قانون موافقتنامه بین ایران و عراق راجع به استفاده از آب

روستای اطرب میباشد. این بنای تاریخی در داخل روستای اطرب قرار گرفته است، ساخت این بنای آجری مربوط به قرن نهم هجری قمری امیباشد؛ هر ساله مسافران زیادی برای زیارت و سیاحت به این امامزاده سفر مینمایند. همچنین از دیگر جاذبه های گردشگری روستا کوهسارکنده؛ می توان به امامزاده جعفر در این روستا اشاره نمود؛ که به جهت کوه پایه ای بودن و درختان آزاد اطراف؛ منطقه مناسبی برای سیاحت و زیارت محسوب میشود! همچنین این رودخانه آرام ترین شاهراه شهر بوده و روزانه خیل گردشگران و قایق های تجاری روی آن دیده می شوند.

وجود چشمه ای پر آب و خنک در پای کوه و رودخانه ای زیبا و زلال در کنار آن و منطقه سرسبز و دل ربا در اطراف، مکان بسیار مناسبی برای اقامت گردشگران بوجود اورده است! اگر خواب ببینید آب رود زلال و شفاف است، نشانه آن است که زندگی آسوده و دوستانی خوب در انتظار شماست. بقيه ارتفاع اين ساختمان به آنتن تلويزيوني بالاي آن مربوط ميشود. قدمت این غار باستانی به عصر میان سنگی (عصر که انسانها در غارها زندگی می کردند) مربوط میباشد، باستان شناسان اعتقاد دارند، انسانهای اولیه ۷۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ سال پیش در این غار و سایر غارهای اطراف میزیستند.

آب ارس تا منطقه جلفا، درگیر شیب و پیچ و تاب های کوهستانی است، با این حال ارس در طول این مسیر جایی میان دو دشت «زنگنه» و «شیبلو» به زمینی مسطح به نام «پل دشت» می رسد. مسیر آن در ابتدا کوهستانی میباشد و از درههای جنگلی بسیار زیبایی میگذرد. این چشمه، در فاصله ۱۰ کیلومتری شهر نکا؛ در میان روستاهای زرندین علیا و درویشان در جنگلی بسیار زیبا قرار گرفته؛ معروفیت این چشمه به خاطر خاصیت درمانی (کلیوی) آب آن بوده، که بسیاری از هموطنان را وادار نموده؛ تا از سایر نقاط کشور برای نوشیدن آب این چشمه به منطقه سمسافرت مینمایند!

شهر بهشهر، که عمدهترین نواحی جنگلی این منطقه را به هم وصل میکند، مسیرهای جنگلیتنگ و انبوه دارد. روستای سیکا با بخش چهاردانگه ساری و روستای چورت و در نهایت شهر کیاسر هم در ارتباط است. این پارک آبی 7 طبقه، یکی از جاذبه های گردشگری شهر مشهد محسوب میشود که دارای سه بخش مجزای بانوان، آقایان و Vip است. امامزاده خاتون (دختر مشهد)، در این روستا زبانزد اهالی میباشد. یکی از معروف ترین جاذبه های زیارتی و گردشگری منطقه، آستانه امامزاده پنج تن ارم میباشد؛ که سالانه هزاران نفر از مشتقان و گردشگران زیارتی و سیاحتی را نزد خود دعوت مینماید.

واقع شدن این امامزاده در نقطه زیبا و سرسبز در مسیر ارتباطی استخرپشت – ارم، و رودخانه زیبای ارم، این مکان را به یکی از معروفترین مکان زیارتی سیاحتی تبدیل کرده است. امامزاده محمد (نقل از اهالی امام موسی کاظم (ع)) دارای امکانات اقامتی، چشمه آب معدنی، مناظر تفریحی و مکانی سیاحتی و زیارتی در نزدیکی استخر روستای استخرپشت؛ قرار گرفته است. قبل از ورود به روستای ارم جاده فرعی سمت چپ را چند کیلومتری تا بالای کوه بایستی طی نمود، تا به امامزاده رسید و از این مکان گردشگری بر روی یکی از ارتفاعات منطقه قرار گرفته است و منطقه مناظر بسیاری از نقاط اطراف دهستان استخرپشت و حتی دهستان زارم رود، جذابیت بالایی دارد؛ در کنار امامزاده پنچ تن قبرستان قدیمی و معروف ارم قرار گرفته؛ که درختان بسیار کهن و تنومند این قبرستان و زمینه دید مناظر اطراف، بر گردشگرپذیری این نقطه اضافه کرده است.

این شهر ورزشی یکی از بهترین مکانهای گردشگری در کردان است؛ از آنجا که طی چند سال اخیر خیلی از بازدیدکنندگان با مشکل کمبود محل اسکان رو به رو میشدند و خیلی از ویلاهای کردان جز اموال خصوصی است و افراد مسافر اجازه ورود و یا اجاره آنها را ندارند، این شهر ورزشی علاوه بر سرویسهایی که ارائه میدهد، محل خوب و مناسبی برای کمپ کردن و اجاره محل استراحت است. منطقهای که امروزه نکا اطلاق میگردد؛ طی ۷۰ سال اخیر ازتوسعه محله یا روستای«تاریخ محله» جنب پلی بر روی رودخانه نکا، ایجاد شده است.

نکا، در منطقهای کاملا دشتی واقع است و دارای آب و هوای معتدل و مرطوب میباشد. نکا در منطقه ای کاملا دشتی واقع است و آب و هوای آن معتدل و مرطوب میباشد. شهرستان نکا، در ۳۳ کیلومتری جنوب باختری بهشهر، در مسیر راه اصلی ساری – گرگان واقع است و رود نکا از میان مرکزاین شهرستان عبور کرده و در پایان به دریای مازندران جاری میشود. وی تاکید میکند: تاکنون در ۳۳ کیلومتر از سواحل رودخانه ارس عملیات ساماندهی انجام شده است و پیش بینی میشود تا پایان سال جاری عملیات اجرایی این طرح اتمام و به بهره برداری برسد.

رسیدن به سد شاوور از مقابل روستای اکیوش در مجاورت جاده اهواز – اندیمشک و از طریق جاده روستای شاوور (سده) صورت میپذیرد. ارگانیسمهای زنده آب را دوباره برگرداندند و با اقداماتی که انجام شد اکوسیستم زنده رودخانه هم به صورت پوشش گیاهی و هم گونههای جانوری مرتبط با آن مجددا به این محدوده برگشتند. خریداران باید حتما شهروند اروگوئه باشند و به سن قانونی هم رسیده باشند. در واقع اینجا است که باید تقسیم نفوذ و منافع صورت بگیرد. ماده 5 – طرفین متعاهدین متعهد می شوند جریان طبیعی آبهای موجود در رودخانه های محاذی و متوالی را ، طبق ترتیبات تقسیم مقرر در موافقتنامه حاضر تامین نمایند.

پتانسیل حمل رسوبات زیاد بوده و برای اتلاف انرژی مازاد، جریان تمایل به گستردگی دارد. برای تصفیه ِ آب ابتدا برر وی رودها یا دریاچه ها سد می بندند . ترافیک سنگین، آلودگی و سر و صدا چند نمونه از آن ها هستند. وی تصریح کرد: پتانسیل آلودگی شیمیایی در دشت مانه و سملقان است و به واسطه وسعت کشاورزی این شهرستان و استفاده کشاورزان از سموم و کودهای شیمیایی زمینه آلودگی منابع آب وجود دارد. عبدالرحیم لطفی؛ در ادامه با بیان اینکه برای استفاده بهینه از منابع آبی کشور، رودخانهها باید در طبیعت جریان زنده داشته باشند، میافزاید: «متأسفانه استان گلستان بهدلیل وجود سدها در مناطق بالادست در فصول گرما با کمآبی شدید روبهرو بوده و در فصول سرما نیز مسئولان سدها بهدلیل افزایش بارندگیها برای ممانعت از سرریز شدن آب، دریچههای آن را باز میکنند که باعث سیلابی شدن رودخانه میشود.

رودخانه های مناطق یخبندان تمایل دارند که در ماه های تابستان کانال بیشتری داشته باشند ، زیرا زمان وقوع ذوب است. عقل و هرچه از عقل فیضان مییابد زیبایی اصیل روح است نه زیبایی ناشی از امور بیگانه و بدین جهت است که می­گویند روحی که نیک و زیبا شود همانند خدا می­گردد؛ زیرا خدا منشأ خود هستی یعنی زیبایی است.» (فلوطین، 1366: 118) هگل نیز در بارۀ زیبایی می­گوید: «جمال، مظهر خداوند در زمین است و وحدت، صفت زیبایی شمرده میشود و زیبایی خداوند است.» (غریب، 1378: 30) یک اثر در صورتی هنری دانسته میشود که به زیبایی موصوف باشد.

دیدگاهتان را بنویسید