جاهای دیدنی لواسان تهران، طبیعتی تماشایی در اطراف پایتخت – طبیعت گردی

با معجزه الهی باد شرقی تمام شب شروع به وزیدن گرفته و آب شکافته شده و سرزمینی خشک به وجود امده و آب مانند آبشار به دو سوی مخالف مسیر حرکت موسی و قومش به جریان در آمده است. رودخانه های بزرگ افغانستان مانند آمو، هریرود و کابل، هرکدام با پیمودن فاصله های مختلف در داخل، به خارج از افغانستان جریان دارند. در خطه وسیع هرات جویبارهای زیادی جریان دارد که کشتزاران آن را سیراب میکند .

کار ساخت اين سد از سال 1975 شروع و تا سال 1991 به طول انجاميد بعنوان يک توسعه دو مليتي مي توان از آن نام برد اين سد بر روي رود پارانا بسته شد که حاصل تلاش دو کشور همسايه برزيل و پاراگوئه مي باشد. جیوه ماده ای سمی با عوارض شدید عصبی در انسان است که ممکن است از طریق صنایع وارد آب برای شرب شود..در سال 1953 بیماری اسرارآمیزی بنام میناماتا(شهر محل ایجاد بیماری در ژاپن)شیوع یافت و باعث مرگ عده ای زیادی از مردم و به دنیا آمدن نوزادان فلج،کور یا کر شد.بررسی ها نشان داد که این بیماری ناشی از آلودگی آبها به جیوه به وسیله صنایع تولید نیتروژن بوده است.

را با خود به زمین می اورد ولی ضمن عبور از طبقات زمین مواد کلوئیدی خود را بجا گذاشته ولی در عوض مواد شیمیایی را در خود حل می کند و بر میزان ناخالصی های آن افزوده می شود.حال اگر دی اکسید کربن بیشتری در اب حل شده باشد و آب خاصیت اسیدی بیشتری پیدا کند و از طرفی از لایه های زیر زمینی بیشتری بگذرد املاح بیشتری را در خود حل می کند.لذا آب چاههای عمیق اغلب دارای مقادیر زیاد ناخالص شیمیایی است.از طرفی فعالیتهای انسان نیز ممکن است انواع مواد شیمیایی سمی و زیان آور را وارد آب کند.اگر مقدار مواد شیمیایی آب از حد مجاز بیشتر بوده و مصرف شرب داشته باشد باعث عوارض و اختلالات گوناگونی می شود.سرب ماده ای است که در اثر فاضلاب های صنعتی یا کشاورزی حاوی آن ممکن است آب را آلوده کند ضمن اینکه سابقا در انتقال آب از لوله های سربی استفاده می شده که در صورت اسیدی بود آب باعث ورود مقداری سرب به آب می گردیده است.به این ترتیب سرب می تواند باعث عوارض خونی،استخوانی و عصبی مزمن در مصرف کننده ها شود.

از سوي ديگرآلاينده هاي شهري كه باعث آلودگي هوا مي شوند، پس از بارندگي جذب خاك مي شوند و منابع آبهاي زيرزميني و خاك را آلوده مي كنند.3 ميليون خودرو موجود در تهران از يك سو با توليد مونوكسيد كربن هوا را آلوده مي كنند و از سوي ديگر روغن، براده هاي لاستيك و لنت هاي ترمز آنها كه حاوي آزبست است، منابع خاك و محيط زيست را نابود مي كند .همچنین بروز وبا كه به دليل آبياري مزارع سبزيكاري با آبهاي آلوده در چند سال اخیر شیوع بیشتری داشته است هشداري براي حفظ منابع آب و خاك بود كه متأسفانه به نظر مي رسد هنوز جدي گرفته نشده است.همچنین با توجه به منابع تامین آب تهران وجود كارخانجات صنعتي در اطراف رودخانه هاي جاجرود، طالقان و كرج سبب شده كه اين منابع نيز آلوده شوند كه آلودگيهاي آن نيز با كلر زدن برطرف نخواهد شد.

همچنین آنجا راههای آبی زمان خود را نه بطور صد در صد مطمئن داشته است که برخی اقیانوس شناسان معتقدند که شعبهای باستانی از رود نیل درون تالاب ساحلی وجود داشته که معروف به دریاچه تانیس بوده است ئ موجموعه این دو راه ابی شکل U مانندی را تشکیل میدادهاند و منطبق با آثار ضبط شده باستانی و اندازه گیریهای ماهوارهای و مقایسه ان با نقشههای موجود محققان را به حدس و گمان بیشتری درباره مکان عبور بنی اسرائیل از بخشی از آبهای کم عمق زمان خود وا داشته است.

نمونه های آلودگی آب در جهان بسیار زیاد است.از نمونه های اخیر آن می توان به نشت حدود 60 هزار گالن مواد نفتی در سواحل جنوبی شیلی در سال 2007 که دچار سانحه شده و غرق گردید و بدینترتیب، با نشت محمولهی خطرناکش به آبهای اقیانوس، یک فاجعه بزرگ زیستمحیطی را رقم زد؛ فاجعهای که به دلیل ماهیتش رنگ و بویی رمانتیک هم به خود گرفت و ابعاد رسانهای گستردهتری یافت! جنگ های ایران و روس که در سالهای ۱۸۰۳ تا ۱۸۲۸ میلادی صورت گرفت و حدود ۲۵ سال به طول انجامید، در نهایت به شکست ایران ختم شد و قراردادهای استعماری «گلستان» و «ترکمانچای» از نتایج آنها بودند.

مهمترین بیماریهایی که از این طریق انتقال می یابند عبارتند از: حصبه،وبا،انواع اسهال های عفونی،یرقان عفونی،فلج اطفال و سایر بیماری های ویروسی از طریق دستگاه گوارش و بسیاری از عفونتهای دستگاه تنفسی فوقانی که از طریق استحمام در آبهای آلوده به انسان منتقل می شوند. یک انسان میتواند بدون غذا مدت زیادی زنده بماند؛ اما بدون آب جز چند روز بیشتر زنده نخواهد ماند. هر چند حضزت موسی و قوم بنی اسرائیل 4 ساعته باید مسیر را طی کرده باشند.

طی چند دهه اخیر بناهای قدیمی روستای برگ جهان تخریب و به جای آنها ساختمانهای جدیدی احداث شده و بافت قدیمی روستا دگرگون شده است. این رودخانه در ۱۵ کیلومتری جنوب مشهد، جاده قدیم نیشابور، جاده ده غیبی، قبل از ده غیبی، سمت چپ جاده اغنج، روستای بساروج واقع شده است. اگر میخواهید در فرصت محدودی از طبیعت لواسان دیدن کنید خوب است که بازدید از این 7 مورد را در برنامه خود قرار دهید. سد لتیان در لواسان بر روی رودخانه جاجرود احداث شده است. كمیسر انگیسی عهدنامه 1783 را لفظ به لفظ تفسیر میكرد و اسرار داشت كه حدود منطبق بر خط منصفی باشد كه مبدا آن سواحل دریاچه ها و رودخانه هاست اما كمیسر امریكایی میخواست كه مرز از (( تالوگ )) بگذرد .

ماتیاس که در آن زمان ۳۹ سال داشت به زندان نرفت و به انجام خدمات اجتماعی محکوم شد. دانشمندان به طور 100 درصد مطمئن نیستند 3 هزار سال پیش دقیقا چه اتفاقی افتاده است. باد مطابق با قوانین فیزیک حرکت آب را توضیح داده و یک پاساژ مطمئنی را برای عبور ایجاد میکند و اجازه میدهد تا آب ناگهانی به حالت قبلی خود برگردد. در واقع پاساژ خشک مورد نظر بوسیله یک طرف آب که به صورت آبشاری عقبی پدید آمده، درست شده باشد. چهار ساعت بر این اساس پاساژ خشکی درست شده که طول آن بین 2 تا 2.5 (3 تا 4کیلومتر) مایل بوده و عرض آن نیز 3 مایل (5 کیلومتر) شده است.

دانشمندان اخیرا طرحهای تحقیقاتی و مکان یابی خود را در نقاطی متمرکز کردهاند که عمق مورد نظر را بر اساس کتابهای مقدس نشان دهد و آبراهههای دلتای نیل از سایر نقاط بیشتر در این تحقیقات مورد توجه واقع شدهاند. کارل دریس و همکارانش بر همین اساس مدل رایانهای خاص خود را تنظیم و طراحی کردهاند و عبور موسی و قومش را به صورت شبانه نشان دادهاند. تصاویر رایانهای شبیهسازی شده نشان میدهند که چگونه بادهای شرقی ایجاد شده و سراسر شبی را که موسی با قومش از دریای سرخ عبور کردند، فرا گرفته است.

مطالعه روی نقشههای توپوگرافیهای باستان از دلتای نیل حکایت از این دارد که محققان سایتهای بدیل برای عبور قوم موسی را در 75 مایلی شمال سوئز و جنوب دریای مدیترانه یافتهاند. مطابق نوشتههای موجود در کتاب مقدس حضرت موسی بین ارابههای دشمن و بدنه آب که دریای سرخ یا دریای نی به دام افتاده بوده است. مطابق تصویر سمت چپ تالاب بوده و سمت راست رودخانهای باستانی وجود داشته است که باد توانسته سرزمینی موقتی را به وجود آورد. و این دو سایت تنها هر کدام بدنهای مجرد از آب و باد داشتهاند و ممکن است تنها یک طرف از دو طرف مورد نظر حالت آبشاری پیدا کرده بوده است.

با توجه به طول مدت اهمال دولت افغانستان به ندادن سهم ایران از هیرمند، به نظر نمیرسد که طرف مقابل برای خود مسئولیتی درخصوص اجرا نکردن معاهده متصور باشد و این بدانمعناست که صرف تکیه بر معاهده نمیتواند مستمسکی استوار برای احقاق حق ایران باشد. لازم به ذکر است که مجموعه تهران داربست زیر نظر اتحادیه می باشد و تمام سعی خود را در جهت راضی نگه داشتن همشهریان از لحاظ سرعت اجرا و قیمت تمام شده به عمل می آورد.

دیدگاهتان را بنویسید