بزرگترین سد جهان

پناهگاه حیاتوحش سلکه یکی از مناطق بکر و حفاظتشده در بندر انزلی است. با توجه به موقعیت جغرافیایی تهران و فاصله کم آن با رشته کوه های دماوند و البرز، بازدید از آبشار یکی از تفریحاتی می باشد که می توانید در روزهای پایانی هفته تجربه کنید. این قله زیبا دو غار نیز دارد که اغلب روزهای سال پر از برف بوده و امکان بازدید وجود ندارد. قله درفک در بیشتر روزهای سال سفیدپوش است و قسمتهای شمالی آن شیب زیادی دارد. استانهای شمالی ایران دارای طبیعت بکر و ناشناختهای هستند که برای طبیعت گردان و ماجراجویان میتواند بسیار جذاب باشد.

برای سفر به انجا تمام وسایل اولیه طبیعت گردان لازم است. در این میان برخی از نقاط طبیعت شمال ایران هنوز بکر و ناشناخته مانده است و بسیاری از مردم از این جاذبهها اطلاعی ندارند. وقتی حرف از استان گیلان به میان میآید بیشتر ما یاد شهرهای بندرانزلی، رشت و لاهیجان میافتیم؛ اما اگر به سمت مناطق کوهستان جنگلی بروید مناظر طبیعی زیبایی را خواهید دید که چشم هر بینندهای را خیره میسازد. گذر رودخانه مانند گذر لحظات زندگی هرچه را که در راه خود باشد باخودباشد باخود می برد و تنها نشانه هایی از خود به جا می گذارد.گذر رودخانه به ما یاداور می شود که زندگی نیز مانند رودخانه در حال گذر است و منتظر ما نمی مانند و می گذرد.

اگر اهل طبیعتگردی بوده و می خواهید سفری یکروزه را از تهران به روستاهای گردشگری اطراف تهران داشته باشید ، یکی از بهترین پیشنهادات ما روستای آهار و شکرآب است. یکی از مناطق بکر استان گیلان دریاچه ویستان است که آب آن از ذوب شدن برفها و نزولات جوی تأمین میشود. اطراف این منطقه ییلاقی جنگلهای متراکم و بکری دارد که هر چه از جاده فاصله میگیریم بر تراکم جنگل اضافه میشود.

اگر به شهر نور و جنگل سیسنگان سفر کردید میتوانید در حدود ۲۰ کیلومتر از شهر دور شوید تا به دریاچه سد آبیدر برسید. شیراک بعد از ۲۰ سال فعالیت تبلیغاتی مقام شهرداری را در سال ۱۹۹۵ کتار گذاشت تا به ریاست جمهوری برسد. در صورت کمپ کردن، غذاهای بودار و زبالههای تر خود را در فاصلهای دور از چادر قرار دهید تا حیوانات وحشی (گراز، مار، روباه، خرس) در هنگام شب به سمت شما نیایند. دشتهای وسیع این منطقه در فصول بهار و تابستان میزبان کمپهای تفریحی و گردشگری برای برپایی چادر است. امکانات مسافران در حد سکو نشیمن و چادر زدن درنظر گرفته شده است به دلیل بکر بودن آپارتمان و خانه ای برای کرایه دادن در جنگل وجود ندارد.اما مردم مهمان نواز این منطقه با دعوت اهالی امکان اقامت را برای شما دارد.

از شهربروجن نیز می توان به جاده جنگل پروز رسید. گردشگاه زیبای پروز با طبیعت بهشتگونه خود و قرارگیری در امتداد درهای سرسبز، سالانه میزبان هزاران گردشگر از داخل و خارج استان میباشد. هرسال هزاران گردشگر داخلی و خارجی به دیدن این جنگل میروند و همیشه قابل توجه کوهنوردان و طبیعت گردان سراسر ایران بوده است. کوههای بلند و سرسبز، درهای بسیار عظیم، رودخانهای خروشان و پرآب، جنگل درختان فندق، هوای خوب و طبیعت بکر، آبشار و ناحیه هشترخان یا هشت چشمه را به یکی از نواحی زیبا و مناسب برای گردشگری، کوهنوردی و دوچرخه سواری در کوهستان تبدیل کردهاست.

ازآنجاییکه پرندههای مهاجر و جانوران تالاب انزلی در معرض انقراض قرارگرفتهاند چند منطقه محافظتشده در این منطقه واقع شده است که یکی از آنها پناهگاه حیاتوحش سلکه است. متاسفانه اکوسیستم گیاهی و جانوری رودخانه کارون به دلیل آلودگی بیش از حد این رودخانه در حال نابودی است و برخی گونه های جانوری مانند گربه ماهی که در گذشته به میزان فراوان در این رودخانه وجود داشته در حال انقراض هستند.

همچنین میزان این شاخص برای طعمهی افمروپترا در فصل بهار و زمستان مثبت و حاکی از تمایل ماهی خیاطه به صید طعمه افمروپترا در این فصول بود. باید به این نکته توجه داشت که هزینه انتقال آبی که به طور طبیعی در رودخانه جاری می شود بسیار کمتر از هزینه انحراف غیر طبیعی آن و انتقال آن از مسیرهای کوهستانی خواهد بود. اگر در طول مسیر به دنبال محلی برای استراحت در کنار رودخانه هستید پارک جنگلی سه هزار انتخاب خوبی برای شما خواهد بود. روستای داماش با دشتهای سوسن چلچراغ، اولسبلنگاه یا سوئه چاله با ابرهای نزدیک به زمین، دریاچه ویستان و قایقسواری، پناهگاه حیاتوحش سلکه با ماهی کپور و نیلوفرهای آبی، قله درفک و هیجان آفرود سواری و دهها جاذبه طبیعی استان گیلان میتواند مقصد گردشگری شما باشد؛ اما در استان مازندران دریاچه سد آبیدر و ولشت با امکان قایقسواری، روستای توریستی فیلبند با مناظر شگفتانگیز ابرهای نزدیک به زمین، پارک جنگلی سه هزار که رودخانهای زیبا از دل آن میگذرد، روستای مازیچال برای ماجراجویان طبیعت بکر، دریاچه عباسآباد که گردشگاه شاهان صفوی بوده و آبشار شاهاندشت با منظرهای زیبا و مناطق بکر و زیبای دیگر میزبان گردشگران و طبیعت گردان است.

روستای امام آباد یکی از روستا های پلکانی و بکر ، پارک جنگلی پروز، رودخانه ماربر زیبا و زلال و دره دم آب فوق العاده،اینها از بهترین جاهای دیدنی برای گردشگران انجاست. این منطقه دارای جاذبههای طبیعی فراوانی است که یکی از آنها نزدیک شدن ابرها به کف دره و بیرون ماندن نوک قله کوهها از داخل ابرها است. سد آبیدر بهعنوان یکی از جاذبههای گردشگری این منطقه شناخته شده است و امکان قایقرانی در آن وجود دارد. منطقه سه هزار یکی از مناطق نامآشنای استان مازندران است. اولسبلنگاه یا سوئه چاله نام منطقه ییلاقی در نزدیکی جاده ماسال به گیلان است.

بیشتر اراضی دارای مقدار متوسطی از این مواد مغذی هستند ، اما در صورت کمبود باید از کود آلی یا کودهای مصنوعی استفاده کرد. گیلان اولین استانی است که به آن خواهیم رفت و بکرترین مناظری که فکر خواهید کرد را در ادامه خواهید دید. در زمان رضا خان پل بسیار زیبای بر روی این رودخانه ساخته شده که ماشین ها هم می توانند برروی پل رفت و آمد کنند اما با احتیاط این کار را انجام می دهند. شما بر روی یک قسمت سرسرهای با یک تیوپ سر میخورید و بعد از ارتفاعی مشخص بر روی یک تشک بزرگ پرتاب میشوید.

این برنامه طبیعت گردی و روستا گردی مناسب برای همه افراد تندرست با هر توانایی پیاده روی که دارند. تونل، رگ همه چشمهها را زد. اما اگر سعی در جواب دادن به این سوال بصورت خلاصه را داشته باشیم. اگر شرایط کمپ کنار رودخانه را ندارید، میتوانید سری به این رستورانها بزنید و از میلکردن غذایی خوشمزه کنار آب خنک جاجرود لذت ببرید. رودخانه آب بر که از قلههای سر سبز ییلاق آب بر در منطقه دیزاب و گرداب سرچشمه گرفته و از کنار شهر آب بر عبور میکند و داری مناطق سر سبز گردشگری مانند چشمه خانسر، باغات سر سبز جور کان و پیر همدان بوده و محوطه سر سبز امامزاده جعفر و هاشم و عوف (علیم السلام) در جوار این رودخانه واقع شدهاست.

دیدگاهتان را بنویسید