هم به کار گرفته شد

در کشور ما که در منطقه ای خشک و کم باران قرار دارد در طرح های زیر بنایی که به آب نیاز دارند و یا در طرح هایی که از منظر اجتماعی و محیط زیست به مطالعه نیاز دارد باید با تامل بیشتری عمل شود البته اخیرا مطالعاتی صورت می گیرد و طرح های پتروشیمی و پالایشگاه ها قبل از کلنگ خوردن توسط مهندسین مشاور در خصوص مطالعات اجتماعی و مطالعات زیست محیطی و… در حالیکه تا به حال هیچ کس این جرات را نداشته که به درون آب بپرد.

دو درخت بسیار کهن سال در این مسجد ریشه در خاک دارند که در ادامه مفصلتر از داستان و حال و هوایشان برایتان خواهم گفت. در حال حاضر در کشور پاراگوئه رئیس جمهور رئیس حکومت است و همینطور ریاست دولت را نیز به عهده دارد. وقتی به اندازه کافی و بیش از نیاز خود کشور انرژی و برق تولید شود می توان کارخانه های عظیم آب شیرین کن احداث کرد و آب را از دریای خزر و از خلیج فارس شیرین کرد. دولتهاي واجد مرزهاي رودخانه اي براي تعيين حاكميت خود بر جزائر موجود در رود خانه هاي مرزي صور مختلفي را انتخاب كرده اند صورت اول ذكر نام و نشان جزائر متعلق به هر يك از دو دولت ساحل نشين در عهدنامه تحديد حدود است .

مدیرکل دفتر رودخانههای مرزی و منابع آب مشترک با بیان اینکه براساس قرارداد بین ایران و افغانستان درمورد رودخانه هیرمند توافق شده که حدود ۸۲۰ میلیون متر مکعب آب در سال نرمال از این رودخانه به ایران جریان یابد، گفت: علاوه بر این در چارچوب معاهده ۱۳۵۱ هیرمند پیشبینی شده که کمیته مشترکی از دو کشور تحت عنوان کمیته مشترک کمیساران آب هیرمند تشکیل شود که اولین جلسه آن در سال ۱۳۸۳ برگزار شده و در طی ۱۵ سال اخیر ۲۰ جلسه به تناوب در شهرهای تهران و زابل در ایران و کابل و زرنج در افغانستان برگزار شده است.

ولی به این صورت نبود که طی سالیان دراز و بر اساس الگوی توسعه ای خاصی عمل شود. در یکی دو دهه گذشته ایران در زمینه طرح های توسعه ای چندان فعال نبود و به این بخش ها پیشرفت خاصی نداشتند و از تجارب کشور های دیگر هم استفاده نکرد. باید دید توسعه ما چه چیزی برای آیندگان باقی می گذارد و در آینده چگونه با این توسعه روبرو خواهند شد. می توان بخشی از نیروی کار کشور را به این سمت سوق داد تا از این صنعت نوپا برای ارتزاق استفاده کنند. نمای اقامتگاه بومگردی کبودوال رو به طبیعت زیبای روستای کردآباد است و اقامت در آن، سفری بهیادماندنی برای شما رقم خواهد زد.

در اطراف آبشار کبودوال اقامتگاه بومگردی نیز وجود دارد که در ادامه آنها را به شما معرفی خواهیم کرد. 6. تغذیه، آلودگی محصولات کشاورزی: مطالعات بسیاری درباره ارتباط بین انواع رژیم غذایی و اماس انجام شده است که هنوز هم نتایج آنها مبهم هستند (اعتمادیفر، 1390: 10). استفاده از غذاهای سردطبع مانند انواع لبنیات و ترشیجات باعث تشدید این بیماری میشود؛ مرادی اعتقاد داشت: «آبغوره و سالاد شیرازی وقتی میخورم بدتر میشوم؛ حتی اگر در سفره باشد اعصابم خرد میشود. همچنين به منظور بررسي تمامي عوامل مؤثر بر تغيير کيفيت آب رودخانه، مطالعات ميداني زيادي به عمل آمده و نتايج حاصل از اين بررسي ها نشان مي دهد که وجود سازندهاي تبخيري و کربناته در منطقه، ارتباط رودخانه با ميان لايه هاي نمکي، تبخير در حوضه هاي بسته و در نهايت تشکيل رسوبات تبخيري در حاشيه رودخانه از عوامل اصلي شور شدن آب رودخانه قزل اوزن در محدوده استان زنجان مي باشد.

البته در ارتباط با رودخانه های مرزی وضعیت روشن است اما در این مورد که اگر سرچشمه رودخانه ای در کشور دیگری باشد تا چه میزان حق سد سازی وجود دارد و آیا می توان جریان کل رودخانه را مهار کرد و سد کرد؟ رودخانههای سیاسی کشورمان باز هم در کانون مناقشههای مرزی ایران است. با توجّه به آناليز نمونه ها و تيپ آب رودخانة نمکلان مشخّص مي شود که منشأ شوري رودخانه، افق هاي نمک دار سازند گچساران در منطقه است که به طور عمده در عمق قرار گرفته و در محدودة مورد بررسي رخنمون سطحي ندارند و توسّط چشمة مولد رودخانة نمکلان به سطح زمين راه مي يابد.

در کشور های پیرامونی خود و در منطقه دارد، همه کشور ها به همین صورت هستند لذا شناسایی موقعیت کشور های مختلف منطقه به این معنی است که ما در این بازی برد برد مشارکت کنیم و به عنوان بازیگری قدرتمند در منطقه مشارکت داشته باشیم و کشورهای دیگر نیز مایل به مشارکت خواهند بود ولی وقتی مبنا را بر صفر و صد می گذاریم این تفکر در دنیای امروز کارایی نخواهد داشت.

از زیباترین آبشار های این استان می توان به آبشار شیرآباد، لوه، کبودوال، گلستان، باران کوه، زیارت، دوآب و شادان (هفت طبقه) اشاره کرد که هر کدام در گوشه ای از این استان سرسبز سکنی گزیده اند و زیبایی این استان را صد برابر کرده اند. توجه به الگوهای جهانی برای برونرفت از این بحران، برنامهریزی به منظور خشکسالی و جبران خسارات ناشی از آن میتواند در این زمینه کمک خوبی به دولت کند. نتیجه پیشرفت های اروگوئه در ابعاد مختلف فرهنگی، اقتصادی و سیاسی در قرن بیستم این بود که این کشور تا دهه پنجاه ی این قرن در این زمینه ها تغییرات عمده ای کرد و به سوئیس آمریکای لاتین شهرت یافت و در زمینه هنر و ادبیات هم پیشرفت های چشمگیر و قابل ملاحظه ای در این دوران و بعد از آن داشت.

همه این ها به تفکر و برنامه ریزی خاص نیاز دارد. برق را می توان از انرژی خورشیدی گرفت این تکنولوژی امروز وجود دارد در این رابطه وام های دراز مدتی داده می شود تا انرژی پاک تولید شود. است و فکر نمی کنم کنوانسیون های مستحکم و روشنی در این رابطه وجود داشته باشد. جواب منفی است. وزارت منابع طبیعی مینه سوتا گفته است که آب این آبشار از راههای زیر زمینی عبور کرده و مجددا به بالای رودخانه بر میگردد.

در آن قسمت ماشین کاملاً آهسته حرکت میکرد و توقفی نداشت؛ شاید به دلایلِ امنیتی. در ایران برای مدت ها سرمایه گذاری خارجی اندک بود و بخش خصوصی نیز به دلیل ناپایداری و بی ثباتی اقتصاد ایران معمولا 20% اقتصاد بخش خصوصی زیرزمینی است و آن طور که باید و شاید مولد نشده است تا بیاید و سرمایه گذاری کند. بخش دولتی نیز معمولا سرمایه گذاری کافی ندارد بخصوص که سرمایه های عظیمی از ایران در کشور های مختلف بلوکه شده است و در چند سال اخیر نیز آنطور که باید و شاید موفق به فروش نفت نشده ایم لذا دولت نیز به روزمرگی گذرانده است و نتوانسته با سرمایه گذاری بخش خصوصی را مشارکت بدهد.

در این مسیر شما با بازی سنگ و سبزه و آب همراه می شوید و چشمان شما خیره به دنیای زیبایی ها می شود. این کار ها امروز انجام می شود ولی به نظر می رسد قبلا چنین مطالعات زیر بنایی روی طرح ها انجام نمی شده است. با آغاز یورش افراسیاب با صدهزار نفر به جنگ با ایرانیان (فردوسی،1387: 217) نشانههای تحقق کهنالگوی «جستوجوگر» در سیاوش مشاهده میشود. رستوران اقامتگاه نیز با ظرفیت ۷۰ نفر در طبقه همکف ساختمان اصلی واقع شده است.

ارتفاعات پادنای در كوه پاي كوه دنا واقع شده است. اما افزايش املاح و آلودگي ها در آن واضح است. صيد ماهي براي روستايياني كه در مجاورت دريا و در كنار رودها به سر مي برند، فرصت خوبي است، آن ها از اوايل پاييز مي توانند ماهي ها را صيد كنند و اين كار را تا اوايل بهار ادامه مي دهند. با نگاهی به جغرافیای طبیعی این جنگل ها تقریبا همه جای استان گلستان از وجود آبشارهایی بهره مند است. اگر این مساله در مورد سد سازی باشد بخش مهمی از سد های ساخته شده برای این بود که جلوی سیلاب هایی را که در فصول مختلف بوجود می آمد بگیرند و این آب ها را برای دراز مدت مهار کنند در گذشته های دورتر در خوزستان سد هایی ساخته شد که هم برق تولید کرده و هم سیلاب های فصلی را مهار کرده است.

در مورد تولید برق نیز امروزه نیازی به احداث کارخانجات عظیم برای تولید برق نیست و از طریق بخار و … مسیر راه را پیموده اید و به بخش پارکینگ رسیده اید. خلاصه از مدتها پیش دعوای حیدری-نعمتی راه افتاده است. ماهی آزاد استعاره از عارفی است که در بند نیست و دریای زندانی استعاره از عالم و دانشمندِ دربند است. برخی نمایندگان شهرهای مختلف استان در مجلس شورای اسلامی هم معتقدند دولت افغانستان درصدد تغییر مسیر رود هیرمند است و با این اقدام آب کمتری وارد منطقه سیستان میشود و اگر دولت این موضوع را پیگیری نکند، معلوم نیست چه اتفاقی برای تأمین آب سیستان و بلوچستان از طریق رود هیرمند بیافتد.

دانشمندانی همچون ابنسینا، رازی، جرجانی و دیگران در کتابهای طب سنتی و طب اسلامی درباره نشانههایی که امروزه به نام اماس شناخته میشوند، شرح مفصلی از بیماری استرخا دادهاند. دست های او را بر روی سینه قرار می دهند، به طوری که شست ها در یگدیگر گره بخورند. آب به چه زیبایی روی سنگ ها و خزهها می لغزد و رقصان کنان بر روی زمینمی ریزد. آب اابشار ایگواسو در پایین آبشار در دره ای جمع می شود و به رودخانه پارانا می ریزد، که در مقابل آن سد ایتایپو بسته شده است همچنین محل تلاقی جریان های آب، مرز بین برزیل، آرژانتین و پاراگوئه می باشد.

رودخانه گدار خوش از رودخانه هاي مرزي کشور در مرز ايران و عراق در استان ايلام محسوب مي شود و به دليل مصارف آب رودخانه در بخش کشاورزي حايز اهميت است. اما در عبارتی مانند (get on the bus) این معنی ها به درد نمی خورد و کل عبارت یعنی: سوار اتوبوس شدن. در خصوص نامگذاری رود اترک و معنی اترک در زبان فارسی میتوان به یکی دیگر از داستانهای قدیمی نیز اشاره کرد. البته امید است که حاکمیت امروز یکدست شود و رهبری و مجلس و دولت بیشتر هم فکر هستند و رقیبی برای کارشکنی وجود ندارد و امید است که امروز بنشینند و ببینند راه چاره در چیست اما تا زمانی که ما به تعاملات مسالمت آمیز بین المللی دست پیدا نکنیم در این راه موفق نمی شویم.

دیدگاهتان را بنویسید