چند جزیرهٔ نامبرده دارای چراگاههای خوبی هستند

همهی این موارد یک نوع تأمین یا سد عظیمی برای پدافند کننده بوجود میآورد. عبور از رودخانه، بر روی کاغذ و به نظر قریب به اتفاق فرماندهان جنگ در جهان غیرممکن و همواره یکی از مشکلات ارتشهای جهان است ولی در علمیات والفجر ۸ نیروهای عمل کننده با عبور از رودخانه اروند که به رودخانه وحشی مشهور است، تعجب دنیا را برانگیختند. وضعیت آب اروند که رودخانهای وحشی با جزر و مد است و هر ۲۴ ساعت چهار بار جزر و مد میشود و این جزر و مد روند جریان آب را عوض میکند. این منطقه زیبا دارای مراتع و چشمههای فراوان واست کوهستانهای آن از شکارگاههای مشهور منطقه است و حیوانات وحشی مانند خرس قهوهای، پلنگ، بزکوهی، قوچ و میش در آن یافت میشود.

اما در طی مراحل تصویب طرح، منطقه باستانی موهنجودارو از وزارت باستانشناسی حوزه موهنجودارو به بخش فرهنگ دولت سند منتقل شده است. غالبا بخش عمده رسوب حمل شده در اکثر رودخانه ها را بار معلق تشکیل میدهد و بار کف نیز معمولا از ابراهه ها تامین می شود، بنابراین رسوبات معلق برای کسب شناخت اولیه از فرسایش حوزه ای قابل استفاده هستند. چون اتیوپی نیز سدی زده است رودخانه نیل نیز از دو بخش تشکیل می شود؛ یک بخش از کشور های آفریقایی می گذرد و می آید و به صورت نیل سفید است و یک نیل آبی است که از دریاچه ای در اتیوپی سرچشمه می گیرد و آنجا نیز سد سازی هایی صورت گرفته است که اگر آب گیری شود خصوصا اگر ارتفاع تاج آن بسیار بلند مرتبه باشد می تواند بخش مهمی از آب نیل آبی را مهار کند و دیگر آبی برای پیوستن به رودخانه سفید وجود نخواهد داشت لذا در آن جا نیز تنش آب به تنشی فرامرزی در منطقه شمال آفریقا تبدیل شده است.

عاطفه علیان – زاینده رود، زرینه رود و یا زنده رود نامهای آشنایی از رودخانهای است که میلیونها سال از سرچشمه تا تالاب بینالمللی گاوخونی جریانی دائمی داشته است و در فصول و ماههای پربارش، آب فراوانی را به صورت سیلابی وارد تالاب گاوخونی کرده و ضمن سیراب سازی این حوزه، خوان گستردهای برای انواع جانداران، زیستمندان و انسانها فراهم می کرده است. در سال ۱۳۵۱ هجری شمسی قراردادی میان دولت ایران و افغانستان بسته شد که طی آن دولت افغانستان متعهد شد که در هر ثانیه ۲۶ مترمکعب آب (معادل ۸۵۰ میلیون مترمکعب در سال) از رودخانه هیرمند به سمت دریاچه هامون در خاک ایران آزاد کند.

شکوفه های بهاری ، درختان پر از گیلاس و آلبالو در تابستان ، پاییز هزار رنگ روستا و برف سپید زمستان این روستا را در هر فصلی برای گردشگری زیبا و منحصر به فرد کرده است. در این میان بعضی از نقاط مانند تنگ هونی در استان چهارمحال و بختیاری به دلیل شرایط زیستگاهی خاص، زمینه حضور یك توده منحصر به فرد نارون را در این منطقه فراهم نموده است. سیل غواصهای خط شکن به سمت ساحل فاو سرازیر شد آنها باید میان مانعهای ساحل فاو معبری باز میکردند تا نیروهای بعدی که با قایق میآمدند در ساحل پخش شده و فاو را میگرفتند.

در دشت ها و مناطق باز به راحتی می توان شدت جریان باد را حس کرد. این قلعه براساس کتیبه سردرب آن درسال 1334هجری قمری ساخته شده است.یکی ازفرزندان ظاهرنامی که به ظاهریها شهرت دارند بنام محمدظاهر (مشهدی محمد ظاهری)که درزمان خود سمت کلانتر بازفت بالا را برعهده داشته این قلعه راساخته وآن رامنزل مسکونی خودقرارداده بود.استادکارقلعه فردی بنام استادرضا اصفهانی بوده که درمحل آجر راپخته وقلعه راساخته است.درساخت انبارها ،سرطویله واصطبلها ازسنگ تراش استفاده شده وسنگها به گونه ای ماهرانه درطاق زنی سقف بکاررفته است.شاه نشین قلعه دهناش ازارتفاع مناسب ومعمول بیش از 5/3 متر برخوردار وارتفاع دربهای ورودی نیز بیش ازارتفاع قدانسان است.

بازفت بالا در همجواری مرز استان خوزستان واقع گردیده است. دربالای درب ورودی هشتی ، کتیبه ای به شکل مستطیل قراردارد که درطرفین آن نقش گل حجاری گردیده ودروسط چهار سطر وبازوهای برجسته بین سطور آنها را از هم جدا می کند.سقف هشتی باسنگ تراش طاق زده شده و ازطرفین به حیاط اصلی راه دارد. اين ذخيره گاه هاى ( مصنوعى) درايران بنام چاهنیمه( Chanemeh) های زابل یاد میشود که قبلاً تعداد آنها به سه حلقه میرسید و این چاهنیمه ها به ظرفیت 0.7 ملیارد متر مکعب برای مصرف آشامیدنی احداث گردیده بودند اما دولت ایران با احداث چاهنیمه چهارمی ظرفیت آنها را به 1 ملیارد متر مکعب رسانید.

تمامی این طوایف سالیان درازی است که بسیار مسالمت آمیز و برادرانه در کنار هم زندگی میکنند روستای کیارس با مردم بافرهنگ و طبیعت زیبا و دیگر ویژگی های کم نظیرش نیازمند توجه بیشتر مسئولین محلی و استانی است تا از این ظرفیت های خدادادی در جهت پیشرفت و ابادانی بیشتر منطقه استفاده شود. رودخانه کارون جنبههای منحصر بهفرد دیگری نیز دارد، مانند تنوع ماهیهایی که در آن زندگی میکنند. اهالی بازفت به زبان لری تکلم میکنند و شیعه اثنی عشری هستند. گردنه زردکوه، بازفت را از آبادی چلگرد جدا میکند. آبشار پس از لغزش بر روی دیواره ای صخره ای تشکیل رودی کوچک را میدهد که نهایتا به رودخانه بازفت میریزد.

پس خشکی و بیآبی که رستم در خان دوم با آن روبهرو میشود، امری مسلّم است؛ زیرا اژدها نماد خشکسالی و آب در تملک آن است. 2)رسوب زدایی : آب را درون حوضچه هایی می ریزند تا پس از چند روز همه ی رسوب هایی که درون آن است ته نشین شود و بعد از صافی های مخصوصی دوباره عبور می دهند . همه این اطلاعات را با تجربه و مطالعه پیشینه اروند به دست آوردند. با این همه در قراردادهای تحدید حدود ،تالوگ به صورت یكسان تعریف نشده است . دکتر محمود احمدینژاد در سفر به اهواز در جمع خبرنگاران توضیح داد: تمام مطالعات طرحهای ما برای انتقال آب از سرشاخههای دز به قم با اولویت تامین آب برای استان خوزستان صورت میگیرد.

در کنار موارد متعدد یاد شده وجود امام زاده ای بنام پیر چابک (پیراوک )با قدمتی چند صد ساله زیبایی مذهبی و طراوت خاصی را به این منطقه بخشیده است و مانند دیگر امام زاده های سرزمین بختیاری در میان مردم این روستا و اطراف از احترام و قداست ویژه ای برخوردار است. این منطقه دارای جاذبههای گردشگری و توریستی بوده و از پوشش جنگلی با درختان بلوط برخوردار است. با گذشت زمان این لایه¬ها متراکم¬تر و در اثر فشار زیاد و دمای مناسب این بقایا به سوخت¬های فسیلی تبدیل می¬شوند. حکومت دیگری در شهر منصوره(واقع در ایالت سند) وجود داشت که بر اساس گزارشهای تاریخی در سال ۴۱۶ق شهری شیعی بوده، و با اینکه در زمان محمود تصرف شد، در زمان مسعود غزنوی بار دیگر شاهد قدرت یافتن اسماعیلیه بود.

نکتهای که باید دقت کنید این است که در زمان سفرتان به جنگل حتماً یک دست لباس اضافی با خود به همراه داشته باشید. یگانهای اطلاعاتی پیش از عملیات بی سر و صدا و با دقت بالا و بدون آنکه دشمن متوجه شود چندین بار عرض اروند را شنا کرده و با رفت و برگشت به آن طرف و بعد تمامی موانع عراق را ثبت کرده است. جزر و مد عبارت است از بالا رفتن آب و حرکتش به سمت ساحل (مد) و پایین آمدن آب (جزر) در سطح اقیانوسها، دریاها و حتی دریاچهها به علت نیروی گرانش یا جاذبهای که از سمت ماه و خورشید بر آنها وارد میگردد.

بین این ۶ ساعت و این رفت و برگشت، حدود ۴۵ دقیقه هم مد کامل میشود. این رودخانه از دامنه کوههای منار، گله سگا، تورک و زردکوه در ۱۲۰ کیلومتری شمال غربی شهرکرد سرچشمه میگیرد و سپس به سمت جنوب شرقی روان میشود. در کف تنگ رودخانه کوچکی که از ارتفاعات مجاور سرچشمه میگیرد جریان دارد که به رودخانه بازفت میریزد. قلعه ظاهری ،تنها قلعه بجای مانده در شهرستان کوهرنگ است که یادگار معماری کوه نشینان بختیاری محسوب می شود.این بنای تاریخی در یکی از روستاهای منطقه عشایری بازفت بنام روستای دهناش واقع شده است.

بافت عشایری یکی از زیبایی های فرهنگی و اجتماعی کشورمان است که در کنار هوای مطبوع و دل انگیز و انبوهی از گیاهان معطر و درختان سربه فلک کشیده و چشمه های همیشه خروشانی مانند چشمه هفت تنان زیبایی و جذابیت این روستا را در چشم و دل هر بیننده ای صد چندان میکند. ناخودآگاه با به زبان آمدن نام کردان به یا ویلاهای استخردار لوکس و نوساز خواهیم افتاد، البته برای اجاره ویلا در کردان انواع اقامتگاهها با هر نوع بودجه و سلیقه موجود هستند اما باید دانست که در این منطقه به جز ویلا دارای جاهای که برای جاذبههای دیدنی در کردان بتوان اشاره نمود نیز میباشد نظیر مقبرهها و اماکن طبیعی و رودهای بسیاری برای برگزاری پیکنیک خانوداگی نیز میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید