تاثیر آب بر مناسبات هیدروپلیتیک ایران و افغانستان – ایرنا

فرانسیسکو پیزارو گونزالس اهل اسپانیا، یکی از کشورگشایان خونخوار دنیا بود که به قصد پیدا کردن شهر الدرادو که گفته میشد حتی پیادهروهای آن از طلا پوشیده شده است، پا به آمریکایجنوبی و آمازون نهاد که در آن زمان جزیی از قلمرو اینکاها بود و هیچ انسانی به جز افراد قبیله به آنجا نرفته بودند. دو سال بعد دوباره پیزارو به همراه گروهش راهی آمریکایجنوبی شدند. ولی بعد از بازگشت و گفتن مشاهداتش هیچکس حرفهای او را در مورد این انسانها باور نکرد. وی گفت: بعد از ظهر امروز پنج شنبه ۱۳ شهریور تا فردا، رگبار شدید باران و رعدبرق گاهی توام با تندباد لحظهای با احتمال تگرگ در شمال شرق آذربایجان شرقی و بخشهای شمالی و مرکزی اردبیل پیشبینی میشود و اثر آن بالا آمدن آب رودخانه ها، جاری شدن روان آب در مسیلها و آبگرفتگی و برخورد صاعقه است که توصیه میشود خودداری از اتراق، تردد و چرای دام در بستر و حاشیه مسیلها و رودخانهها، اجتناب از صعود به ارتفاعات، بازگشایی آبروها و تعویق برداشت محصولات کشاورزی به بعد از بارندگی، در دستور کار باشد.

بررسی میدانی خبرنگار ایرنا، نشان می دهد که عدم تحقق حق آبه مصوب برای این منبع بزرگ آب سطحی از سوی شرکت های آب منطقه ای استان های خراسان رضوی، شمالی و گلستان و برداشت بی رویه از آب این رودخانه برای مصارف کشاورزی نه تنها اندک امید برای احیاء را به یاس مبدل کرد که زیست آبزیان موجود در این منبع آب سطحی را در جلوی دیدگان مسوولان وقت در معرض خطرنابودی شدید قرار داده است. روستایی کوچک و کوهستانی در قسمت شمالی شهرستان طالقان وجود دارد که به دلیل وجود سنگهای تیره رنگ به آن کرکبود گفته میشود.

روی پاهای وزغ برآمدگی شبیه بیل کوچک وجود دارد با آن حفره ای در خاک درست می کند و می تواند ماه ها زیر خاک مرطوب بیابان زنده بماند ، وقتی باران ببارد جانور از خاک بیرون می آید. آییننامه نحوه تعیین حد بستر و حریم رودخانهها و .. مصوب 1370 که در دیوان عدالت اداری ابطال شده است، برای اولین بار در ایران جهت رسیدگی به کارشناسی های اولیه به علت مهم و حساس بودن آن، تشکیل یک کمیسیون مرکب از دو کارشناس با تجربه فنی و یک کارشناس حقوقی را پیش بینی نموده است؛ در حال حاضر و در ماده 2 آیین نامه مربوط به بستر و حریم رودخانه ها و ..مصوب 1379 بستر و حریم تعیین شده باید به صورت مکتوب توسط شرکت آب منطقه ای به متقاضی اعلام و در مورد تعیین بستر و حریم سراسری، موضوع از طریق پخش اعلامیه های محلی با این مضمون به اطلاع اشخاص ذینفع رسانده شود که حدود بستر و حریم رودخانه مدنظر تعیین گردیده تا در صورت اعتراض متقاضی، موضوع مورد رسیدگی قرار گیرد.

اگر در رودخانه كه قابل كشتیرانی نمی باشد بتوان این نتیجه را بوسیله خط وسط المیاه بدست آورده ،به این خط تمسك می جویند ویا بدلایل دیگر كه میتوان آنها را اوضاع و احوال خاص نامیدـ مثلا بی نم و قرار بودن مسیر رودخانه ـ روش دیگری برگزیده می شود ، به هر حال در عمل همواره آنچه باید مد نظر باشد تحدید حدود منصفانه است . آمار نشان میدهد که قبل از کشف قاره آمریکا توسط کریستف کلمب در قرن ۱۵ میلادی، حدود هفت الی ده میلیون آمریکایی در جنگلهای انبوه آمریکا زندگی میکردند که نیمی از آنها در برزیل ساکن بودند.

اما این جشن مربوط به قبایلی میشود که با وجود زندگی در جنگل، با یکدیگر و حتی گاهی با دنیای بیرون در ارتباط هستند. جین به خاطر حادثه شدیدی که در میاه راه برایش به وجود آمده بود حافظه خود را از دست داده بود و به همین خاطر با یکی از قبایل زندگی میکرد اما با دیدن ایزابل و کمکهای او توانست دوباره حافظه خود را به دست آورد. یکی از قدیمیترین قبایل سرخپوست آمازون اناونهناوه است که در حاشیه رود لاسپیدراس در نزدیکی پرو زندگی میکنند. در اواسط نیمه دوم سده نوزدهم در یکی از سال های خشک و کمآبی که مناقشات طرفین و اختلافات ایران و افغانستان شدت یافت، ایران به موجب ماده ۶ عهدنامه صلح پاریس که مقرر میداشت هرگونه اختلافی میان ایران و افغانستان به حکمیت انگلیس فیصله پذیرد، حل اختلاف را به وساطت و اهتمام انگلیس واگذار کرد.

کنار رودخانه سن پاریس ارزش کاوش و بازدید کردن را دارند. اگر میخواهید به دریاچه نزدیک باشید، میتوانید در شهرها و روستاهای اطراف اقامت کنید و ساعاتی از روز را به بازدید از دریاچه اختصاص داده، به آنجا بروید و شب برای استراحت به اقامتگاهتان برگردید. اما به جز قبایل بومی که در دل جنگل زندگی میکنند و هیچ ارتباطی با دنیای بیرون ندارند، گروههای بومی دیگری نیز در شهرها و روستاهای اطراف زندگی میکنند که تعداد آنها تقریباً به ۲۰ میلیون نفر میرسد. هر سال در ماههای ژوئن و اگوست، قبایل مستقر در آمازون و شهرهای اطراف جشنی به نام کوارپ برگزار میکنند.

پس از چند روز سرگردانی آنها بالاخره رودخانه آمازون را پیدا کردند و چون میدانستند این رودخانه از شهرهای زیادی میگذرد، به فکر ساختن بلمی برای رد شدن از رودخانه افتادند. به همین خاطر مجبور شد تا ایزابل را نیز همراه خود ببرد اما او را در یکی از نزدیکترین شهرهای جنگلی به نام کویتو گذاشت تا خودش به تنهایی به جنگل برود. یکی از معروفترین گمشدگان آمازون، پرسی فائوست بود که بعدها داستان او الهامبخش فیلمهای ایندیانا جونز شد. مارکوس که قبلاً نیز بارها به آمازون رفته بود، از داستانهای خود برای یوسی تعریف کرد و او هر چه بیشتر برای سفر راغب میشد.

این چهار نفر تازه به هوش آمده و برای خود آتشی روشن کرده بودند و فکر میکردند بالاخره همهچیز تمام شده و نجات یافتهاند که ناگهان یک یوزپلنگ را در مقابل خود دیدند اما این بار بخت با آنها یار بود زیرا یوزپلنگ گرسنه نبوده و مارکوس توانست با استفاده از یک تکه آتش او را ترسانده و فراری دهد. او مسدود کردن راههای دسترسی آب به باغستان سنتی قزوین را از دیگر مشکلات کنونی این محوطه چندهزار هکتاری بزرگ میداند و ادامه میدهد: این باغستان سالی یک بار آب میخورد.

این بار کارل ناگهان در یک باتلاق افتاد و با هر حرکت، بیشتر در آن فرو میرفت. همچنان شاه محمد مدیر ترویج ریاست زراعت فراه می گوید که عموماً تاجران عناب، در آغاز سال که هنوز درختان آن، تازه شکوفه می دهد، به فراه می آیند و در قریه هایی که عناب دارند، کمیشن کارها را پول می دهند که باغها را در انحصار خود بگیرند و بعد، با همان نرخ حاصل برداری شده، به بیرون صادر می شود. از آبدات دیگر فراه شهر کهنه فراه و کافر قلعه میباشد، شهر کهنه فراه عموماً از گل و بطرز مخصوص بنام گنبدی ویک منزله ساخته شده و دارای دیوارهای خیلی ضخیم بوده و خانه های آن مستحکم میباشد چنانچه قرنها از تعمیر این خانه ها میگذرد ولی در برابر همه تاثیرات جوی آنقدر مقاومت نموده که اکثراًسالم و قسماً قابل استفاده اند.

چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۲۳۵۰۷۴۰۱ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. جمشید اسماعیل خانی، علیرضا خمسه، کتایون ریاحی، مریم معترف، صدیقه کیانفر، نیلوفر محمودی و سیروس گرجستانی در فیلم سینمایی «آپارتمان شماره ۱۳» هنرنمایی کرده اند. در طول سالهایی که این زوج در جنگلهای آمازون سرگردان بودند، با اتفاقات عجیبی برخورد کرده بودند. آنها تمام مسیر را با جریان آب طی کرده و تقریباً با تمام موانعی که در راه بود، برخورد کردند تا اینکه بالاخره زخمی و سرگردان به ساحل رسیدند ولی به خاطر تشنگی و صدمات شدید تا ساعتها از هوش رفته بودند.

نیمی از جمعیت این قبایل طی سالیان متمادی بر اثر بیماری، گرسنگی و جنگ جان خود را از دست دادهاند. بررسی ها نشان می دهند که کدری رودخانه سبب کاهش تراکم جمعیت دیاتومه ها می گردد. جمعیت این قبیله در حالحاضر ۴۲۰ نفر است. یوسی در این سفر با ماجراجوی دیگری به نام مارکوس آشنا شد و با هم این سفر را آغاز کردند. یوسی و کوین از راهی که افراد قبیله نشان داده بودند، به سنخوزه رسیدند اما مارکوس هیچگاه پیدا نشد و حتی تیم تحقیق نیز هیچ ردی از او پیدا نکردند.

همسر ایزابل، جین گودین یکی از افراد تیم تحقیقاتی علمی فرانسه بود. یکی دیگر از دلایل اینکهاز جنگل های آمازون به ترسناکی نام برده می شود بخاطر همین آمار قربانیان میباشد. خانههای آنها مالوکا نامیده میشود که خانههایی بزرگ و حصیری است؛ به طوری که ۱۵ خانوار میتوانند در آن زندگی کنند. این خواب نشان می دهد که شما می توانید به وضوح در زندگی فکر کنید. یکی از شرقیترین کشورهای جهان به یکی از غربیترین کشورهای جهان کالا صادر میکند؛ به این میگویند تجارت جهانی! اگر اهل پیادهروی در طبیعت باشید، سفر به آهار به یکی از بهترین گردشهای عمرتان تبدیل میشود؛ قدمزدن در کوچهباغهای رؤیایی این روستا که با درختان خوشقدوقامت پوشیده شده است و از میان باغهای آلبالو و گیلاس گذر میکند و رودهای خروشانی که در امتداد مسیر جریان دارد، شما را به وجد میآورد.

دیدگاهتان را بنویسید