همه چیز درباره رفتینگ ارمند شهرکرد

عکاس: اکبر نصیریرودخانه ارس از غرب در ارتفاعات هزار برکه در کشور ترکیه سرچشمه گرفته است و با عبور از ایران، آذربایجان و ارمنستان، به دریای خزر میریزد. برای پیمودن این تنگه باید از میان رودخانه عبور کنید. هر فردی که بخواهد به این روستا سفر کند ، باید با یکی از ساکنین روستا هماهنگ کند. با وجود فراوانی جاهای دیدنی تهران، بسیاری از پایتختنشینان تمایل دارند برای یک روز هم که شده، از زندگی شهری و دغدغههای ناتمامش دور شوند و به دل طبیعت و آرامش بیوصف آن پناه ببرند.

در جایجای ارنگه، صدای دلنشین رودخانهها را میشنوید که با کمک کانالهای ساخته شده، از کوچههای بالای روستا به پایین سرازیر میشوند و باغهای آلبالو، زردآلو، گیلاس فراوانی را به بار میآورد. این رود که از پیوستن دو رودخانه کشفرود و هریرود در پل خاتون تشکیل شده، حدود ۱۱۷ کیلومتر از مرز ایران و ترکمنستان را تشکیل میدهد. علاوه بر این موارد، عناصر دیگری که شمول کمتری دارد، در دیگر قصهها دیدهمی شود. درختِ تشنهِلب (همة مردان مبارز وطن)، و همگان در انتظار شنیدن ترانة امید و رهایی از جویباری که در اثر ناامیدی، خشکیده است، هستند، امّا افسوس که هیچ زمزمهای از هیچ جویباری در این زمان نمیآید و همگان افسرده و متأثّرند.

این نام در زبان یونانی به آراکسس تغییر یافت و از آن برای اشاره به تمدنی استفاده شد که در زمان باستان در مناطق رودخانه های ارس و کورا شکوفا بوده است. تنگه ذوالفقار، محل تلاقی مرزهای ایران، افغانستان و ترکمنستان است.هریرود در پل خاتون با رودخانه کشفرود یکی میشود که به آنها نام رودخانه تجن داده شده است. فاصله تهران تا میگون حدود ۳۵ کیلومتر است و به همین دلیل می تواند یکی از بهترین روستاهای گردشگری اطراف تهران باشد.

در این صفحه تنها توانستیم بخشی از این زیبایی ها را به شما معرفی کنیم روستاهای گردشگری بسیار بیشتری در اطراف تهران وجود دارد که می توان برای یک سفر تفریحی یکروزه سری به آن ها زد و دلی خوش کرد. تقریبا تمامی روستاهای نام برده شده از سنگان ، رندان ، کندر ، خور ، ارنگه و سیجان ، آهار و شکرآب و برغان دارای همین عناصر طبیعی زیبا هستند. این خور مخروطی شکل حدود ۲۹۰ کیلومتر طول دارد و در نقطهای که رودهای پارانا و اروگوئه به هم میرسند، پایان مییابد.

در این محل، چندین جزیره کوچک شکل گرفتهاند که با نامهای صالحیه، بلجانیه، ام الرصاص، امالطویل و ام البابی شناخته میشوند. دره هلمون در نزدیکی روستای میگون قرار دارد و می تواند برای یک کوهنوردی سبک از داخل میگون مقصدی مناسب باشد. به خدا باغهای خودمان خشکیده از هرخانه یک نفر ماندهاند که مراقب درختها باشند. با اين وجود، پناه جويان غيرقانونياي كه سعي ميكنند با استفاده از تونل خود را به انگليس برسانند مشكلات زيادي را براي نيروهاي مرزي انگليس ايجاد كردهاند. به طور كلي ميتوان گفت 8 ميليون متر مكعب خاك از تونل با سرعت ميانگين 2400 تن در ساعت استخراج شده است.

طول تونل ماربره 10.2 کیلومتر و قطر آن 3 متر می باشد. وی تصریح کرد: رودخانه کارون صد و هفدهمین اثر طبیعی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۲۰ بهمن ۸۹ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت با ۹۵۰ کیلومتر طول و دبی ۴۵۳ متر مکعب بر ثانیه، به عنوان طولانیترین و پرآبترین رودخانه ایران کانون شکلگیری بزرگترین تمدنها بوده که آثار به جای مانده از آن و وسعت بسیار زیاد آنها شاهد این مدعاست. سرچشمههای این رود، ارتفاعات خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد است و با گذر از شهرستان های کهگیلویه، بهبهان، رامهرمز،رامشیر، بندر ماهشهر، شادگان و خرمشهر این رود به کارون میریزد.

از دیگر جاذبههای پیرامون رودخانه اترک نیز میتوان به دریاچه آلاگل مزارع گندم مراوه تپه و تالابهای قرار گرفته در مسیر آن اشاره کرد. امامزاده اسماعیل و امامزاده محمد و بافت روستای امامه همگی در کنار یکدیگر ، شمشک را جزو بهترین روستاهای گردشگری اطراف تهران قرار داده است. اگر اهل طبیعتگردی بوده و می خواهید سفری یکروزه را از تهران به روستاهای گردشگری اطراف تهران داشته باشید ، یکی از بهترین پیشنهادات ما روستای آهار و شکرآب است. ما در این نوشته از ره بال آسمان به معرفی 10 روستای بسیار زیبا و رؤیایی اطراف استان تهران پرداختهایم.

اروندرود از دیرباز سرچشمه اختلاف میان ایران و عراق (قبلا امپراتوری عثمانی) بوده و قرارداد الجزایر در سال ۱۹۷۵، مرز ایران و عراق را عمیقترین بخش رود مشخص کرده است. اروندرور مرز بین ایران و عراق و در استان خوزستان به شمار میرود. عرض این رودخانه به حدود ۲۰۰ متر میرسد و عمق آن بین دو تا سه متر است که در فصول پر آب تا چهار متر نیز میرسد و از همین رو، از جمله رودخانههای بزرگ ایران محسوب میشود. هریرود بهعنوان یکی از منابع تامینکننده آب شمال شرق کشور شناخته میشود و از اهمیت خاصی برای تامین نیاز آب شرب و همچنین کشاورزی این منطقه از جمله شهر مشهد و سرخس دارا است.

درویش توضیح میهد: «مصرف این آب برای کشاورزی باعث شده است ما با مشکل شوری مواجه بشویم و مجبور شویم زمین را آبشویی کنیم. بخشی از این رود در سال ۱۸۸۱ میلادی و بر اساس قرارداد آخال، بهعنوان مرز رسمی ایران و ترکمنستان انتخاب شده و بر اساس قرارداد دیگری در سال ۱۹۲۶ میلادی، حداقل نیمی از آب این رودخانه متعلق به کشور همسایه است. هریرود در نزدیکی شهر تایباد به مرز ایران و افغانستان میرسد و چندین رودخانه فصلی ایران به آن سرازیر میشوند و از آنجا تا تنگه ذوالفقار به طول ۱۰۷ کیلومتر، بهعنوان بخشی از مرز ایران و افغانستان انتخاب شده است.

جریان همرفتی می¬توانند هوا را نیز به حرکت درآورند و باد تولید کنند. چندمعنایی را به ذهن متبادر کند، در نتیجه تمام ادبیّات را در بر گیرد» (همان: 19)؛ تمام آرایههای ادبی، زیرشاخۀ آیرونی خواهند شد، ولی اگر «آیرونی صرفاً به کلامی گفته شود که ترکیبی از درد و خنده تولید کند» (همان: 20)، خود یک شگرد ادبی منحصر به فرد تلقّی میگردد. از آنجایی که بورگوندی یک منطقه تولید شراب است، در نزدیکی منبع آن، زمین تحت سلطه انگور است. شناخت این مضمون محوری بستگی به چند عامل دارد؛ نخست اشاراتی که در مواردی خود مولانا به مضمون قصه دارد، دیگر ارتباط مضمونی آن قصه با مطالب قبل و بعد و نیز طرح همان مضمون در مواضع دیگری از کتاب.

در همان سرچمشه این رودخانه در شهرستان قوچان، روستای یدک قرار گرفته که نباید بهسادگی از کنار آن گذشت. پس از رسیدن به تنگه واشی، صخرههایی بلندبالا که درست به اندازه پهنای یک رودخانه از یکدیگر فاصله دارند و آبوهوای خنک از همان بدو ورود شما را غافلگیر مینماید. برای رسیدن به روستای دیزین می توان از سه مسیر استفاده کرد. کهنالگوی «جنگجو» ممکن است در یک سامورایی ژاپنی، سرباز ارتش، عضو یک دسته خیابانی و یا حتی زیستشناسی که برای بردن جایزة اول یک مسابقة علمی رقابت میکند وجود داشته باشد.

داشتن آب و هوای مطلوب و جاری بودن رودخانه باعث رویش حجم زیادی از پونه در این منطقه شد که تونست تاثیر زیادی در نام گذاری این محله داشته باشه. سرچشمه این رودخانه، از ارتفاعات هندوکش در افغانستان است. در میان تنگه هم یک کتیبه از دوران فتحعلیشاه قاجار برجای مانده که صحنه شکار شاهزادگان را به تصویر کشیده است. تنها مسیر دسترسی به واریان از طریق قایق و سد کرج است. مسیرهای دیگر از طریق جاده چالوس و آزاد راه تهران شمال است. آزاد راه تهران شمال کمترین فاصله را با روستای دیزین دارد.

یخچالهای عظیم قطبی در نواحی شمال و جنوب کره زمین قرار دارند و یخچالهای کوهستانی در نواحی مرتفع خشکی ها تشکیل میشوند. در دوران جنگ سرد، برخی از ایرانیان کمونیست از طریق این رودخانه به اتحاد جماهیر شوروی فرار کردند. از دیگر جاذبه های گردشگری کندر می توان به دشت لاله کندر اشاره کرد که در اردیبهشت ماه در این روستا وجود داشته و بسیاری از گردشگران برای دیدن آن له این روستا می روند. میگون نو بخشی است که توسط ویلا سازان تبدیل به شهرکی ویلا نشین در کنار روستای قدیمی میگون شده و خودش تبدیل به جاذبه ای گردشگری شده است.

به این ترتیب، کشاورزان، انگیزهی زیادی برای کشت هرچه بیشتر گندم و برداشت بیشتر آبهای زیرزمینی پیدا کردند. این رودخانه که بهعنوان طولانیترین رود ایران شهرت دارد، پس از عهدنامه گلستان، بهعنوان مرز ایران و روسیه انتخاب شد و پس از فروپاشی روسیه، اکنون بهعنوان مرز ایران با کشورهای ارمنستان و آذربایجان مورد استفاده قرار میگیرد و از این لحاظ، اهمیت بسیار بالایی دارد.مردمان این خطه بیشتر این رودخانه را با نام آراس (آراز) میشناسند. عکاس: ناشناسرودخانه آستاراچای، رودخانه مرزی کوچکی محسوب میشود که میان کشور ایران و آذربایجان قرار گرفته است.این رودخانه از ارتفاعات گردنه حیران و آق مسجد سرچشمه میگیرد و به دریای خزر میریزد.

جان گریتی که معمار است به همراه همسرش آلیسون و پسر کوچکش نیتن جزو این انتخاب شده ها هستند. در این انیمیشن خواهیم دید: «خانم گورکن تصمیم میگیرد برای جنگل فرمانروا انتخاب کند. در این فیلم خواهیم دید: «در یک امامزاده روستایی کوهستانی پیرزنی ادعای کرامت کرده و می گوید، معجزهآسا همه قرآن کریم را در لحظهای حفظ شده و شفابخش است! روستاهای گردشگری تهران هر کدام دارای بافت و جایگاه مخصوص به خود هستند ، اما همه آن ها دارای یک ویژگی کلی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید