سرزمین سنگهای افسانه ای روستای خورنج در پیرانشهر + تصاویر

بعد از روستای چم نور از محل روستای چمتاق و با عبور از پلی از روی رودخانه، جاده از زاینده رود فاصله میگیرد و وارد جاده ای به نام شوراب میشه که بعد از عبور از گردنه های کوهستانی کم ارتفاع به جایی در جاده اصلی تیران به سامان میرسه. این جاده باریک از میان یا از مجاورت روستاهای متعددی میگذرد که در حاشیه رود زاینده رود قرار گرفته اند و نام تعداد زیادی از آنها با واژه چم شروع میشه.

به ویژه باغات هلو که در ایام تابستان هلو های بزرگ و شیرین آن جلب توجه میکند و به نام هلو سامان مشهور هستند. این رود از ارتفاعات 3800 متری دامنه های غربی کوه پغمان و بهسود ، پنجاب و دایکندی ( میان دو کوتل اونی و حاجیگگ ) سرچشمه می گیرد . «اوتم سینها» کارشناس مسائل سیاسی در دانشگاه مطالعات دفاعی هند، لغو معاهده سند را عملی و مطلوب ندانست و اظهار کرد گزینه عملی در چارچوب توافق استفاده بیشتر از آب رودخانههای غربی است . روستای اسفجیر در 25 کیلومتری شمال غربی شهرستان فاروج در بخش خبوشان قرار دارد.

این پل در فاصله حدود 100 کیلومتری اصفهان قرار دارد و دو مسیر دسترسی به آن از اصفهان وجود دارد. یا از برنامه هایی که گروه های طبیعت گرد اصفهان تدارک دیده اند استفاده کنید. شهرک مدیسه در سمت دیگر پل کله قرار گرفته و شهرک باغشاد و بیشه های جنگلی اون در سوی دیگر پل کله قرار گرفته اند. چشم انداز گنبد زیبایی از یک مسجد در شهرک مدیسه که در پشت زمینه نمای پل کله قرار دارد مزید بر زیبایی این صحنه شده و صحنه زیبایی از رود، جنگل، پل، روستا و گنبد دارد. نکته قابل توجهی که هنگام عبور از روستاها مشاهده میکنید وجود سرویس های بهداشتی تمیزی است که برای استفاده اهالی و رفاه مسافران در میان روستا و حتی مجزا از مساجد ساخته اند و به صورت رایگان میشه از آنها استفاده کرد.

از باغبادران یک جاده آسفالته باریک به موازات رود زاینده رود و به سمت بالا دست این رود امتداد پیدا میکنه که البته در قسمت هایی از مسیر از حاشیه رود جدا میشه و در قسمت هایی دوباره به رود نزدیک میشه و یا از طریق پل های باریک فلزی به این سو و اون سو رود میرود. عرض این پل های فلزی فقط به اندازه عبور یک ماشین هست.

پل زمان خان حدود 30 متر طول و 4 متر عرض داره. اولين بتون اين سد در ماه ژوئن سال 1933 و آخرين بتون آن در ماه مي سال 1935 کار گذاشته شد.بطور تقريبي مي توان گفت که در هر ماه 156800 متر مکعب بتون در اين سد کار گذاشته شده است.بيشترين ميزان کار گذاري بتون در يک روز 10253 متر مکعب بتون (مقداري از اين بتون ها در برج ورودي و مکان موتور برق به کار رفته است) بوده و کمترين ميزان 269500 متر مکعب در هر ماه بوده است.

در واقع بر اساس اندازهگیری آبهای زیرزمینی که این ماهوارهها در بین سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۹ انجام دادند، حوضهی آبریز دجله و فرات که شامل ترکیه، سوریه، عراق و غرب ایران است، سریعتر از هر جای دیگری در جهان (به جز شمال هند)، آب از دست میدهد. اولین بار بود که میخواستم به دیدار این رودخانه رویایی بروم، صحبت های پدرم حسابی من را به شوق آورده بود و دلم میخواست هر چه زودتر این رودخانه رویایی را از نزدیک ببینم.

در مسیر جاده باغبادران به سمت بالادست رودخانه یعنی به سمت پل زمان خان از روستاهای متعددی خواهیم گذشت که برخی از آنها جاذبه های طبیعی و گردشگری شاخص تری دارند. در این مسیر و بعد از عبور از پلی از روی رودخانه و بعد از عبور از مجاورت روستای چلوان به میدانی خواهیم رسید که جاده سمت راست به محل پل تاریخی زمان خان و جاده سمت چپ به شهر سامان میرسد. در مجاورت جاده شورآب باغات فراوانی را خواهیم دید. از این دید پریشانی مطالب مثنوی، شیوه یا عاملی است، در جهت جذّابتر شدن آن.

بعد از مورکان جاده به سمت پل زمان خان یا سامان ادامه پیدا میکنه و در طی این مسیر از دل روستاهای متعددی عبور میکنیم مانند سعیدآباد یا همان کرچکان، برنجگان، خشویه، زردخشویه، چم علیشاه، چم نور و چم تاق. جاده آسفالتی که درست قبل از پل جدید فجر از اتوبان ذوب آهن یا همان اتوبان اصفهان- شهرکرد منشعب میشه، ابتدا به شهرک باغشاد و سپس در ادامه مسیر به حومه شهر باغبهادران میرسه. از پل زمان خان جاده ای به سمت بالادست رودخانه ادامه پیدا میکند که بعد از گذشتن از پل در ارتفاعات مجاور رودخانه به سمت سد چادگان راهی میشیم.

پل زمان خان توریستی ترین مکان زاینده رود در منطقه پایین دست سد چادگان تا باغبهادران است. مسیر نزدیک تر مسیر اصفهان به نجف آباد و سپس تیران است و بعد از تیران وارد جاده سامان میشید و چند کیلومتر قبل از سامان به پل زمان خان میرسید. این پل قدیمی که در دوره صفویه ساخته شده به نام “پل کله” شهرت دارد و قبل از احداث پل جدید، مسیر تردد بین اصفهان و شهرکرد بوده است. این شهر که تاکنون نیز برج و بارو های شکسته و نیمه فروریخته اش میتواند انسان را محو شکوه و جلال روزگاران گذشته اش نماید در متون عهد تیموری و صفوی بنام قلعه داوری یاد شده و عده ای معتقدند که این شهر در عصر فریدون و بامر فریدون پادشاه پیشدادی آریانای باستان بنا گردیده و همانطورکه گفته شد آنرا بنام شهر فریدون یاد میکنند و نام فراه را نیز ماخوذ از نام فریدون میدانند.

پل زمان خان یک پل تاریخی بر روی قسمتی از زاینده رود است که در نیمه راه بین سد چادگان و باغبهادران واقع شده. رودخانه زاینده رود از محل سد چادگان تا باغبهادران به صورت همیشگی آب داره، البته در مواقع خشکسالی و کاهش ذخایر آب سد چادگان، آب رودخانه نیز کاهش پیدا میکنه. در این گزارش این نکته نیز مورد توجه قرار گرفته که طی سالهای اخیر و با وجود اقداماه های صورت گرفته، روند مسائل و مشکلات این بخش نه تنها بهبود نیافته، بلکه به مراتب پیچیده تر نیز شده است. با بررسیهای صورت گرفته، قطع آب رود هیرمند بهدلیل ذخیره بیشتر آب در پشت سد «کجکی» در افغانستان و تغییر مسیر این رود توسط افغانستان است.وی افزود: طی چند سال گذشته ساخت و سازهایی در این منطقه توسط افغانستان صورت گرفته که از سوی کارشناسان و مسئولان کشورمان نادیده گرفته شده بهطوری که تا چند وقت پیش حتی از تغییر مسیر این رود اطلاعی نداشتیم.در بازدیدی که اخیراً از منطقه انجام شده و همچنین تحقیقات اولیه نشان میدهد که مسیر آب این رود در برخی از نقاط توسط افغانستان منحرف شده است بهطوری که اصلاً آبی وارد حوزه آبریز ایران نمیشود.در حال حاضر آبریز رود هیرمند به حوزه آبی کشورمان بهطور کامل خشک شده است، این در حالی است که هنوز اقدام جدی از سوی دست اندرکاران امور آب کشور صورت نگرفته است و مسئولان تنها عدم بارش را بهعنوان علت خشکسالی ذکر میکنند.رودخانه هیرمند در افغانستان ۱۱۰۰ کیلومتر طول دارد و از کوههای «بابایغما» در مناطق مرکزی افغانستان سرچشمه میگیرد و استفاده از آب این رودخانه براساس توافقنامهای که در سال ۱۳۵۱ میان ایران و افغانستان به امضا رسیده، انجام میشود.

نتايجي که از مقايسة جداول و نمودارهاي به دست آمده حاصل شد، نشان داد که از عوامل فيزيکي پهنا، عمق و الگوي رودخانه و از عوامل زيست شناختي زلالي آب، بي رنگي آن و وجود درختان در اطرف رودخانه مهم ترين عوامل زيبايي شناختي رودخانه هاي اين منطقه مي باشند، در حالي که از ميان اين دو گروه از عوامل تنها در بعضي مکان ها گل آلودي بالا و رنگ کدر آب باعث تقليل کيفيت آن ها شده است. این نشان میدهد که برخلاف برخی پژوهشهای پیشین، اماس مخصوص ثروتمندان نیست و همه طبقات اجتماعی که زمینه لازم بیماری را داشته باشند، ممکن است به اماس مبتلا شوند.

12- همه ی جانداران به… من بخشنده ام چرا که در مسیرم همه چیز را سیراب میکنم درختان گل ها گیاهان حیوانات انسان ها و همه موجودات زنده از کنار من تشنه نمیروند و سیراب میشوند. به همین علت اگر فقط برای یک تفریح گذرا به این شهر می آیید، توصیه من این هست که به جای پارک ساحلی به روستاهای حاشیه زاینده رود بروید که فاصله چندانی هم با باغبهادران ندارد. آخرین برنامة من در پارک پرندگان، گرفتنِ عکسی یادگاری با مار بوآیی زرد رنگ و سه متری بود که برای ایجادِ حسِ دوستی بیشتر، جناب مار را به گردن آویختم و با او برای دوربین ژست گرفتم؛ هرچند در نگاهِ او چیز خاصی مشاهده نمیشد اما در نگاهِ من، وحشتِ حاصل از اولین تماس با ماری به این قد و قواره موج میزد!

دیدگاهتان را بنویسید