اجاره اقامتگاه و ویلا اطراف تهران

اصلاح روش آبیاری، جمعآوری آبهای سطحی و ذخیرهسازی آن میتواند یکی از روشهایی باشد که از هدررفت آب در زمینه کشاورزی جلوگیری کند. به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، محمد سرگزی نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (سه شنبه 24 فروردین) مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی با بیان اینکه مقام معظم رهبری فرمودند که سیستان به مثابه تنگه احد جمهوری اسلامی ایران است خطاب به وزیر امور خارجه اظهار داشت: آقای ظریف؛ برنامه و دیپلماسی وزارتخانه شما در طول سالیان گذشته درباره پیگیری حقابه رودخانه هیرمند که حیات و معیشت بیش از یک میلیون نفر از ساکنین تنگه احد جمهوری اسلامی به آن وابسته است و دریاچه هامون و جلوگیری از احداث سدهای نامتعارف بر روی رودخانه هیرمند چه بوده است؟

از این رو ضروری است تا مطالعات دقیقی در مورد کیفیت آب و عوامل آلوده کننده آن در این منطقه صورت گرفته و از اقداماتی که سلامت منابع آبی را به خطر میاندازند، جلوگیری به عمل آید. نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی دستگاه دیپلماسی کشور را درباره حقابه رودخانه هیرمند مورد سوال قرار داد. به گزارش ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان جلسه علنی نوبت سوم امروز (شنبه) مجلس و بررسی بخش هزینهای لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ پیشنهاد الحاق حبیب اله دهمرده نماینده مردم زابل در مجلس را به ماده واحده لایحه بودجه را بررسی کرده و در نهایت با آن موافقت کردند.

خبرگزاری مهر، گروه استانها: ابتدای سال ۹۹ بود که مردم منطقه سیستان به واسطه بارندگیهای ماههای پایانی سال ۹۸ و فروردین و اردیبهشت سال جاری و جاری شدن رودخانههای فصلی و البته ورود آب از هیرمند، به جان گرفتن دوباره دریاچه «هامون» امیدوار شدند، اما متأسفانه به دلیل عدم ورود حق آبه دریاچه هامون از سوی کشور افغانستان این امید خیلی سریعتر از آن چیزی که مردم فکرش را میکردند به نگرانی تبدیل شد. رسانههای داخلی ایران این بخش سخنان غنی را تیتر کردند که گفته بود: «آینده سد کمال خان، بستگی به تبدیل شدن استان نیمروز به بندر تجاری دارد که کلید آن بندر چابهار است.» و آن را در راستای روابط مناسب ایران و افغانستان خواندند.

او افزود: این کاهش سطح پوشش برف امسال فقط نسبت به سال گذشته نیست، بلکه در مقایسه با میانگین ۱۴ ساله نیز با کاهش حدود ۲۰ هزار کیلومتر مربع روبرو بوده است. به گزارش باشگاه خبرنگاران دانشجویی(ایسکانیوز)؛ احمدرضا لاهیجان نزاده معاون دریایی و تالابهای سازمان حفاظت محیط زیست در نشست خبری امروز این معاونت با اشاره به اینکه در سال ۹۹ فعالیت گستردهای در حوزه سواحلها و تالابها داشتهایم که پهنه بندی د استقرار نمک زدایی مطالعاتش به اتمام رسیده گفت: با توجه به اینکه رویکرد دولت دریا محور است، باید تمهیدات لازم را برای توسعه دریا محور داشته باشیم که یکی از مبانی آن آب شیرین کن هاست که با حساسیت زیادی دنبال میکنیم.

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی و کمبود ذخایر آبی، حوضههای آبریز مختلف، میزان متفاوتی از حقآبه را دریافت کردهاند، گفت: تالابهای شادگان و هورالعظیم به طور کامل حقآبهشان را دریافت کردهاند اما از طرف دیگر، تالابهایی نیز داریم که حدقال حقآبه را دریافت کردهاند. در این شورا تصمیمات خوبی برای مدیریت منابع حوضه آبریز زاینده رود گرفته شده است؛ بستن چاه های غیرمجاز و برخورد با آنها، تغییر الگوی کشت و ساماندهی رودخانه. همچنین در نزدیکی تالابهای آلماگل نیز رودخانه خاصیتهای باتلاقی پیدا میکند و برای شنا کردن مناسب نیست. هرچند که معیارهای عمومی و اجتماعی نیز دخالت زیادی در این امر دارد؛ چرا که در شکل­گیری شخصیت هر فردی با توجه به این که در چه جامعه و با چه دیدگاه عمومی تربیت شده، بسیاری از زشتی­ها و زیبایی­ها به او القا شده است بدون اینکه خود در آن نقشی داشته باشد.

خواب دیدن اینکه در اثر فرار از حیوان، مجبورید از رودخانه عبور کنید، به امتناع شما برای مقابله با یک مشکل دردناک یا نگران کننده مرتبط است. رودخانه هیرمند در شمال استان سیستان و بلوچستان همواره مرکزی برای کشمکشهای سیاسی بین ایران و افغانستان بوده است. در زمینه خارج سازی کشتی های مغروق تاکنون کنوانسیون های مختلفی در سراسر دنیا توسط سازمان های ذیربط بین المللی دریایی و همچنین کشورهای منطقه خلیج فارس و دریای عمان به تصویب رسیده است؛ بطور مثال، کنوانسیون بین المللی سالویج در رابطه با بازگردانی شناورهای مغروق و کنوانسیون بین المللی نایروبی در رابطه با حذف لاشه کشتی های مغروق از محیط های آبی و دریایی است.

آبگیری سد کمالخان افغانستان از رودخانه هیرمند در حالی آغاز شده که هنوز مسئله حقآبه ایران از این رودخانه به تمامی حل نشده و نگرانی مردم و فعالان محیط زیست را برانگیخته است. بر اساس این پیشنهاد الحاقی دولت مکلف است در سال ۱۴۰۰ جهت تثبیت، استمرار و افزایش حقآبه ایران از رودخانه هیرمند اقدام سیاسی، اقتصادی و عمرانی لازم را در چهارچوب اعتبارات مصوب به عمل آورد. نمایندگان مجلس شورای اسلامی دولت را مکلف به انجام اقدامات لازم برای افزایش حقآبه ایران از رودخانه هیرمند در سال ۱۴۰۰ کردند.

در این جلسه دستگاههای مختلف از جمله مسئولان وزارتخانههای نیرو، خارجه، جهاد کشاورزی و کشور، ستادکل نیروهای مسلح، سازمان جغرافیای نیروهای مسلح، سازمان حفاظت محیط زیست، مرکز پژوهشهای مجلس و مرکز بررسیهای استراتژیک حضور داشتند. میوه این همآغوشی نوزادی بود به نام آنوبیس. گاماروس مواد غذایی خود را قطعه قطعه کرده و توسط ضمائم مواد را برداشته ؛ آن ها هم چنین ذرات آلی را توسط آنتن ها به ویژه آنتن دوم از بستر برمی دارند و میزان مصرفی ذرات مواد آلی در این جانور در هنگام بلوغ به 100درصد وزن بدن و در زمان نوزادی به 60 درصد می رسد و در صورت عدم دسترسی به مواد غذایی در محیط، گاماروس های درشت تر به صورت هم­جنس خواری از گاماروس کوچک­تر تغذیه می کنند(16).

ساعت 24 – افغانستان اعلام کرد آبگیری سد کمال خان در مرز ایران آغاز شده و این سد تا پایان سال ۹۹ مورد بهرهبرداری قرار میگیرد. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون، حیات سیستان از پنج هزار سال قبل که شهر سوخته بنا شد و یا حتی وقتی قصه های رستم در شاهنامه در این منطقه شکل گرفت به تالاب هامون بستگی داشته است، تالابی که آب آن از کوه های افغانستان سرچشمه می گیرد. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون، سال هاست سیستان با مشکل کم آبی و خشکسالی دست و پنجه نرم می کند، معضلی که پیامدهای زیان بار زیادی را در معیشت، اشتغال و محیط زیست به همراه داشته و مهاجرت گسترده آن ها را رقم زده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون، وارد سیستان شدم، سرزمینی که در گذشته های دور از آن به عنوان انبار غله ایران نام میبردند، آن روزها که قهر طبیعت و بی مهری همسایه شرقی به اوج نرسیده بود کشاورزی در این خطه از کشور رونق دیگری داشت. امیرحسین شعبانی ادامه داد: تا زمانی که تعادلی بین منابع و مصارف در این حوضه برقرار نباشد متأسفانه شاهد از میان رفتن حیات زیست محیطی زاینده رود و در نتیجه نتایج و صحنههای ناراحت کنندهای مانند مرگ هزاران ماهی، بی پناهی مرغان مهاجری که قرنها زاینده رود مقصد هجرت آنها بوده است، پایین رفتن بیش از حد سفرههای آب زیرزمینی و خطر فرونشست زمین و آسیب به بناهای تاریخی، تبدیل زاینده رود و تالاب به کانون گرد و غبار و هزاران مشکل دیگر مانند تغییرات شدید آب و هوایی اصفهان، بیکاری مردمی که سالها حیات آنها به رودخانه بستگی داشته و افسردگی مردم اصفهان خواهیم بود؛ در حالی که اگر قانون میان انسان و طبیعت حکمرانی کند هرگز شاهد فجایع زیستی کنونی در این حوضه نخواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید