آداب و فرهنگ بومی استان قزوین – دانشچی

نشان میدهد و ارتباط نزدیکی با جنس سنگها و ساختمان زمین دارد. دارای یک زمین گلف وسیع است، که مسابقات گلف را نیز ارائه می دهد. بیش از مقداری میشود که زمین قادر است جذب کند. در حال حاضر نرخ هر کامیون شن و ماسه بیش از دو میلیون تومان فراتر میرود وهر روز بر قیمت آن افزوده میشود و برداشت شن و ماسه از بستر و حاشیه، بزرگترین رودخانه مازندران را به کام مرگ میکشاند. آلودگی کشاورزی: مراقبت های ویژه در بخش کشاورزی نیـازمند مصرف مقـادیر بسیاری از انواع کودهای شیمیایی و سموم دفع آفات نباتی می باشد و مصرف این مواد موجب آلودگی منابع آب های جاری و زیرزمینی مناطق مختلف می گردد که نه تنها بر روی منابع آب های جاری و آبزیان تاثیر نامطلوب برجای گذارد بلکه کل حیات منطقه را بـا خطر جدی مواجه می نماید.

در عراق، فقدان یک حکومت قوی از سال ۲۰۰۳، خشکسالی و کاهش آبخوانها منجر به درگیری میان قبایل روستایی شده است و بسیاری از نواحی روستایی کاملا خالی از سکنه شدهاند.در سوریه، یک خشکسالی ویرانگر در سال ۲۰۰۶، بسیاری از کشاورزان را مجبور به ترک زمینهایشان و مهاجرت به شهرها کرد. با اجرای این سد آب زراعی 52 نفر درهکتار اراضی محدود طرح تامین 291 هزار هکتار بهبود و 19 هزار هکتار توسعه و تامین آب 4 هزار هکتار اراضی دشت ناز می شود و علاوه برآن تامین آب منابع در محدوده شهرستان ساری افزایش پتانسیل آب زیرزمینی، تامین قسمتی از آب شرب شهرستان ساری و تولید 5/13 مگاوات برق و کاهش سیلاب به منظور جلوگیری از خسارات سیل از دیگر اهداف اجرای سد مذکور می باشد.

البته پیش از ورودی سد یا رودخانه، دهها مغازه مختلف حضور دارند. در بالادست سرشاخههای تجن و در استانی دیگر، سدی به نام فینسک در حال ساخت است که خواب تجن و خزر را بیش از پیش پریشان کرده است و قرار است. سدسازی در بالادست بر روی سرشاخه تجن و در فینسک، کابوس رود را دوچندان کرده و این رودخانه جاری در مسیر خود تا رسیدن به دریا با هزار چالش و دردسر روبرو است. محمدی با بیان اینکه برداشتهای غیراصولی شن وماسه بر دیواره و پیکره رودخانه شیلاتی تجن آسیب زده و هر روز مسیر رودخانه را دچار انحراف کرده، دردی است که سالها با آن مواجه هستیم.

قصه شب “برف مسافر”: “برفی کوچولو” یک دانه برف کوچک بود که با دوستش یخی روی قله کوه نشسته بود و هر دو با غرور همه دنیا را تماشا می کردند و خوشحال بودند که همه آنها را می بینند. فرضی که کرانههای یک حوضه را از حوضههای مجاور جدا میکند خط تقسیم آبها نامیده میشود. حوضه آبریز خود هستند. رودخانۀ کسیلان دارای آب دائمی است و حوزۀ آبریز آن نیزکوهستانی و پوشیده از جنگل است. بر کسی پوشیده نیست که سدها پیچیده ترین طراحی سازه را دارند.

هرچه به پایین دست و سمت دریا میرویم، داغ بر دل نشسته حاشیه نشینان تجن افزونتر میشود، برداشت شن وماسه که به صورت مجاز و غیرمجاز از حاشیه و بستر رودخانه انجام میشود، تیشه بر پیکره رودخانه شیلاتی زده و حال وروز این رود را پریشان کرده است. پس وجود رنگ سبز، بیانگر همخوانی تصویر با متن اصلی است و نقاش با نشان دادن این رنگ، سعی کرده است تا پیروزی رستم بر اولاد را بهخوبی به تصویر بکشاند. این رسوبات را رودها از بستر خود حمل کرده و به آنجا آورده اند . وی با عنوان اینکه رودخانه تجن با مشکلات و پیامدهایی نظیر تصرف و تخریب بستر و تجاوز به حریم و حاشیه نیز روبرو است، افزود: برداشتهای غیرمجاز شن و ماسه و ساخت وسازهای بی رویه از چالشهای فراروی رودخانه تجن به شمار میرود.

مساحت تصویر افقی آن که در روی نقشههای توپوگرافی با پلانیمتر اندازه گیری میشود. وی گفت: در این نشست تصمیم گیری شد منبع تامین کننده آب غدیر از رودخانه کرخه به رودخانه دز که از کیفیت بسیار بیشتری برخوردار است تغییر کند و به عنوان یک طرح میان مدت، پیگیری و اجرا شود. در داخل روستا درختان تنومند و برافراشته و بلندی قرار دارد که نظیر آن در دیگر روستاهای طالقان کمتر مشاهده میشود لابه لای درختان کوچه باغ هایی قرار دارد که سایه درختان بلند آن بسیار خنک و با طراوت است و نقاط مختلف روستا را به یکدیگر متصل می نماید.

در این احوال لوکولوس خواست کار نمایانی بکند و با این مقصود به ارمنستان حمله کرد، ولی فصل زمستان و برف و یخ بسیار در این جاهای عاری از آذوقه اردوی رومی را مختل و ضعیف گردانید و نزدیک بود شورشی روی دهد، که سردار رومی حکم عقب نشینی را داد. در این شب اغلب مردم قزوین با خوردن سبزی پلو با ماهی دودی و سپس هندوانه، انار، انواع تنقلات از جمله کشمش، گردو، تخمه، آجیل مشکل گشا و انجیرخشک، شب نشینی خود را به اولین صبح زمستانی گره میزنند. وی با اظهار اینکه سودجویان بابرداشت یک تا دومتر خاک از سطح مزرعه اقدام یغمای منابع خاک میکنند، ادامه داد: این کار در درازمدت منجر به لم یزرع شدن مزارع کشاورزی میشود و نتیجه آن در سالهای آینده مشخص میشود.

به گفته این کشاورز، پیمانکاران حتی به مزارع حاشیه رودخانه هم رحم نمیکنند و با پیشنهاد مبالغ وسوسه آمیز بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان از کشاورزان میخواهند اجازه برداشت خاک از مزرعه را داشته باشند. لذا پرداختن به جزئیات بیشتر در این زمینه ها و حتی طرح تمامی درسهای مربوط به دستور زبان فارسی یا انگلیسی از گنجایش این مقال خارج است. این روزها چه کسی میتواند با این آلودگی هوا به شلوغی همیشگی شهر تهران ادعا کند که به یک تفریح به یاد ماندنی و حتی کمپینگ در طبیعت نیازی ندارد! محمد احمدی عضو تشکل زیست محیطی و استاد دانشگاه در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه سدسازی در بالادست سبب غارت منابع آبی مازندران و خشک شدن رودخانه تجن میشود، افزود: مهمترین اثر این سد ناخوانده که با قدرت ولابی گری در دست ساخت است بر روی رودخانه تجن بوده و آن را خشک میکند.

یکی از حاشیه نشینان رودخانه تجن در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه هر روز چندین کامیون شن و ماسه از بستر و حاشیه رودخانه تجن به یغما میرود، اظهار داشت: کامیون داران میگویند مجوز داریم. برفی به یخی گفت:”بیا با هم پایین برویم. برفی دیگر حرفی نزد. خبرگزاری مهر، گروه استانها: تجن هم از سمت دریا وخزر و هم از کوه و بالادست مورد هجمه قرار گرفته و حال و روزش بیش از دیگر رودخانههای استان پریشان است. برداشت غیرمجاز شن و ماسه و تصرف و تخریب حاشیه و بستر رودخانه فقط درد تجن نیست و دیگر رودخانههای مازندران نیز با آن دست و پنجه نرم میکنند اما اوضاع تجن با دیگران متفاوت است.

این آب باید از کنار باغاتی با درخت هایی پربار بگذرد. منابع آب شیرین، تنها میتوانند از طریق فرایند چرخهی آب دوباره پر شوند. این استاد دانشگاه یادآور شد: قطع آب تجن در واقع قطع زندگی حاشیه نشینان و کشاورزان است که با استفاده از منابع آبی آن به کشت وکار میپردازند و پدیده تجن کشی عاقبت بخیری ندارد. منطقه حفاظت شده رودخانه تجن در استان مازندران واقع است. منطقه حفاظت شده رودخانه تجن در موقعیت جغرافیایی N3646 E5307 در استان مازندران واقع است. این رودخانه انواع ماهی قزلآلا و ماهی آزاد را در بالادست خود جای داده است و انواع کپور نیز در پایین دست آن زندگی میکنند.

هر دو بزرگوار، کارمندانِ وزارت جهاد کشاورزی بودند که برای بررسی کیفیتِ گوشت گاوهایی که ذبح و به ایران ارسال میشد چند ماهی بود در برزیل مستقر شده بودند؛ یکی دکترای دامپزشکی داشت و دیگری مهندس دامپروری بود. علاوه بر اصلاح مرز آبی میان ایران، جمهوری آذربایجان و ارمنستان، رودخانه ارس برای جلوگیری از فرسایش و تخریب اراضی مرغوب کناررودخانه و محافظت در برابر سیلابها، به ساماندهی مرتب و منطبق بر برنامه زمانبندی شده و بلند مدت نیاز دارد. تنگه بعدها بر اثر خاکی بودن دماغه ها، فراخ و فراخ تر گردید تا به میزان امروز خود رسید . شهری و روستایی: همجواری اکثر قریب به اتفاق روستاها و مراکز جمعیتی حوضه بـا رودخـانه هـا و منـابع آب های جـاری موجب گردیده است تا متاسفانه این مجـاری بـا ارزش بـه کـانون های اصلی دفـع فاضلاب های انسانی و محل تخلیه زبـاله های خـانگی و کشاورزی تبدیل شوند.

رودخـانه تجن پس از دریـافت آب سرشـاخه های اصلی و فرعی خود وارد دشت تجن شده و پس از طی مسافتی حدود 30 تا 35 کیلومتر از جنوب به شمال(170تا180 کیلومتر) از ابتدای حوضه در محلی به نام فرح آباد به دریای خزر می ریزد. 4) شاخه زارم رود(ظالم رود یا گرم رود): یکی از شـاخه های اصلی و پـرآب تجن است کـه کاملا در شرق و شمـال شـرقی حوضه قراردارد. در یک حوضه وسیع ممکن است چند نوع از الگوهایمتفاوت دیده شود. کیلومترمربع) و حوضههای بزرگ (وسیع تر از 40 کیلومترمربع) تقسیم میکنند. یکی از جاهای پرشکوه و جالب توجه کوه « بی بی چه باران» است که بر فراز یکی از ساغری های وسیع و مرتفع آن چک آبی وجود دارد که آب بارانهای زمستان و بهار در آن جمع شده و در تمام مدت تابستان و خزان بصورت ترشحات بسیار لطیف باران از آن ساغری فرو میچکد.

با وجود تمام انتقاداتی که به سدسازیهای بی رویه و غیر اصولی به درستی وارد میشود، نمیتوان منکر زیبایی دریاچهها شد. با این وجود، شن و ماسه در ابعاد، منشا و کاربری با یکدیگر تفاوت دارند. جریان رودخانه و باد، حجم بزرگی از ذرات شن را در کنار یکدیگر جمعآوری میکند. تجن حال و روز خوشی ندارد از ساخت وسازهای بی رویه گرفته تا برداشت شن و ماسه و غارت سرچشمههایش. یک انسان میتواند بدون غذا مدت زیادی زنده بماند؛ اما بدون آب جز چند روز بیشتر زنده نخواهد ماند.

هر ساله بعد از ظهر روز نوزده اردیبهشت، پنجاهمین روز سال، از زمانی که زهر آفتاب ظهردم گرفته می شود، مردم قزوین منازل خود را ترک می کنند و به مصلای شهر می روند. وقتی بهار آمد و آفتاب، قله پر برف را گرم کرد. نیز فروکش میکند. برعکس در حوضههای کشیده بالا آمدن سطح آب تدریجی ، قله سیلاب کوتاهتر ، ولی مداومت آن بیشتر است. تغییرات ایجادشده در سطح خشکیهای عالم ناشی از عملکرد آبهای جاری است. سیاره ما سرشار از آب است و حدود سه چهارم سطح آن با آب پوشانده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید