ترکیه – ویکی شیعه

برای سفر به ترکیه بهراحتی میتوانید از فرودگاه بینالمللی امام خمینی تهران، فرودگاه تبریز و فرودگاه ارومیه اقدام به تهیه بلیت استانبول، آنکارا و یا آنتالیا کرده و درزمانی کمتر از دو ساعت وارد کشور ترکیه شوید. فرودگاه بین المللی آنتالیا (Antalya International Airport): این فرودگاه تنها ۱۰ کیلومتر از شهر فاصله دارد و از طریق اتوبوس یا تاکسی شهری نیز به راحتی میتوان به آن مراجعه کرد. بدین ترتیب که بیشتر شیعیان جعفری مناطق شمال شرقی از حزب افراطی ملی به نام حرکت ملی گرا حمایت میکنند و در مناطق غربی نیز در ازمیر، بورسا و استانبول معمولا طرفدار احزاب اسلامی و ملی هستند.

همین تنوع بیبدیل است که این کشور را به یکی از بهترین مقاصد برای سفر تبدیل کرده است. با در نظر گرفتن این نکته،که کشور ترکیه یکی ازمهم ترین مقاصد گردشگری درجهان است وسالانه میزبان تعداد زیادی از گردشگران از سراسر دنیاست ، شرایط آب و هوایی ترکیه نقش زیادی در گزینش گردشگران خواهد داشت . فرهنگ ترکیه مخلوطی از فرهنگ اسلامی با توجه به تعداد زیاد مسلمانان این کشور، با نگاهی پررنگ به اروپا در هم آمیخته واز نظر فرهنگی از بسیاری جهات شباهت های زیادی با فرهنگ ایرانی دارد. مراقب باشید سابقه وقوع برخی خطرات طبیعی نظیر: زمین لرزه های شدید، به ویژه در شمال ترکیه، در امتداد دریاچه ی مرمره تا دریاچه ی وان وجود دارد.

هنگام سفر به ترکیه به یاد داشته باشید آب و هوا معتدل، تابستان های گرم و خشک و زمستان های مرطوب و سختی دارد. در سفر با تور زمینی به ترکیه به یاد داشته باشید که مدت زمان زیادی را در راه خواهید بود و انجام تشریفات مرزبانی برای برخی مسافران بسیار آزار دهنده است؛ پس آمادگی لازم برای این سفر را داشته باشید. در نخستین روزهای فصل بهار هوا در کشو ترکیه هنوز سرد است و برای سفر به شهرهای مختلف این کشور باید لباس گرم همراه داشته باشید.

می توانید از کلیساهای باستانی تزئین شده با نقاشی های دیواری و همچنین شهر زیرزمینی این منطقه دیدن کنید. خرابه های به جا مانده از فرهنگ رومی کنار مجسمه های ساحلی مدیترانه ای، کلوب های شبانه میان ساختمان های چندصد ساله و همچنین مساجد و مراسم دعا همگی ترکیب جالبی ایجاد کرده اند. جمعیت کشور ترکیه حدود ۷۷ میلیون نفر ( برآورد ۲۰۱۵ ) میبرا داراست که حدوداً ۷۵ تا ۸۵ درصد مردم سنی و ۱۵ تا ۲۵ درصد هم علوی به خود اختصاص داده است، حکومت ترکیه لائیک است ولی بسیاری از مردم به دین اسلام گرایش و متعهد هستند و عید فطر و عید قربان در این کشور جزء تعطیلات رسمی می باشد و همچنین در ترکیه حدود ۷۰٪ -۷۵ ٪ درصد مردم ترک ، ۱۸٪ درصد کرد و ۷٪-۱۲٪ نیز، مابقی باشندگان قومی ترکیه را تشکیل می دهند .

گروه کوثر: کوثر اولین مؤسسه رسمی شیعیان ترکیه است که از سال ۱۹۹۲م فعالیت خود را در زمینۀ علمی فرهنگی آغاز نمود. آنکارا پایتخت است، در حالی که استانبول بزرگترین شهر و مرکز اصلی فرهنگی و تجاری کشور است. این فرودگاه پس از آغاز به کار بزرگترین فرودگاه جهان خواهد بود. آنکارا پایتخت مدرن این کشور، استانبول بزرگترین شهر و پایتخت فرهنگی ترکیه و سواحل زیبای آنتالیا از توریستپذیرترین شهرهای این کشور محسوب میشوند. ترکیه فرهنگی بسیار نزدیک به ایران دارد و این باعث شده تا تور استانبول یکی از مجبوبترین مقصدهای گردشگری برای ایرانیان باشد.

پس از سقوط دولت صفوی، شیعیان آسیای صغیر به تدریج از ایران دور و در نتیجه از تشیع بیگانه شدند که این گسستگی در ادوار بعدی نیز ادامه یافت. تور ارزان ترکیه به دلیل نزدیکی این کشور با ایران به وفوور برای مسافران یافت می شود. همیشه این سوال برای گردشگران مطرح است که در تور پاییزی ترکیه، به کدام شهرها سفر کنیم؟ در عوض شما میتوانید برای سوغات ظروف زیبای سفالی ترک خریداری کنید که فوقالعاده جذاب و متنوع هستند. در استانبول، آب و هوای خنک و جذاب، باعث میشود به راحتی در طول روز در شهر، گردش کنید و در برخی از مقاصد ساحلی کشور، هنوز فرصت برای تفریحات آبی و آفتاب گرفتن مهیا است.

بهاری خنک و آفتابی، تابستانهای گرم، پاییز بارانی و زمستانهایی نسبتا سرد. بهار، تابستان، پاییز و زمستان. زمستان در تمام نقاط ترکیه به یک شکل نیست. اما اگر میخواهید جاهایی خوش آب و هوا را برای تور ترکیه در فصل زمستان انتخاب کنید، آنتالیا، کوش آداسی و شهرهای ساحلی ترکیه، انتخابهایی عالی به شمار میروند. البته زمستانها در این شهر آنقدر گرم نیست که بتوان تن به آب زد، اما برای گردش و تفریح هوا با میانگین ۱۲ درجه گرما، عالی است. اقتصاد ترکیه از دو بخش خصوصی و دولتی تشکیلشده است که هر دو بخش به توسعه اقتصاد کشور کمک مینمایند، آغاز رشد اقتصادی این کشور از آغاز دوران حکومت آتا ترک رشد پرشتابی به خود گرفته است.

نخستین قانون اساسی جمهوری ترکیه که در سال ۱۹۲۴ میلادی تهیه شده است دین رسمی جامعه را اسلام تعیین نموده است ولی در اصلاحات قانونی سال ۱۹۲۸م این ماده قانونی حذف و با تأکید بر جدایی دین از سیاست، ترکیه کشوری با دولت و حکومت لائیک (تفکیک دین از سیاست) معرفی گردیده است. اما نکته مهم این است که سایه شلوغی غیر قابل تحمل تابستانه، کمکم از سر شهرهای مختلف برداشته میشود و شما راحتتر میتوانید از بهترین دیدنیهای ترکیه را دیدن کنید.

غرفههای خیابانی و رستورانهای محلی گزینههای بسیار ارزانتری محسوب میشوند.از سرویس حمل و نقل عمومی استفاده کنید: بنزین در ترکیه بسیار گران است، بنابراین سعی کنید بیشتر اوقات با سرویسهای عمومی مانند مترو یا اتوبوس جابهجا شوید.مهمان مردم محلی شوید: احتمالا با سایت کوچسرفینگ آشنایی دارید. در ساحل ایزتوزو می توانید لاک پشت های سرخ را ببینید، از ماسه های سفید ساحل پانترا لذت ببرید و یا از خوردن کباب های Lycian Way مدهوش شوید. یک روز تا یک هفته می توانید در این شهر بمانید، و عکس های زیادی از این منطقه بگیرید .

در کشور ترکیه بر جدایی دین از سیاست بسیار تاکید می شود و این اتفاق با دولت و حکومت سکولار معرفی شد، اما دین رسمی مردم این کشور اسلام است. سیاست ترکیه در چارچوب یک نظام پارلمانی صورت میگیرد، به موجب آن نخستوزیر ترکیه رئیس حکومت و رئیس کشور است که اختیارات اجرایی را برای صدور احکام اجرایی، تعیین قضات و روسای موسسات دولتی دارد. بارش برف و سرمای شدید این نقطه از ترکیه را تنها برای معدود گردشگرانی که اهل ماجراجویی هستند، در دسترس قرار میدهد. ترکیه کشوری است میان دو قاره که بخش اعظم آن در بخش آسیایی (آناتولی) در آسیای غربی واقع شده، و بخش کوچکتر آن در شبه جزیره بالکان در جنوب شرق اروپا قرار گرفته است.

چند فاز از فازهای مختلف فرودگاه همچنان در دست ساخت هستند که پیشبینی شده تا سال ۲۰۲۸ کار ساخت تمامی آنها به طور کامل به اتمام برسد. سال ترکیه با سال میلادی پیش میرود. امپراتوری عثمانی در حدود دو قرن یکی از قدرتمندترین و تأثیرگذارترین امپراتوری های جهان بود، تا زمانیکه ناکامی ها و فسادهای عظیم درون امپراتوری در قرن هفدهم و هجدهم میلادی باعث از دست رفتن سرزمین های بزرگ این کشور در اروپا گردید و به تدریج نشانه های زوال این قدرت نظامی نمایان گردید. بیشتر آثار تاریخی مثل معروف ترین موزه های ترکیه در بخش اروپایی استانبول قرار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید