آمریکا – شمیران گشت

رودخانه میسیسیپی بزرگترین و مهمترین رودخانه آمریکای شمالی و چهارمین رودخانه طولانی جهان در آمریکا قرار دارد. سرخپوستان دیرین، ۱۵٬۰۰۰ سال پیش از سیبری به سرزمینهای اصلی آمریکای شمالی مهاجرت کردند. ایالت آلاسکا در گوشه شمال غربی آمریکای شمالی بین کانادا از شرق و تنگه برینگ و روسیه از غرب جای گرفتهاست. کارتر روش دیپلماسی و یک اقدام برای نجات ( حمله به طبس ) را در پیش گرفت که البته ناموفق بود. بر اساس اصل تفکیک قوا، قوه قضائیه این کشور که در دیوان عالی تبلور یافته است، نیز کاملاً مستقل عمل میکند و قوای مجریه و مقننه نمیتوانند بر روند تصمیمگیری آن تأثیر بگذارند.

اقتصاد ایالات متحده یک اقتصاد فرا صنعتی و عظیم است که در فعالیتهای خدماتی به شکلی عالی عمل کرده و در زمینه اقتصاد دانش بنیان جزء سرآمدهای دنیا محسوب میشود. ایالات متحده در جنگ جهانی دوم به شکل یک ابرقدرت، نخستین کشور تولیدکننده و تنها کشور استفادهکننده بمبهای اتمی در جنگ و به عنوان اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد ظاهر شد و در خلال جنگ سرد ایالت متحده و اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی رقابت فضایی قابل توجهای داشتند که این رقابت در پروژه آپولو ۱۱ به اوج خود رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، «لیندا توماس گرینفیلد» سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد امروز جمعه در نشست جاری شورای امنیت در سخنانی مدعی شد: مسکو سابقه طولانی و مستندی در استفاده از سلاحهای شیمیایی دارد! با نقل مکان مزرعه دار های آریستوکرات به شمال و غرب یا خارج از کشور به انگلستان، مکزیک، یا برزیل، کشاورزان سفیدپوست فقیر کار روی زمین ها را شروع کردند. برای بسیاری از گردشگران، آمریکا مقصدی کوتاه مدت برای سفر است، چراکه سیستم حمل و نقل خوبی برای سفر به شهرهای مختلف ندارد. اکثر مردم برای تنها برای مدت کوتاه و سفر به یک یا دو شهر به آمریکا میآیند.

ژنرال رابرت لی، رهبر نظامی ویرجینیا، بیش از حد، مردد بود، او در ژانویه ۱۸۶۱ نوشته «من مصیبتی بزرگتر از فروپاشی اتحاد را نمی توانم برای کشور تصور کنم، با این وجود، اتحادی که تنها با شمشیر و سرنیزه حفظ شود، و نزاع و جنگ داخلی، جای عشق و محبت برادری را بگیرد، برای من ارزشی ندارد»، این قهرمان برده های خود را آزاد کرد، اما به جنبش جنوبی ها پیوست. این خانهها توسط گروهی از کشاورزان منزوی ساخته شدند که تنها با یکدیگر تعامل داشتهاند.

بعد از پایان جنگ سرد در سال ۱۹۹۱ و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، ایالات متحده تبدیل به تنها ابرقدرت جهان شد. هزینه اتوبوسها تنها یک دلار است. استفاده از این روش نهتنها سفر شما را دلچسبتر میکند، بلکه هزینه سوخت را نیز کمتر میکند یا اگر راننده هستید میتوانید از این سرویس استفاده کرده و همراهانی را برای سفر بیابید. اگر میخواهید خودتان آشپزی کنید، هزینه مواد اولیه غذا برای یک هفته بین ۵۰ تا ۶۰ دلار خواهد شد.

همچنین با داشتن این کارت هتلها هزینه پارکینگ ماشین شما را نیز پرداخت میکنند و راهی مناسب برای کاهش هزینه است. استعمار قاره آمریکا توسط اروپاییها از قرن شانزدهم میلادی آغاز و در آغاز ایالات متحده آمریکا با ۱۳ مستعمره بریتانیایی بنیان نهاده شده در ساحل شرقی پدیدار شد. قانون اساسی فعلی آمریکا در سال ۱۷۸۸ با اصلاحات دهگانه به صورت مجموع با نام منشور حقوق ایالات متحده آمریکا است، پیریزی شد در سال ۱۷۹۱ قانون اساسی که تضمینکننده همه آزادیهای اساسی مدنی بود، تصویب شد.

شیکاگو شهری است که با معماری حیرتانگیز، غذای عالی، پارکهای فوقالعاده و تفریحات شبانه بسیار گردشگران زیادی را به خود جذب میکند. با گرفتن این کارت میتوانید بدون پرداخت ورودی وارد پارکهای ملی شوید. با سفر بهوسیله قطار میتوانید از مناظر زیبا نیز لذت ببرید، اما هزینه این نوع سفر بیشتر از اتوبوس است. با سفر بهوسیله ماشین از مناظر و مکانهای دیدنی آمریکا به بهترین شکل دیدن خواهید کرد.

با خرید مواد اولیه غذاها و پرداخت کمتر از ۴۰ دلار در هفته، هزینه بسیار کمتری برای غذا پرداخت خواهید کرد. آمریکا در زمان انتخاب اوباما بسیار محزون بود. ریگان در سال ۱۹۸۶ اذعان کرد که در آن زمان مخفیانه به ایران اسلحه فروخته که به قرارداد، ایران-کنترا شهرت یافت. در اوایل دهه ۱۹۶۰، جان اف کندی، با اختلاف اندکی با ریچارد نیکسون، بعنوان رئیس جمهور انتخاب شد، نیکسون بعد از مشکلاتی با مطبوعات در کمپین خود اذعان کرد، «دیگر نیکسون را در حال امر و نهی کردن نخواهید دید».

در دهه ۱۸۴۰، هزاران روستایی، در گاری های روکش دار به سمت اورگون حرکت کردند. ۴ میلیون آفریقایی-آمریکایی که با پیروزی اتحاد آزاد شده بودند با مشکلات بیشتری مواجه شدند، بعد از فروکش شدن خوشحالی اولیه زیر یوغ «کدهای سیاه» رفتند که براساس آن حق رأی، شهادت علیه سفید پوست­ها، حمل اسلحه، با حضور در پاتوق های همیشگی سفید پوست ها را نداشتند، دولت واشنگتن نتوانست روی عهد «۴۰ آکر زمین و یک قاطر» برای هر برده آزاد متعهد بماند، مهمترین دستاورد مثبت هیات آزادمردان تأسیس بیمارستان ها و مدارس جدید بود.

شهری است که جاذبه توریستی چندان زیادی ندارد، اما آنچه شما را به اینجا جذب میکند، موسیقی، غذا، مردم مهربان و شاد و انرژی مثبتی است که شهر دارد. در اینجا امکان قایقسواری، ماهیگیری و گردش در سواحل وجود دارد. روند انتخاب رئیس جمهور ایالات متحده، با پیچیدگیهای خاصی که در انتخابات مقدماتی نامزدهای دو حزب عمده این کشور وجود دارد، عملاً یک سال به طول میانجامد. رئیس جمهور نیازی به کسب رای اعتماد از کنگره ندارد و کنگره نیز متقابلاْ نمیتواند با رأی عدم اعتماد، هیئت دولت و یا وزرا را برکنار کند. همچنین او توانست وضعیت اقتصادی را بهبود بخشد، اما نتیجه اصلی به نام بیل کلینتون، ۴۲امین رئیس جمهور، تمام شد.

بالاخره، جرالد فورد، معاون رئیس جمهور، عقب نشینی نهایی از ویتنام را در ۷ مه سال ۱۹۷۵ اعلام کرد. ایالت های طرفدار برده داری روی حق تصمیم گیری در مورد امور خود بدون دخالت دولت فدرال اصرار داشتند. در سال ۱۹۲۸، هربرت هوور، یک طرفدار حقوق بشر در جنگ جهانی اول و نماینده کسب و کار آمریکا، با امیدهای والا وارد کاخ سفید شد، او گفت «فقر از این کشور رخت خواهد بست».

پنج روز بعد، لینکلن در تئاتر فورد در واشنگتن بدست جان ویلکز بوث، بازیگر و طرفدار اتحاد، ترور شد. جان اف. کندی در ۲۲ نوامبر ۱۹۶۳. با شروع شکوفایی در دهه ۱۹۶۰ آمریکا دوباره توانست جان سالم از مهلکه بدر ببرد. در پایان دهه ۱۹۵۰، ایالات متحده آمریکا همچنان از نظر وسعت در حال گسترش بود. پارکهای ملی متعدد، جغرافیای گوناگون، فرهنگ، موسیقی و غذای عالی از ویژگیها و جاذبههای ایلات متحده هستند. این ایالت در سال ۱۸۴۵ ضمیمه ایالات متحده شد. ماشینی اجاره کرده و در کشور گردش کنید. اگر در فلوریدا هستید حتما چند روزی توقف کرده و کودک درون خود را رها سازید.

اگر میتوانید از محل مخصوص پیادهروی آپالیشین شروع به حرکت کرده و کل کوه را راه بروید. علاوه بر این با استفاده از وبسایت شرینگ اکانامی (sharing economy) میتوانید افرادی را بیابید که در ازای دریافت هزینهای اندک به شما اجاره میدهند در حیاط خانه آنها چادر بزنید. در دورانی که کشورهای کهن در میدان های جنگ اروپا می جنگیدند، آمریکا خود را برای صحنه جهانی آماده می کرد. در عین حال، کندی باید با سرخ های حقیقی در آنطرف میامی، در کوبای فیدل کاسترویی می جنگید. اما این سیاست بیطرفانه بعد از جنگ صاعقه وار آلمان علیه بلژیک، فرانسه و هلند ادامه نیافت، کنگره نیروهای لازم برای کمک به متفقین را آماده کرد اما همچنان در برابر اعزام نیرو مقاومت می کرد.

اما سال بعد بورس اوراق بهادار نیویورک سقوط کرد و آمریکا دچار رکود شد. روزولت در سال ۱۹۴۴ در اقدامی بی سابقه برای دور چهارم ریاست جمهوری نیز انتخاب شد، اما بعد از مقاومت طولانی در برابر بیماری فلج اطفال در آوریل ۱۹۴۵ و قبل از پیروزی نهایی، از دنیا رفت، هری ترومن مسئول تصمیم گیری درباره استفاده از بمب اتم در پایان جنگ علیه ژاپن بود. با رسیدن به پایان قرن ۲۰ام، آمریکا با میراث بجا مانده از برنامه موشکی جنگ سرد در جهان تجارت و ارتباطات انقلاب کرد. نچیز (Natchez) شهری تاریخی در ایالت میسیسیپی است که خانههایی از قرن ۱۹ میلادی در آن وجود دارند.

همچنین در خلال این قرن سرخپوستان تبعید و ایالات جدید به شکلی تدریجی تأسیس شدند. منطقه ساحلی اقیانوس آرام یکی از زیباترین مناطق ساحلی در دنیا است. در پایان جنگ با اسپانیایی ها در ۱۸۹۸ آمریکا توانست پورتوریکو و گوام (در اقیانوس آرام) را گرفته، فیلیپین را اشغال کند، و در استقلال کوبا نقش پدرخوانده را ایفا کند. ۱۸۶۵ پایان جنگ داخلی، ترور آبراهام لینکلن. جنگ آمریکا و اسپانیا و جنگ جهانی اول، موقعیت آمریکا را به شکل یک ابرقدرت نظامی جهانی تثبیت کرد. هرچند شاید کار اشتباهی بود، اما کندی ۱۶۰۰ یاغی آموزش دیده سازمان سیا را برای حمله به کوبا اعزام کرد.

دیدگاهتان را بنویسید