تحقیقات منابع آب ایران

این دشت کوهپایهای در قدیم هرمزدگان نامیده میشد و همان جایی است که اردشیر ساسانی در نبردی بر اردوان اشکانی پیروز شد.سدی نیز بر روی رودخانه مارون زده شده به نام سد مارون.رودخانه مارون محلی دنج وتفریحی برای مردم لنده ومیهمانان نوروزی میباشد.رود مارون که در تنگ تکاب از مرز استان خارج می شود واز کنار بهبهان گذشته و به نام رود جراحی وارد خلیج فارس می شود . مارون در جایی به نام جم صبی وارد دشت خوزستان میشود. موقعيت جغرافيايي استان خوزستان از سمت شمال و شرق به رشته کوه های زاگرس منتهی می شود. ین رودخانه از کوه کنه دوده در نزدیکی اردکان واقع در استان فارس سرچشمه می گیرد .

با این حال، این پل قابلیت انطباق با هر سایت و موقعیت مکانی دیگر را نیز دارد و می تواند به عنوان دسترسی پیاده و رمپ دوچرخه با توجه به شرایط خاص هر منطقه بر آن مکان قرار گیرد. منطقه کوهستانی قسمت های شمال و شرق استان را در بر می گیرد و منطقه جلگه ای از جنوب دزفول، مسجد سلیمان، رامهرمز و بهبهان شروع شده و تا کرانه های خلیج فارس و اروند رود ادامه می یابد. این سرزمین از نظر پستی و بلندی به دو منطقه کوهستانی و جلگه ای تقسیم می شود.

همچنین شرایط اقلیمی این استان تحت تاثیر سه نوع باد به شرح زیر است: اولین باد، جریان سرد نواحی کوهستانی، دومین باد یعنی باد شرجی، جریان گرم مرطوبی است که از خلیج فارس به سمت جلگه می وزد و اما سومین باد ؛ از سمت عربستان می وزد و همیشه مقداری شن، خاک و رطوبت به همراه دارد. گودالی مرموز ، یعنی گودال پل گردن ، درست درآغاز و در پیشانی ساری رو است . سیل آمده بود و پل روستا را آب برده بود.

و البته یکی از مواردی که اکنون و با جاری شدن آب در زاینده رود، مورد مناقشه قرار گرفته، همین منشا آبی است که در این روزها زیر سی و سه پل جاری است. روی این سنگ نگاره هم تصویر جالبی قرار دارد، تصویری از یک زن با دم ماهی که مارهایی را در دست گرفته است. در جریان جستجوها باستان شناسان موفق شده اند سنگ نگاره ای را پیدا کنند که به دوره عیلام برمی گردد و مربوط به اونتاش ناپیریشا بوده است. با این حال همین عزل، قدمی به جلو به حساب میآید و این امیدواری را ایجاد میکند که شاید رویه مدیران بالادستی عوض شده و به جای حمایت بی چون و چرا از همکارانشان، در صورت تخلف به سرعت با بررسی موضوع، واکنش مناسبی نشان خواهند داد.

از طرفی جای خالی نظارت بر مسئولان به شدت حس میشود؛ چرا که در همه جا دوربینی روشن نیست تا فیلم چنین رفتارهایی ثبت و ضبط شود و به گوش مسئولان رده بالا برسد. جواب اين سوال در زمينه تهديد حدود زميني و دريايي و درياچه اي و رودخانه اي با يكديگر تفاوت دارد . 4) رودخانه کرخه : کَرخه نام رودخانهای است در جنوب باختری ایران در استان خوزستان.رودخانه کرخه از شمال به سوی جنوب جریان دارد و پس از گذر از کنار آثار شوش باستان به سوی باختر تغییر مسیر میدهد.

بزرگترین سد ایران بر روی رود کرخه ساخته شده و سد کرخه نام دارد. 3) رودخانه زهره : رودخانه زهره یا هندیجان با طول تقریبی حدود ۲۷۵ کیلومتر در سه استان فارس ،کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان جریان دارد. 2) رودخانه مارون : مارون یکی از رودخانههای جنوب غربی ایران است.مارون که طاب هم نامیده میشده سرحد جغرافیایی فارس و خوزستان بوده و امروز از میانه خاک کهگیلویه و سپس بهبهان گذر میکند.

این رود، پس از گذر از مناطق کوهستانی و پر پیچ و خم، در منطقهای به نام گتوند وارد دشت خوزستان میشود. سرچشمه:اشترانکوه این رود پس از گذشتن از جنوب لرستان و شمال خوزستان و شهرستانهایی مانند الیگودرز، دزفول، شوشتر و شوش در منطقهای به نام بندقیر در جنوب شوشتر به رود کارون میپیوندد. سرچشمه و شاخههای کارون سرچشمه شاخههای اصلی کارون (ارمند و بازفت) و چشمه دیمه، زردکوه بختیاری در استان چهار محال و بختیاری است ولی شاخههای فرعی آن از کوههای گوناگون سرچشمه میگیرند مانند خرسان از دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد و دز از بلندیهای لرستان.

این استان از شمال به استان لرستان ، از شمال شرقی و شرق به استان های چهار محال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد، از شمال غربی به استان ایلام، از جنوب به خلیج فارس و از غرب به کشور عراق محدود میشود. بر روی رودخانه دز، سدهای بزرگی ساخته شده یا در دست ساخت است؛ که از جمله آن میتوان به برنامه ساخت سد بختیاری در جنوب لرستان و نیز به سد دز (ششمین سد بزرگ جهان در زمان ساخت)، در شهرستان دزفول و سدهای تنظیمی در شهر دزفول اشاره کرد.

سدهای کارون سدهای مختلفی بر روی این رودخانه ساخته شدهاند که مهمترین آنها، سدهای کارون ۱، کارون ۳، کارون ۴، مسجد سلیمان و در پایینتر، سدهای گتوند علیا و سد تنظیمی گتوند میباشند. الان 8 روزه داره اخبار جنگ منتشر میشده انصافا شما یک تحلیل درست و حسابی از اینها در کامنت ها دیدید ؟ طی روزهای اخیر فیلم ها و عکس هایی در سایت های خبری استان منتشره شد که از خشک شدن این بند حکایت داشت. به هر حال شتری که برای سرپرست فرمانداری رفسنجان کشته شد برایش خوشیمن نبود و شتر عزل خیلی زود بر در فرمانداری رفسنجان خوابید.

در این فیلم علیاکبر پورمحمدی سرپرست فرمانداری رفسنجان، خبرنگاری را که در حال پرسیدن سوالی از او بود، با توهین، تهدید میکرد. ولی بازهم دولت حسن روحانی افتخار خود را ایجاد سد میداند.بازهم در همین بحران بسیار شدید که مردم برای آب جان میدهند سدها در حال تاسیس شدن هستند.مسئله این است که مافیای سدسازی که اسم خود را مهار آب روان گذاشته است مانند بختک بر سر این سرزمین افتاده است. این رودخانه از کنار شهرهای اردکان ، سپیدان و ممسنی در استان فارس میگذرد که در نزدیکی شهرستان ممسنی رودخانه فهلیان هم به آن می ریزد و بعد از خارج شدن از استان فارس به مسیر خود به سمت جنوب غرب ادامه می دهد و از کنار شهرستان گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد عبور می کند که پس از ریخته شدن رودخانه های بابا منیر و هفت قنات در آن به سردشت(زیدون)بهبهان در استان خوزستان وارد می شود و با گذشتن از روستای سریره به سمت شهرستان هندیجان در جنوب تغییر مسیر داده و با گذشتن از این شهرستان به خلیج فارس می ریزد.

کاربرد این نام در برخی مناطق دیگر که در طول تاریخ مرز و طلایه قرارداده شده اند نیز مشاهده میشود مانند : دهدز در شرق خوزستان. نام کرخه نامی بسیار باستانی است و نام منطقه و حکومتی کهن در جنوب خوزستان بودهاست. روزانه ۲۰ هزار متر مکعب آب از رودخانه کرخه توسط آبراهی به نام کانال شهید چمران به رودخانه کارون منتقل میشود. این اثر تاریخی و یادگار ارزشمند از فرهنگ و تاریخ ایران که نشان دهنده ی تمدن چندین هزار ساله ی ایران است، مثل خیلی از آثار تاریخی دیگر در ایران نگهداری نمی شود و در موزه ی لوور فرانسه است.

مورخ و جغرافی دان دو بلیج مولر هنگامی که گفت: «اگر آنگونه که میگویند مصر موهبتی از سوی نیل است، پاکستان نیز موهبتی از سند است.» اهمیت تاریخی این منطقه را آشکار ساخت. سابقه و قدمت ۶۰۰۰ ساله شهر ری و وجود اماکن و عناصر با ارزش تاریخی و همچنین جذب زوار حرم حضرت عبدالعظیم (ع) ویژگیهای بسیار بارز و خاص تاریخی ـ مذهبی به این منطقه بخشیده و آن را نسبت به سایر مناطق تهران، مجزا و متفاوت ساخته است.

آب و هوای این منطقه کوهستانی بوده و در همه فصول سال، با زیباهای خاص خود، علاقهمندان را فرا میخواند. این نوشتار در نظر دارد موضوع ” ترس از مرگ ” را در یک داستان با دو روایت گوناگون مورد بررسی قرار دهد. این رود انشعابات زیادی دارد که بخشی از آن به دریا ریخته و نیز حدوداً دو درصد از آب شیرین این رود به اقیانوس میریزد. کرخه در عراق به رود دجله میریزد. کرخه ۹۰۰ کیلومتر درازا دارد. این رود با درازای ۹۵۰ کیلومتر طولانیترین رودیست که تنها در داخل ایران قرار دارد و همچنین تنها رود ایران است که بخشی از آن قابل کشتیرانی است.

دیدگاهتان را بنویسید