شفیعی مریم، بذرافشان جواد، ایران نژاد پرویز

امیدوارم مسئولین امسال با توجه به نامگذاری مقام معظم رهبری به اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل به همان اندازه که بفکر زیبا سازی سقز هستند که نه، اما به همان اندازه که به زیر ساخت های مختلف شهری توجه دارند به همان نسبت در تدارک ساختن جاده های روستایی اهتمام داشته باشند و اقدام به عمل کنند نه فقط وانمود کنند که اقدام خواهند کرد. برای این کار او به همراهش برادرش باید جاده ای یخی و خطرناک را طی کند تا برای نجات کارگران تجهیزات برساند. وضعیت اقتصاد کشور پاراگوئه به این صورت است که بیش از ۳ میلیون نفر از مردم این کشور مشغول به کار هستند و وضعیت برای تولید ناخالص داخلی در این کشور نیز رشد ۲۷ درصدی داشته است البته که مسیر اقتصادی این کشور در ردهبندیهای مختلف تغییراتی کرده است.

وضعیت نرخ امنیت اجتماعی برای شرکتها در این کشور به ارزش ۱۶ درصدی ارزیابی شده است. ب: ایجاد بند های ذخیره بالای رودخانههای افغانستان به منظور ذخیره و استفاده از آبهای این رودخانهها در داخل کشور، جهت توسعه بخش کشاورزی و صنعت برق. رودآمو و شاخه هاى فرعى آن از پاميرخورد وشمال هندوکش سرچشمه گرفته و پس از طى مسافت ٢٥٤٠ کيلومتر به درياچه اورال سرازير ميشود. درحوزه آبى پامير وشمال هندوکش ، رودخانه آمو قراردارد که شاخه هاى فرعى آن را رودخانههاي کوکچه ، فرخار، بنگى و ايبک تشکيل ميدهند. از لحاظ اقتصادى باوجوديکه دراين حوزه آبى از رودخانه هاى فرخار، بنگى، خنجان وسمنگان بيشترين بهره بردارى درولايات تخار، کندز، بغلان و سمنگان صورت گرفته، ولى افغانستان تا به حال کمترين بهره بردارى را از این رودخانه انجام داده است.

این در حالی است که در اکثر نقاط شهر ها از خدمات آب رسانی خبری نیست. این در حالیست که مصرف کنندهگان اصلی آب یعنی ازبکستان و قزاقستان به ترتیب میتوانند صرف 14و 45 در صد آب مورد نیاز خود را تامین کنند . الف: دکترین هارمن: در سال 1895 میلادی “هارمن” وزیر دادگستری و دادستانکل آمریکا این دکترین را در مباحث میان آمریکا و مکزیک در مورد آلوده شدن رودخانه رئوگرانده مطرح ساخت. بطور مثال سودان و مصر درباره تقسیم آب رودخانه نیل در سال 1995 به توافق رسیدند.

امروزه این دریاچه با نام دریاچه ناصر تقریبا 500 کیلومتر عرض دارد و مرز مصر و سودان را به هم متصل می کند. گاماروس ها که در اصلاح محلی به آن رش نیز می گویند در منابع آب شور و شیرین دریاچه ی خزر و آب های داخلی، نهر ها و رودخانه ها در بخش آبریز جنوبی دریای خزر یافت می شوند، که با توجه به ارزش غذایی بالا و سهولت تکثیر و پرورش آن در محیط های کنترل شده، جایگزین مناسبی برای تغذیه­ی انواع ماهیان اقتصادی از قبیل ماهی سفید، تاسماهیان و حتی ماهیان زینتی کاربرد دارند(7). درواقع ماهی خیاطه حتی در زمان کم بودن طعمه تریکوپترا در محیط نسبت به طعمههای دیگر، بازهم تمایل به تغذیه از تریکوپترا دارد.

اما قبل برآن بيجا نخواهد بود تا روشهای سهمبندی آب بین کشورها را مورد بررسی قرار دهیم تا در جریان بحث پیرامون منابع آبی افغانستان دید روشنی از موضوع سهمبندی آب بین کشورها داشته باشیم. تا به حال بحث های که در مورد منابع آبی یا رودخانه های افغانستان انجام یافته، منابع متذکره به عنوان منابع داخلی افغانستان قلمداد گردیده و اکثراً بر مبنای همین دیدگاه، پیشنهاد اتخاذ دیپلوماسیآب برای دولت افغانستان صورت گرفته است.

یک دقیقه فرصت دارید تا در مورد آنچه می خواهید بگویید فکر کنید. طوریکه هرگاه دولت افغانستان با مدیریت دقیق، منابع آب خود را مهار کند یعنی با ایجاد بند های آب گردان روی رودخانه های داخلی آب این رودخانهها را جهت استفاده داخلی که همانا در عرصه های کشاورزی و صنعت برق خواهد بود، مورد بهره برداری قرار دهد از یکطرف نیازمندی جدی افغانستان در عرصه های کشاورزی و برق ( که فعلاً افغانستان از هردو ناحیهی برق و محصولات کشاورزی نیازمند بوده و همین نیازمندی ها خصوصاً تهیه محصولات کشاورزی بخش بزرگ وابسته گی افغانستان را به همسایه جنوبیاش تشکیل میدهد.

طوریکه افغانستان دارای منابع بزرگ آب است و کشور های همسایه ایران، پاکستان و ترکمنستان به آبهای افغانستان ضرورت جدی دارند. در هر صورت وضعیت زیست محیطی در این کشور از قوانین مهمی برخوردار است. این وابسته گی به حدیست که بسته شدن آب هیرمند می تواند فاجعه انسانی و تغییرات زیست محیطی را در استان سیستان و بلوچستان ایران به بار آورد. در یکی از کنفرانس های مربوط به آب ومحیط زیست که در سال 1992 در دوبلین تشکیل شد، شرکت کننده ها بر این موضوع اتفاق نظر داشتند که امروز آب مانند گذشته کالای ارزان و فراوان نیست.

زیرا آمار موجود در افغانستان ازمقادیر آب در اين كشور، قبل از سال 1980 میباشد. این سریال محصول سال ۱۹۹۳ است که در ۶۵ قسمت ساخته شده و در بسیاری از کشورهای جهان به نمایش درآمده است. 2- نسخههای الف و ب: تاریخ تحریر نسخه الف 978 هجری و تاریخ تحریر نسخه ب سال 1003 هجری است. به گزارش خبرگزاری فارس از یاسوج، آرش مصلح از آزادسازی حریم رودخانه بشار در آبان ماه خبر داد و گفت: پس از وقوع سیلابهای مخرب اوایل سال جاری که در سطح کشور اتفاق افتاد، یک وفاق و همدلی برای جلوگیری و کاهش خسارت صورت گرفت که استان کهگیلویه و بویراحمد نیز به لحاظ وضعیت توپوگرافی و شیب زیاد زمین که نهایتاً منجر به آوردهای آبی زیادی بود با حساسیت و دقت نظر جلسات متعددی را تشکیل و تصمیم گیریهای مطلوبی در این زمینه اتخاذ شد.

همچنان در بخش سیاست گذاری منابع آب، افغانستان باید از تمامی امکانات و یا بهتر است بگویم تمامی برگ های برندهی که در دست دارد و یا كه میتواند بدست بیآورد، به نفع خود استفاده کند مثلاً سهم دادن کشور ها یا کنسرن های بزرگ در سود بدست آمده از منابع آبی افغانستان که اینکار به نوبه خود با در نظرداشت وضعیت موجود و جو حاکم در عرصه سیاسی افغانستان خیلی ها دشوار میباشد. داشتن درک صحیح از چرخهی آب در درک بهتر انرژی برق آبی اهمیت به سزایی دارد.

به اساس اين تفاهمنامه قراراست که طى يک دوره سى ساله، سالانه ٩٠٠ ميليون مترمکعب آب از سد کرخه ايران به منطقه الزور کويت توسط خط لوله انتقال داده شود. سد از 28 بخش با مقطع افقی ذوزنقه ای و به عرض متوسط 16 متر تشکیل شده است که بتوسط درزهای ساختمانی هیلکوئیدال از یکدیگر تفکیک شده اند. به بیان دیگر استفاده موثر از آب متضمن توسعه و پیشرفت افغانستان در عرصه های اقتصادی و سیاسی است. زیرا اجرای اینکار نیازمند برقراری امنیت حتی بطور نسبی آن، سیاست گذاری خیلی دقیق و ماهرانه در این عرصه و هزینه های هنگفت است که متاسفانه افغانستان در تمام بخش های ذکر شده دارای مشکلات فراوان میباشد.

مرفوع میگردد و از جانب دیگردولت افغانستان قادر خواهد گردید تا با استفاده از سیاست آب بر همسایگان خود که در مناطق پایانی رودخانه های واقع در افغانستان، قرار دارند تاثیر بسیار گذاشته و در تغیر سیاست آنها به سود افغانستان از آب استفاده کند. و کمبود آن به علت مصرف زیاد برای توسعه ملتها در ابعاد مختلف، می رود از همان اهمیتی برخوردار شود که در گذشته ها نفت دارا بوده است. گاهی نسیمی می وزد و دست نوازشگرش خنکی دلچسبی را روزانه ی گونه هایمان می کند.برای ما که در شهر زندگی می کنیم،رودخانه ی یاد آور شادی،تفریح،هوای پاک است راستی این همه اب کجا می روند؟

برج مقبره از اهمیت زیادی بین ساکنین روستا برخوردار است طوری که ساکنان همیشه با افتخار از این مقبره یاد میکنند. آمو در پامیر از ارتفاع 4000 متر شروع می گردد و از شمال شرق رو به جنوب غرب جریان پیدا میکند. آب این رودخانه به علت گل و لای زیادی که با خود حمل میکند بیشترین آلودهگی را در میان آبهای جهان دارد. برق موجود در شهر ها هم به اندازهی نیست که به صورت کل نیازمندی این شهر ها را مرفوع بسازد. مصحّح بدون مراجعه به فرهنگ های عربی و بررسی کردن معانی واژه ای که خود روایت کرده و حتی بدون رعایت صورت نوشتاری کلمه، واژه ای دیگر را به جای آن برگزیده است!

برای اینکه دولت افغانستان بتواند در روابط خود با کشور های همسایه وابسته گی متقابل ایجاد کند، تا با استفاده از آن، سیاست کشور های همسایه را به نفع خود رقم زند، دولت افغانستان باید منابع آب خود را مدیریت کرده و خود را در موقیعتی قرار دهد که بالای منابع آب خویش تسلط کامل پیدا کرده و در صورت ضرورت از آب به عنوان ابزار دیپلوماتیک در برابر همسایه ها استفاده کند.

اما توافق این دو کشور نیز متاثر از مناسبات سیاسی شان میباشد. کاخ Marii Medichi نیز در ساحل سمت چپ رود سن که شاهد صعود به تاج و تخت ملکه ساخته شده است. د: افغانستان در روند توسعه و پیشرفت خود نیاز به ابزار و وسایلی دارد که با استفاده از آنها بتواند این روند را به موفقیت سپری كند. بناءً رشد و توسعه کشاورزی و دسترسی به برق که تقریباً نیاز های اولیه مردم افغانستان را تشکیل میدهد منوط به مدیریت آب و استفاده درست از آن در راستای دست یابی به این اهداف میباشد. 1) سنگ زدایی : در این مرحله آبی که پشت سدها جمع شده با فشار از لایه ها و صافی های سنگی بزرگی عبور داده تا سنگ ریزه ها و شن های آن از آب جدا شوند .

دیدگاهتان را بنویسید