آخرین اخبار «رودخانه هیرمند

مطالعه دقیق­تر این شاخص نشان می­دهد در بازه فصلی میزان تغییرات در فصل بهار و پاییز بسیار بالا بوده و در حدود 700 میلی­گرم در لیتر در طول چهار دهه اخیر به میزان مواد جامد محلول در آب رودخانه اهر در منطقه مورد مطالعه اضافه گردیده است. این شهر در بهار و پاییز روزهایی بارانی و سرد دارد، که در زمستان سرمایی دو برابر و برفی استخوان سوز را در منطقه می نشاند. که منطقه­ ی وسیع تری را نسبت به خشکسالی خفیف به خود اختصاص داده است. برخي از اين الگوها با الگوهاي منابع آلاينده در اين داده ها به خوبي تطابق داشت.

کلید نشان تمام خدماتی که در این مطلب ذکر کرده ایم با بصورت شبانه روزی فراهم کرده و در کمترین زمان و بصورت سریع مشکلات شما و نیاز شما را رفع خواهد کرد و تمام این خدمات و سرویس ها در محل شما انجام می شود. رودخانهای که در استان لرستان از شهر دورود تا ایستگاه تنگ پنج جریان دارد را با نام رود سزار میشناسیم. در پایان از آنجایی که همراهان خود در ره بال آسمان را کاملاً میشناسیم و میدانیم شما هم خاطرههای خوشی از گردشگری در این منطقه دارید، پیشنهاد میکنیم خاطرههای خوش و تجربههای سودمند خود از گردشگری در سزار را با ما و دیگر خوانندهها به اشتراک بگذارید.

از اول این مسیر دیگر باید از ماشین پیاده شویم و بقیه راه را پیاده در جنگل طی کنیم. مسئله استفاده از آب رودخانه هیرمند طی سالهای متمادی یکی از موضوعات مورد بحث میان ایران و افغانستان بوده است. البته یک مسیرِ نه کیلومتری هم وجود دارد که میتوان پیاده یا با دوچرخههای موجود در پارک آن را طی کرد. بعد به رودخانه میرسیم که عمق کمی دارد و آبش نه خیلی خنک است که تمام تنمان مورمور شود و نه آنقدر گرم که ذوقمان را کور کند.

بعد از کمی پیادهروی به آبشار ساواشی میرسیم و دشت هویج هم در نزدیکیست. مردم روستاها و آبادی ها و شهرهای کنار رود برای آبیاری مزارع درختان میوه از رود آب بر می دارند کمی پایین تر سدی بزرگ ساخته اند و از حرکت و گردش آب، برق و روشنایی می گیرند تا چرخ صنایع بگردد. رودخانه کسیلیان، از رودخانههاییست که امکان قایقسواری و تیوبسواری هم در آن هست، نزدیکش رستوران پیدا میکنیم و اگر کمی حوصله به خرج دهیم، بعد از آبتنی و آببازی در آن میتوانیم به جاهای دیدنی نزیدک هم سری بزنیم؛ جاهایی مثل پل ورسک یا دریاچه لفور.

این رستوران در سه کیلومتری فشم قرار دارد و به خاطر کبابهای محشر و ماهیهای عالیاش مشهور است. بلندترین رودخانه آسیایی با طول 6300 کیلومتری در کشور چین قرار گرفته است و به عنوان یکی از بزرگترین منابع آب و انرژی در این کشور محسوب میشود. مسیر دسترسی: این رودخانه در ۲۲۰ کیلومتری تهران قرار دارد و برای رسیدن به آن باید به سمت شیرگاه برویم. صدای گوش نوازی شنیده می شود جلوتر که می رویم صدا بلندتر و واضع تر می شود این نغمه آب است،سرود طراوت،پاکی،لطافت و آرامش است.

پس اگر خواستیم احیانا تنی به آب بزنیم و از این گرمای طاقتفرسا خلاص شویم، صدای خندهمان در هوا بلند شود و سرشار از شور و هیجان شویم، کجا برویم؟ اگر مقدار بخار آبی که در هواست زیاد شود ابر به وجود می آید. شرح آزمایش تعیین ضریب تورق : الکلها را به ترتیب از بزرگ به کوچک (1/4 , 3/2 , 1/2, 1) روی هم می گذاریم سپس مقدار مناسبی از دانه های سنگی را از این الکلها گذرانده (الک می نماییم ) بعد از آن مقدار ماندهروی هر الک را بطور جداگانه مورد آزمایش قرار می دهیم .

اسم پلور با آب معدنیاش گره خورده، اما این روستا که کوه دماوند هم در آن جا خوش کرده، فقط آبمعدنی یا چشماندازی از کوه دماوند را به ما هدیه نمیدهد. کافیست ۱۷ کیلومتر در جاده فیروزکوه برویم تا به این تنگه برسیم. ماشین را باید پارک کنیم و بقیه مسیر را از دل جنگل برویم. هنگام برنامهریزی برای ساخت این سد، مهندسان این پروژه صرفاً نمیخواستند یک سد معمولی را بر روی رودخانهی پارانا ایجاد کنند؛ زیرا دریاچهی متوسطی که از جمع شدن آب در پشت این سد ایجاد میشد، برای تأمین میزان برقی که این 2 کشور درنظر داشتند، کافی نبود.

در پشت او، مار قرار گرفته که نماد نیروهای وجود است. مثل بیشتر رودخانهها و آبشارها، روخانکول هم در وسط جنگل قرار گرفته و با پیادهروی به آن میرسیم. این منطقه از دو تنگه تشکیل شده که اسم تنگه اول واشیست و با چند دقیقه پیادهروی به تنگه دوم میرسیم. فاصله بین خرمشهر و بندر قیر که در حدود ۱۹۰ کیلومتر است و از پیوستن رود دز به رود کارون تشکیل میشود، فضایی مناسب برای تردد کشتیها دارد. وزیر نیرو افزود: قرارداد بین ایران و افغانستان درباره بهره برداری از رودخانه هیرمند یک قرارداد رسمی و تأیید شده دو کشور بوده که برای هر دو طرف قابل احترام است.

در همین راستا، یک کارشناس حوزه آب در گفتگو با خبرنگار جهان اقتصاد درباره آب های مرزی گفت: منبع اطلاعات آب های مرزی وزارت نیرو است و هریرود و هیرمند رودخانه های مرزی ما حساب می شوند و پیدا کردن آمار و اطلاعات درباره آنها دشوار است. کل آب مورد نیاز برای حفظ جریان پایدار در زایندهرود و تأمین حقآبه تالاب گاوخونی، سالانه تنها ۳۱۳ میلیون مترمکعب تعیین شده است که وزارت نیرو طبق قانون موظف به رهاسازی آن میباشد و با توجه به آورد رودخانه و اولویت تخصیص پس از شرب در هر شرایطی قابل تأمین است. وزیر نیرو همچنین گفت: اقدامات خوبی هم برای پایش اجرای معاهده هیرمند در حال انجام است و سفر اخیر سرپرست وزارت خارجه افغانستان به ایران هم تأکیدی بر این موضوع در گفتگوهای دو جانبه بود.

تقیزاده خامسی در این باره گفت: در این جلسه طرف افغانستان طرح کلی ارائه شده از سوی طرف ایرانی برای مطالعه سامانههای برداشت و اندازهگیری حقابه در مرز مشترک را پذیرفت و مقرر شد، در یک برنامه زمانی منسجم بررسیهای تکمیلی به صورت دوجانبه و مشترک ادامه یابد. با برگزاری «بیستویکمین اجلاس کمیته مشترک کمیساران آب هیرمند» در تهران در آبان ماه ۹۸، معاون آب و آبفای وزیر نیرو گفته بود: طرفین در این نشست موفق شدند در خصوص مسائل مهمی همچون زمانبندی ایجاد سامانههای اندازهگیری تحویل حقابه ایران توافق کنند.

اگر آب رودخانه ای خشک شود برای جاندارانی که در آن رودخانه و اطراف زندگی می کنند چه اتفاقی می افتد ؟ سزار در قسمت وسیعی از استان لرستان جریان دارد؛ اما اگر میخواهید بهترین جای این رودخانه را ببینید، راهی شهرستان دورود در لرستان شوید. میتوانیم با تعدادی از دوستانمان به اینجا برویم، آببازی کنیم و صدای خندهمان آنهمه سکوت را بشکند. گاهی شاخهای از درختی میافتد و آنهمه سکوت را به هم میزند یا صدای سنجابی میآید که دارد از درخت بالا میرود.

بیشتر مسیر را داخل رودخانهای هستیم که آبش به خنکی معروف است، بنابراین باید خیس شدن لباسهایمان را هم به جان بخریم. تحیّر و میل واصل شدن او به معبود، تحیّر و میلی عاریه و مصنوعی نیست. او دوباره سعی کرد و سعی کرد، به این سمت و آن سمت شنا کرد و از آب به بیرون پرید. او می گوید: طرف افغانستانی به وعده ۴۸ ساعده مبنی بر بازگشایی دریچه بند کمال خان به سمت رودخانه هیرمند عمل کرد. مهناز اسماعیلی-رودخانه مرزی هیرمند از کشور افغانستان سرچشمه میگیرد و تامین کننده منابع آب مورد نیاز دشت سیستان در شرق ایران و همچنین تالاب بینالمللی هامون است.

آب ارسالي از سد لتيان آب شرب مصرفي حدود دو ميليون و ششصد هزار نفر در شرق تهران است. حدود یک ساعت طول میکشد تا به اول مسیر پیادهروی برسیم. فاصله تنگه اول تا ابتدای دشت ۲۰۰ متر است. این شهر از مرکز استان لرستان ۸۴.۴ کیلومتر فاصله دارد. این روزها دیگر چندان از آن خانههای بزرگ و حیاطدار خبری نیست. به تعبیری دیگر این خواب به این معنی است که آماده اید با چالشهای زندگی و پیچ و خمهای زندگی روبرو شوید. آبشار شاهاندشت و دشت لار، از جاذبههای نزدیک این منطقهاند.

طول دشت ساواشی حدود ۷۰۰ متر و فاصله تا آبشار ۸۰۰ متر است. فاصله این تنگه تا تهران زیاد نیست. این مواد توسط رودخانه به قسمت های پایین دست حوضه ی آبریز منتقل و در آنجا ته نشین می شوند . احمد وحیدی، وزیر داخله/کشور جمهوری اسلامی ایران با اشاره به مساله آب رودخانه هیرمند و حقابه ایران از این رودخانه گفت: دیپلماسی قوی در این رابطه در حال پیگیری است و امیدواریم به نتیجه برسد.

دیدگاهتان را بنویسید