همگی نشانههای این وضعیت تازه است

این رودخانه در ۶۵ کیلومتری جنوب مشهد واقع شده است که از ارتفاعات شرقی بینالود سرچشمه گرفته است. این رودخانه یکی از پرآب ترین رودخانه های شهر مشهد به شمار میآید که از رشته کوه های بینالود سرچشمه گرفته و به طول 30 کیلومتر به کشف رود میریزد. مشکل آب کشاورزی یکی از مسائل دیرینه بین کشاورزان است. این رودخانه از به هم پیوستن سه رودخانه مایان، جاغرق و دهبار که در روستا حصار به هم میرسند تشکیل شده است و در پشت بند گلستان متوقف میگردد. این رودخانه در ۴ کیلومتری شمال غرب مشهد، جاده طرقبه، روستای گلستان قرار گرفته است.

این رودخانه در ۱۵ کیلومتری غرب مشهد، طرقبه، روستا گلستان، جاده ازغد، خروجی فرعی سمت راست قرار گرفته است که از دامنه های شمالی رشته کوه بینالود سرچشمه گرفته و به بند گلستان میریزد. این رودخانه در ۲۷ کیلومتری جنوب غرب مشهد، انتها سیدی، جاده مغان، بعد از تقاطع پرنواز، سمت راست، جاده مجد، سمت راست، روستا مجد قرار گرفته است که از کوه درخت جوز در رشته کوه بینالود سرچشمه گرفته است. این رودخانه در ۳۰ کیلموتری شمال غرب مشهد، شاندیز، روستا زشک واقع شده است.

به همین-جهت است، که با کاهش کارایی جادو، دین جانشین آن میشود.(پالس، 1389: 62) جادو در واقع همان علم ابتدایی است که انساناولیه از طریق آن میخواست، اشیاء مادی را در اختیار انسان قراردهد.(همتی، 1379: 128)؛ زیرا هم جادو و هم علم شیوههایی را بهکار میبرند که مبتنی بر جهانبینی منسجم-آگاهانه یا ناآگاهانه-در جهت نیل به اهداف انسانی است. گاماروس­ها معمولاً در روز در زیر بستر جهت تنظیم دما و فرار از دشمنان مخفی و در طول شب تغذیه می کنند و نسبت به آلاینده ها حساسیت زیادی از خود نشان می دهند و به همین دلیل شاخص کیفی آب می باشند(4).

دلیل اعتقاد من براین امر آن است که بهجز این بخش، من هیچ بخشی از مغز را نمی­توانم بیایم که دو تا نباشد. این رود یکی از نخستین سکونتگاههای مردم ایران باستان بوده است و به همین دلیل اهمیت بسیاری دارد. به سمت جنوب جریان مییابد و با رودخانه چاه سلیمان یکی شده است. وی گفت: بعد از ظهر امروز پنج شنبه ۱۳ شهریور تا فردا، رگبار شدید باران و رعدبرق گاهی توام با تندباد لحظهای با احتمال تگرگ در شمال شرق آذربایجان شرقی و بخشهای شمالی و مرکزی اردبیل پیشبینی میشود و اثر آن بالا آمدن آب رودخانه ها، جاری شدن روان آب در مسیلها و آبگرفتگی و برخورد صاعقه است که توصیه میشود خودداری از اتراق، تردد و چرای دام در بستر و حاشیه مسیلها و رودخانهها، اجتناب از صعود به ارتفاعات، بازگشایی آبروها و تعویق برداشت محصولات کشاورزی به بعد از بارندگی، در دستور کار باشد.

وی افزود: این در حالی است که خاک این عرصه، شور است و برای کشت و کار مناسب نیست و نمی تواند محصول خوبی به کشاورز بدهد. کشف به معنی لاک پشت است. بی پشت و پناهند تذروان و هزاران/ ای باغ تذروان و هزاران که تو بودی. آنچه مورخان گفته اند تا زمان شاه عباس این رودخانه بزرگ به کارون می ریخته و شاه عباس بسیار تلاش مبکند که این رود خانه را به زاینده رود ملحق کند که نمی تواند.

لذا فوراً باید نتیجه بگیریم که آن کلمه باید معنا یا معانی دیگری هم داشته باشد که ما از آن بی اطلاع هستیم و یا تا کنون به آن برنخورده ایم. در کنار این رودخانه زندگی بخش همواره جمعیت زیادی ساکن بوده و پل های زیادی از ابتدا تا انتها بر روی رودخانه زاینده رود در هر دو استان احداث شده است. ایجاد کانالهای انحرافی و ساختمان دو سد بزرگ ـ سد مخزنی کجکی و سد انحرافی بغران ـ در افغانستان در سال 1328 سروصدای زیادی میان ایرانیان به راه انداخت و موجبات اعتراض ایران را فراهم نمود. مصری ها ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد از آلوم جهت تصفیه آب و ته نشین کردن ذرات معلق در آن استفاده می کردند.

زمان آن رسیده است که نقش تصمیم گیرنده تری در جهت دهی به زندگی بگیرید. آجرها چیده نشوند و بهتر است از آن برای تیغه چینی استفاده شود زنجاب کردن آجر اتصال کردن آجرها به یکدیگر در دیوارهای آجری بوسیله ملات صورت می گیرد. زاینده رود از وسط اصفهان عبور می کند و زیبایی این شهر را صد چندان کرده و به آن رونق خاصی می دهد. • زیباسازی اطراف رودخانه کارون و ایجاد محل گردشگری نمونه در منطقه و باالطبع پاکسازی داخل و سواحل رودخانه از زباله ها و فاضلابها و مواد صنعتی جهت زیبایی آن که متاسفانه تنها مکان گردشگری مردم نجیب اهواز می باشد.

با انتقال آب این رودخانه از طریق تونل انحرافی به رودخانه طرق، از زیبایی هفت حوض کاسته شده است. این رودخانه در ۶۰ کیلومتری شمال شرق مشهد، التیمور، جاده امرغان، بعد از روستاهای احمد آباد و هندل آباد، روستا چاه سلیمان واقع شده است. این رودخانه در ۴۵ کیلومتری جنوب مشهد، جاده نیشابور، انتهای آزاد راه باغچه (سردار شوشتری) شهر ملک آباد، جاده بزوشک، روستا استاج قرار گرفته است. آبریز کلیه روستاهای خرکت، بلغور، مارشک، کریم آباد، سیج، آل، جنگ، گوش آباد، بهره، دره انجیر و زو قلعه به این رودخانه میریزد.

این رودخانه در ۶۰ کیلومتری جنوب شرق مشهد، جاده سرخس، بعد از آبروان، تقاطع قلعه نو، جاده جرخشک قرار گرفته است. خلاقیت و ذوق و قریحه معمار در نمای ظاهری قلعه آغشت بهخوبی قابلمشاهده است؛ نمایی که ساخت آن ۱۰ سال زمان برده است. رودخانه «پارانا» تحت تاثیر کاهش باراش باران در برزیل، امسال با کمترین سطح آب در ۸۰ سال اخیر مواجه شد. در سال (1251 ش) گلداسمیت تصمیم گرفت مرز میان ایران و افغانستان را در سیستان، روی شاخة اصلی رود هیرمند قرار دهد، بی آنکه در مورد چگونگی تقسیم آب و حقوق دو همسایه تصمیمی بگیرد و توصیه ای بکند.

تعريف مذكور در عهدنامه مربوط به تحديد حدود رودخانه اوروگوئه هم آمده است اين عهدنامه براي قسمتي از رودخانه تالوگ را ذكر كرده و آنرا محور معبر اصلي كشتيراني دانسته و براي تعيين مرز قسمتي ديگر از رودخانه روشي بديع در پيش گرفته است . ترکیه در سالهای اخیر بیش از ۱۴ سد و نیروگاه برقی با استفاده از آب این رودخانه ایجاد کرده است. این گونه شدیدا در خطر انقراض، از شکار بیش از حد، ساخت سدها و نابودی زیست بوم خود رنج میبرد. «اما باوجوداین مطلب بخش خاصی از بدن وجود ندارد که عملکرد نفس بیش از سایر اندام­ها در آن اعمال گردد.

دیدگاهتان را بنویسید