه های مربوط به سرکان جمع آوری می شده و از شرق روستای باباپیر کنونی وارد دشت محمدآباد می شده.در گذر زمان حکومتهای فوُدالی و خان خانی پس از دفن شخصی که هویت او هنوز معلوم نیست در محل کنونی به نام باباپیر مردمی مهاجر در آنجا ساکن می شوند و بعدها این جوی را به خود اختصاص می دهند .بعد از گذشت صدها سال مجدداً شخصی از همین کرزانیها به نام رحیم مشهور به رحیم کرزانی آن جوی را مرمت و بازسازی می کند و به املاک آباء و اجدادیش جاری می سازد.درسال 1343 منازعه ای بر سر این آب بین مردم سرکان وباباپیر پیش آمد که دادگاه بر اساس مستندات وشواهد تاریخی رای را به نفع مردم روستای باباپیر صادر کرد و برای همیشه این پرونده مختومه گردید وحق به حق داررسید.این قلعه مرکز گرد آوری سپاه -جمع آوری محصول و توضیع آن بین سپاهیان ومردم عادی که بر اساس قوانین آن روز عمل میشده بود.

بوده است و گورستان گبرهای این قلعه نیز در قسمت غربی قلعه به مساحت حدودیک کیلومتر خارج از قلعه که امروزه جاده بابا پیرعلی از روی این گورستان میگذرد و نحوه به خاک سپاری مردگان و گور آنها نشان می دهدآنها پیرو کیش زرتشت بوده و بعدها که به دست مسلمانان افتادگورهایی به سبک مسلمانان نیز در آن دیده شد و تا حدود یکصد سال پیش متعلق به شخصی به نام رحمان خان یا رحیم خان بوده است. اولین قلعه درجای کنونی کرزان وقلعه ی موجود را بر خرابه های آن بنا کرده اندو در شمال کرزان واقع است که متعلق به اجداد توکلی ها بوده است آثاربه دست آمده از پی خانه های مظهرقنات کرزان که بیشترسفالینه هستندمتعلق به حدود 3000سال پیش است.بعد از ویرانی این قلعه توسط مهاجمان و بعدها در اثر زلزله بکلی ویران شده وساخت مجدد آن به سرپرستی شخصی به نام مجید خان یا مجیدالنظام در اواخر دوره قاجار انجام گرفت.

مردم کردستان که در پاییز و زمستان قسمتهایی از جنگل ها را به منظور ذغال کردن چوب درختان جنگلی که اکثراًاز نوع ون- وزم-گوج – بلوط – گردو و… 11-گذاشتن چوب تری زیر بغل میت به نشانه اینکه تازمانی که این چوب تر است مرده از عذاب دوراست. با یک نگاه مختصر به آن بهمن بزرگ میتوان دریافت که چرا علم کوه در زمستان خطرناکترین قله ایران است و تیم ما با آگاهی قبلی و با اطلاعاتی که از پیشکسوتانی چون آقای رسول نقوی و دیگر دوستانمان از جمله آقای دارابی گرفته بودیم می دانستیم که شرایط منطقه چگونه است .

ازاینرو بعنوان یکی از شهرهای اصلی ایران آثار تاریخی زیادی از آن زمان را میتوان مشاهده کرد. یعنی برای تبدیل مقدار کمی آب به بخار، گرمای زیادی لازم است. برای رسیدن به این منطقه خوش آب و هوا تنها کمی رانندگی لازم است. مسئولین قرارگاه به ما توصیه کردند که هنگام عبور از شکاف های نزدیک به جاده یک نفر یک نفر و خیلی سریع عبور کنید چرا که اینجا نیز هنوز خطر ریزش بهمن وجود دارد و گویا امسال علم کوه نشانه هایش را از ابتدای مسیر صعود بر ما نمایان کرده بود. بزرگترین حوضه در آمریکا در واقع بزرگترین حوضه بسته در آمریکای شمالی نیز هست.

در 1526، C. کابوت به طور کامل با خصوصیات زمین آشنا می شود. نویسنده در بخشی ازکتاب به مشابهت برخی از آداب ورسوم ما با زردشتیان اشاره می کند… جاذبه های گردشگری فیروزکوه هر ساله در فصل تابستان گردشگران زیادی را روانه این منطقه می کند. تاریخ 2500 ساله کرزان رابخوان. از جمله جاهایی که نام برده کرزانروداست وگفته که نامه حسین ابن علی به کرزانرودیان هم رسیده.شجاعان کرزان باتوجه به اینکه حسین ابن علی علیه السلام خود رانوه دختری پیغمبر اکرم(ص) و فرزند علی بن ابیطالب علیه السلام معرفی می کند تعداد زیادی که نفرات آنها را هنوز شناسایی نکرده ایم به طرف امام حسین حرکت می کنند.

حضار به ذکر نام خدا وادعیه می پردازند.پسر بزرگ یا نزدیک ترین خویشاوند ذکور فرد متوفی غسل می کند. در مناطق شهری آب به روش های مختلفی آلوده می شود بعضی از شایع ترین دلایل اتصالات لوله آب و ورود فاضلاب به منبع آب است. 63- چه کارهایی باعث آلوده شدن هوای سالم می شود؟ مثلا آزادسازی آب از یک مخزن برای کمک به تخم ریزی ماهی ممکن است باعث شود که آب برای مزارع بالادست در دسترس نباشد و آب نگه داشته شده در یک رودخانه برای حفظ سلامت آبراه، برای بهره برداران پایین دست در دسترس نخواهد بود.

وقتی ابرها به جاهای بلند وسر د برسند قطره های کوچک به باران یا برف تبدیل شده وبه زمین برمی گردند. به هر حال ما یک تیم بودیم و میبایست همه جوانب در نظر گرفته میشد و از آنجا که ما از کوه یاد گرفته ایم که همواره صبور باشیم تیم ما تصمیم به بازگشت گرفت و امیدواریم سال آینده قله سر بلند علم کوه برما منت گذاشته و پذ یرای جان های مشتاقمان باشد .چند عکس به یادگار گرفتیم و عزم بازگشت کردیم.

رودخانه اهر نیز به عنوان یکی از رودخانه­های مهم دامنه­های غربی سبلان، ازجمله رودخانه­هایی است که در سال­های اخیر دچار تغییراتی در میزان دبی و رواناب حوضه (گزارش سالانه وزارت نیرو) گردیده است، تا قبل از سال 1377 یعنی آغاز بهره­برداری از سد ستارخان که بر روی این رودخانه احداث گردید، اهرچای یکی از پرآب­ترین و خروشان­ترین رودخانه­های استان آذربایجان ­شرقی به­شمار می­رفت. ما تا منطقه کنگلک بالا آمده بودیم و این منطقه امن ترین جای اسکان قبل از پناهگاه سر چال بود و زدن کمپ در این منطقه نیز با خطر ریزش بهمن در تاریکی شب روبرو بود .

4-دراوایل تولد نوزاد هدیه یا مبلغی پول را به عنوان سر کلاهی زیربند قنداقه نوزاد قرار میدادند . 6-در عروسیها رفتن داماددرشبی که قراراست عروسش را بیاورند در پشت بام دروازه و افروختن شمع هایی که باتخصص خاصی توسط افراد کار آزموده ای که از شاخه های درخت گردویاانگور آغشته به پنبه وچربی ودنبه گوسفند درست میشد وپاشیدن جو و گندم مخلوط شده بر سر عروس به نشانه برکت و رزق وروزی حلال وزیادودرپرتونورایزدی براساس یک سنت دیرین. بود به آتش می کشیدند وذغال باقیمانده را در همدان به فروش می رساندند.این مردم بی انصاف حتی از چال ذغال استفاده نمی کردند .جنگلی را به آتش می کشیدند یک صد گونی ذغال از آن حاصل می شد جنگل داری وجنگل بانی هم وجود نداشت.

اگر چه هویت کاغذین تو را محاجمان تاریخ به فرماندهی مروان حمار حکمران کرزان به آتش کشیدند اما نتوانستند هویت ایرانی بودنت وکرزانی بودنت را بسوزانند. اشیاء قیمتی دیگری به دست آمده بود که توسط یهودیان تویسرکان به تاراج رفت .این قلعه از خشت خام ساخته شده ودر اثر جنگها ومقاومتها ویران شده وبقایای آن با توجه به زلزله خیز بودن منطقه در اثر زلزله و سیل عظیم دره بید در حدود 400سال پیش بکلی ویران شد. این جابهجایی عظیم جمعیت میتواند منافع فراوانی را برای جوامع میزبان داشته باشد (تقوایی و همکاران، 1390: 99). باتوجه به اینکه هفتاد درصد ازعرصههای طبیعی کشور در اختیار روستاییان قراردارد، به اهمیت مناطق روستایی در بهرهبرداری از فعالیتهای اکوتوریستی پی برده میشود.

شما در بسیاری از مواقع بدون اینکه کاری انجام داده باشید، احساس خستگی می کنید، علت این خستگی ممکن است کمبود آب بدن باشد. 8-زدن انار برسرعروس درجایی که عروس به دیوار تکیه داده به نشانی اینکه داماد تکیه گاه محکمی برای عروس است چون دیواروپاشیدن دانه های انار نشانه فرزندان زیاد و پرهیزکاراست. هرساله هزاران گردشگر و طبیعت گرد به آنجا میروند و برای اقامت آنها اجازه چادر زدن در پارک و کمپینگ داده شده است. در این قسمت گفتیم که میشه از ترکیب اسم و صفت استفاده کرد، می تونین اسم خودتون رو با صفت های مختلفی که به ذهنتون میرسه امتحان کنید و بهترین ترکیب رو برای اسم اکانتتون انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید