سفر به دره نالتار، مقصد گردشگری و طبیعت گردی دیدنی در پاکستان

وی ادامه داد: رودخانه ها تحت تاثیر عوامل طبیعی و یا دخالت های انسانی دچار فرسایش یا کف کنی، فرسایش کناره ای و جابجایی های جانبی می شوند، تداوم رفتارهای فرسایشی رودخانه ها هر ساله موجب تخریب اراضی کشاورز، تاسیسات ساحلی، پل ها و اماکن حاشیه آنها می شود و به طور همزمان گسترش فعالیت های انسانی در سطح حوضه های آبخیز و همچنین ورود پساب های شهری و روستایی به رودخانه ها و تعرض به حد بستر و حریم رودخانه ها علاوه بر مسایل اقلیمی و طبیعی این بوم سازگان های ارزشمند و زیستمندان آنها را با چالش های بسیاری روبرو ساخته و فشار تحمل ناپذیری را بر منابع آب وارد کرده است.

در نهایت بعضی عناصر رادیواکتیو مانند استرونیوم ۹۰ (که باعث سرطان استخوان میشود) از طریق آب وارد آبهای زیرزمینی و یا جویبارها و رودخانهها منتقل میشود. این موزه از قسمتهای مختلفی مانند اتاق افسر نگهبان، عکاسخانه، سلولهای عمومی و انفرادی، اتاق پانسمان، اتاق یادبود و یادگاریهای زندانیان و شکنجهگاهها تشکیل شده است که شما را با ساخت و ساز این زندان و شیوههای مختلف شکنجهای که به کار گرفته میشده است، آشنا میکند. آلودگیهای موجود در آب که دارای فلزات سنگین مانند جیوه، سرب و …

استفاده از کودهای شیمیایی که دارای فسفات و نیترات هستند؛ باعث رشد بیوقفه جلبکها میشوند، جلبکها تمامی اکسیژن موجود در آب را مصرف میکنند و رنگ آن را کدر و خاصیت آن را سمی میکنند و در نتیجه باعث نابودی ماهیها میشود. پژوهش از دی ماه سال 1385 به مدت یک سال در 3 ایستگاه در طول رودخانه با 3 تکرار به همراه ثبت شرایط فیزیکی و شیمیایی آب (اکسیژن و دما) و نمونه برداری از انواع ماکروبنتوزهای رودخانه صورت گرفت. ” انقلاب سبز ” در هند در اعتراض به افزایش استفاده از کودهای شیمیایی شکل گرفت. از این رو، میزان ذخیره سازی آب توسط افغانستان به مقدار بسیار زیادی صورت می گیرد و در عوض سیلاب های فصلی را که نمی تواند مهار کند را در حکم حقابه محسوب می کند.

هریرود علاوه بر ارزش اقتصادی ، دارای ارزش سیاسی نیز است زیرا در حصصی مرز سیاسی بین افغانستان و ایران و ایران و ترکمنستان را تشکیل میدهد . کشور افغانستان با تمامی کشورهای همسایه خود شامل ایران، پاکستان، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان و چین حوضه آب مرزی دارد و این باعث مسرت است که قرارداد ۱۳۵۱ هیرمند بین ایران و افغانستان تنها قراردادی است که افغانستان در آب­های مرزی خود با همسایگانش دارد. ضایعات و زبالهها، اکسیژن آب را از بین میبرند و تعادل اکوسیستم را به هم میزند. به گزارش روز دوشنبه ایرنا از سازمان حفاظت محیط زیست، علی سلاجقه در دوازدهمین کنفرانس بین المللی مهندسی رودخانه که امروز در سالن نشست های سازمان آب و برق خوزستان بصورت مجازی برگزار شد، به مهم بودن بحث رودخانه ها اشاره کرد و افزود: رودخانه ها شریان های حیاتی کره زمین و حوضه های آبخیز هستند که همواره از گذشته های دور مورد توجه جوامع انسانی بوده اند، به طوری که رودخانه ها نه تنها در سیمای کلی سطح زمین نقش دارند، بلکه نحوه زیستن انسان در کره زمین را تعیین می کنند.

رئیس دادگستری استان البرز با بیان اینکه ساخت ویلای مجلل مذکور بهصورت غیرمجاز و بهبهانه بازسازی ساختمان قدیمی مربوط به سال ۱۳۵۴، در اواخر سال ۱۳۹۳ شروع شد و در اوایل سال ۱۳۹۵ به اتمام رسید، گفت: بنای مجلل حاضر بدون هرگونه مجوز قانونی با تصرف بستر رودخانه و نیز اراضی ملی و در حریم شبکه انتقال برق و با مصالح روز ساخته شد. رئیسکل دادگستری استان البرز درباره روند آزادسازی اراضی در حریم رودخانه کرج میگوید: در روند اجرای دستور رئیس قوه قضائیه مبنی بر آزادسازی رودخانهها و اراضی ملی، کار آزادسازی بستر و حریم رودخانه کرج در جاده چالوس آغاز شد و در اولین اقدام ساختمان متعلق به قوه قضائیه تخریب شد.

امير عبدوس، رييس اداره کل محيط زيست استان گيلان در اين باره گفت: براي احياي تالاب انزلي اعتباري حدود 90 ميليارد تومان در يک برنامه پنج ساله اختصاص داده شد که اجراي اين طرح از سال 1389 آغاز شد و در سال اول هفت ميليارد تومان و براي سال دوم هشت ميليارد و 100ميليون تومان اعتبار اختصاص داده شد. یکی از خطرناکترین منابع آلوده کننده رودخانهها ضایعات هستهای است. سوم، به حریم شبکه برق ۲۰کیلوولت تجاوز و در حریم انتقال برق ساخته شده است. وقتی که مهرداد پس از هفت سال دربدری به مملکت خود برگشت و زمام امور را بدست گرفت، صلاح خود را در آن ندید که با روم طرف شود و تمام توجه خود را به تسخیر ولایاتی که در شمال و مشرق دریای سیاه واقع بود معطوف داشت در این راه یونانیهای قریم و کنار دریای آزو از دل و جان به کمک او شتافتند زیرا شهرهای اینها همواره در معرض تاخت و تاز مردمان وحشی شمال از قبیل سکاها و سارماتها بودند و یونانیهای مزبور مهرداد را یک نفر مقدونی میدانستند: او او زبان یونانی را بخوبی حرف میزد و دیگر تشکیلات و ترتیبات لشکر او بهمان طرز و اسلوب فالانژهای مقدونی بود و بالاخره دو سردار نامی او یعنی دیوفانت و نه اُپ تولم یونانی بودند.

از طرف دیگر، تجمع آلودگی بر سطح رودخانهها باعث ایجاد یک لایه نسبتا ضخیم بر روی آب میشود، در نتیجه نور خورشید به خوبی درون آب نفوذ نمیکند و زندگی آبزیان و گیاهان دریایی به خطر میافتد. آلودگی گرمایی آب برای تمام آبزیان اکوسیستم پرخطر است. هستند، برای سلامت آبزیان و انسان زیانآور خواهند بود. نیاز انسان به آب را می توان در خوردن، شستشو، صنعت، کشاورزی و موارد دیگر دید.

تکیه دارد، اصلاح مسیر و اقدامات ساماندهی در مسیر رودخانه باعث تثبیت کناره ها و حفاظت اراضی کشاورزی و مناطق مسکونی از خطر تخریب سیلاب ها می شود، به طور کلی مهندسی رودخانه شامل تمام مراحل برنامه ریزی، طراحی، اجراء و بهره برداری از انواع طرح های مختلفی است که به منظور بهبود شرایط رودخانه و در جهت استفاده بهتر از آن با توجه به محیط زیست اعمال می شود. مواد شیمیایی آلاینده از طریق آب وارد آبهای زیرزمینی و دیگر منابع آب میشود. سپس در کیلومتر ۲۰ اتوبان وارد جاده کردان برغان شوید که در دهانه درهای سرسبز قرار گرفته و یک رودخانه در کنار آن در جریان است.

شایان ذکر است که این کشور در زمینه ماشین آلات و تجهیزات و مواد غذایی نیز توانسته رتبه خوبی برای خود تأمین نماید خوشبختانه ارمنستان یک کشور قدرتمند در زمینه صنعت است به طوریکه صنعت این کشور توانسته یک فضای درآمدزایی ارزشمند برای مردم این کشور فراهم سازد. ریختن مواد ضدعفونی کننده و گندزدا و پسماند مواد غذایی به درون رودخانهها باعث آلودگی رودخانهها میشود. این بارش ها موجب وارد آمدن خسارت به چندین منزل مسكونی و فرو ریختن دیوار خانه های قدیمی، سقوط تابلوها و قطع درختان در غرب استان شده است. او یادآور شد: ستاد مدیریت بحران موظف است با همکاری شهرداری ها نسبت به آزادسازی رودخانه ها که به نوعی جبران خسارت سیل اخیر است، اقدام کند و با کسانی که مانع این مهم شوند قانونی برخورد می شود.

بدری به عزم جدی دولت و قوه قضاییه برای برخورد با متخلفان و متصرفان حریم رودخانهها اشاره و گفت: شورای حفظ حقوق بیت المال در امور اراضی و منابع طبیعی، قرارگاه صیانت از بیت المال، دستگاههای ناظر و بازرسی و همه ارگانها و سازمانهای نظارتی با موضوع اجرای دستور ویژه رییس جمهوری و رییس قوه قضائیه در خصوص آزادسازی بستر و حریم رودخانهها پای کار هستند تا قانون دراین زمینه اجرا شود. او افزود: متصرفان با تخریب سازهها و مستحدثات در این منطقه، وضعیت رودخانه و بستر و حریم آن را به حالت قبل تغییر دادند و قانون در این زمینه محکم و استوار است و بدون اغماض و چشم پوشی در روزهای آینده با مابقی سازههای غیر مجاز در حریم و بستر رودخانه برخورد خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید