بالامرغاب بادغیس نیز به دست طالبان افتاد

روزها افراد بسیاری برای دویدن و دوچرخهسواری به نزدیکی این رودخانه میآیند و تعدادی نیز از روی پلهایی که دو بخش رود را به یکدیگر متصل میکند عبور میکنند، میایستند و غروب آفتاب را از پشت ساختمانهای شهر نگاه میکنند. ، اما تنها سیل با مردم این سرزمین سر ناسازگاری ندارد، کمآبی و نبود جاده ایمن و راه دسترسی به شهر تنها بخشی از مشکلات روستانشینان راز و جرگلان در خراسان شمالی است. خراسان شمالی- سردار علیرضا مظاهری جزئیات دستگیری قاتلان جنازه کشف شده در رودخانه اترک را تشریح کرد.

ایسنا/خراسان شمالی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی با بیان اینکه رودخانه اترک به رودخانه ای خشک تبدیل شده است، افزود: برنامه ای مدون و اجرایی برای احیای رودخانه اترک باید تدوین شود. مسعود طالبیان به پروتکلهای بین ایران با جمهوری آذربایجان اشاره و بیان میکند: هدف از ساماندهی سواحل رودخانه ارس تثبیت و حفظ بستر رودخانه و همچنین مصونسازی روستاهای حاشیه از سیلابهای فصلی و طغیان رودخانه ارس است.

به گزارش خبرگزاری فارس از تهران، وحید مرادینسب، مدیر امور منابع آب تهران، با اشاره به اینکه آزادسازی حریم و بستر رودخانهها در راستای قانون توزیع عادلانه آب انجام میشود، اظهار کرد: با استناد به تبصره ۴ ماده ۲ قانون توزیع عادلانه آب، پروندههایی که تخلفشان محرز است با دریافت دستور قضائی اقدام و آزادسازی رودخانه انجام میشود. اشتراکات در تاريخ، فرهنگ، دين و زبان دو ملت ايران و افغانستان و همسايگی اين دو کشور، بستر بسيار مناسبی را برای همکاریهای نزديک و پيوند اين دو کشور در زمينههای فنی، سياسی، اجتماعی و اقتصادی فراهم میکند. شکی در این نیست که سدهای بزرگ میتوانند بخش عمدهای از انرژی موردنیاز کشور را از طریق تولید انرژی هیدروالکتریک مرتفع سازند و از طرف دیگر نیاز به نیروگاههای آلایندهای را هم که در آنها ذغالسنگ مصرف میشود، کم میکنند.

بعضی صادقانه بر این باور هستند که سد سه دهانه تنها یک تلاش برای حل مشکلات یانگتسه یا حتی نیاز چین برای بهرهبرداری از انرژیهای پاک نیست بلکه در عین حال یک اثر به ظاهر تحسینبرانگیز است که بتواند راه را برای ساخت و ساز بیشتر آنهم در عرصه مدیریت منابع آبی و آبراهههای کشور چین باز کند. واقعیت امر این است که اکثر آبراهههای کشور چین امروزه در یک موقعیت شکننده و فوقالعاده حساس قرار دارند همچنانکه آلودگی، سدسازی، بهرهبرداری بیرویه، احیاء اراضی و تغییرات اقلیمی نیز در عین حال تاثیرات مخرب و مضاعفشان را بر این عرصهها تحمیل کرده و در آینده نیز این وضعیت ادامه خواهد داشت.

وی در بیانیه خود گفت: «سد سه دهانه به دنیا نشان خواهد داد که مردم چین چه روحیه و توانایی بالایی دارند که توانستهاند بزرگترین مخزن آب و نیروگاه هیدروالکتریک (برقآبی) دنیا را در کشور خود بسازند.» جالب اینجاست که در همان زمان سیستم مدیریت منابع آب جهانی بعلت تاثیرات بارز زیستمحیطی شاهد نوعی عدم اشتیاق برای ساخت سدهای بزرگ در میان برخی از کشورها بود. کتاب راهنمای چاپ چین در عین حال بازدیدکنندگان را مطمئن میسازد که نگرانیهای شکلگرفته توسط مخالفان پروژه سدسازی از جمله در مواردی نظیر انباشت سیلت، بیخانمان شدن مردم محلی، خسارات متعدد اکولوژیکی، تخریب سایتهای میراث باستانی و خطرات مربوط به زمینلرزه همگی در دست کنترل هستند.

واژگان «سختترین سازه بتونی»، «سرریز سدی با بیشترین ظرفیت تخلیه»، «سد متحرک داخلی با بالاترین میزان سرآب» قطعاً مهندسان سدساز را به وجد میآورند اما این واژهها برای مهندسان محیطزیست در عین حال یادآور «انباشت سیلت»، «بیخانمان شدن مردم محلی»، «خسارات متعدد اکولوژیکی»، «تخریب سایتهای میراث باستانی»، «تبخیر شدید آب» و «افزایش خطر زمینلرزه و رانش زمین» نیز هست. اما این عبارات طرفداران مهندسی سدسازی هیدروالکتریک را قطعاً به شوق خواهند آورد: «سختترین سازه بتونی»، «سرریز سدی با بیشترین ظرفیت تخلیه»، «سد متحرک داخلی با بالاترین میزان سرآب». ایزدجو افزود: استاندار خوزستان موافقتهای اولیه برای این طرح را از آقای دکتر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه دریافت کرده و در این نشست مقرر شد تصویب و تامین اعتبار خط انتقال آب به طرح غدیر، از سوی استاندار پیگیری شود.

تا سال 2007 این رودخانه طولانی ترین رودخانه در جهان محسوب می شد ، اما تعریف مجدد منبع آمازون باعث شد که آن به موقعیت دوم غیر قابل ملاحظه ای منتقل شود. این رودخانه از طریق چین می گذرد ، طولانی ترین رودخانه آسیا است و به دریای شرق چین ، نزدیک شانگهای ، در اقیانوس آرام می ریزد. به دلیل قرارگیری ین مجموعه آبی در منطقه سپاد، در مجاور آن هیچ هتلی نیست، اما از جمله هتل های مشهد نزدیک به این مجموعه که لول 5 ستاره دارد، هتل هما 2 مشهد است. موقعیت افغانستان در هر چهار حوزه آبریز بالادست و سرچشمه است اما این کشور به دلیل دهه ها جنگ، اشغال نظامی، ناامنی و ضعف دولت ها نتوانست از منابع آبی و موقعیت هیدروژئوپلیتیک خود بهره ببرد.

رودخانه یانگتسه طویلترین رودخانه آسیا و سومین رودخانه طولانی جهان پس از رودخانههای نیل و آمازون است که از سمت غربی چین سرچشمه گرفته و در نهایت پس از گذر از نواحی شرقی این کشور به دریای چین شرقی میریزد. در حال حاضر برنامه ساخت سدهای زیادی بر روی رودخانههای متعدد کشور چین از جمله حتی در یکی از مناقشهبرانگیزترین موارد بر روی رودخانه سالوین یا نو (Nu River or Salween) در جریان است.

رودخانههای مرزی ایران، منبعی برای تامین آب استانهای مرزی به شمار میروند و از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند. روستای آغچه واقع در بخش بوئین میاندشت در فاصله در حدود ۱۵ کیلومتری غرب از مرکز بخش و ۴۲ کیلومتری از مرکز شهرستان با جمعیت ۱۳۰۰ نفری از گرجی زبانان یکی از روستاهای زیبای منطقه بوده با دارا بودن چشمه هائی پر آب معروف به سراب آغچه در منتهی الیه روستای آغچه و در دل کوه با ارتفاعات بسیار زیبا و مشرف بر منطقه ، مراتع غنی و سرسبز ، چشمه های جوشان و رودخانه خروشان با عبور از میان تاکستانهای وسیع واقع در دره ای سر سبز و زیبا و در سالهای اخیر احداث سد ذخیره ای در حاشیه جاده و در مدخل ورودی روستا یکی از مناطق بسیار مستعد و با پتانسیل برای جذب توریست و گردشگر میباشد چنانچه هر ساله بخصوص در فصول بهار و تابستان پذیرای گردشگران فراوانی از نقاط مختلف میباشد.

همان گونه که پیشتر گفته شد، رود زایندهرود در انتهای مسیر پر فراز و نشیب خود به تالاب گاوخونی میریزد. رودخانه کن بیش از ۳۰ کیلومتر طول دارد و در انتهای مسیر خود به جنوب شهر تهران میرسد. دیواره های بتنی برای ساری رو در انتهای تصویر مشاهده می شود . این منطقه از طریق استان یوننان ، جایی که دره های شگفت انگیزی در آن شکل گرفته است ، در فهرست میراث جهانی قرار دارد. رودخانه سالوین یا نو از شرق تبت سرچشمه گرفته و ضمن گذر از استان یونان چین و سپس میانمار و تایلند به دریای آندامان (Andaman) واقع در جنوب شرقی خلیج بنگال و جنوب میانمار میریزد.

زایندهرود یا زندهرود به معنی رود زندگیبخش، قسمت اصلیاش از کوهرنگ در چهارمحال و بختیاری سرچشمه میگیرد. در قلب جنگل گرمسیری در رواندا متولد شده است (اگرچه در بروندی یا دریاچه ویکتوریا ، تانزانیا نیز واقع شده است) ، علاوه بر رواندا ، بروندی ، مصر ، اتیوپی ، اریتره ، کنیا ، جمهوری دموکراتیک جمهوری کنگو ، سودان ، تانزانیا و اوگاندا و به دریای مدیترانه می ریزد. گونه های درختان ، علفی ها (از جمله آبزیان) ، جنگل های بیگانه و درختان خرما متناوب هستند. ساحل رودخانه ارس از جلفا تا خداآفرین با کوه های سرسبز و سر به فلک کشیده، دشت های زیبا، رودهای خروشان، جنگل های انبوه، حیات وحش کم نظیر میزبان گردشگران نوروزی است.

آبشکن ها یا سربسته اند یا باز، در آبشکن های سربسته از نفوذ آب بر بدنه جلوگیری می شود ولی در داخل آبشکن های باز که غالباً به صورت شمع های فلزی یا چوبی هستند آب جریان دارد. این مجتمع تجاری سریعا به یکی از جاهای دیدنی تهران در جمعه ها تبدیل شده و بسیاری از اهالی پایتخت برای گشت و گذار یا استفاده از پردیس سینمایی ایران مال، جمعهها به این پاساژ مراجعه میکنند. مدتی است که عمارت کاظمی را به نام خانه موزه تهران قدیم میشناسند.

دیدگاهتان را بنویسید