ارس؛ بهشت ماهیگیران – ارک توریسم

نوع معماری خانههای روستای برنجگان اصفهان در قدیم از سنگ و خاک رس بوده و برای خانهها به ارتفاع 2 تا 3 متر چینه میگذاشتند و در درون گل آن از سنگ ریزه استفاده میکردند. خاک های قلیای از دیگر انواع خاک ها هستند که می توان به آن اشاره کرد این خاک ها در شرایط آب و هوایی نیمه خشک تکامل می یابد. این نوع از خاک مختص آب و هوای نیمه خشک یا نیمه مرطوب است. بیشتر این باران در فصل زمستان و بهار می بارد و تابستان این مناطق خشک است.

فراوانی گروه پارهکننده در این فصل نیز در ایستگاه 1 نسبت به سایر ایستگاهها بیشتر میباشد و کمترین فراوانی آن به ترتیب در ایستگاههای 6، 3، 2 و 5 مشاهده شد. خانوادهی سیمولیده در فصل بهار غذای تصادفی و در سایر فصول غذای فرعی گاوماهیان بود است. سرچشمه شاخههای اصلی کارون از چشمه سارهای دامنه کوه ونگ بارندگی برف و باران در مناطق (ارمند و بازفت) وزرد کوهواقع در دهستان شوراب وسرچشمه دیمه، وبنام آب کوهرنگ از دره شرقی زردکوه بختیاری در استان چهار محال و بختیاری است و شاخههای از کوههای فرعی مابین خوزستان و چهار محال و بختیاری و چشمه ها از کوههای مختلف سرچشمه میگیرند.بعضی از این مکانها مانند خرسان از دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد و دز از ارتفاعات لرستان.

تفاوت زاگرس شمالی و جنوبی در نوع چین خوردگی ها است. بلندیهای زاگرس حوضه آبخیز رودخانههای زایندهرود، کارون و کرخه و دز را تشکیل میدهد و با توجه به حجم بارش و پایین بودن سطح تبخیر و موقعیت نسبتاً مناسب بخش اعظم آبهای زمینی و زیرزمینی کشور را به میزان ۴۵ تا ۵۰ درصد تأمین میکند. وی بیان داشت: بارشهای مناسب به حدی بود که حجم ورودی به سد زایندهرود به ۱۹۵۰ میلیون مترمکعب رسید در حالی که میانگین بلندمدت ورودی به سد ۱۳۸۰ میلیون مترمکعب است؛ یعنی حتی بیش از پیش بینی آورد آب از کوهرنگ سه و بهشتآباد، به حجم ورودی سد افزوده شد!

فرهاد ایزدجو یکشنبه در گفت وگو با ایرنا با اشاره به نشست شب گذشته با استاندار خوزستان درباره طرح آبرسانی غدیر، اظهار داشت: بر اساس مطالعات، آب مورد نیاز طرح آبرسانی غدیر باید از سد دز تامین شود، اما به دلیل زمان و هزینه زیاد برای اجرای آن در حال حاضر به صورت موقت آب آن از رودخانه کرخه تامین شود. گردشگران برای حضور در این مجموعه میتوانند از راه های دسترسی مختلفی به سرزمین موجهای خروشان برسند که یکی از این مسیرها از طریق مترو مشهد میباشد که پس از ورود به مترو مشهد باید در ایستگاه وکیل آباد از مترو پیاده شوید و از آنجا میتوانید به راحتی با استفاده از سیستم های حمل و نقل عمومی همچون اتوبوس ، مینی بوس و تاکسی که به سمت شاندیز میروند خود را به سرزمین موجهای خروشان برسانید.

این رودخانه در زمان قاجار به شدت مورد توجه دولت انگلیس قرار گرفت و آنها که قبلا در رودخانه دجله و فرات سرویس کشتیرانی دایر کرده بودند این سرویس حمل و نقل دریایی را از دجله و فرات از طریق رودخانه کارون تا شهرستان اهواز( انبار سیلوی غلات) درشرق و مجاورجاده ساحلی محله کنارگذر رودخانه ودر کنار( پل سفید یا معلق ) بازار( حاج معین بوشهری ) سرای معین التجار ، یکی از بناهای ارزشمند بافت قدیم اهواز، سرای بازرگان سر شناس بوشهری حاج محمد تقی معین التجاراست که در دوره قاجاریه با همکاری محمد حسن خان سعدوالدوله در ساحل رودخانه کارون بنا شد.

جنگلهای شمال ایران با تنوع گونه­ای و ژنتیکی بالا و ارزشمند و حضور گونه­های منحصر به فرد، یکی از ارزشمندترین جنگلهای دنیا است و یک میراث کهن تاریخی به شمار میرود. که شمال و جنوب اصفهان را به یکدیگر متصل میکند. دنا : با ارتفاع ۴۴۰۹ متر بلندترین ارتفاعات زاگرس میباشد و از ۴۴ قله مرتفع بالای ۴۰۰۰ متر تشکیل شدهاست و بیش از ۶۰ کیلومتر طول دارد.از لحاظ موقعیت جغرافیایی، كمي از آن در جنوب استان اصفهان و بخش اعظم آن در شمال شرقی استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.

طول این مسیر حدود 190 کیلومتر است. زردکوه بختیاری در تمام طول سال پوشیده از برف بوده و سرچشمهٔ اصلی رودخانهٔ زایندهرود است. این رود با طول ۹۵۰ کیلومتر طولانیترین رودیست که تنها در داخل ایران قرار دارد و همچنین تنها رود ایران است که بخشی از آن قابل کشتیرانی است. فاصله تهران تا آبشار آب سفید الیگودرز در حدود ۴۵۰ کیلومتر است و برای رفتن به این منطقه باید از خروجی جنوبی تهران، از بزرگراه خلیج فارس بهسمت اسلامشهر بروید و در ادامه مسیر با گذشتن از شهرهای قم، اراک، خمین و کمربندی الیگودرز، بهسمت آبشار بروید. روستای چشمه قاسم از داشتن راه ارتباطی و پل محروم است، اهالی برای تردد باید از رودخانه عبور کنند و در زمان بارش و برودت هوا این کار امکانپذیر نیست، در زمان بارندگی برای دسترسی به روستا باید چند ساعت پیادهروی کنم و از روستای مجاور به این چشمه قاسم برسم تا بتوانم کلاس درس را دایر کنم، در این مسیر نیز چند رودخانه فصلی وجود دارد.

همینطور در مسجد این روستا درخت چناری وجود دارد که به گفته های،روستا بیش از 500 سال قدمت و تنه آن 7 متر قطر دارد. بررسی شاخص درصد فراوانی نسبی ماده غذایی در فصول مختلف سال نشان داده، که بیشترین فراوانی مواد غذایی موجود در محیط مربوط به راسته دو بالان (Diptera) بوده است. خاک آبرفتی سرشار از مواد مغذی بوده و ممکن است حاوی فلزات سنگین باشد. آبرفت به خاک و رسوباتی که در معرض فرسایش قرار گرفته و تغییر شکل داده و دوباره توسط آب حمل شده است، گفته می شود. آبرفت ها معمولا در جاهایی که رودخانه ها درون دریاچه ها و دریاها ریخته می شوند، قابل مشاهده هستند.

آلاینده های موجود در رودخانه ها و نهرها مانند فلزات سنگین و مواد معدنی مغناطیسی که با محتویات آبرفت ها ترکیب می شوند، زمینه های مغناطیسی را در خاک های آبرفتی ایجاد می کنند. خاک های بلوطی از دیگر انواع خاک موجود در ایران می باشد. این رود، پس از عبور از مناطق کوهستانی و پر پیچ و خم، در منطقهای به نام کوه چهل خشت با دو انشعاب کوچک مخلوط و قبل از ورود به سد دریاچه کوهرنگ با یک انشعاب نسبتا بزرگ در هم میریزد که پس از ورود به سد کوهرنگ قسمتی از این آب توسط تونلی که در دل کوه کار شده به سرچشمه زاینده رود میریزد و قسمت دیگری از آن از سد عبور کرده و از طریق دره شرقی زردکوه به بیرگان وارد میشود و با مخلوط شدن با آبهای دیگر مخلوط و سپس از طریق کوه قیصری به دهستان دو آ ب وارد میشود و پس از طی دره شرقی زرد کوه به دهستان بیرگان وارد میشود.ضمن ادغام با جند ریزابه پس از پیمودن دامنه شرقی کوه قیصری وارد دو آب میشود.پس از طی دره شرقی کوه هفت کرتان به دهستان پشتکوه از شهرستان بروجن داخل میشود.

و با آب تنگ محمود و ضمن ادغام با رود خانه سبز کوه وارد منطقه لردگان میگردد.در طی مسیر پیموده شده و افزایش آبریزها با آب( بازفت ) که یکی از آبهای بسیار مهم میباشد ادغام و از کوههای( 6 بر) با رود خانه منج مخلوط میشود.با گذر از رودخانه (خرسان ) و مخلوط شدن ضمن تغیر مسیرهای مختلف وارد استان خوزستان میشود .با افزایش و ترکیب با آبهای میان راه وارد ( سوسن ) شده و با گذر از دره ( کوه گزیر) و با آب دره (برد نخش) و ترکیب با آب سوسن وارد دهستان( ایوه ) شده .

این خاک ها از لحاظ مواد آلی بسیار فقیر و واکنش آن قلیایی است. قابلیت کشاورزی در انواع خاک های شور: از اراضی شور، به عنوان چراگاه برای دامها، به ویژه شتر و بز و گوسفند، استفاده می شود. قابلیت کشاورزی خاک های بلوطی رنگ: در ایران از این نوع خاک ها برای کشت غلات و معمولا گندم دیم استفاده می شود. خاک آبرفتی بسته به منطقه ای که در آن قرار دارد، خاصیت مغناطیسی متفاوتی ارائه خواهد داد. مرکزاین شهرستان از نظر جغرافیایی در ۵۳ درجه و ۱۷ دقیقهی درازای خاوری و ۳۶ درجه و ۳۹ دقیقهی پهنای شمالی قرار دارد.

از آبدات دیگر فراه شهر کهنه فراه و کافر قلعه میباشد، شهر کهنه فراه عموماً از گل و بطرز مخصوص بنام گنبدی ویک منزله ساخته شده و دارای دیوارهای خیلی ضخیم بوده و خانه های آن مستحکم میباشد چنانچه قرنها از تعمیر این خانه ها میگذرد ولی در برابر همه تاثیرات جوی آنقدر مقاومت نموده که اکثراًسالم و قسماً قابل استفاده اند. باد در بادکنک ها همیشگی نیست و تمام می شود . 7 – آیا راههای دیگری برای نشان دادن جهت وزش باد می شناسید ؟ اما مشابه و در حد و اندازه رودخانههای کارون دجله و فرات و برای عبور این قبیل کشتیهای کوچک کاملا مناسب است.

علاوه بر این روستای برگ جهان نقطه شروع مسیر کوهنوردی و صعود قله ی سرسیاع غار است. شیر و وقتی که بزرگ شد برگ و ساقه و دیگر قسمت های گیاهان را می خورد. دریاچه استخر پشت – نکا: این دریاچه در کنار روستای استخرپشت، میان دره رودخانه زارم ، به صورت گودالی بزرگ و دایرهای شکل گرفته و اطرافش را مزارع برنج و نیزار فرا گرفته است. رود بزرگ در خواب، دیدن مردی بزرگوار است. این رودخانه که مهمترین رودخانه جاری در مرکز فلات ایران است در کتب تاریخ و جغرافیا به نامهای زایندهرود، زندهرود، زندرود، زرینرود، زرینهرود، زن رود و زندکرود آمده است.

دیدگاهتان را بنویسید