آرامش در جای دنج و طبیعت اطراف تهران

تحقیق حاضر از روی پایان نامه کارشناسی ارشد «کارل دریس» به دست آمده و در مجله آنلاین موسوم به PLoS به چاپ رسیده که منابع آن توسط مرکز ملی تحقیقات آمریکا مورد تایید قرار گرفته است. محمد احسانی، فیلمساز، به مخاطبان این نشست گفت که در حال حاضر یک اراده جمعی و آگاهی عمومی در جامعه ایران برای حل مشکلات زیست محیطی وجود دارد. رودخانه دليچاي در ژرفاي دره جريان دارد و آب درياچه هاي تار و هوير را كه حاصل ذوب يخچال هاي قره داغ است ، به رودخانه حبله رود مي برد.

پس از پايان تمام مراحل ساخت تونل، فرانسوا ميتران -رئيس جمهور وقت فرانسه- و اليزابت ملكه انگليس در تاريخ 6 مي 1994 در کاله فرانسه تونل را رسماً افتتاح كردند. است. اجرای نادرست مدیریت های آبخیزداری در حوضه گاوخونی هم از دیگر مسائل این حوضه آبریز است چراکه احداث سازه های بتونی در تمام سرشاخه ها و آبراهه های حوضه گاوخونی در استان اصفهان و چهارمحال بختیاری پدیدآورنده این مصیبت است. این رودخانه از به هم پیوستن رودخانه های زارم رود و لاجیم تشکیل شده و دارای وسعت حوضه آبگیر در حدود ٤٧٠٠ کیلومتر مربع میباشد.

طول رودخانه می سی سی پی 6،275 کیلومتر ، حوضه آبریز آن 2،980،000 کیلومتر مربع و متوسط جریان آن 16200 متر مربع بر ثانیه است. به این ترتیب علاوه بر اینکه بهجای رویکرد دفع سازهای سیل به مدیریت یکپارچه سیل در حوزه آبریز رودخانه چئونگی چئون ارتقا پیدا کردند، از مزایای بیشمار اکوسیستم رودخانهای برای بهبود کیفیت زندگی در شهر پرجمعیت و پرتراکم سئول نیز بهرهمند شدند. دریاچه زریوار یکی از بهترین مکان های ماهیگیری استان کردستان می باشد، که به دلیل زیبایی ویژه ای که دارد علاوه بر ماهیگیری، برای طبیعت گردی هم مناسب می باشد.

توجه داشته باشیم که این آلودگی همبستگی معنی داری با افزایش سرطان های معده و روده در کشور دارد.همچنین اخبار مربوط به آلودگی دو رودخانه مهم کشور یعنی زاینده رود و اهواز در مجاورت کلانشهرهای اصفهان و آبادان نگرانی هایی را باعث شده است.توجه داشته باشیم که با توجه به کمبود منابع آبی در کشور آلودگی در کنار سیستم ناکارآمد مدیریت آب و فاضلاب سهم بسیاری از این آب قابل استفاده را از بین می برد.

ژنرال سر پرسی سایکس در سفرنامهء خود موسوم به «ده هزار میل در ایران»، در جریان ماموریتش به خوزستان ازین رود به نام نهر «آب دیز» نام می برد و آن را از شعب مهم کارون نام برده است. شهر پرآوازة اصفهان خود مدیون زاینده رود است و عظمت و حیات تاریخی خود را از آن دارد. مطالعه روی نقشههای توپوگرافیهای باستان از دلتای نیل حکایت از این دارد که محققان سایتهای بدیل برای عبور قوم موسی را در 75 مایلی شمال سوئز و جنوب دریای مدیترانه یافتهاند. مدل سازی رایانهای که پیشتر توسط محققان روس بننامهای نا.اوم ولتزینگر و آلکسی آندروسوف صورت گرفته نشان میدهد که بادهایی از شمال غرب با 74 مایل در ساعت از نظر تئوری نزدیک کانال مدرن سوئز میتواند رگه آبی و آبسنگ تشکیل دهد.

نیتریت و نیترات ها در کودکان بیماری به نام سندرم آبی کودکان ایجاد می کند که در نتیجه اختلالات خونی باعث آبی شدن رنگ پوست کودک می شود. قبل از احداث بزرگراه ها ، به دلیل خروج از اقیانوس اطلس از طریق ریو دلا پلاتا ، جمعیت آرژانتین ، برزیل ، بولیوی و پاراگوئه از لحاظ تجاری با یکدیگر و فراتر از مرزهای خود ارتباط برقرار کردند. تالابها از دیرباز، نقش صافی (فیلتر)های اولیهی آب را در طبیعت برعهده داشتهاند.پس بهتر است قبل از آنکه آب هم پیر شود دست به کار شویم! نمونه های آلودگی آب در جهان بسیار زیاد است.از نمونه های اخیر آن می توان به نشت حدود 60 هزار گالن مواد نفتی در سواحل جنوبی شیلی در سال 2007 که دچار سانحه شده و غرق گردید و بدینترتیب، با نشت محمولهی خطرناکش به آبهای اقیانوس، یک فاجعه بزرگ زیستمحیطی را رقم زد؛ فاجعهای که به دلیل ماهیتش رنگ و بویی رمانتیک هم به خود گرفت و ابعاد رسانهای گستردهتری یافت!

را با خود به زمین می اورد ولی ضمن عبور از طبقات زمین مواد کلوئیدی خود را بجا گذاشته ولی در عوض مواد شیمیایی را در خود حل می کند و بر میزان ناخالصی های آن افزوده می شود.حال اگر دی اکسید کربن بیشتری در اب حل شده باشد و آب خاصیت اسیدی بیشتری پیدا کند و از طرفی از لایه های زیر زمینی بیشتری بگذرد املاح بیشتری را در خود حل می کند.لذا آب چاههای عمیق اغلب دارای مقادیر زیاد ناخالص شیمیایی است.از طرفی فعالیتهای انسان نیز ممکن است انواع مواد شیمیایی سمی و زیان آور را وارد آب کند.اگر مقدار مواد شیمیایی آب از حد مجاز بیشتر بوده و مصرف شرب داشته باشد باعث عوارض و اختلالات گوناگونی می شود.سرب ماده ای است که در اثر فاضلاب های صنعتی یا کشاورزی حاوی آن ممکن است آب را آلوده کند ضمن اینکه سابقا در انتقال آب از لوله های سربی استفاده می شده که در صورت اسیدی بود آب باعث ورود مقداری سرب به آب می گردیده است.به این ترتیب سرب می تواند باعث عوارض خونی،استخوانی و عصبی مزمن در مصرف کننده ها شود.

در جنوب تهران، اكثر منابع آبهاي زيرزميني آلوده است، زيرا پسابهاي كارگاهي و فاضلاب شهري از تمام نقاط تهران به دليل شيب دار بودن به اين مناطق آمده و باعث شده آلودگي آب در اين مناطق 3 برابر بيش از استاندارد مجاز باشد، به همين دليل با وجود خاك حاصلخيز در جنوب تهران كشاورزي در اين مناطق مناسب نيست،زیرا پسابهای کارگاهی فاضلاب شهری از تمام نقاط تهران به دلیل شیب دار بودن به این مناطق آمده و باعث شده آلودگی آب در این مناطق 3 برابر بیش از استاندارد مجاز باشد.

در تحقیق جدید کارل دریس تخت بودن سطح عبور بهاندازه 12 ساعت در بخش آبسنگ بوجود امده محاسبه شده است. شطیط با گذر ازکنارشهرستان شوشترعلاوه برسيراب کردن زمين هاي کشاورزي وتامين آب مردم اين شهرستان منظره هاي زيباي طبيعي را دراين منطقه بوجود آورده است. اما با این حال اگر قصد دارید چند روزی را در این روستا بگذرانید میتوانید از خانه های سیمانی و کوچکی که در باغهای این روستا ساخته شده و اجاره داده میشوند استفاده کنید اما بهترین راه اقامت داشتن در روستای هرانده شب مانی در طبیعت و کمپ کردن در کنار رودخانه است.

برخی دیگر از پژوهشگران کاهش تراکم این اجتماعات را در بررسی های خود در پایاب رودخانه 90 درصد ذکر کرده اند. غیر مستقیم :در این گروه از بیماری ها،آب فقط محیطی برای رشد و تکثیر ناقل بیماری است و خود بطور مسقیم در انتقال بیماری نقش ندارد.از این گروه می توان به مالاریا،فیلاریازیس،تب زرد و غیره اشاره کرد. جدا از انواع سرسرهها، میتوانید از تفریحات آبی دیگر این مجموعه بهره ببرید تا لحظاتی لذت بخش را در کنار همراهانتان داشته باشید، از جمله این تفریحات مهیج میتوان به سرسره دو قلو، چاله فضایی، استخر موج، سرسره آهسته، رودخانه به همراه دو تونل سنگی، سرسره پیچ و غیره اشاره کرد که میتواند اوقات فراغت خوشی را برایتان رقم بزند.

دیدگاهتان را بنویسید