تأثیر رودخانه مرزی هریرود بر روابط هیدروپولیتیک ایران و افغانستان

از سرچشمه های این رود در بخش لواسانات و بخش رودبار قصران تا انتهای این رود که از ورامین نیز میگذرد ، هیچ قصبه ؛ روستا و یا مکانی به این نام جز در شهر لواسان وجود ندارد. اگر قصد اقامت در ورامین را دارید؛ به روستای کویر آباد بروید و بعد از میدان ولیعصر به جاده قاسم آباد برسید. این ویژگی به دلیل قرار گرفتن در بستر طبیعت، کوه، دشت، جنگل، رودخانه و استفاده از این مواهب الهی است. دریاها در ابتدا تقریباً آب آنها خالص بوده است اما بر اثر چرخه آب و حل بسیاری از مواد در خود باعث شده است که آب آنها آنقدر شور شود که غیر قابل آشامیدن هستند بطوریکه یک لیتر آب دریا حدود 35 گرم املاح دارد که از این مقدار حدود 27 گرم آن نمک خوراکی می باشد.

مصرف همه ی آبی که روزانه در خانه ها استفاده می شود واقعا ضروری نیست زيرا مقدار زیادی از آن بیهوده از دست می رود . در ادبیات رایج تفاوتی بین تنگ و تنگه نیست درصورتیکه این دو واژه تفاوتی اساسی دارند. فقط رودخانه نیست. آب مادی نیاصرم با این پیکره تا خوراسگان و خاتونآباد میرفته است. این رودخانه عظیم به خلیج فارس میریزد و از پیوستن چشمههای فراوان و رودخانههای دیگر به وجود آمده است.

مار، خصم بزرگ انسان، که در بسیاری از قصهها،مانع دسترسی او به زندگانی جاودان شده بود، پرنده آنزو (ابلیس چنگالدار) که در کابوس انکیدو،او را با خود به دوزخ برد و لیلیت (زن اندوه و ماتم ) سترون و رشکور، که پیوندهای زناشویی را میگسلد و کودکان را در گهواره میکشد.درخت اینانا که مأوای نیروهای مرگآور شد، تمام باغ مقدس را در معرض نابودی قرار داد؛ بنابراین، بانوی آسمان ابتدا از «اوتو» کمک خواست، اما نتیجهای نگرفت.

در دامنه شمالی کوه 40 خِشت با 2ریزآبه کوچک همبستر میشود و قبل از ورود به دریاچه سد کوهرنگ قسمتی از آن توسط تونلی که در دل کوه کارکنان حفر شده به سرچشمههای زاینده رود میریزد و قسمت دیگر آن از سد عبور کرده و از طریق دره خاوری زردکوه به دهستان بیرگان وارد میشود. طول آن 25 کیلومتر، ارتفاع آن از سرچشمه 2 هزار و 300 متر و ارتفاع ریزشگاه یک هزار و760 متر و شیب آن 2.2درصد است این رودخانه به نام آب دزداران به دره شمالی کوه میلی وارد میشود و پس از آمیختن با یک ریزآبه خاوری به سوی روستای دوآب صمصامی روان میشود.

از طریق منطقه بازفت رو به سوی جنوب خاوری گذشته و پس از عبور از دره شمال خاوری کوه تاراز، به روستای قرهگر میرسد و در یک کیلومتری جنوب روستای قرهگر با آب شنگی مخلوط شده و 8 کیلومتری با آب ترکی در هم میآمیزد. ولی آیا روزی از خودمان پرسیدهایم: «آیا درمان بیماریها با رنگ ممکن است؟ ماهیت مالکیت رودخانه ها تا قبل از سال 1347 وضعیت مبهمی داشته است تا اینکه قانونگذار با تصویب قانون آب و نحوه ملی شدن آن، به رودخانه ها قانونمندانه می نگرد. اما هر چند وقت یک بار به جای اینکه برای محیط زیست زایندهرود و حقابه زیستمحیطی تالاب گاوخونی آب باز کنند، صرفا برای کشاورزی آب باز میکنند.

عاطفه علیان – زاینده رود، زرینه رود و یا زنده رود نامهای آشنایی از رودخانهای است که میلیونها سال از سرچشمه تا تالاب بینالمللی گاوخونی جریانی دائمی داشته است و در فصول و ماههای پربارش، آب فراوانی را به صورت سیلابی وارد تالاب گاوخونی کرده و ضمن سیراب سازی این حوزه، خوان گستردهای برای انواع جانداران، زیستمندان و انسانها فراهم می کرده است. این شهرستان روستاهای بسیاری را شامل میشود. این رودخانه در منطقه بازفت شهرستان کوهرنگ واقع شده و از دامنه کوههای منار و گله سگا تورک و زردکوه بختیاری در120 کیلومتری شمالی شهرکرد سرچشمه میگیرد.

این تفاوت، استفاده ناپایدار برای مدت زمان طولانی و بدون عواقب شدید را برای انسان ها تسهیل می کند. این رودخانه که دهمین رودخانه بزرگ جهان به شمار میرود دچار کم آبی شدید شده است. این منطقه با دارا بودن پارک جنگلی لویزان و همچنین با ویژگیهایی چون وجود نابرابری اجتماعی – اقتصادی شدید در آن، جوان بودن میانگین سنی جمعیت، وجود اقشار آسیبپذیر در محلههایی همچون خاک سفید، شمیران نو، شیان و … راپل هوایی هم از دیگر سرگرمیهای پارک نهج البلاغه تهران است. یکی از زیباترین رودخانههای استان چهارمحالوبختیاری رودخانه کوهرنگ است.

در این پژوهش تغییرات مشخصه های سیلاب ناشی از شکست سد وحدت (قشلاق)، در محل هایی که سطح مقطع رودخانه به دلیل فعالیت های انسان تغییریافته است، موردبررسی قرار گرفت. هنگامیکه آب تا زانوی شما است، بازهم باید مراقب باشید، زیرا ممکن است در قدم بعدی تا گردنتان در آب فرو برود. استان چهارمحال و بختیاری واقع در جنوب غربی کشور ما ایران، مرتفع ترین استان کشور است. در کل کشور اروگوئه، کشوری امن از نظر بلایای طبیعی در جهان به شمار می رود. در استان گیلان رودهای زیادی جاریست، که طولانیترین آن رود سفید رود است که از کوه چهل چشمه استان کردستان منشا گرفته و به دریای خزر میریزد.

جائیج به روزگار باستان شهری کوچک یا قصبه ای بزرگ بوده که از مابقی مناطق لواسانات آباد تر بوده و این آبادی قدمتی دوچندان دارد. راه رسیدن به تالاب: برای رفتن به این تالاب باید راهی لاهیجان و روستای سوستان شوید. زیرا در این ماهها، روی سطح تالاب با نیلوفرهای زیبای آبی پوشانده میشود. بهترین زمان بازدید: از اوایل اردیبهشت تا آخر شهریور، بهترین زمان سر زدن به تالاب سوستان است.

چشمانداز منابع آب در ایران، بهسرعت تیره و تیرهتر میشود و بهعقیدهی بسیاری از کارشناسان، وقوع تنش آب در ایران حتمی است. اما جالب است بدانید که خانه دکتر مصدق بر خلاف چیزی که تصور میکنید و از یک شخص مهم کشوری انتظار دارید، بسیار ساده و بیآلایش است. منطقه ۲ شهرداری تهران یکی از مناطق شهری تهران است که در شمال شرقی میدان آزادی، از غرب تا شمال غرب تهران ادامه دارد. از سایر محلههای تهران قابل تمایز و تفکیک است. بخش مرکزی رود راین همیشه مورد جنگ های مختلفی بوده است و از زمان رومی ها به عنوان مرز شناخته می شود.

ریزآبه رود کارون به طول95 کیلومتر، ارتفاع سرچشمه 2 هزار و 750 متر، ارتفاع ریزشگاه حدود 850 متر، شیب متوسط 2 درصد میانگین آبدهی سالانه2087 میلیون متر مکعب ایستگاه مرغک میباشد. سبزکوه، نام منطقه حفاظت شدهای است که از آن رودخانههای با همان نام سرچشمه میگیرد. مناظری که چشم هر بیننده ای را خیره خود کرده و باعث ایجاد شرایط مناسب برای ورزش های مختلف شده است. قلعه روستای آغشت یکی از دیدنیهای استان البرز در نزدیکی کرج و تهران است که در سالهای اخیر توجه گردشگران زیادی را به این منطقه جلب کرده است؛ قلعهای عجیب و سحرانگیز که بیننده را به یاد مجموعه فیلمهای هری پاتر و قلعه هاگوارتز میاندازد.

حواشی هریک از این رودخانه ها امکانات بالقوه ای برای ورزش های تابستانی مانند شنا ،قایقرانی و صیدورزشی وجود دارد. گارسس برای هریک از این چهار سطح و با تکیه بر متونی که تحلیل کرده، ویژگیهای ترجمهای را ارائه داده است، اما از آنجا که پرداختن به تمام سطوح آن در یک مقاله، کاری ناممکن جلوه میکند در این پژوهش تنها به سطح معنایی-لغوی میپردازد تا تصویری مناسب از انتخابهای واژگانی وحید سبزیانپور ارائه کند و سطوح دیگر را به مقالاتی دیگر وامیگذارد. کثرت قصههایی با چنین مضامینی به این دلیل است که همواره ممکن است، نوعی حماقت و جهالت باعث فریب خوردن، قیاس و اشتباه شوند.

اقلیم خاص این منطقه و شرایط جوی این استان باعث شده تا این استان سرچشمه رودخانه های مهمی بوده و در نقاط مختلف آن رودخانه ها کوچک و بزرگی جاری باشد. رود کارون که پُر آبترین و طولانیترین رودخانههای استان چهارمحالوبختیاری و ایران بهشمار میآید، از چشمهسارهای دامنه کوههای ونک و زردکوه واقع در 91 کیلومتری باختر شمالی شهرکرد سرچشمه میگیرد. معاون برنامه ریزی شرکت آب منطقه ای اصفهان با اشاره به دسته بندی عوامل موثر در بروز عدم تعادل بین منابع و مصارف آب، می گوید: برخی عوامل مردم زا و دسته ای دیگر عوامل طبیعی هستند که به نوعی طبیعت در آن نقش دارد.

رویای شما همچنین حاکی از درگیری بین شما و یکی از اعضای خانواده است. این ورزش تفریحی در آبهای خروشان، یعنی همان رفتینگ عبارت است از یک سفر هیجان انگیز و ماجراجویانه در آب که به وسیله قایقهای بادی صورت میگیرد. را یادآور شود. چنانکه پیرسون میگوید: «اگر احساس میکنید از یک سو به چیزی علاقه دارید و از سوی دیگر به چیز دیگری فکر میکنید، این دوگانگی به دلیل وجود دو کهنالگوی متفاوت در شماست.»( پیرسون و کیمار،1392:27) قرار گرفتن در مراتب «سفر قهرمانی» یا سلوکی است که هر شخصیت در طول زندگی خود انجام میدهد؛ البته «از میان صفات مختلف فرد آن صفت را جزء شخصیت او میشماریم که نوعی پایداری داشته باشد.

در مقابل دماغه شرقی کوه هلن با رودخانه کرّه مخلوط شده و رو به غرب تغییر مسیر میدهد و با پیمودن دره جنوبی کوه هلن از کنار روستاهای دشت ارمند و سونک میگذرد در ورود به دره جنوبی کوه دولگیر با آب سرخون یکی شده و در یک کیلومتری جنوب شرقی روستای کبوسی با آب بازفت که یکی از ریزآبههای مهم کارون به شمار میآید در هم میآمیزد و رو به جلو به دره میان کوههای شِشبر در خاور و آته در باختر وارد میشود.رودخانه کارون در حین جاری بودن در پهنای دشت زیبای هلن باعث به وجود آمدن مناظر بسیار زیبای طبیعی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید