علوم سوم دبستان درس10،11،12،13و جواب

یکی از جاهای دیدنی تهران و حومه در شمال شرق طالقان روستای زیبایی به نام «کرکبود» واقع شده است که متفاوت با روستاهای دیگر میباشد. رنگ این ماسه از کِرم تا نارنجی متفاوت است. این منطقه از شمال به رشته کوه البرز، از غرب به رودخانه درکه، از جنوب به بزرگراههای شهید چمران و آیتالله صدر و از شرق به جاده لشکرک و پارک جنگلی قوچک محدود میشود. در این نوشتار تلاش میشود مفهوم این حقابهها تبیین شود. شایان ذکر است وجود فلوئور کافی در آب چشمههای این منطقه توانسته است در استخوان بندی مردمش تأثیر بسزایی داشته باشد. برای جلوگیری از هدر رفت آب چشمه، مسیر نهر از آبشار تا روستای خور توسط کانال کوچکی هدایت میگردد و با کمک دریچههایی باغات این منطقه آبیاری میگردد.

در این مسیر دو قهوه خانه که دارای امکانات نسبتاً خوبی برای مسافران است دیده میشود، یکی در میانه راه وردیج و دیگری در چند متری پس از خروجی وردیج. رودخانه زاینده رود یکی از مهمترین آثار طبیعی ایران است. کمی قبل از روستای تاریخی کردشت جاده ساحلی از کنار قلعه مخروبه ای می گذرد به نام قلعه «عباس میرزا»؛ این قلعه و متعلقاتش یادگاری هستند از حضور و اقامت عباس میرزا، نایب السلطنه فتحعلی شاه در مجاورت رود ارس. از جمله جاذبههای طبیعی و گردشگری طالقان میتوان به این موارد اشاره نمود: سد طالقان، دشتهای سرسبز، آبشارهای فراوان، چشمههای دائمی و فصلی همچون: چشمه آب گرم گنداب در شمال روستای دهدر، چشمه آب گرم شمال روستای هرنج، چشمه آب گرم گراب بالاطالقان، چشمه آب گرم خچیره.

برای تماشای منظرهی دریاچه و سد لتیان، پارک جنگلی تلو (پارک غزال) را پیشنهاد میدهیم؛ چرا که چشمانداز بینظیری به سد لتیان و کوههای سر به فلک کشیدهی البرز دادند. پیشنهاد میشود برای یک بارهم که شده به این روستا سفر کنید و از مواهب آن بهره مند شوید و اوقات و ساعات خوشی را به دور از هیاهوی شهر و در کوچه باغها و هوای پاک این روستا بگذرانید.

امروزه با صنعتیتر شدن جامعه و گسترش شدید آلودگی هوا در شهرها و کلان شهرها، بیش از گذشته احساس میشود که باید از زندگی شهری و هیاهوی آن دور شد و به طبیعت پاک ییلاقات و روستاها پناه آورد. گفتنی است این آبشار متشکل از سه آبشار است که ارتفاع آنها در مجموعه ۱۸۰ متر میشود. با این کار ، ما نه تنها به خودمان بلکه به زندگی همه موجودات زنده ای که در اطراف آن زندگی می کنند آسیب می رسانیم.

گاهی تنها به فاصله چند ساعت میتوان هم برف هم باران و هم آفتاب را نظاره گر بود. برای رسیدن به روستای برغان از سمت تهران میتوان یکی از این دو مسیر را انتخاب نمود. روستای برگ جهان از توابع لواسانات و یکی از روستاهای اطراف تهران است؛ دارای آبشاری زیبا که با کوهپیمایی یک ساعته به آن خواهید رسید. زری اسکیپ یا محوطه سازی خشک شامل چند مورد اصلی است که هدف همگی بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف آب و در عین حال ایجاد منظر ، فضای سبز و محوطه ای زیبا و چشم نواز میباشد. بصورت اختصاصی باغهاى این میوه، اکثراً در ولسوالی های اناردره، پشتکوه قلعه کاه، پشترود، گلستان و مرکز فراه به طور گسترده سبز می گردد؛ اما عناب قریه های اور، رَج، روکن و سور، مشهور می باشند.

بوستان های پونک شمالی ، بوستان های نازنین ، بوستان ترافیک ، بوستان شاهد ، بوستان اردیبهشت ، بوستان فراز و بوستان یاس را نام برد که این بوستان ها ، سرانه فضای سبز پونک شمالی را در زمره محلات خوب از این نظر قرار داده است. لالههای واژگون دشتهای اطراف این کوه در بهار، از زیباترین مشخصههای اطراف آبشار و قله قالی کوه هستند.منبع عکس: tasnimnews.comدرختان بلوط ایرانی، ارس، زالزالک و انجیر وحشی، جنگلهای اطراف آبشار سفید آب را پوشاندهاند و بوتههای تمشک و نسترن وحشی، همه جا به چشم میخورند.در نقاط دورتر از آبشار، جانوران مختلفی مانند پلنگ، خرس قهوهای، کفتار، گرگ و روباه زندگی میکنند و از پرندگان این نواحی نیز میتوان شاهین، کبوتر چاهی، قرقی، سهره و کبک را نام برد.

این روستا دارای آب و هوای سرد و ییلاقی است که در حاشیه سرسبز رودخانه کلارود و در دامنههای کوههای منطقه واقع شده است. سابقه و هدف: تالاب های رودخانه ای محیط های آبی هستند که در اراضی پست حاشیه رودخانه ها واقع شده و در مواقع سیلابی از آب پر می شوند و یا این که توسط سفره آب زیرزمینی تغذیه می گردند. خانه های این روستا در شیبی ملایم قرار گرفته و تمام خانه ها دارای سقف شیروانی میباشند که منظره ای جذاب برای مسافران و گردشگران به وجود آورده است.

این رود در مسیر خود از دشتهای قوچان، قوی میدان، مانه، شیروان و بجنورد عبور میکند و استانهای خراسان رضوی، شمالی و گلستان را در بر میگیرد. جریان آب رود و رودخانه، ذرات مستحکم کوارتز را به نواحی دیگر منتقل کرده و در محل مناسب جمعآوری میکند. سید احمد کسروی در کتاب کاروند (مجموعه گفتارها و نوشتارها به کوشش یحیی ذکاء) در بخش رودهای خوزستان با توجه نوشته های مورخین یونانی استرابو و دیودوروس رود دز را همان رود کوپرات در نظر گرفته و با توجه روند مسیر عبور آب که از دره به جلگه می آید از آن به نام «رود دزفول»» یاد میکند.

وجود فروشگاههای ارائه کننده مدهای جدید پوشاک یکی از عوامل جذب خریداران فرامحلی این مراکز است، این گونه فروشگاهها قدرت تأثیر گذاری چشمگیری روی نحوه پوشش مردم تهران دارند، از این رو همیشه مورد توجه تولید کنندگاه عمده و طراحان مد بودهاند. روستای فیلبند را میتوان یکی از زیباترین روستاهای مناطق جنوبی شهرهای بابل و آمل دانست. «چلاو» نام روستایی است که در ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر آمل قرار دارد. برای دسترسی به منطقه چلاو، باید از مرکز شهرستان آمل به سمت جاده هراز (به سمت استان تهران) در حدود ۲۵ کیلومتر حرکت نمود و پس از گذر از روی پلی در سمت چپ جاده (که به پل منگل معروف است) و نیز طی مسافت ۱۵ کیلومتر دیگر به منطقه سرسبز چلاو رسید.

آثاری که در این مرکز وجود دارد، مربوط به دو دوره تاریخی است؛ دوران مدرن که سالهای 1905 تا 1960 و آثار هنرمندانی نظیر پیکاسو، ژان دوبوفه و ماتیس را در خود جای داده است. در این روستا باغهای بسیاری وجود دارد که در تمام ایام سال و به خصوص در بهار و تابستان پذیرای گردشگران میباشد. سمبولیسم ایرانی معاصر، گرایش شدیدی به وقایع اجتماعی دارد و به تعهّد و التزام اجتماعی- سیاسی پایبند است، به طوریکه در شعر نمادین معاصر، آمال و آلام مردم در شعر شاعران، منعکس میشود. یکی از جاذبههای گردشگری رودخانه باهوکلات، حضور و زندگی تمساح ایرانی است، این جانور بازمانده خزندگانی است که در حدود ۲۶۵ میلیون سال پیش میزیستهاند.

یکی دیگر از جاهای دیدنی جذابی که در سفر به شهرستان سمیرم فرصت تماشای آن را خواهید داشت آبشار سمیرم در 61 کیلومتر آبشار آب ملخ و 6 کیلومتری شهر سمیرم است. برای سفر آخر هفتهای و گذراندن ایام تعطیلات در این روستاها، میتوان از اتوبان تهران – کرج و از منطقه وردآورد عبور نمود. فصل بهار و مخصوصاً اردیبهشت ماه بهترین زمان برای سفر به این ناحیه است، زیرا در این ایام، شکوفههای زیبای گیلاس و آلبالو مناظری بدیع و دل نشینی را به نمایش میگذارند. رودخانه های تهران هنوز بهترین مقاصد طبیعت گردی مرکز کشورمان به شمار میروند و دسترسی مناسب به آنها راه را برای گردشگران علاقهمند به طبیعت گردی در پایتخت هموار میکند.

دیدگاهتان را بنویسید