تعطیلاتی خاص و فوقالعاده در منطقه ییلاقی پایتخت

Petras, J., 2010. Genesis and sedimentation of an ice-walled lake plain in northeastern Illinois. Font, M., Amorese, D., Lagarde, J.L., (2010). “Dem and GIS Analysis of the Stream Gradient Index to Evaluate Effects of Tectonic: the Normandy Intraplate Area (NE France). جاذبه هایی مانند مناره زیار، مسجد جامع تاریخی روستای برسیان، برج های کبوتر، قلعه غولتان و کویر رمل و ماسه ای اطراف شهر ورزنه. وجود اروندرود باعث شده است تا شهرهای اطراف این رود از جمله بصره ، خرمشهر ، آبادان ، خسرو آباد و فاو به بندرهای مهم ایران و عراق تبدیل شوند و در ادامه این بندر ها نقش به سزایی در رونق بازرگانی این مناطق داشته باشند.

برای دسترسی به این ناحیه تفریحی باید در اتوبان اصفهان به شهرکرد، بعد از زرین شهر وارد جاده فرعی شوید که تابلو شهرک زاینده رود دارد. ازسرگیری عملیات وایکینگ ها در رودخانه های فرانسه همزمان با راه اندازی چهار کشتی بزرگ وایکینگ است که برای حرکت در رودخانه سن طراحی شده اند. در سالهای اخیر املاح معدنی آب این چشمه در آزمایشگاههای معتبری مورد آزمایش قرار گرفته و به دنبال تأیید كیفیت عالی آن، كارخانهای بزرگ با سرمایهای سنگین در شرف احداث است تا آب این چشمه به صورت بطرهای سربسته و بهداشتی. به طور خاص اینها عمدتا روستاهایی هستند که در حدفاصل سد چادگان و شهر باغبهادران قرار گرفته اند و رودخانه زاینده رود از مجاورت اونها عبور میکند..

از باغبادران یک جاده آسفالته باریک به موازات رود زاینده رود و به سمت بالا دست این رود امتداد پیدا میکنه که البته در قسمت هایی از مسیر از حاشیه رود جدا میشه و در قسمت هایی دوباره به رود نزدیک میشه و یا از طریق پل های باریک فلزی به این سو و اون سو رود میرود. در محل روستایی به نام چم آسمان که مابین باغبهادران و پل کله قرار داره، یه سد کوچک انحرافی بر روی رودخانه زاینده رود ایجاد کرده اند که قسمت زیادی از آب رود را به داخل حوضچه ها و سپس تونل هایی منتقل میکنه که آب شرب اصفهان و یزد و آب مورد نیاز صنایع پایین دست را به این طریق تامین میکنند.

باغبهادران دارای یک پارک ساحلی کوچک است که معمولا شلوغ میشود. فیلبند از چشمه های کوچک و بزرگ متعددی بهره مند است چشمه کوچک موسوم به لار دارای املاح معدنی فراوانی است که برای درمان درد کلیه مفید است. برای اجاره ویلا در باغبهادران به سایت ویلاجار مراجعه کنید. این پل قدیمی که در دوره صفویه ساخته شده به نام “پل کله” شهرت دارد و قبل از احداث پل جدید، مسیر تردد بین اصفهان و شهرکرد بوده است. با تمام شدن وقت چند نفر از زنان فاميل داماد را با بردن شيريني و نان فطير(نان شير مال) به خانه عروس رفته و عروس به خانه عروس مي آورند و قبل از به دنيا آمدن بچه طرف عروس وسيله مورد نياز بچه (سيسموني)را تحويل عروس مي دهند.

به همین علت اگر فقط برای یک تفریح گذرا به این شهر می آیید، توصیه من این هست که به جای پارک ساحلی به روستاهای حاشیه زاینده رود بروید که فاصله چندانی هم با باغبهادران ندارد. این جاده باریک از میان یا از مجاورت روستاهای متعددی میگذرد که در حاشیه رود زاینده رود قرار گرفته اند و نام تعداد زیادی از آنها با واژه چم شروع میشه. در هنگام عبور از این پل اگه به سمت راستتون نگاه کنید علاوه بر نمای زیبای زاینده رود و جنگل بیشه مجاور آن، چشم اندازی از یک پل قدیمی را میبینید که در فاصله نسبتا نزدیکی با پل جدید قرار دارد.

علاوه بر آن امکان دوچرخه سواری و سفر سایکل توریستی در این مسیر وجود دارد.مخصوصا با توجه به اینکه جاده ساحلی زاینده رود معمولا خلوت و کم ترافیک است. “رودخانه ی تباهی: فرار از کره ی شمالی” با عنوان اصلی (A River in Darkness: One Man’s Escape from North Korea) بخشی از “خود- زندگی نامه” (Auto- biography) ی نویسنده ی ژاپنی “ماساجی ایشیکاوا” (Masaji Ishikawa) است که نخستین بار در سال ۲۰۰۰ به زبان اصلی انتشار یافت و “ریســـا کوبایاشی” (Risa Kobayashi) و “مارتین براون” (Martin Brown) با ترجمه ی آن به زبان انگلیسی در سال ۲۰۱۸ بر ارزش و اعتبار این اثر افزودند.

اگر رودخانه ای ببینید که آب صاف و روشن دارد در آینده با مردی کریم و بزرگوار برخورد خواهید کرد و از او نعمت خواهید یافت و حمایت خواهید شدو اگر در خواب دیدید رودخانه ای در زمین شما جریان دارد و در عالم خواب احساس کردید که آن منطقه به شما تعلق دارد آن قدر جان و عزت می یابید که به کرامت معروف می شوید . در آن زمان حدود 32 درصد از منابع مالی طرح های توسعه منابع آب کشور به استان خوزستان اختصاص یافت و این موضوع نشان می دهد که با گذشت زمان نه تنها اعتبارات اختصاص یافته به توسعه منابع آب خوزستان افزایش نیافته، بلکه شاهد کاهش اعتبارات طرحهای توسعه نسبت به گذشته نیز بودهایم.

یکی از این برنامه ها اختصاص به پیمایش جنگل های بیشه ای در حدفاصل پل کله تا باغبهادران دارد. محور گردشگری غرب اصفهان عمدتا یک محور طبیعت گردی است که در تمام فصول سال میتوانید زیبایی های رود، بیشه و جنگل های دست کاشت کنار رودخانه را در مسیر نیمه کوهستانی تماشا کنید. از طرف دیگر گروه های طبیعت گرد اصفهانی معمولا برنامه های پیاده روی یک روزه ای برای پیمایش قسمتی از جنگل و بیشه های ساحلی زاینده رود را در حد فاصل روستاهای این مسیر مشخص میکنند و علاوه بر آن امکان قایق سواری در زاینده رود نیز وجود دارد.

در اتوبان اصفهان- شهرکرد مابین ذوب آهن و باغبهادران به پل تازه سازی میرسیم که از روی زاینده رود میگذرد. جاده آسفالتی که درست قبل از پل جدید فجر از اتوبان ذوب آهن یا همان اتوبان اصفهان- شهرکرد منشعب میشه، ابتدا به شهرک باغشاد و سپس در ادامه مسیر به حومه شهر باغبهادران میرسه. برای حرکت در مسیر روستاهای ساحلی زاینده رود ابتدا میتونید از شهر باغبهادران شروع کنید، قبل از شهر باغبهادران نیز میتونید از مناطق گردشگری دیگه ای از حاشیه رود زاینده رود بازدید داشته باشید که به معرفی دو تا منطقه اکتفا میکنیم. این رودخانه بعد از گذر از شهرستان مراغه و ملکان وارد شهرستان میاندوآب واقع در استان آذربایجان غربی میشود، جریان آب رودخانه لیلان شمال جنوبی بوده و در ادامه این رودخانه در میاندواب وارد زرینه رود میشود و در نتیجه به دریاچه ارومیه می ریزد.

محور گردشگری غرب اصفهان از روستاهای واقع شده در حاشیه زاینده رود در قسمت غربی استان اصفهان میگذرد. رودخانه لیلان چای از ارتفاعات جنوبی آذربایجان غربی و کوه های سهند آذربایجان شرقی سرچشمه میگیرد، رودخانه لیلان از دو شاخه اصلی بنام های بلوک آباد و سراجو چای که در محلی بنام روستای “کوسه صفر” بهم میرسند، تشکیل شده است. نیز میگذرد. این رودخانه نقش بسیار مهمی در منطقه مراغه دارد به شکلی که در فرهنگ و باور مردم رسوخ نموده، و در گذشته مراسمات خاصی چون مراسم ” کل دویوشدیرمک” و یا مراسم چهارشنبه سوری در حاشیه رودخانه لیلان برگذار میکردند.

این دریاچه در 45 کیلومتری غرب اصفهان، در حاشیه زاینده رود، منطقه لنجانان یا همان شهرک زاینده رود اصفهان، جایی در جنوب کارخانه ذوب آهن اصفهان و در حدفاصل زرین شهر و باغبهادارن قرار گرفته. مدیر منابع آب شهرستان دهاقان هم در خصوص آخرین وضعیت رودخانه شور دهاقان با توجه به بارش باران طی چند روز اخیرگفت: با سرریز رودخانه شور دهاقان آب وارد زاینده رود شد. رئیس کل دادگستری استان تهران با بیان اینکه منطقه لواسانات و حوزههای پیرامونی آن بهلحاظ نوع آب و هوا و ارزش اراضی از وضعیت خاصی برخوردار است، گفت: اشخاص سودجو با توجه به وضعیت خاص این منطقه بهدنبال کسب سود و ثروت نجومی در این منطقه هستند؛ لذا ضرورت دارد تا ورود، نظارت و مراقبت همکاران قضائی در این حوزه قویتر و بیشتر باشد.

استان سیستان و بلوچستان وضعیت مناسبی به لحاظ منابع آب ندارد و متاسفانه جزو استانهایی است که دچارخشکسالی بلندمدت است. این جامعه شناس با تاکید بر این که انتقال آب خوزستان به یزد به هیچ وجه به نفع مردم یزد نشده است، تصریح کرد: مدیرانی که آب خوزستان را به یزد بردند، چون هیچ گونه مطالعات اجتماعی لازم درباره این مساله انجام ندادند، اصلا نفهمیدند که این کار به نفع مردم یزد نیست و می تواند عوارض اجتماعی متعددی را برای اهالی این استان به همراه داشته باشد. چشم انداز گنبد زیبایی از یک مسجد در شهرک مدیسه که در پشت زمینه نمای پل کله قرار دارد مزید بر زیبایی این صحنه شده و صحنه زیبایی از رود، جنگل، پل، روستا و گنبد دارد.

دیدگاهتان را بنویسید