شیلات (منابع طبیعی ایران), 64(3), 269-279

دکتر حسین آخانی عضو هیئت علمی دانشکده علوم دانشگاه تهران و کارشناس در این باره به آفتاب یزد گفت: «سیل یک پدیده عجیب نیست و این روزها بلژیک و آلمان نیز درگیر سیل هستند. در ادامه دکتر مرتضی جمالی پژوهشگر در زمینه تغییرات اقلیمی و زیست محیطی گذشته ایران در مرکز ملی پژوهشهای علمی فرانسه و پژوهشگر وابسته مرکز ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در ایران در این خصوص به آفتاب یزد گفت: «دستکاری در مسیر روخانهها باعث ایجاد سیلهای وحشتناک میشود.

هر صبح و شب به غارت طوفان روند و باز،/ باز، آخرین شقایق این باغ نیستند. با اظهار این که محورهای یاد شده باز است، گفت: بالا آمدن آب رودخانه و رانش زمین بیشترین خسارت را به بخش کشاورزی وارد کرده است.عینالله طالبی در گفتگو با ایرنا افزود: بالا آمدن آب رودخانه در پی بارش شدید باران در ارتفاعات طی شب و روز گذشته باعث مسدود شدن مقطعی برخی از محورهای این شهرستان شده بود.در محور شش رودبار هم به دلیل بالا آمدن آب رودخانه به صورت برش عرضی جاده مسدود شده بود که با تلاش عوامل راهداری و امکانات البرز مرکزی تمام مسیرهای اصلی و فرعی این شهرستان که به صورت مقطعی مسدود شده بود، هم اکنون بازگشائی شده است.فرماندار سوادکوه با بیان اینکه به دلیل بالا آمدن آب رودخانه و نزدیک بودن زمینهای کشاورزی در جوار رودخانه تلار، بیشترین خسارت به این بخش وارد شده است، افزود: از طرف مردم خسارت زمینهای کشاورزی به ما اعلام شده است، بنا بر این جهاد کشاورزی را مکلف کردهایم تا برای برآورد خسارت در مناطق آسیب دیده حاضر شوند و میزان خسارت را هر چه سریعتر اعلام کنند.در کردستان، بارش پراکنده و پرحجم باران و وزش تند باد شامگاه پنجشنبه در بیجار باعث ایجاد خسارت به پنج روستای این شهرستان شد.از عصر پنجشنبه و با آغاز بارش پراکنده و پر حجم باران در استان کردستان، شهرستان بیجار با بیشترین بارندگی، رتبه اول را به خود اختصاص داد که در شهرستان نیز، منطقه حسن آباد با ثبت حدود ۶ میلیمتر بارندگی به پنج روستای این شهر، زیوه و قجور، جیران، ینگی ارخ و آغچه گنبد خسارت وارد شده است.از چهارشنبه شب با وقوع سیلاب که به علت خشکی راه آبها رخ داده، با خارج شدن از مسیر خود، خسارتهایی به باغات، اراضی کشاورزی و بخش دامداری منطقه وارد آمده است.

به همین دلیل بیش از هزار سد در ایران طراحی شد و نزدیک به 700 سد ساخته شد. در شمال تخریب جنگل به وفور اتفاق افتاده و این باعث شده است که بازندگی به صورت سیل درآید و به سفرههای آب زیرزمینی نرسد.در شمال به این دلیل که کنترل آبهای زیرزمینی از دست ما خارج شده است و بستر رودخانهها نابود شده است سیل رخ میدهد. به همین دلیل بیش از هزار سد در ایران طراحی شد و نزدیک به ۷۰۰ سد ساخته شد. مشکل آلودگی آب ، سلامتی انسان را به خطر می اندازد.آب آلوده سالانه موجب مرگ تعداد بی شماری از افراد در سراسر جهان می شود.اما آیا میدانید آلودگی آب چیست؟

دریاچه ها بخشی از آب های در دسترس هستند که به طور طبیعی به آب های آزاد راه ندارند و در تعدیل آب و هوای منطقه نقش مهمی دارند. در عهدنامه ای كحدود رودخانه ( اوروگوئه ) را تعیین كرده است و در ضمن معبر قابل كشتیرانی به دو شاخه تقسیم میشود ، مرز را بر اساس دو خط تعیین كرده اند . در زمینه تولید برق، رکورد شکنی این سد قابل توجه است. در سال 2019 او در تولید اولین خط لباس خیابانی برادرش شرکت کرد و با ویرجینیا هیلفیگر، خواهر طراح معروف تامی هیلفیگر کار کرده است.

همچنین به خواص شیمیایی آب از جمله میزان سختی یا درجه اسیدی آب (ph) که بر حسب ppm مشخص می شود و در کیفیت آب مورد مصرف صنایع تاثیر بسیار دارد به طوری که بالا بودن سختی آب موجب رسوب در تاسیسات حرارتی، لوله ها، بویلر ها خوهد بود و علاوه بر فرسوده شدن آن ها میزان بازدهی حرارتی را کاهش می دهد به طوری که این پدیده به راحتی در دیگهای کوئلی آب گرم اثر می گذارد و میزان بازدهی حرارتی آن ها را کاهش می دهد در حالی که مقدار سوخت در اثر کار مداوم و بیشتر افزایش می یابد.

هر چند این قدمها اثربخش بود اما هنوز در این زمینه کار انجام نشده بسیار داریم. کنترل آب در این مناطق بسیار سخت است.اما باید بدانیم که کنترل یعنی دست کاری و بارزترین دست کاریها در بستر رودخانهها اتفاق افتاده است. همچنین در روستاهای ینگجه، جوانباغی، بهنق و خطب در شهرستان مراغه، بارش پراکنده باران و تگرگ موجب وقوع سیل و وارد آمدن خسارت به باغات سیب و مسدود شدن راه ورودی روستای ینگجه شد.عصر جمعه همچنین یک مرد ۳۵ ساله در روستای آمقان شهرستان اسکو بر اثر صاعقه زدگی جان خود را از دست داد.مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی همچنین از فوت یک پیرمرد ۸۵ ساله در جریان وقوع سیلاب در شهرستان اسکو در مسیر روستای گنبرف-کردآباد خبر داد.بر اثر بارش باران و وقوع سیلاب که در مناطق کوهستانی شهرستان اسکو از جمله روستاهای کندوان، امقان، عنصرود، گنبرف و اسکندان بوقوع پیوست، معابر روستایی در روستاهای بخش مرکزی اسکو دچار آبگرفتگی شد.

در ایران نیز یخچال های کوهستانی داریم که در مناطق علم کوه، سبلان و دماوند وجود دارند. انباشته شدن برف در سال های متمادی در مناطقی که دمایی کمتر از صفر درجه دارند یخچال ها را می سازد که دو نوع قطبی و کوهستانی دارند. فلات تبت، پامیر و ارتفاعات هیمالیا، بزرگترین یخچال کوهستانی کره زمین اند. علت آبی دیده شدن کره زمین از فضا دریاها و اقیانوس ها هستند که ۷۵ درصد سطح زمین را پوشانده اند و ۹۷ درصد حجم آب کره را در بر دارند. بنابراین علاوه بر اقیانوس ها، دریا ها، رودخانه ها و دریاچه ها، آب های زیر زمینی، رطوبت هوا و یخچال ها نیز جزئی از آب کره محسوب می شوند.

سطح آب در ذخایر آبی که آب حدود ۷.۵ میلیون نفر را در شهر سائوپائولو تامین می کند به زیر یک دهم ظرفیت آن در سال جاری کاهش یافته است. اگر دما بالای صفر درجه باشد بارش به صورت باران و اگر زیر صفر درجه باشد به صورت برف خواهد بود. آبشار یا تندآب زمانی ایجاد می شود که مسیر رودخانه به طور ناگهانی دچار اختلاف ارتفاع شود. دو عامل موثر در وقوع بارش، رطوبت و دما است و زمانی ابر دچار بارش می شود که در دما و رطوبت مناسب قرار گیرد.

همچنین کشت محصولات پر هزینه و آببری مانند نیشکر و برنج یکی دیگر از مسایلی است که کارون را دچار خطر جدی کرده است. یکی از بهترین رستورانهای شهر سامان رستوران قصر سامان محسوب میشود که علاوه بر کیفیت غذاها، موارد بهداشتی نیز به بهترین شکل در این رستوران رعایت میگردد. از زمان جنگ ايالات متحده و اسپانيا در سال 1899 ميلادي ، ايالات متحده متوجه شد به مسير كوتاهتري براي اينكه كشتي هايش از ساحل غربي كاليفرنيا خود را به ساحل شرقي اين كشور برسانند ، نياز دارد. از سوی دیگر خود سیل دارای مواد مغذی است و میتواند باعث تقویت کشاورزی شود.

احداث سدها و نیروگاههای آبی ترکیه، از سال ۱۹۷۵ تاکنون، موجب کاهش ۸۰ و ۴۰ درصدی جریان آب به عراق و سوریه شده است. یتیم به تنهایی با دشواریهایی که خود او پدید نیاورده و روی آنها کنترلی ندارد، مواجه میشود. ولی بازهم دولت حسن روحانی افتخار خود را ایجاد سد میداند.بازهم در همین بحران بسیار شدید که مردم برای آب جان میدهند سدها در حال تاسیس شدن هستند.مسئله این است که مافیای سدسازی که اسم خود را مهار آب روان گذاشته است مانند بختک بر سر این سرزمین افتاده است.

تلاشهای در سال ۱۸۸۷ برای پیداکرده دریاچه دیگری در بالادست بهعنوان منبع واقعی میسیسیپی انجام شد، اما پس از ماهها جستجو ثابت شد که دریاچه های دیگر بسیار کوچک هستند و نمیتوان آنها را بهعنوان منبع واقعی میسیسیپی اعلام کرد، بعداز آن در سال ۱۸۹۱ دولت دریاچه آیتاسکا را به رسمیت شناخت و در آن منطقه یک پارک ملی ایجاد کرد. دولت های محلی سطح پاراگوئه را برای سازماندهی تدارکات و ارائه بسیج ، کمک و پناهگاه موقت به افراد آسیب دیده و همچنین پروتکل پیش بینی بهداشتی که در موارد خاص لازم است ، کنترل می کنند. آب سالم و پاکیزه با لوله به شهر ها و روستا ها می فرستند.

شهر سامان یکی از شهرهای زیبا برای گردشگران محسوب میشود. شناخت رستورانهای مقصد میتواند دغدغه تهیه و خوردن غذا را در طول اقامت در شهر سامان را برطرف کند. این غذا از ترکیب گردو، گوشت، زرشک، زعفران و ادویههای دیگر تهیه میشود. بدون شک بهداشت و نوع پخت غذا در رستورانها از اهمیت فوق العادهای برخوردار است. هوشمند ایجاد زهکش های مصنوعی در زمین های اطراف رودخانه و خشک کردن این زمین ها و یا آتش زدن نیزارها با هدف توسعه زمین های کشاورزی را از دیگر عوامل تخریبی زیستگاههای طبیعی اعلام کرد.

اگر قطره های باران در مسیر بارش از یک توده هوای سرد عبور کنند، متراکم و سفت شده و تگرگ را می سازند. در لرستان دو سال پیش شهری که در بستر رودخانه ایجاد شده بود بر اثر سیل از بین رفت. یکی از تحقیقات علمی در این خصوص به این نتیجه رسیده که زوال تمام سلسلههای حکومتی که در ایران وجود داشته است همیشه با خشکسالیهای شدید همراه بوده است.ما چندسال که فریاد میزنیم که مدیریت آب در ایران به وسیله مدیریت سازهای امکان پذیر نیست.آب ایران باید در زیرزمین ذخیره شود نه در روی زمین.اگر آب در زیرزمین ذخیره شود آن موقع است که پایداری این سرزمین در اثر خشکسالیهای دورهای حفظ میشود.

سرچشمههای رودخانه گنگ از ارتفاعات کوههای هیمالیا آغاز میشود، جایی که جریان رودخانهی بهاگیراتی (Bhagirathi) از یخچالهای طبیعی اوتاراندچاند خارج میشود، به این مکان (Gaumukh) میگویند که به معنای دهان گاو است. وضعیت تولید ناخالص داخلی از کشاورزی در کشور پاراگوئه نیز ۶ درصد بیشتر از قبل است. وضعیت خدمات شهری در این کشور به وضعیت ۲ درصدی رسیده است، تولید ناخالص داخلی از خدمات در کشور پاراگوئه میتواند رشد ۲ درصدی را در پیش بگیرد.

به جرأت میتوان گفت که داستان هبوط در عهد عتیق (سفر پیدایش3: 1-24)، مهمترین، پرمعناترین و زیباترین بخش کتاب مقدس است که گنجینهای از حکمت را دربردارد و در رمزها و اشاراتش مهمترین مسائل انسانشناسی نهفته است. آب رودخانه ها، چاهها، دریاچه ها و حتی آب ناشی از ذوب شدن یخ ها و برفها دارای آلاینده های صنعتی بسیاری است که خود ما انسانها باعث شده ایم. به زعم شاعر، صبح پیروزی و آزادی و رهایی از ظلمت زمان که نشاط را با خود به همراه آورد، همچون معجزهای بود که جوانان پُرصلابت و استوار وطن را، به حرکت در آورد (جوانانی که همچون صخره، استوار و در عین حال بیتحرّک بودند) را به حرکتی وا داشت که نتیجهاش پیروزی بر ظلمت بود واین است معجزة این رهایی.

دیدگاهتان را بنویسید