به سرعت در حال گسترش است

با توجه به عدم وجود اطلاعات کافی در مورد رفتار سویه های کرونا ویروس جدید بهتر است نکات زیر را رعایت کنید تا از ابتلا به این بیماری مهلک در امان بمانید. توجه شود که افراد مبتلا به کووید شدید یا بیماران با سیستم ایمنی ضعیف بهتر است قرنطینه را طولانی تر ادامه دهند. علایم سویه اومیکرون بیشتر شامل گلودرد (53% در بیماران مبتلا به اومیکرون در مقایسه با 34% برای دلتا)، آبریزش بینی، عطسه، سردرد و خستگی است. به گزارش ایسنا، سازمان بهداشت جهانی(WHO) روز جمعه سویه جدید آفریقای جنوبی را به عنوان یک سویه نگرانکننده از کرونا شناسایی کرد زیرا دارای ۳۲ جهش است و ویروس با این تعداد جهش میتواند مسریتر و خطرناکتر شود.

وی گفت: این بیماری خفیف با علائمی مانند دردهای عضلانی و احساس خستگی به مدت یک یا ۲ روز همراه است و تاکنون افراد مبتلا کمبود چشایی یا بویایی را گزارش نکردند. همزمان رسانهها دیروز گزارش دادند فرماندار ایالت نیویورک به دلیل افزایش شمار بیماران مبتلا به کووید-۱۹ و افزایش شمار بستریها در بیمارستانهای این ایالت وضعیت «فاجعه» اعلام کرد. با گسترش واکسیناسیون کرونا و آشنایی بیشتر با نحوهی درست مقابله با ویروس، امیدها برای تصور یک پایان برای این پاندمی افزایش پیدا کرد. البته برای آنکه یک سویه در این لیست قرار گیرد نیاز است تا در منطقهای از جهان در حال گسترش باشد و تهدیدی برای سلامت اجتماعی محسوب شود.

شاید کلمهی وایرال (viral) در شبکههای اجتماعی به گوش شما خورده باشد، وقتی مطلبی بین کاربران به صورت بسیار گسترده به اشتراک گذاشته میشود لفظ وایرال برای آن مطلب استفاده میشود. در صورت تکمیل واکسیناسیون و تزریق دوز بوستر: تا زمانی که علامت عفونت با کووید وجود نداشته باشد، نیازی به قرنطینه نیست ولی حداقل پس از 5 روز باید تست کووید انجام شود. در صورت ایجاد علایم بایستی بلافاصله تست کووید انجام شود و قرنطینه صورت گیرد.

تحقیقات جدید نشان میدهد که BA.۲ ممکن است ویژگیهایی داشته باشد که به اندازه انواع قبلی مانند دلتا، قادر به ایجاد بیماریهای جدی است. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، شواهد اولیه نشان میدهد که این سویه سرعت انتقال بالاتری دارد، اما در این مرحله هیچ شواهدی مبنی بر آسیبپذیرتر بودن BA.۲ وجود ندارد و به نظر میرسد واکسنها به همان اندازه که علیه سویه اولیه اومیکرون مؤثر هستند، در برابر این سویه هم مؤثر هستند. اما کارایی برخی واکسنها کاهش یافته است.

ممکن است برخی سویههای جدید سبب کاهش کارایی واکسنها شوند اما هنوز اطلاعات کاملی مبنی بر عدم کارایی واکسنی ارائه نشده است. کوتزی خاطرنشان کرد: در حال حاضر برخی از مبتلایان در خانه تحت درمان هستند اما ممکن است وضعیت برای کسانی که واکسینه نشدهاند، متفاوت باشد. دانشمندان این سازمان خاطرنشان کردند که این سویه احتمالاً گسترش خواهد یافت. ماسک زدن یک راه جلوگیری از گسترش سویههای جدید است. علائم سویه دلتا: در درگیری با سویه دلتا این علائم شایعتر اند: سردرد، گلودرد، آبریزش بینی، تب به همین دلیل با یک سرماخوردگی شدید اشتباه گرفته میشوند.

کارایی واکسنها در برابر سویه دلتا: سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که تمامی واکسنها از بروز بیماری شدید توسط این سویه جلوگیری میکنند. به صورتی که در بریتانیا در 4 هفته گذشته تمامی تستهای مثبت مربوط به سویهی دلتا بودند. تستهای PCR رایج صرفا میتوانند ابتلا یا عدم ابتلا به ویروس کرونا را نشان دهند و نمیتوانند مشخص کنند که بیمار با چه سویهای درگیر شده است. ویروسها به تنهایی نمیتوانند تکثیر شوند و برای تکثیر به آنزیمها و منابع سلول نیاز دارند.

پس از بهبودی بیماری کووید-۱۹، تقریبا ۵۰ تا ۶۰ درصد بیماران برای سه هفته یا بیشتر از تداوم علائم شکایت دارند. همچنین در افرادی که به نوع شدید بیماری کووید مبتلا بودند، احتمال تداوم علائم برای طولانی مدت وجود دارد. تعریف تماس نزدیک: فردی که کمتر از حدود 2 متر فاصله از بیمار مبتلا به کووید (تست مثبت یا علایم کووید) برای مجموع 15 دقیقه یا بیشتر در بازه زمانی 24 ساعته فاصله داشته باشد. وی با بیان آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا در 24ساعت گذشته، افزود: در این بازه زمانی 44مورد مثبت جدید بیماری کرونا در استان شناسایی شده است.

با جهش در پروتئین نیزه، سویهی لامبدا میتواند از پادتنهای تولید شده توسط واکسن سینوواک چینی فرار کند البته باید توجه کرد که اثر واکسنها صرفا به تولید آنتی بادی خلاصه نمیشود و هنوز مشخص نیست که آیا لامبدا میتواند از ایمنی سلولی تولید شده توسط سینوواک هم فرار کند یا نه. باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از مِرکِری نیوز نوشت: گرچه واکسن کرونا گامی بزرگ در مهار همه گیری کووید ۱۹ محسوب میشود اما متخصصان بر این باورند کشف قرص خوراکی کرونا همانند لحظه کشف پنی سیلین ارزشمند است.

ترکیب سویههای دلتا و امیکرون که با نام دلتاکرونا شناخته میشود، اوایل زمستان در فرانسه شیوع پیدا کرد؛ اما تعداد مبتلایان به آن بسیار کم بود. علاوه بر این، بر داروی ضد کرونای جدید با ترکیبی از آنتی بادیها نیز کار میکند. در حالی که جهشهای ژنتیکی این زیرسویه به اندازهای قابل توجه نیست که بتواند خود را از اُمیکرون جدا کند اما کامرون ولف، متخصص بیماریهای عفونی، آن را «برادران یک خانواده» توصیف میکند. احتمال ابتلا به بیماری شدید و مرگ در سویه آلفا: مطالعات در این باره کم است اما احتمالا سویهی آلفا احتمال مرگ و بیماری شدید را بالا میبرد.

علائم سویه های کرونا جدید تفاوت خاصی ندارند اما ممکن است یک علامت در درگیری با یک سویه شایعتر از سویهی دیگر باشد. مکانهای سرپوشیده را به خوبی تهویه کنید (حتی فقط با بازکردن یک پنجره). تابناک باتو ــ اخیرا صحبتهایی از یک زیرگروه ژنتیکی اومیکرون به نام BA.۲ به خصوص در آمریکا میشود که بسیار سریعتر از اومیکرون میباشد. تاکید سازمان بهداشت جهانی بر ادامه جهشها مبتنی بر توسعه زیرگروه BA.۲ سویه اُمیکرون است که در اروپا شناسایی شد. توجه شود که از دست دادن چشایی و بویایی ممکن است هفته ها یا ماه ها پس از بهبودی ادامه داشته باشد و نیازی به تأخیر در اتمام قرنطینه نیست.

دیدگاهتان را بنویسید