آخر هفتهای شاد و مفرح با تهرانگردی – روزیاتو

پرونده های قضایی کوچک در دادگاه های ویژه و پرونده های مهم و بزرگ در دادگاه های بزرگ مورد رسیدگی قرار می گیرند. پاکستان دارای تمدن آسیایی بودهاست و یکی از تمدنها بزرگ جهان به حساب میآید که پس از میانرودان و مصر تمدن دوره سِند (۲۵۰۰ تا ۱۵۰۰ قبل از میلاد) است. خشکسالى هاى متواتردراواخر دهه چهل وخشک شدن رودخانه هیرمند، دولت ايران را برآن داشت تا بااستفاده از مشاوره هاى تخصصى جاپاني ها، براى کاستن دامنه زيانهاى ناشى از شرايط اقليمى و استفاده مناسب از آب رودخانه هیرمند، اين آب رادر گودالهاى که درکنار مرزبا افغانستان ايجادشده، هدايت کرده و ذخيره سازى کند.

بازدید از لفور بیشتر برای کسانی مناسب است که به دنبال طبیعتی خاص میگردند و شمال برایشان به معنای کشف نقاط مختلف و بکر طبیعی است. چرا آب دریاها برای آشامیدن، کشاورزی، و شست و شو مناسب نیستند؟ در همان سالها، شایعات زیادی دهان به دهان چرخید و گفته شد که آب خروشان این رودخانه، برای جلوگیری از خشکسالی در شهر یزد، به این شهر هدایت شده و این آغازی بود برای دوره فراغ اصفهان از زایندهرودش. محمدعلی جناح تئوری دو ملت را حمایت کرد و لیگ مسلمانان را به سوی پذیرش «قطعنامه لاهور» مربوط به ۱۹۴۰ هدایت کرد که سرانجام به ایجاد کشور پاکستان انجامید.

بر اساس پیمان آبی سند، هند کنترل رودخانههای ستلج، راوی و بیاس را بر عهده گرفت و در مقابل نیز کنترل رودخانههای سند، جهلم و چناب به پاکستان ارائه گردید. بر اساس پیمان رودخانه سند (اینداس) که در سال 1960 میان هند و پاکستان امضا شد ، هند می تواند از آب رودخانه های شرقی (روی، بیس و سوتلج) استفاده کند در حالی که آب رودخانه های غربی( اینداس، جلوم و چناب) به پاکستان می رسد.

پاکستان به دلیل وضعیت جغرافیایی شدیداً به جریان آبی رودخانههای سند، جهلم و چناب برای تأمین نیازات آبی وابسته است. وارد پاکستان می شده است اما دولت هند جریان این رودخانه ها به سوی پاکستان را مسدود خواهد کرد. پاکستان معتقد است این پروژه توافق سند (اینداس) میان دو کشور را نقض می کند. سیاستهای سکولار (غیر دینی) پاکستان با معرفی قوانین اسلامی شریعت توسط ضیاء از بین رفتند و این روند تأثیرات مذهبی و دینی بر جامعه شهریب، و همچنین نظامی را افزایش داد. وزارت امور خارجه افغانستان با وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در تماس بوده است و از آنان خواسته است در مورد این گزارش ها تحقیقات را آغاز کنند و نتایج آن را با کابل به اشتراک بگذارند تا کمک برای تصمیم گیری در این مورد صورت گیرد.

پاکستان بعد از استقلال در ۱۴ اوت ۱۹۴۷ (همزمان با هند) اما همچنان بهطور رسمی مستقل نشده بود تا اینکه در ۲۳ مارس ۱۹۵۶ بهطور رسمی مستقل شد و ژنرال اسکندر میرزا به عنوان اولین رئیسجمهور هر دو بخش پاکستان غربی و شرقی (بعدها بنگلادش) برگزیده شد و در سال ۱۹۵۸ با کودتایی توسط ژنرال ایوب خان (۶۹-۱۹۵۸) برکنار شد. از زمان استقلال، جمهوری فدرال پاکستان دورههای رشد نظامی و اقتصادی و همچنین بیثباتی را هنگام جدا شدن بنگلادش از خود، گذرانده است. این منطقه تاریخچه کهنی از زندگی و تمدن را داراست که شامل تمدن دره سند میشود.

برخی از مصادیق مطرحشده دربارۀ تعصب مذهبی، در ظاهر ارتباطی با خرافات ندارند؛ ولی با توجه به اینکه این تفکر زمینهساز بهوجودآمدن باورهای خرافی بودهاند، به آنها اشاره میشود. همچنین ممکن است فرایند های شیمیایی میکروب زدایی و حذف املاح را روی آن ها انجام دهند حتی برخی کارخانه ها برای شبیه سازی طعم آب معدنی به آن نمک معدنی اضافه میکنند. نخست وزیر هند پیش از این نیز پاکستان را تهدید به جلوگیری از ورود آب رودخانه ها به این کشور در کشمیر و سایر مناطق کرده بود. در طول این دوره مروجان دینی صوفی نقش محوری را در تغییر دین اکثریت جمعیت منطقه به اسلام ایفا نمودند.

جمعیت و اقتصاد در حال رشد هند و پاکستان سبب کاهش خطرناک منابع آب شیرین در دو کشور شده است. این قایق در حال حمل مسافران از ناحیه “شانگله” به “هریپور” در ایالت “خیبر پختونخوا” از طریق رود “سند” بوده که دچار سانحه شده و واژگون میشود. مودی تاکید کرد: دولت هند هم اکنون در حال اجرایی کردن این تصمیم است. اما زاینده رود منتظر تایید هیچ مقام مسئولی نایستاد و رحمت الهی که سبب جاری شدن رودخانه فصلی شور در شهرستان دهاقان شده بود، قبل از تحویل سال نو شمسی به زاینده رود شوری دوباره بخشید پیش از ظهر زاینده رود از پل خواجو هم عبور کرد.

این نام نخستین بار در سال ۱۳۱۲ (۱۹۳۳) توسط چودهاری رحمت علی که آن را در نشریه «امروز» یا «هرگز» منتشر کرد، به کار برده شد. حکومت غیرنظامی از سال ۱۹۷۲ تا ۱۹۷۷ توسط ذوالفقار علی بوتو تا زمانی که خلع شد و توسط یک جنایت قضایی در سال ۱۹۷۹ به دست ژنرال محمد ضیا الحق اعدام شد، از سرگرفته شد. نخستین نشانه وجود آدمیان در این منطقه ابزارهای سنگی هستند که در استان منطقه پنجاب از فرهنگ سوان برجای ماندهاند و مربوط به ۱۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار سال پیش هستند. امری واضح و قابل بیان در مقایسه بخش آقایان و بانوان پارک ساحلی آفتاب مجهزتر بودن قسمت مربوط به آقایان است که به مراتب بسیار کاملتر از قسمت بانوان ساخته و تجهیز شده است.

آشنا خواهید شد، تا به خوبی پارک ساحلی آفتاب را بشناسید و با مقایسه کلی با سایر مجموعههای آبی مشهد، با آگاهی کامل و بدون هیچ شک و تردیدی این پارک آبی را انتخاب کنید و روزی سراسر هیجان را در کنار دوستان خود بسازید. اموال مصادره شده از سوی دادگاههای انقلاب، به ستاد فرمان امام (ره) و سپس به بنیاد مستضعفان و آستان قدس رضوی منتقل شد تا مطابق اهداف اولیه انقلاب برای بالا بردن سطح زندگی مردم از آنها استفاده شود.از آن زمان به بعد، بنیاد مستضعفان به نهاد تعیین کننده پروژههای عمرانی در این منطقه تبدیل شد و تا سالها نقشی پررنگ تر از شهرداری تهران را بازی میکرد.

مقامات اعلام کردهاند اگر چه تا زمان پیدا شدن آخرین نفر، عملیات جستوجو ادامه خواهد یافت اما جریان سریع و عمق زیاد رودخانه شانس زیادی را برای نجات افراد مفقود شده باقی نمیگذارد. فیزیوتراپی پونک برای اختلالات نورولوژیک می تواند به افراد مبتلا به اختلالات عصبی و بیماری هایی مانند آلزایمر، سکته مغزی، آسیب مغزی، فلج مغزی، ام اس، پارکینسون، آسیب نخاعی و… رودخانه سند (ایندوس) که آب رودخانه نیلوم به آن می ریزد در مناطق مرزی بسیار حساس هند و پاکستان جاری است. تمدن دره سند در اواسط هزاره دوم پیش از میلاد دچار انحطاط شد و پس از آن تمدن ودابی پدید آمد که در بیشتر شمال هند و پاکستان گسترده شد.

با مرگ ژنرال ضیاء در حادثه سقوط هواپیما در سال ۱۳۶۷ (۱۹۸۸)، بی نظیر بوتو دختر ذوالفقار علی بوتو به عنوان اولین نخستوزیر زن پاکستانی انتخاب شد. در سال ۱۹۶۰ با هماهنگی بانک جهانی دو کشور هند و پاکستان توافقنامهای تحت عنوان پیمان آبی سند به امضاء رساندند. مورخ و جغرافی دان دو بلیج مولر هنگامی که گفت: «اگر آنگونه که میگویند مصر موهبتی از سوی نیل است، پاکستان نیز موهبتی از سند است.» اهمیت تاریخی این منطقه را آشکار ساخت.

از آنجایی که این رودخانه از پاکستان منشأ نمیگیرند و از طریق هند وارد پاکستان میشوند، اسلام آباد همیشه دلایل خشکسالی و قحطی خود را بهعنوان تهدیدهای هند به حساب می آورد. رودخانه سن مهمترین رودخانه های پاریس است و مجموعا یکی از 3 رودخانه اصلی این شهر به حساب می آید. پاکستان نگران تحت تاثیر قرار گرفتن پروژه این کشور به دلیل استفاده هند از آب روخانه نیلوم است که این امر می تواند به تنش میان دو کشور دامن بزند. سال گذشته بود که پاکستان به پروژه ساخت نیروگاه آبی “کیشن گانا” که توسط نارندرا مودی نخست وزیر هند افتتاح شد اعتراض کرد.

کشور کنونی پاکستان در تاریخ ۱۴ اوت (۱۹۴۷) تأسیس شد. کشور کنونی پاکستان در زمان سلسلههای هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان، صفویان، افشاریان جزو خاک ایران بوده همچنین در زمان سلسلههای سامانیان و قاجار بخشهایی از آن جزو ایران بود. پادشاهی هندویونانی که توسط دمتریوس اول باختری تأسیس شد، شامل گاندهارا و ناحیه منطقه پنجاب از ۱۸۴ قبل از میلاد میشد و در زمان حکومت مناندر اول که با پیشرفتهای تجاری و فرهنگی دوره یونانی-بودائیسم همراه بود را بنا نهاد و به بیشترین رشد و پیشرفت خود رسید. جنگ استقلال هند در ۱۲۳۶ هجری خورشیدی (۱۸۵۷) آخرین نبرد مسلحانه منطقه ضد راج بریتانیا بود و زمینههای نبرد آزادی خواهانه غیرمسلحانه که توسط مجلس ملی هند رهبری میشد را بنا نهاد.

تقسیم هند تحت کنترل بریتانیا به شورشهای فرقهای منجر گردید. در سال ۱۹۷۱ جنگ داخلی به جدایی پاکستان شرقی با نام بنگلادش از این کشور منجر شد. تفرقههای اقتصادی و سیاسی در پاکستان شرقی (بنگلادش امروزی) منجر به سرکوبیها و تنشهای شدید سیاسی گردید، که نهایتاً به جنگ آزادسازی بنگلادش و جنگ ۱۹۷۱ هند و پاکستان و نهایتاً جدا شدن پاکستان شرقی به عنوان کشور مستقل بنگلادش انجامید. با این وجود لیگ مسلمانان هند در نیمه دوم دهه ۱۹۳۰ در میان ارسی از نادیده گرفتن مسلمانان در سیاست به محبوبیت رسید در ۲۹ دسامبر ۱۹۳۰ خطابه مربوط به ریاست جمهوری علامه اقبال لاهوری خواهان ایجاد یک کشور مسلمان مجزا در شمال غربی و آسیای جنوب شرقی شد.

اما هند می تواند برای مصرف داخلی، کشاورزی و تولید برق نیز از آب رودخانه های غربی استفاده کند. این نام به عنوان سرواژه از نامهای سرزمینهای اصلی اسلامی مربوط به هند غربی ساخته شدهاست. پاکستان با نام رسمی جمهوری اسلامی پاکستان (به زبان اردو: اسلامی جمهوریۂ پاکستان)، کشوری در جنوب آسیا است و پایتخت آن اسلامآباد نام دارد. این کشور در جنوب مرز آبی هزار کیلومتری با دریای عمان دارد و از غرب با ایران، از شمال با افغانستان، از شرق با هندوستان، و از شمال شرق با جمهوری خلق چین هممرز است. یکی از مناطق بکر شمال در مازندران هم دریاچه چورت است.

دیدگاهتان را بنویسید