مهم ترین رودهای جهان

در ادامه مسیر جاده ساحلی و در دل کوه هایی که در جنوب ارس قد علم کرده اند، کلیسای چوپان را نباید از قلم انداخت. کلیسا یک کالبد ساده مکعب شکل دارد که با قلوه سنگ های بستر رودخانه برپا شده است و یک گنبد عرقچین شکل دارد که بر سالن اصلی کلیسا سایه می اندازد کلیسای ننه مریم در حریم رودخانه قرار گرفته است. نخستین کلیسایی که در این مسیر سر راه گردشگران قراردارد، کلیسای مریم مقدس یا ننه مریم است. سرشک به طبیعتگرایی یا حتی طبیعتستایی او مربوط میشود. بنا بر این گزارش، در این حکم همچنین انجام امور مربوط به کمیسیون/شورای حوضه آبریز، نظارت بر تامین نیاز زیست محیطی تالابهای واقع در حوضههای آبریز و نیاز زیست محیطی رودخانهها، برنامه بهرهبرداری، توجه به برنامههای سازگاری با کم آبی استانهای ذینفع، تهیه اطلس و بانک اطلاعات منابع آب، تدوین سیاستها و برنامههای مدیریت خشکسالی و سیلاب مورد اشاره قرار گرفته است.

او تا این جا 475 کیلومتر بین ایران و همسایگان شمالیش مرزداری کرده است و حالا وقتش است که خاک ایران را ترک کند. رودخانه ارس بین ایران و جمهوری آذربایجان قرار دارد و در حال حاضر مرز این دو کشور است. اگرچه سازمان آب و فاضلاب تبریز متولی ارس است، هیچ پاسخی درباره این موضوع ارائه نکرده است. وی ادامه میدهد: متأسفانه از همان سال کاری برای رود ارس انجام نشد و همچنان مشکل ارس روزبهروز بدتر شد. حمید قاسمی بابیان اینکه مشکل از سال ۱۳۸۵ شروعشده و تاکنون نیز ادامه دارد، منشاء آلودگی ارس را پسابهای حاصل از فعالیت معدن مس در ارمنستان اعلام کرده و میگوید: ادامه این روند علاوه بر آلودگی شدید آب رودخانه ارس، موجب تغییر اکوسیستم منطقه و آثار زیانبار به اراضی کشاورزی شده است.

شکور پور حسین در نطق میان دستور در مجلس شورای اسلامی در این رابطه گفته است : میزان شیوع سرطان گوارشی در منطقه تا حدی است که باید گفت سونامی سرطان در منطقه به وقوع پیوسته است. زیرا به رغم همه این دشواریها تا حدودی جا برای امیدواری هست و به کمک اقدامات مناسب و عزم و اراده لازم برای به کار گرفتن آنها می توان از روند نابودی منابع آب کاست و یا آنرا متوقف نمود. این جا در دو سوی ارس همه به یک اندازه از این آب نفع می برند و همه چیز نصف نصف است، چه از آب حیات بخشش و چه محصول دوران توربین های سدهایش، اما همیشه و به ویژه در ایام بهار و تابستان، گردشگرانی در اطراف سد حضور دارند که میزان سهم ایران یا جمهوری آذربایجان از این تولید برق، چندان برایشان جالب نیست.

یکی از دیدنی های این رود در مرز ایران و ترکیه در یاچه طبیعی مارمیشو است . یکی از این شهرها «کردشت» و قلعه تاریخی اش است که به فرمان نایب السلطنه عباس میرزا در گیر و دار جنگ های ایران و روس ساخته شده. تنها یکی از نویسندگان سده ۱۳ از احداث آنها در سده هشتم میلادی خبر می دهد (منظور پل اول است) ولی به احتمال قوی بنای اولیه این پل به دوران قدیم ایران باستان برمیگردد. بنابراین میتوان گفت: آشفتگی یا پیوستگی مطالب در مثنوی، یکی از موضوعات قابل تأمّل در این کتاب به شمار میآید. اگر کمبود آب در این شهرها موجب اعتراض مردم نشده است به این دلیل است که در منازل این مناطق به صورت سنتی چاه وجود دارد و یا مردم اقدام به کندن چاه میکنند و نیازهای خود را با استفاده از منابع آّب زیرزمینی پاسخ میدهند.

در همان دوران هیئترئیسه فراکسیون محیطزیست مجلس نیز با اعلام این خبر مبنی بر آلوده شدن آب رودخانه مرزی ارس که در مرز کشورهای ایران، آذربایجان و ارمنستان جریان دارد، در مورد آثار ناشی از این آلودگی هشدار داده بود؛ صحبت از ورود پسابهای صنعتی کارخانههای آلومینیوم و مس ارمنستان و نیز پساب حاوی رادیواکتیو نیروگاه اتمی «متسامور» ارمنستان بهعنوان خطرناکترین نیروگاه اتمی جهان بود. دوم اینکه هر یک در قاموس فرهنگی و تمدنی خویش در سیر در زمانی و تاریخی شکل گرفتهاند و به سبب الگو و سرمشق بودن-که ناشی از ماهیت اسطورهای آنها نیز هست-همواره مورد تقلید و اقتباس قرار میگیرند و به قول الیاده به سبب تعلق به ساحت آیینی، خاصیت تکرار پذیری دارند.

باوجوداینکه محیطزیست آذربایجان شرقی در موضوع مرگ ماهیها قصوری را از طرف کشور همسایه نمیبیند اما بر این نکته اذعان دارد که موضوع آلودگی ارس واقعیتی غیرقابلانکار است و بیشترین آلودگی این رودخانه ناشی از منابع آلودهکننده ارمنستان در منطقه آذربایجان شرقی است. هرمز محمودی راد در نشست اعضای شورای حفاظت کیفی رودخانه کارون عنوان کرد: دادستان کل کشوردرنامه ای به رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور بر لزوم پاسخگویی صنایع در قبال آلودگی ای که در این رودخانه به وجود آورده اند تاکید کردند. یک تکنیک بسیار مهم برای برداشت رسوبات با استفاده از کاسه این است که کاسه را در زیر رسوبات قرار دهید و با دست دیگر محیط اطراف آن را کاملاً آشفته کنید.

همچنین عدم کارایی تصفیه­خانه­ها در کنترل و کاهش این آلاینده­ها، از علل اصلی ورود آنتی­بیوتیک­های مورد بررسی در محیط بوده که ضرورت کنترل آنها را مطرح می­سازد. کدام رود بین ایران و جمهوری آذربایجان قرار دارد این رود به کجا میریزد را از سایت پشتوک دریافت کنید. سال 1183 خورشیدی به فرمان دومین شاه قاجار، تبریز را ترک کرد و پا به میانه جنگ های ایران و روس گذاشت. در این میان مجتمع ستارخان، بازار روس و سوپرمارکت هایی که هر کدام از اجناس و خوراکی هایشان از یک سوی دنیا آمده اند، طرفداران بیشتری دارند. 3- چند نمونه ریشه های خوراکی را نام ببرید ؟

بر روی آن شخصیت از جریان رودخانه پارانا را می توان بسیار آرام به نام. حالا آرام اما همچنان روان به سوی مقصدش در جریان است و عابران را دعوت می کند تا خنکیش را تجربه کنند. ارس در دل کوه ها و در گودی دره های ترکیه هیاهو به راه می اندازد و تمام سعی خود را می کند تا خاطره خود را برای اهالی آن حوالی ماندگار کند. طول رود از سرچشمه تا مصب قریب 1072 کیلومتر است که پس از سرازیر شدن از سرچشمه در نقطه ای به اسم «دوالو» وارد خاک ایران شده و از همین محل تا نقطه « قره دونی » که آخرین حد فاصل خاک ایران و ارس می باشد، در شمال غربی ایران جریان دارد.

پل بزرگ خداآفرین در تاریخ ۵ اسفند ۱۳۷۶ با شمارهٔ ثبت ۱۸۵۸ و پل کوچک به شماره ثبتی ۱۸۵۹بهعنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده اند. این پل از دو پل مستقل تشکیل شده که قسمت هایی از یکی از این پل ها شکسته و نیمی از آن باقی مانده است؛ ولی پل دیگر کاملاً سالم است. با توجه به اینکه رودخانهی پارانا یکی از بزرگترین رودخانهها در دنیا به شمار میرود، ساخت این سد به نوبهی خود چالش بزرگی برای سازندگان آن محسوب میشد. امروزه، کشاورزی حدود ۱۰٪ از تولید سرانهٔ داخلی کشور را تشکیل میدهد و یکی از عوامل اصلی ورود ارز است، که اروگوئه را در رقابت با سایر صادرکنندگان فراوردههای کشاورزی نظیر برزیل، کانادا و نیوزیلند قرار میدهد.

رودخانه اترک با ۵۳۵ کیلومتر مسافت، پنجمین رودخانه بلند کشور محسوب میشود که سر راه سه استان خراسان رضوی، خراسان شمالی و گلستان قرار دارد و این روزها به دلیل خشکسالی و سرازیر شدن فاضلابهای صنعتی، خانگی و سموم کشاورزی به داخل آن نفسش به شماره افتاد. این منطقه در جنوب «ارزروم» و در نزدیکی سرچشمه های رود فرات است. قدس: آلودگی رود ارس که منبع شرب اهالی سه شهرستان شمالی استان اردبیل است، به موضوع مهمی در میان مسئولان، مردم و محافل عمومی و رسانه در چند سال اخیر تبدیلشده که البته با مواضع ضدونقیضی نیز همراه است. اين رودخانه از محدودي شمالغربی شهرستان سمیرم در روستای آب ملخ خارج ميشود.

بهرامی صاحب ، 1387 ، بررسی روند تغییرات مسیر رودخانه کارون با استفاده از تصاویر ماهواره ای 1991 ، 2000 IRS ، 1974 Landsat ، مطالعه موردی اهواز ، پایان نامه کارشناسی ارشد جغرافیا ، دانشکده ادبیات و علوم انسانی ، گروه جغرافیا، دانشگاه اصفهان. 1380. بررسی مسائل رودخانههای مرزی، مرکز سنجش از دور ایران. به گزارش خبرگزاری خانه ملت، سرهنگ علی احمدزاده فرمانده هنگ مرزی اترک استان گلستان روز چهارشنبه افزود: این توافق در دیدار روز گذشته با مرزبان جمهوری ترکمنستان در منطقه اترک که درخاک ایران برگزار شد، با امضای صورتجلسه ای در این باره حاصل شد.

این سیاح و جواهرفروش فرانسوی درباره منشاء این جریان همیشگی می نویسد: «این رودخانه مشهور، ارمنستان را از ماد جدا می کند. رودخانه ارس پس از عبور از « قره دونی » وارد خاک قره باغ می شود و باطی مسیر در جمهوری آذربایجان به رودخانه « کورا » می پیوندندد و به دریای خزر می ریزد. با آب شدن برف و یخ هایی که در ارتفاعات باریده، ارس جان می گیرد و سفر ما جراجویانه اش را آغاز می کند.

لذا فوراً باید نتیجه بگیریم که آن کلمه باید معنا یا معانی دیگری هم داشته باشد که ما از آن بی اطلاع هستیم و یا تا کنون به آن برنخورده ایم. کافی است در ایام بهار یا تابستان روز تعطیل و اوقات فراغتی پیش بیاید تا شهر پر شود از جماعتی که حریصانه مجتمع های لوکس خرید یا بازارچه های محلی با به دنبال حراجی ها و اجناس بِرند زیر و رو می کنند.

کنترل سیلاب به کمک احداث سیل بند های خاکی یا بتنی: در این روش ابتدا دبی طراحی یا در حقیقت دبی با دوره بازگشت مورد نظر انتخاب می گردد. از غرب تا شرق و از آذربایجان غربی تا اردبیل یک دم از این همراهی غافل نمی شود. در این مقاله می خواهیم شما را خواص آب آشنا کنیم تا شاید مشوقی باشد برای اینکه 8 لیوان آب در روز را با کمال میل بخورید! بخشی از تحقیق آماده مراحل تصفیه آب و انتقال آن را مشاهده می کنیم . زمانی که باران به مقدار مناسب میبارد، این دریاچهها حجم اصلی آب خود را از رودی به نام هیرمند میگیرند که از افغانستان سرچشمه میگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید