همه چیز درباره رودخانه اروندرود مرز بین ایران و عراق

به نام زیبای شیخ ابونصر فراهی مسمی گشته است و این خود بیانگرآن است که او جایگاهی بس رفیع درقلوب همشهریانش دارد. در حقیقت ابونصر فراهی اولین کسی است که توانسته فرهنگ دوسویه عربی ـ دری را تألیف نماید. رودخانه ای که از ریاب میگذرد ، حوزه آبریز منطقه بزرگی از کوهستان بالادست خود را شامل میشود که در فصل بهار گاها با طغیان های بسیار بسیار شدیدی همراه میشود که بنده خود شاهد و ناظر این صحنه های وحشتناک بوده ام و توانسته ام عکس و فیلم هایی تهیه کنم . شکل ظاهری این کوه بچه طوری است که قطر آن از سطح زمین به استقامت قله آن خورد شده میرود و در آخرین مرحله ارتفاعش که به شکل یک سنگلاخ عظیم اهرم مانند را نمایش میدهد بدوتیغه خورد و بزرگ از هم جدا شده که هر یک از تیغه ها قلعه های جداگانه اعمار گردیده اند.

از قدیم گفته اند که هر چیز که بگندد نمکش می زنند و این یکی از ویژگیهای نمک است به همین دلیل است که مقاومت آب شور، در برابر فساد، از آب شیرین بیشتر است. از آن تاریخ به بعد این مکان به دلیل امکانات و تفریحاتی که ارائه میدهد به یکی از پرطرفدارترین و معروفترین مکانهای تفریحی مشهد تبدیل شد. اردوگاه نیشابور یا به عبارت دیگر مجتمع فرهنگی اردویی شهید رجایی نیشابور که در ۱۲ کیلومتری شهر تاریخی نیشابور و در جوار روستای باغرودقرار گرفته با مساحتی قریب ۱۱۵۰ هکتار بدون شک بزرگترین اردوگاه دانش آموزی کشور است این اردوگاه که قرار بوده در سال ۱۳۵۸ بعنوان میزبان جامبوری جهانی پیشاهنگی مورد استفاد قرار گیرد امروزه هم گهگاه با عنوان اردوگاه بین المللی از آن یاد میشود.

این اردوگاه چون قرار بوده میزبان جامبوری جهانی پیشاهنگی از کشورهای مختلف باشد از اصل و اساس به سبک اردوگاههای پیشاهنگی ساخته شده و تجهیزات رفاهی آن در حد اردوگاه شهید بهشتی اصفهان نیست و باز بدلیل فاصله یک و نیم ساعته با شهر مشهد یک اردوگاه صرفا زیارتی هم محسوب نمیشود چونکه اردوهایی که بقصد زیارت عازم حرم حضرت ثامن الحجج میشوند دوست دارند آنقدر در نزدیک حرم مستقر باشند که بتوانند هر زمانیکه اراده کردند برای نماز و زیارت عازم حرم شوند فلذا اردوگاه شهید رجایی نیشابور نیز مثل اردوگاه رامسر بیشتر در ایام تابستان شلوغ و پر رونق است و در فصول دیگر سال مخصوصا پائیز و زمستان بحال نیمه تعطیل در میآید.

حصص مرکزی و جنوب غربی آن تابستان فوق العاده گرم دارد و زمستان آن خیلی خوب و مطبوع است. فریه سیاح قرن 19 که در سال 1848 میلادی از فراه دیدن نموده خرابه های جنوب رودخانه را در دره ای که از سه قسمت میان کوه واقع شده قدیمیترین شهر فراه میداند اما بنظر او این شهر مدتها قبل از اسکندر بنا شده است. زمین چمن طبیعی اردوگاه با مساحت ۱۰۰۰ متر مربع دارای استانداردهای لازم مکانی مناسب جهت برگزاری مسابقات ورزشی دانش آموزی و تیم های باشگاهی می باشد.به موازات زمین چمن طبیعی ، زمین های ورزشی فوتبال ، والیبال ، بسکتبال ، هندبال و تنیس روی میز در ۴ مکان مجزا جهت علاقمندان به رشته های وجود دارد.

علاوه بر زمین چمن طبیعی ، زمین های ورزشی فوتبال ، والیبال ، بسکتبال ، هندبال و تنیس روی میز در ۴ مکان مجزا جهت علاقمندان به رشته های وجود دارد. از جمله و مهمترین مصالحی که در منطقه ما برای ساخت پل استفاده میشود چوب است ، استفاده از آن برای ساخت پل تمام شرایطی که در بالا ذکر شد را تحت الشعاع خود قرار میدهد ، قطع درختی مناسب و تهیه چوب بلند و محکم و بادوام و مهمتر از همه حمل و جاگذاری آن روی پایه های خود از مهمترین مسائلی بودند که ساخت پلهای هرچند فصلی را با چالشی بزرگ همراه میکرد !

در قریه نوبهار خرابه های شهری موجود است که مردم آنرا به اسفندیار نسبت میدهد و از فروعات این خرابه ها قلعه های مشهور به پنج جفت گاو، چارماس، هفت سوراخ (آب سوراخ) برنگک و مساو موجود است. ارزیابی ها نشان می دهد بررسی و تدقیق میزان برداشت آب در بخش کشاورزی، شرب، صنعت و محیط زیست در استان های ذی نفع حوضه آبریز زاینده رود یکی دیگر از راهکارهای کوتاه مدت برای عبور از این بحران محسوب می شود. در تاریخچه کافر قلعه ذکر است که این قلعه، به روایات شاهنامه فردوسی از بزرگترین آبده های سیستان زمین بوده است.

در دامنه کوه بی بی چه بیشتر از ده هزار شهید دفن شده از جمجمه اجساد دیده میشوند که در هر گور دو الی سه جسد یکجا دفن گردیده باشد.این کوه مشهور به بی بی چه باران میباشد یکی از جا های تاریخی تفریحی و باستانی کشور بوده وبا کمی مصرف میتواند جاذبه های توریستی وجهانگردی را بخود جلب نماید. هرچند از کیف و کان زندگی شیخ اطلاعات جامعی در دست نیست، اما از قراین چنین برمی آید که او از مقام والایی در علم و معرفت و ادب و فقه برخوردار بوده است. به سمت جنوب ، تخلیه کم خاک تولید محصولات را ترجیح نمی دهد ، بنابراین استفاده عمومی برای دام است ، در حالی که در جنگل های کنار رودخانه بهره برداری از جنگل انجام می شود.

شهر فراه با آنکه تفریحگاه های زیادی ندارد با آنهم باغ پل، باغ کافی و باغ نو از بهترین نقاط تفریحی آن بشمار میرود که مردم روزمره و در تعطیلات هفتگی شان از آن ها استفاده میکنند. 15. وضعیت اقتصادی و اجتماعی: پژوهشهای جهانی، طبقه اقتصادی و اجتماعی افراد را یکی از عوامل اماس میدانند. وضعیت نرخ امنیت اجتماعی برای شرکتها در این کشور به ارزش ۱۶ درصدی ارزیابی شده است. این ارزیابی، در دسترس بودن فعلی آب برای کشاورزی در مقیاس جهانی را ارزیابی کرد و مناطقی که از کم آبی رنج می برند را نقشه برداری کرد.

در این مجموعه شما به محض ورود با چشماندازی از غار بزرگ سنگی روبهرو خواهید شد که با سرسرههای رنگارنگ به بهترین نحو تزیین شده است و نمایی جذاب را به دید شما میرساند. و بالمقابل شخصیت دیگری از رجال فراه متخلص به «پشتون» منسوب به طایفه پشتونها برای خود و اقوام خویش قلعه بنا کرده که بعدها بنام او مشهور گشته که امروز از آن بنام بشتو یاد میشود. ساختمانها در داخل قلعه بدون رواق ها و کمانها که از خشت پخته و چونه ساخته شده بقیه تماماً از سنگ اصلی کوه برنگ سیاه درست شده است. نام این رود در کتاب تورات و همچنین در سنگ نبشتههای باستانی آشور بنام رود اولای آمده و در کنار این رودخانه باستانی چندین نبرد مهم تاریخ باستان رخ داده مانند نبرد تیل توبا یا نبرد رود اولای که طی آن آشوریانیپال پادشاه شهیر و کشور گشای آشور توانست عیلام را شکست دهد و پادشاه عیلام را بقتل رسانده و پادشاهی ایلام را منهدم کند رودخانه کرخه از شمال به سوی جنوب جریان دارد و پس از گذر از شهرستان اندیمشک، از کنار آثار شوش باستان به سوی باختر تغییر مسیر میدهد.

در مورد مساله آب باید هم از الگوی مصرف و الگوی مدیریتی آب در داخل استفاده کرد و این به منابع مالی نیاز دارد. رفتینگ که میتوان آن را به رودگردی ترجمه کرد به معنای قایقسواری در مسیر یک رودخانه خروشان است. در فراه، اکثر قریه هایی که باغ دارند، درختان عُناب را در کناره های دیوار باغ غرس می کنند، به خاطریکه درختان عناب خاردار بوده و علاوه به اینکه حاصل می دهد، محافظ باغ هم شمرده میشود. رود آمازون علاوه بر این که از طولانی ترین رودهای جهان است پر آب ترین رود هم محسوب می شود به طوری که حدود یک پنجم آب های روان جهان در آن جریان دارد.

پس از آنکه شهر کهنه فراه در اثر خرابکاریهای نادر افشار متروک شده یکی از این دو شخصیت معروف محلی متخلص به یزدی (منسوب به یزد ایران) در اینجا قلعه ای برای سکونت خود بنا کرده که بعداً بنام او معروف گشته است. اما شهرت علمی او بیشترمدیون اثر معروفش « نصاب الصبیان » است ، که در نوع خود اثری گران سنگ و ذی قیمت است . از ویژگیهای بارز این اردوگاه نزدیکی به حرم مطهر حضرت ثامن الحجج علی ابن موسی الرضا (ع) می باشد که در ۱۳۰ کیلومتری مشهد مقدس واقع شده است .اردوگاه شهید رجایی نیشابور یکی از ۴ اردوگاه ممتاز ملی و مجهز در سطح کشور می باشد که ظرفیت پذیرش ۲۰۰۰ نفر را بصورت همزمان در یک روز رادارد.

با استناد به آزمون Z(915/3-) که در سطح خطای کوچکتر از 01/0 معنیدار است میتوان گفت که به لحاظ آماری با اطمینان 99/0 بین سرمایههای فیزیکی در زمانهای قبل و بعد از احداث سد تفاوت معنیداری وجود دارد. در متون عهد تیموری و صفوی حتی در متون عهد نادر افشار از شهر کهنه فراه بنام قلعه داوری یاد شده ولی بعد ها این اسم بکلی فراموش گردیده و امروز از آن تنها بنام شهر کهنه یاد میشود.

دیدگاهتان را بنویسید