A Modernist Approach To The Novel Of Under The Devil’s Umbrella

با مرگ ژنرال ضیاء در حادثه سقوط هواپیما در سال ۱۳۶۷ (۱۹۸۸)، بی نظیر بوتو دختر ذوالفقار علی بوتو به عنوان اولین نخستوزیر زن پاکستانی انتخاب شد. بهطور رسمی این کشور به عنوان قلمرو پاکستان در سال ۱۳۲۶ (۱۹۴۷) بنا نهاده شد و در سال ۱۳۳۶ (۱۹۵۷) به «جمهوری اسلامی پاکستان» تغییر نام داد. در سال ۱۹۷۱ جنگ داخلی به جدایی پاکستان شرقی با نام بنگلادش از این کشور منجر شد. تنشهای نظامی در جنگ کارگیل که پاکستان و هند در سال ۱۹۹۹ با آن مواجه بودند، با یک کودتای نظامی دنبال شد که در این کودتا ژنرال پرویز مشرف توانست قدرت اجرایی را به دست گیرد.

این منطقه را بیشتر به نام موزه اقوام و نژادها میشناسند. مورخ و جغرافی دان دو بلیج مولر هنگامی که گفت: «اگر آنگونه که میگویند مصر موهبتی از سوی نیل است، پاکستان نیز موهبتی از سند است.» اهمیت تاریخی این منطقه را آشکار ساخت. بر اساس پیمان رودخانه سند (اینداس) که در سال 1960 میان هند و پاکستان امضا شد ، هند می تواند از آب رودخانه های شرقی (روی، بیس و سوتلج) استفاده کند در حالی که آب رودخانه های غربی( اینداس، جلوم و چناب) به پاکستان می رسد.

جمهوری فدرال پاکستان بر اساس برآورد سال ۲۰۱۸ با بیش از ۲۱۲ میلیون نفر جمعیت، پنجمین کشور پرجمعیت دنیاست. تفرقههای اقتصادی و سیاسی در پاکستان شرقی (بنگلادش امروزی) منجر به سرکوبیها و تنشهای شدید سیاسی گردید، که نهایتاً به جنگ آزادسازی بنگلادش و جنگ ۱۹۷۱ هند و پاکستان و نهایتاً جدا شدن پاکستان شرقی به عنوان کشور مستقل بنگلادش انجامید. رودخانه سند (ایندوس) که آب رودخانه نیلوم به آن می ریزد در مناطق مرزی بسیار حساس هند و پاکستان جاری است. این رودخانه که طولانی ترین رودخانه شبه قاره است، از فلات تبت سرچشمه گرفته و پس از عبور از جامو و کشمیر، گلگیت و بلتستان، بخش میانی پاکستان را پیموده و در نزدیکی بندر کراچی به دریای عرب می ریزد.

همچنین این رودخانه در مسیر خود رودخانه های جوب آسیاب،شور،نهرگیشی،نهر مروان،پلاسبحان،دره گاو،آسیاب،دره تیزاب،خشک رود و سمندگان را زاینده رود در جهت شمال غرب به جنوب شرق جریان دارد.طول رودخانه405کیلومتر و شیب متوسط بسترآن0/15درصد است.این رودخانه سرانجام در حدود 120کیلومتری جنوب شرقی اصفهان به باتلاق گاوخونی می ریزد.باتلاق گاوخونی در30کیلومتری جنوب شرقی ورزنه واقع شده است.میانگین بارندگی سالانه در امتداد زاینده رود سالانه450میلیمتر و وسعت حوضه آبگیر آن حدود27100کیلومتر مربع است. • پراکندگی بارش در همه جای ایران یکسان نیست و بیشتر بارندگی در زمان نامناسب برای کشاورزی صورت می گیرد.

در ایران هم تقریبا در تمام نقاط کشور مخصوصا در کویر مرکزی و اطراف تهران ،جاجرود ، آذربایجان ، اطراف مشهد و غیره یافت می شود سنگ گچ به فرمول CaSo4,2H2O از سنگهای ته نشستی بوده و به علت میل ترکیب شدیدی که دارد بطور خالص یافت نمی شود بیشتر به صورت ترکیب با کربن یا اکسیدهای آهن یافت می گردد . ارتفاع این سد، 225 متر و عرض آن 7.2 کیلومتر است و نام «ایتایپو» در زبان محلی پاراگوئه ، یعنی «زبان گوارانی» (Guarani language) به معنی «صدای سنگ» یا «سنگ پرطنین» میباشد و اسم آن از جزیرهای واقع در نزدیکی سد گرفته شده است.

در طول این دوره مروجان دینی صوفی نقش محوری را در تغییر دین اکثریت جمعیت منطقه به اسلام ایفا نمودند. جمعیت و اقتصاد در حال رشد هند و پاکستان سبب کاهش خطرناک منابع آب شیرین در دو کشور شده است. وقتی جمعیت مساوی با خوزستان داریم و آنجا 20 تا 30 برابر اصفهان آب دارد، در صورت تأمین شرایط یونسکو چرا باید با انتقال آب مخالفت کنیم؟ گاهی اوقات مار به صورت دایرهای نشان داده میشود که در حال خوردن دم خویش است.

یافتههای علوی یگانه و کلباسی (1385) و سرپناه و همکاران (2010) در مورد گاوماهی و مهرآور و همکاران (1389) و پیریا و همکاران (2005) در مورد گونه خیاطه بانتایج این تحقیق همخوانی داشته و نشان داده که ماهی خیاطه از طیف وسیعتری از موجودات زنده غذایی مصرف میکند. نخست وزیر هند پیش از این نیز پاکستان را تهدید به جلوگیری از ورود آب رودخانه ها به این کشور در کشمیر و سایر مناطق کرده بود.

جالب است بدانید یکی از هیجانانگیزترین و پرطرفدارترین مقاصد گردشگری در عصر امروز روستاها و مناطق ییلاقی هستند. اگر بدنبال یافتن مکانی بکر در طبیعت هستید که دور از آلودگیهای صوتی و آبوهوایی مناطق شهری، یک روز را در کنار دوستان خود به شادی و بازی و هیجان سپری کنید، جنگلهای سرسبز سوادکوه یکی از بهترین گزینهها هستند. پاکستان دارای تمدن آسیایی بودهاست و یکی از تمدنها بزرگ جهان به حساب میآید که پس از میانرودان و مصر تمدن دوره سِند (۲۵۰۰ تا ۱۵۰۰ قبل از میلاد) است.

پادشاهی هندویونانی که توسط دمتریوس اول باختری تأسیس شد، شامل گاندهارا و ناحیه منطقه پنجاب از ۱۸۴ قبل از میلاد میشد و در زمان حکومت مناندر اول که با پیشرفتهای تجاری و فرهنگی دوره یونانی-بودائیسم همراه بود را بنا نهاد و به بیشترین رشد و پیشرفت خود رسید. جنگ استقلال هند در ۱۲۳۶ هجری خورشیدی (۱۸۵۷) آخرین نبرد مسلحانه منطقه ضد راج بریتانیا بود و زمینههای نبرد آزادی خواهانه غیرمسلحانه که توسط مجلس ملی هند رهبری میشد را بنا نهاد. این منطقه تاریخچه کهنی از زندگی و تمدن را داراست که شامل تمدن دره سند میشود. پاکستان معتقد است این پروژه توافق سند (اینداس) میان دو کشور را نقض می کند.

مسئله ساده است از این نظر که بین منابع و مصارف آب، تعادل به هم خورده است. رقابت بر روی رودخانه نیلوم از نیاز فوری دو کشور به منابع آب شیرین نشات می گیرد. حفاظت از منافع ملی، تاثیرگذاری در تحولات سیاسی و اجتماعی و همکاری و مشاوره با ارتش کشور از جمله معیارهای طبقهبندی سازمانهای اطلاعاتی توسط رسانههای آمریکایی اعلام شد. به گفته او بند کمال خان محصول افغانستان نیست بلکه این بند توسط دولتهای استکباری از جمله آمریکا ساخته شده است تا عرصه بر مردم ایران تنگ شود.

37 پل مختلف روی این رودخانه در شهر پاریس در کشور فرانسه ساخته شده است که از جمله آنها می توان به پل های الکساندر سوم و نوف اشاره کرد که ساخت آنها به اوایل قرن 17 باز می گردد. تپه­ های زنجیره ای که در شمال این رودخانه سربرآورده اند، شامل مونمارتر (بلندترین نقطه شهر)، ملینمونتا، بلویل و بیتچومو و در جنوب، مونتسوری، استه ژنه ویوی، بوت زوکای و میسون بلانش هستند، کمربندی به طول ۳۵ کیلومتر دورتادور شهر کشیده شده است. با ظهور مدرنیته و تحولات ناشی از آن، سنتها و ارزش­های دیرین به چالش کشیده شد.

این تحولات مرحلهای را برای حاکمیت چندین امپراتوری مسلمان در منطقه ایجاد کرد و بنای حکومتهای بعدی مسلمانان را که شامل حکومت غزنویان، پادشاهی غوریان، سلطنت دهلی و حکومت گورکانیان هند میشدند گذاشت. نخست وزیر هند ضمن انتقاد از موضع حزب مخالف کنگره در مورد تحولات کشمیر گفت: لغو اصل ۳۷۰ در راستای منافع ملی هند بود و در همه شرایط قانون اساسی در اولویت قرار دارد. صادق رحمتی از فعالین محیط زیست با بیان اینکه پدیده نگران کننده کم شدن حجم آب رودخانه که با طرح انتقال آب رودخانه، سال ۱۳۷۴ در پی طرح بسته هراز که قرار بود آب رودخانه چالوس به سمت آمل برای آبیاری شالیزارها وباغات مرکبات و آب شرب آشامیدنی انتقال پیدا کند، گفت: قرار بود از ۴۵۸ متر مکعب آب رودخانه فقط ۳۵۸ متر مکعب انتقال یابد اما این میزان بیشتر شد.

این آبشار هم از تهران خیلی دور نیست و با رانندگی ۴۵ دقیقه ای می توان به آن رسید. نه خیر – باید در مصرف آن صرفه جویی کنیم . در حین پخت و پز و خوردن غذا از تعداد زیادی از قابلمه و سایر ظروف استفاده نکنید زیرا باعث افزایش ظرف و ظروف شستنی و افزایش مصرف آب میشود. اما هند می تواند برای مصرف داخلی، کشاورزی و تولید برق نیز از آب رودخانه های غربی استفاده کند. تمدن دره سند در اواسط هزاره دوم پیش از میلاد دچار انحطاط شد و پس از آن تمدن ودابی پدید آمد که در بیشتر شمال هند و پاکستان گسترده شد.

در سال ۷۱۲ میلادی، فرمانده عرب به نام محمد بن قاسم، سند و مولتان در جنوب منطقه پنجاب (پاکستان) را فتح کرد. براساس اطلاعات منتشر شده توسط سازمان سیا و کتابخانه کنگره آمریکا و برآورد آنها در سال ۲۰۱۱، هماکنون پاکستان از نظر توان نظامی در رده پانزدهم قدرتهای نظامی جهان قرار دارد. بودجه نظامی پاکستان در سال ۲۰۱۱، شش میلیارد و ۴۱۰ دلار بودهاست. این نام نخستین بار در سال ۱۳۱۲ (۱۹۳۳) توسط چودهاری رحمت علی که آن را در نشریه «امروز» یا «هرگز» منتشر کرد، به کار برده شد.

دیدگاهتان را بنویسید