جاذبه ها و مناطق دیدنی روستای زیبای درکش

در بن بست میرزا بابایی کوی اردیبهشت، قیمت هر متر مربع آپارتمان 19 میلیون تومان است. گفتنی است که حجم میانگین سالانه آب این رودخانه، ۱۷۳/۴ میلیون متر مکعب می باشد . از خط منصف بیشتر در دریاچهها و رودخانهها استفاده میشود که امکان کشتیرانی در آنها وجود ندارد؛ برای نمونه خط مرزی میان کانادا و آمریکا درباره دریاچه اری و رودخانه دیترویت را خط منصف مشخص کرده است. ١. تعیین مرز در دو ساحل رودخانه و بهرهبرداری مشترک از آن: تعیین مرز در رودخانههای مشترک میان دو کشور، تعیین مرز در دوکرانه و استفاده مشترک از آب رودخانه است.

مدیرکل دفتر رودخانههای مرزی و منابع آب مشترک در ادامه با اشاره به وضعیت قراردادی ایران در رودخانههای مرزی واقع در شمالشرق کشور، اظهار کرد: ایران با شوروی سابق در سال­های ۱۹۲۱، ۱۹۲۶، ۱۹۵۷ و ۱۹۵۸ قراردادهای مهمی در زمینه رودخانههای مرزی و احداث و بهره­برداری از تأسیسات مشترک بر روی آنها امضا کرد. از پیوند رودخانههای میانهی شهر پرجمعیت شمال کشور یعنی رشت، ایجاد شده است، بیشترین آلودگی را به این تالاب مهم کشور، وارد کرده است.

در سالهای گذشته تمهیداتی همچون انتقال برخی از کانالهای آلودگی رودخانه و نیز لایروبی رودخانه و غیره توسط شهرداری رشت انجام پذیرفته است . امروزه به عنوان رودخانه مرگ تغییر نام یافته و شریانی برای انتقال آلودگی به تالاب انزلی شده است. سلامت – کارشناسان شهری معتقدند؛ نبود سیستم فاضلاب شهری و برداشت آب از طرق 200 حلقه چاه در تهران و استفاده آب چاه ها بعد از تصفیه برای مصارف شرب می تواند آلودگی آب تهران به آلودگیهای مانند نیترات را تقویت کند.

فلزات سنگین از عوامل مهم آلودگی منابع آبی به شمار می رود. کل فرآیند به طور طبیعی توسط پوشش گیاهی بانک ها تنظیم می شود. از دیگر تفریحات محبوب در منطقه دریاچه فراخین میتوان به تماشای جنگلهای باستانی هیرکانی و پوشش گیاهی مجاور دریاچه، یکی از زیباترین و با ارزشترین پوششهای گیاهی ایران، پیک نیک و شبمانی در طبیعت، موتور سواری، قایقسواری (البته با قایق بادی شخصی)، عکاسی و دوچرخه سواری اشاره کرد. برخی نیز رودخانه کارون را همان رودخانه باستانی کوپرتس میدانند. همچنین آب نمکین در یا باعث حل شدن برخی مواد معدنی سنگ ها شده آنها را متلاشی می سازد و بدین سان ماسه پدید می آورد .

ابراهیم هاتفی فرد گفت: اهالی روستاهای بخش گرمخان در شهرستان بجنورد خواستار تعیین تکلیف احداث سد قوردانلو همچنین لایروبی رودخانه اترک هستند که سال ها است وضعیت نابسامان این سد و رودخانه، زندگی و امور کشاورزی این منطقه را تحت تاثیر قرار داده است. از این پایانه میتوان با هزینهای اندک، با اتوبوس به تمام نقاط دیدنی ایگواسو و همچنین فرودگاه شهر رفت. ایگواسو یک اسم بومی از قبایل گوارانی امریکای جنوبی به معنی آب بزرگ می باشد. مسیرم را به امید پایان این شرایط بد و یافتن منظره ای بکر و زیبا ادامه می دهم اما زباله هایی میبینم که توسط رستوران ها به داخل آب انداخته شده و بعضی از زباله ها نیز توسط افرادی که چند لحظه ای در مسیر این رودخانه توقف کرده اند در دل طبیعت رها شده است .

تا پیش از جنگ جهانی دوم کشتیرانی در رودخانههای بینالمللی برای کشورهای اروپا آزاد بود اما پس از جنگ که کشورها به بلوک غرب و شرق تقسیم شدند، حق کشتیرانی در رود فقط برای کشورهای ساحلی مجاز شناخته شد. ٦. شیوه تعیین مرز از طریق خط تالوگ همراه با خط منصف دو مسیر کشتیرانی فرعی در مصب رودخانه: چنانچه کشتیرانی از منافع مسلط دولتها باشد، خط تالوگ به عنوان مرز شناخته میشود، اما ممکن است در بخشی از رودخانه دو مسیر وجود داشته باشد (بهویژه در دهانه رودخانه) که در این حالت، درحالیکه دولتها مالک مسیرهای خود هستند، خط مرزی در میان دو کانال تعیین و تثبیت میشود، مانند مرز رودخانه «گوادیانا» بین پرتغال و اسپانیا (١٨٩٥).

تا اینجا توضیحات در مورد سر شاخه ها و رودهای تشکیل دهنده خرسان که درمنطقه سمیرم واقع شده اند. عربها هم به تأسّی از «گیهون» مذکور در تورات آن را «جیحون» نامیدهاند، که تا دورة مغولان به همین نام متداول بوده و بعد به «آمودریا» یا «آب آمویه» شهرتیافتهاستو یا رودی که فردوسی «سنبار»خوانده و اکنون هم سومبار خوانده میشود، چون به رودخانة اَترَک میپیوندد بعضی آن را هم اترک پنداشتهاند، در حالیکه رود اترک تا سدههای اولیةاسلامی«هرند»خواندهمیشدوازسدةهشتمهجریبهبعد،اترکنامیدهشدهاست. جالب است بدانید که مقدار گرمایی که لازم است تا دمای ۱ گرم آب را ۱ درجه سانتی گراد افزایش دهد، حدود ۱۰ برابر مقدار گرمایی است که برای ۱ گرم آهن لازم است.

٣. خط منصف: خط منصف خطی است که فاصله هر نقطهای از آن تا نزدیکترین نقاط دو ساحل به یک اندازه باشد؛ بنابراین خط منصف خطی است که رودخانه را به دو قسمت مساوی تقسیم و در ارتباط با سطح افقی آب است. با شکوه و هیبت خاص خود زیبایی وصف ناپذیری به کل شهرداده و جاده “هراز” که برای اکثر ایرانیان شناخته شده می باشد در مقیاسی کوچکتر در تنگه فنوج به دست بی مثال خالق طبیعت تکرار شده است. ورود فلزات به آبهای طبیعی معمولا از محلهای تخلیه فاضلابهای شهری،کشاورزی و صنعتی صورت می گیرد.

فلزات سنگین رودخانه گوهررود بالاتر از استانداردها است . این منجر به بروز خطر بهداشتی وجود فلزات سنگین در بدن ماهیان تالاب انزلی و در نهایت انسان میشود. و در سال 1318 مذاکرات دو طرف منجر به امضاء پیمانی میان دو همسایه شد. سیروان پس از طی مسیری در میان درۀ کوههای کوچکخرمال، شاهو و سالان وارد کردستان عراق شده و به دریاچه سد دربندیخان میریزد. وی درباره احداث سد جدید در مسیر رودخانه هیرمند تصریح کرد: به طور طبیعی هر نوع سازه آبی که در مسیر این رودخانه احداث شود، نباید بر قرارداد ایران و افغانستان در زمینه هیرمند تأثیر بگذارد و ما امیدوار هستیم این مسئله مورد توجه همکارانمان در افغانستان هم باشد.

به گزارش اروم نیوز به نقل از آراز سسی، رودخانه ارس پلدشت که مرز بین ایران و جمهوری خود مختار نخجوان را تشکیل می دهد یکی از منابع مهم استان در تولید انواع آبزیان و به خصوص شاه میگوی دراز آب های شیرین است. رودخانه نیل از کشورهای سودان، مصر، اتیوپی، اوگاندا، کنیا، تانزانیا، زئیر، بروندی و رواندا میگذرد یا رودخانه دانوب که مرز مشترک بین کشورهای چک، اسلوونی، مجارستان، بلغارستان، رومانی، یوگسلاوی و رومانی را تشکیل میدهد یا میتوان از رودخانه ارس نام برد که بین کشورهای ایران، ترکیه، ارمنستان و آذربایجان قرار دارد.

در روش چند ضلعی، حوضه آبریز به فرض به چند ضلعی تقسیم میشود که میانگین بارش باران در یک منطقه توسط هر یک از این چند ضلعیها بررسی میشود. رودخانههای بینالمللی نیز به نوبه خود به دو دسته تقسیم میشوند: ١. در مسیر رودخانه گوهررود دو مرداب کوچک و بزرگ قرار دارد. رودخانه اترک در چند دهه اخیر بر اثر سیلابهای متعدد به سمت ایران منحرف شده و خسارتهای زیادی نیز وارد کرده بود. این نظریه با عنوان «حاکمیت سرزمینی مطلق»، نخستینبار ازسوی «هارمون دادستان وقت ایالت متحده آمریکا» در سال ١٨٩٥میلادی مطرح شد و چندین دهه اغلب دولتهای جهان آن را قبول داشتند.

تورج فتحی:تعریف رودخانه مرزی بینالمللی: نظریه بینالمللیکردن رودخانهها برای اولینبار ازسوی «گروسیوس و واتل» در قرن نوزدهم ارائه شد. برخی قوانین مهم در بهرهبرداری از رودخانههای بینالمللی: این قوانین بهطورکلی به دو گروه تقسیم میشوند: بهرهبرداری برای کشتیرانی و غیرکشتیرانی که در ادامه توضیح خلاصهای آورده میشود. ٢. رودهای بینالمللی: رودهایی که از داخل چند سرزمین عبور و دو یا چند کشور را از یکدیگر جدا میکنند، مانند دانوب و اروندرود و ارس. موضوع دیگر اینکه، کشاورزی بیشتر از هر بخش دیگری، آب مصرف میکند که مقادیر بالایی از این آب، بهدلیل زیرساختهای فرسوده و ناکارآمد به هدر میرود. رودخانه کردان از شهرستان ساوجبلاغ و نظرآباد عبور میکند و در اطراف روستای نجمآباد به رودخانه شور میپیوندد.

این حوزه بخش مهمی از سرشاخههای پرآب رودخانه کرخه را تشکیل میدهد این رود در ۵ کیلومتری شهر ویسیان در روستایی به نام دواب به رودخانه گلال خرم آباد میپیوندد و حدود یک سوم خاک لرستان را در بر میگیرد و بخش عمده آن از شهرستان های الشتر و خرم آباد سرچشمه گرفته و میگذرد و رودهای کوچکتری از شهرستانهای نورآباد، خرمآباد، کوهدشت، چگنی و پلدختر در طول مسیر به آن اضافه میشوند. این رودخانه در آبادی «گودرز» به زرینه رود میپیوندد و به دریاچه ارومیه جاری میشود. سیکلون ها برای تصفیه و از بین بردن شن و ماسه موجود در داخل چاه ها، رودخانه ها و آب های سطحی بکار می رود.

بخارآب در آنجا به دلیل کاهش دما،متراکم و به ابر تبدیل می شود. ۲- عدم ذخیره کافی در سد در سال های معمولی و پرباران برای سال های کم بارش که این موضوع به دلیل فشار بیش از حد مصرف و کمبود کلی آب در حوضه است. به دلیل قرار گرفتن در شیب، قسمت های مختلف پارک به شکل طبقاتی در بالای هم و در امتداد مسیر رودخانه قرار گرفته اند. به گزارش خبرنگار مهر، رودخانه بشار در استان کهگیلویه و بویراحمد از چندین منطقه شهرستان بویراحمد سرچشمه می گیرد و با پیمودن مسیرهای مختلف نبض زندگی را در هر روستا و منطقه جاری کرده و سالهای سال حیات بخش شالیزارها و گندم زارهای حاشیه خود بوده است.

یکی از بزرگترین سدهای آفریقا همین سد است که می تواند 1626 مگا وات انرژی برای بخش های Copperbelt در زامبیا و زیمباوه تولید کند. این رودخانه از بخش رزاب و مریوان در کردستان سرچشمه گرفته و پس از عبور از شمال غربی اورامانات کرمانشاه، دوآب و شمال هرتا، رودخانههای ژاوهرود، قشلاق، لیله، لوشه، زمکان در شهرستان دالاهو کرمانشاه، دشت حر به آن پیوسته و سپس وارد کشور عراق میشود.

دیدگاهتان را بنویسید