حذف طعم نامطبوع آب طراحی شده است

شاید برایتان جالب باشد که بدانید در همین تنگه باریک و صعبالعبور 1 کتیبه از 3 کتیبه معروف از دوران قاجار به یادگار مانده است، که دو کتیبه دیگر در چشمه علی شهرری و تونل وانا در جاده هراز قرار دارند. آرامگاه امام زاده اسماعیل در ضلع غربی روستا و در دامنه شرقی تپهای معروف به تنگلخانه واقع شده است. کتیبه واقع در تنگه ساواشی دارای ابعاد شش در هفت متر است که وقایع زمان فتحعلی شاه دور تا دور کتیبه روایت شده است. یکی از سوغاتی های روستای جلیزجند یا همان ساواشی «دوغ پنج گیاه» است. تابلو تنگه ساواشی این راه فرعی را کاملاً مشخص کرده است.

قبل از فشم یه فرعی سمت چپ شما رو به کنار رودخونه و روستای زیبای ایگل می بره. فانوس دریایی بوستان بنادر، برجهای آتش بوستان ابراهیم و گنبد مینا از جمله مکانهای دیدنیای است که بازدیدشان، پیادهروی شما را لذتبخشتر میکند. در این محل میتوانید اتومبیل خود را در پارکینگ پارک کرده و پیادهروی را آغاز کنید. همچنین دمپاییهای بنددار نیز برای راهپیمایی در آب از جمله مواردی است که در کمتر جای دیگری میتوانید پیدا کنید. این نواحی در فصل پاییز و زمستان نیز تنوع زیادی دارند. این نواحی در زمستان دارای چشم اندازهای ویژه ای می باشند و آب و هوای آن نیز کمی سرد است.

در این دشت زیبا چشمههای فراوانی وجود دارد و تماشای مناظر و چشم اندازهای دل انگیز با وجود گلهای وحشی و رنگارنگ علاقمندان به طبیعتگردی را جذب مینماید. کوهسرخ زیبا، با خاک خاص، منحصر به فرد و سرخ زیبا و چشم نوازش، به علت آب و هوای دل انگیزی که دارد یکی از مناطق ییلاقی استان خراسان رضوی محسوب میشود. این کتیبه که حدوداً 185 ساله است هرچند به دلیل جانمایی مناسب آن برای در امان ماندن از تخریبهای ناشی از بارش باران و تابش آفتاب در دل کوه قرار گرفته؛ اما متأسفانه از گزند گردشگران در امان نبوده و آسیبهای بسیاری به آن وارد شده است.

این آبشار که در دامنه کوه های الوند واقع شده است، دارای جذابیت های زیادی برای گردشگران می باشد. همزیستی سنت و مدرنیته در کنار رودخانه زیبای مسکو بر جذابیت های این شهر افزوده است و اگر شرایط آب و هوایی مساعد باشد، سفر با قایق تفریحی یکی از شیوه های رایج برای بازدید از بناهای تاریخی آن است. نامق دهی است از دهستان براکوه بخش ریوش شهرستان کاشمر، در ۳۶هزارگزی جنوب شرقی ریوش بر سر راه مالروعمومی ریوش به حصار.

این روستا در دهستان برکوه قرار دارد و بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن (۴۰۳ خانوار) ۱۱۳۴ نفر است. ما علاقمندان علاوه بر جاذبه های طبیعی می توانید از دیدنی های تاریخی این ناحیه نیز بازدید کنید. این پدیده طبیعی در حاشیه جاده آسفالته کریز به ریوش در فاصله 15 کیلومتری شهر ریوش و به فاصله سه کیلومتری روستای کریز واقع گردیده و دارای آبگرم معدنی با خاصیت های درمانی است.

قسمت کم عرض این رودخانه در نواحی حیرتان واقع شده است. اگر می خواهید فعالیت های مهیج در طبیعت داشته باشید، توصیه می کنیم سری به این نواحی بزنید. از جاذبه های مهمی که در اطراف آبشار گنجنامه برای گردشگران وجود دارد، صخره نوردی و کوهنوردی می باشد. ممکن است مجبور شوید، مدت بیشتری را در رودخانه و برای رد شدن بقیه گردشگران منتظر بمانید. مطالعه ی آیلتس کیوکارد IELTS Cue Card شماره ۷۴ به شما کمک میکند تا خود را برای بخش اسپیکینگ آیلتس آماده کنید و دایره ی لغات مورد نیاز برای این بخش را افزایش دهید. کیسه خالی برای زبالهها، یک بسته کوچک کمک های اولیه، ضد آفتاب و عینک آفتابی، کلاه و کفش مناسب پیاده روی همراه داشته باشید.

نقاشیهای اصلی با کمک دولتهای نروژ و آلمان تا حدی ترمیم شدهاند. هر سه این کتیبهها به دستور فتحعلی شاه قاجار حکاکی شدهاند. مدیرکل دفتر رودخانههای مرزی و منابع آب مشترک ادامه داد: همچنین توسعه ظرفیت نیروگاه­های برقآبی بین ایران و آذربایجان (اردوباد – مارازاد) و ایران و ارمنستان (مغری- قرهچیلر) نیز در دستور کار قرار دارد و در حال پیگیری است. در لاویج رودخانههای زیادی هست. به گزارش پایگاه اطلاعرسانی وزارت نیرو، “جبار وطن فدا” افزود: موضوع رها سازی آب هیرمند از محل سد کمالخان در فاصله ۷۰-۸۰ کیلومتری مرز ایران مدتی است از سوی وزارت امور خارجه، وزارت نیرو و معاون ویژه رئیس جمهوری پیگیری میشود.

وطن فدا در ادامه با اشاره به موضوع حقابه ایران که به تبع آن سال نرمال، ۸۲۰ میلیون متر مکعب است و باید به صورت جدول ماهانه در اختیار طرف ایرانی قرار گیرد، گفت: در انتهای مسیر رودخانه، بند کمال خان، بند تنظیمی است که در فروردین ۱۴۰۰ به بهره برداری رسیده است. پس از طی 4.5 کیلومتر بعد از روستا به انتهای مسیر ماشین رو میرسید. از ابتدای تنگه اول تا آبشار انتهای راه، مسیری چشم نواز و زیبا را در سه بخش پیش رو دارید. از چه مسیری به دیدن تنگه واشی برویم ؟ با وجود تور یک روزه تنگه واشی احتمال این که آخر هفته با شلوغی روبرو شوید، زیاد است.

هنگامی که سرعت آب زیاد است از قطعات درشت سنگ استفاده میشود و خلل و فرج را با سنگ­ریزه پر میکنند که به این پوشش٫٫ریپ رپ٫٫ میگویند. اما برای زنان خانهدار که بیشتر ساعات روزانه خود را در حوزه خانه و خانواده سپری میکنند چنین فضاهایی برای برقراری ارتباط و تعامل با دیگر اهالی محله ضرورت بیشتری دارد. اهالی جزء چند ماه زمستان بقیه ماه های سال را در هوای آزاد ، در زیر درخت های باغچه های اطراف دهکده ها و یا بالاتر در قله های کوه ها در ییلاق های تابستانی خود میگذرانند و مانند خوشه های انگور که بیک تناسب معین سایه و آفتاب بکار دارد، همانطور در سایه و روشنی تحت برگ های درختان زندگانی میکنند.

در پشت این آبشار دشت های وسیع و سرسبزی وجود دارند که توجه شما را جلب می کنند. این نهالستان به جنگلهای انبوه مسیر روستاهای بالا دست اتصال دارد، که از نکات جالب توجه بوده و زیبای خاصی به منطقه داده است. است. همچنین این محدوده دارای روستاهای زیبا با بافت قدیمی و کوهپایهای و پلکانی شکل نیز است که نظر هر بینندهای را به خود جلب میکند. رودخانه زاینده رود از شهرها و روستاهای بسیاری میگذرد و آنها را سیراب میکند که عبارتند از: قراقوش، گرم دره، قوچان، مارکده، صادق آباد، یاسه چای، چراخانی، هوره، سوادجان، دشتی، چَم چنگ و چَمخلیفه و از آنجا به سوی خاور جنوبی تغییر مسیر داده و به شهرستان سامان وارد میگردد.

دیدگاهتان را بنویسید